Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   τι αμμος; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22305)

Mary-z 21-01-08 15:39

τι αμμος;
 
:?: εχω μια ερωτησουλα. τι αμμο να βαλω στο ενυδρειο μου; θελω να φτιαξω malawi. ψαρακια: Labidochromis caeruleus , και Pseudotropheus sp. "Acei" ή Cynotilapia afra. δεν παιζει το σκηνικο να μαζεψω απο παραλια. θα την αγορασω και θελω να με προσανατολισετε στην καταλληλοτερη.

Moutralewn 21-01-08 15:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Mary-z (Μήνυμα 230372)
:?: εχω μια ερωτησουλα. τι αμμο να βαλω στο ενυδρειο μου; θελω να φτιαξω malawi. ψαρακια: Labidochromis caeruleus , και Pseudotropheus sp. "Acei" ή Cynotilapia afra. δεν παιζει το σκηνικο να μαζεψω απο παραλια. θα την αγορασω και θελω να με προσανατολισετε στην καταλληλοτερη.

Θα πας σε κάποιο κατάστημα με οικοδομικά υλικά και θα πάρεις άμμο θαλάσσης.

Πωλείται σε 25άκιλα σακιά με κόστος 2 € :cool::cool::cool:
Κατόπιν της ρίχνεις ένα καλό πλύσιμο και μετά βουρ στο ενυδρείο.

imichal 21-01-08 15:48

Για την αμμο σου απάντησε ο φιλος μας. Εγώ θελω απλώς να σε προειδοποιησω οτι τα afra ειναι μεν φανταστικά ψάρια αλλά πρόσεχε γιατι ειναι πολύ επιθετικά.... Τα labidos θα τα βρουν σκουρα.....ειδικα αν το ενυδρειο δεν ειναι μεγαλο...
Αν ομως επιλεξεις τα 2 πρωτα δεν θα εχεις κανενα προβλημα...

Mary-z 21-01-08 15:50

θα πρεπει να εχει συγκεκριμενο παχος; ποσο ψιλη να ειναι; θελει να ριξω και χαλικι; πρεπει μηπως να αγορασω και λιγη ζωντανη; καπου διαβασα κατι τετοιο. ξερει κανεις για 120 λιτρα ενυδρειο ποσες ανακυκλωσεις του νερου την ωρα πρεπει να κανει ο ιδανικος εξωτερικος κυκλοφοριτης για αυτα τα λιτρα;
-------------------------
αυτο δεν το ηξερα imichal. νομιζα οτι και τα afra ειναι ηρεμα ψαρια. αν ειναι ετσι οπως τα λες τοτε μαλλον δεν θα τα παρω.

klaz 21-01-08 15:52

η αμμος ειναι αμμος...
και βεβαια οχι χαλικι,αφου αν το αναμειξεις η αμμος θα εξαφανισθει απο κατω..
ζωντανη..?μαλλον μιλας για λαθος σετ απ.εσυ εχες γλυκο νερο και οχι αλμυρο....
οσο περισσοτερο τοσο το καλυτερο..ας πουμε 4-6 φορες τα λιτρα σου..

Moutralewn 21-01-08 16:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Mary-z (Μήνυμα 230377)
θα πρεπει να εχει συγκεκριμενο παχος; ποσο ψιλη να ειναι; θελει να ριξω και χαλικι; πρεπει μηπως να αγορασω και λιγη ζωντανη; καπου διαβασα κατι τετοιο. ξερει κανεις για 120 λιτρα ενυδρειο ποσες ανακυκλωσεις του νερου την ωρα πρεπει να κανει ο ιδανικος εξωτερικος κυκλοφοριτης για αυτα τα λιτρα;

Η άμμος θαλάσσης είναι στάνταρ οπότε δεν χρειάζεται να ασχοληθείς με πάχος, μορφολογία κλπ.
Η άμμος θαλάσσης που θα πάρεις απο κατάστημα οικοδομικών είναι μια χαρά.
Ούτε μίξη με χαλίκι, ούτε τίποτα.

Η θεωρία λέει ότι πρέπει το φίλτρο να ανακυκλώνει περίπου 5 φορές τα λίτρα σου. Οπότε με ένα εξωτερικό φιλτράκι γύρω στα 600-700 λίτρα/ώρα θεωρητικά είσαι μια χαρά.
Βέβαια θα πρότεινα κάτι λίγο μεγαλύτερο π.χ. 900-1000 λίτρα/ώρα λόγω του ότι με τον καιρό στα φίλτρα η απόδοση είναι πιθανό να μειωθεί λίγο καθώς επίσης και λόγω του ότι οι κιχλίδες είναι "βρώμικα" ψάρια και τα κάνουν όλα άνω κάτω.

Mary-z 21-01-08 16:03

εχω βρει καπου ενα κοικλοφοριτη με 1000 λιτρα την ωρα πολυ φτηνο. αλλα δεν νομιζω οτι κανει για τα λιτρα μου. πολυ δυνατος δεν ειναι;

Moutralewn 21-01-08 16:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Mary-z (Μήνυμα 230387)
εχω βρει καπου ενα κοικλοφοριτη με 1000 λιτρα την ωρα πολυ φτηνο. αλλα δεν νομιζω οτι κανει για τα λιτρα μου. πολυ δυνατος δεν ειναι;

Μια χαρά είναι.

Βέβαια......Πού θα βάλεις τον κυκλοφορητή;;
Έχεις εσωτ. φίλτρο;;

klaz 21-01-08 16:05

τι να τον κανεις τον κυκλοφορητη...
παρε 1 eheim 2213 σαν εξωτερικο φιλτρο,και τελειωσες....
ολες οι αλλες λυσεις ειναι για......

Moutralewn 21-01-08 16:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz (Μήνυμα 230389)
τι να τον κανεις τον κυκλοφορητη...
παρε 1 eheim 2213 σαν εξωτερικο φιλτρο,και τελειωσες....
ολες οι αλλες λυσεις ειναι για......

Συμφωνώ κι εγώ.

Mary-z 21-01-08 16:11

ευχαριστω για τις απαντησεις. εχω εσωτερικο φιλτρο . για ενισχυση το ηθελα.

george 21-01-08 19:02

Mη σου δώσουν άμμο ποταμίσια....πρόσεξε...είναι ψιλή και πετρώνει.

Mary-z 22-01-08 14:14

παιδια ειδα καπου 2 ειδη αμμου για κιχλιδες, την caribsea eco-complete cichlid sand ζωντανη(με βακτιρ.) και νεκρη την sahara sand της ιδιας εταιριας. ποια η γνωμη σας;

george 22-01-08 14:39

Aκριβή :(

andreas K 22-01-08 15:24

Δεν τη χρειαζεσαι...

Mary-z 23-01-08 14:24

πηγα σε καταστημα οικοδομικων και ζητησα αμμο θαλασσης και ολοι μου δειχνανε μια μαυρη. η ξανθη λενε οτι ειναι ποταμισια. να παρω την μαυρη;ασπρη δεν εχει κανεις. μενω στο Αιγαλεω, ξερει κανεις που μπορω να βρω;

Moutralewn 23-01-08 14:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Mary-z (Μήνυμα 230994)
πηγα σε καταστημα οικοδομικων και ζητησα αμμο θαλασσης και ολοι μου δειχνανε μια μαυρη. η ξανθη λενε οτι ειναι ποταμισια. να παρω την μαυρη;ασπρη δεν εχει κανεις. μενω στο Αιγαλεω, ξερει κανεις που μπορω να βρω;

Αυτή είναι (η μαύρη).
Βασικά, δεν είναι μαύρη απλώς είναι λίγο υγρή γι'αυτό έχει σκούρο χρώμα.

Mary-z 23-01-08 14:37

ευχαριστω!

Stelios_Rjk 23-01-08 18:08

Εγω θα σου ελεγα να παρεις ενα σακι αραγωνιτη. Θα σου κοστισει γυρω στα 25 ευρω αλλα θα ειναι το σωστοτερο που μπορεις να βαλεις, θα σου ανεβαζει το ph και ειναι και κατασπρος. Πουλανε σε pet shop. Μετα αν τα λιτρα σου ειναι 120 μεικτα τοτε το μονο που σε παιρνει να βαλεις ειναι ενα χαρεμακι απο labidos (1m-3f). Τα acei γινονται μεγαλα, ειχα εναν αρσενικο 14εκ. σε ενα Rio 180 και φαινοταν οτι στενευοταν.. ειχε ξεσκισει και τη θηλυκια. Μετα τα afra οντως ειναι επιθετικα και με τετοια ελλειψη χωρου δεν ξερεις τι μπορει να γινει. Τωρα εχω afra με maingano σε μικρα μεγεθη (3-4εκ.) στα 180 και απο τωρα τα afra δειχνουν το χαρακτηρα τους.

Συγνωμη που στα λεω ετσι ωμα αλλα ειναι η αληθεια και καλυτερα να κανεις κατι σωστο απο την αρχη παρα να το μετανιωνεις μετα.

Mary-z 26-01-08 11:16

σε ευχαρισρω πολυ για τις πληροφοριες που μου εδωσες. με βοηθησαν στην αποφαση μου. θα παρω labidos τελικα. εχω ηδη αγορασει αμμο θαλασσης αλλα μαλον θα μου μεινει αχρησιμοποιητη. θα παω σημερα να παρω αραγωνιτη. εχω δει πως ειναι και μου αρεσει πολυ, μονο που δεν γνωριζα αν εκανε για το ενυδρειο μου. βεβαια η τιμη του ειναι 35€ τα 7 κιλα.παντου οπου ρωτησα το ιδιο μου ειπαν. θα ξεπαραδιαστω αλλα χαλαλι του. εχω παραγγειλει και φεγγαροπετρες. πηρα σιλικονη και φελιζολ για ψευδοροφες απο το πρακτικερ, θα σας πω την μαρκα της σιλικονης σε λιγο να μου πειτε αν κανει.παντως λεει επανω οτι ειναι καταλληλη για ενυδρεια. πηρα και ολα τα τεστ που μπορουσα να βρω.τα μαζεψα ολα νομιζω, απο το απογευμα αρχιζω τις κατασκευες και τις απειρες αποριες!!:smt081 θα με ανεχτειτε για λιγο καιρο μεχρι να το τελιωσω..
-------------------------
παιδια μολις ειδα κατι ψαρακια που μου αρεσουν απιστευτα!! pseudotropeus socolofi. μπορω να βαλω 1 αρσενικο κ 3 θυλικα στο 120 λιτρο κ τιποτα αλλο απο ψαρια;η ισως 1 αρσενικο κ 2 θυλικα κ 1 θυλικο socolofi albino;

blackghost7 26-01-08 11:16

Συγνωμη βρε παιδια αλλα να ρωτησω κατι και εγω τωρα γιατι με μπερδεψατε.

Στη αμμο θαλασσης εκεινο η περιπτωση με το πυριτιο και τι σιλικονη δεν παιζει?

Mary-z 26-01-08 13:19

τι εννοεις;
-------------------------
μπορει να μου πει καποιος αν μπορω να βαλω τα pseudotropeus socolofi που ρωταω παραπανω;-+5 please..

egeorgiou 26-01-08 14:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Mary-z (Μήνυμα 231765)
παιδια μολις ειδα κατι ψαρακια που μου αρεσουν απιστευτα!! pseudotropeus socolofi. μπορω να βαλω 1 αρσενικο κ 3 θυλικα στο 120 λιτρο κ τιποτα αλλο απο ψαρια;η ισως 1 αρσενικο κ 2 θυλικα κ 1 θυλικο socolofi albino;

pseudotropeus socolofi & pseudotropeus socolofi albino θεωρούνται διαφορετικά είδη. Αν βάλεις ένα θυλικό albino θα έχεις 100% υβρίδια.

Αν και ήρεμο mbuna είναι κάτι σχετικό τα pseudotropeus socolofi δε θεωρείται από τα καλύτερα παιδιά του είδους. Τι μήκος έχει το ενυδρείο; Αν έχει 80+ εκατοστά εγώ θα το επειχηρούσα.

Tolis 26-01-08 15:09

Παράθεση:

pseudotropeus socolofi & pseudotropeus socolofi albino θεωρούνται διαφορετικά είδη. Αν βάλεις ένα θυλικό albino θα έχεις 100% υβρίδια.
Πως και απο ποιον θεωρουνται διαφορετικα ειδη? Το albino ειναι η αλφικη μορφη του ιδιου ειδους (χωρις μελανοφορα). Δεν συνισταται μεν, γιατι στην φυση αλφικά ψαρια δεν επιβιωνουν, αλλά δεν παυει να ειναι το ιδιο ειδος, και αν αναπαραχθει αλφικο με κανονικη μορφη θα εχει ενα μερος των απογονων κανονικο χρωματισμο κι ενα μερος αλφικα. Λιγη προσοχη...

Stelios_Rjk 27-01-08 14:13

Στα 120 λιτρα περα απο το χαρεμακι labidos (κι αυτο χαριστικα) καλο ειναι να μην βαλεις κατι αλλο γιατι θα ειναι πολλα. Ειδικα τα socolofi τα οποια ειναι σχετικα επιθετικα και σιγουρα θα εχεις προβληματα σε τοσο χωρο.

Mary-z 28-01-08 12:25

μονο τα socolofi θα βαλω,δεν θα βαλω κ τα labidos. το μηκος ειναι 1 μετρο. απορια: τα αλμπινο γιατι δεν επιβιωνουν μονα τους στη φυση;

Tolis 28-01-08 13:37

Γιατι απο πολυ μικρα ξεχωριζουν παρα πολυ απο τα αδερφια τους και γινονται αμεσως στοχος θηρευτων.

blackghost7 28-01-08 18:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από blackghost7 (Μήνυμα 231783)
Συγνωμη βρε παιδια αλλα να ρωτησω κατι και εγω τωρα γιατι με μπερδεψατε.

Στη αμμο θαλασσης εκεινη η περιπτωση με το πυριτιο και τη σιλικονη δεν παιζει?

Αν θελει καποιος να μου πει..?

Andros 28-01-08 19:11

Η αμμος θαλασσης εχει βαση το πυριτιο, τωρα απο εκει και περα ο καθενας κανει οτι νομιζει. Εγω παντως δεν το ρισκαρα γιατι απο οτι μου ειπαν ΠΑΖΕΙ στο μελλον να υπαρξει προβλημα με την σιλικονη...

Stelios_Rjk 29-01-08 16:41

Ρε παιδια η χαλαζιακη αμμος αποτελειται κατα κυριο λογο απο πυριτιο. Ο χαλαζιας ειναι SiO2 οποτε γιατι η αμμος θαλασσης να κανει προβλημα και οχι η χαλαζιακη. Εκτος κι αν η θαλασσης εχει το πυριτιο μεσα σε μια ενωση η οποια αλληλεπιδρα με τη σιλικονη. Ξερει κανεις περισσοτερα να μας διαφωτισει?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02354 seconds with 11 queries