Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Mαυρα στιγματα σε δισκο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9818)

kosa11 04-12-05 16:37

Mαυρα στιγματα σε δισκο
 
1 Συνημμένο(α)
καποιο προβλημα?? ειναι προσωρινα σε ενα ενυδρειο 100 λιτρων μεχρι να μπουν στο δικο τους

george hmmy 04-12-05 16:46

είναι οι «φακίδες» του, καθώς μεγαλώνει το ψάρι θα αυξάνονται. δεν είναι τίποτα ανησυχητικό πάντως.

kosa11 04-12-05 17:26

για δισκο τον πηρα η πιπι η φακιδομητη μου βγηκε
 
:smt064 παντω ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση:smt064

Pritanis 05-12-05 15:55

Γενικα οι πορτοκαλι δισκοι το εχουν αυτο και πρεπει να εισαι τυχερος για να μην βγουν οσο μεγαλωνει το ψαρι.... Απο την αλλη τα πορτοκαλι εχουν το καλο οτι δεν μαυριζουν οπως οι αλλοι δισκοι. Παντως αν εχεις καλες συνθηκες νερου μπορεις να μειωσεις την ενταση αναπτυξης των φακιδων αυτων....Οχι να το αποφυγεις!!!!

johnny98130 05-12-05 15:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
Γενικα οι πορτοκαλι δισκοι το εχουν αυτο και πρεπει να εισαι τυχερος για να μην βγουν οσο μεγαλωνει το ψαρι.... Απο την αλλη τα πορτοκαλι εχουν το καλο οτι δεν μαυριζουν οπως οι αλλοι δισκοι. Παντως αν εχεις καλες συνθηκες νερου μπορεις να μειωσεις την ενταση αναπτυξης των φακιδων αυτων....Οχι να το αποφυγεις!!!!

Μάλλον κακο είναι να μην μαυρίζουν οι δίσκοι διότι το μαυρισμα των δίσκων είναι και warning ότι κατι τρέχει. Εγώ στους pigeon blood ας πουμε θέλω περισσοτερη ώρα παρατηρησης για να δω αν έχουν η οχι αρρώστια.

Pritanis 05-12-05 16:38

Δεν ηθελα να το γραψω αυτο......Δυστυχως ετσι ειναι.... Αν και εχω παρατηρησει οτι οταν δεν ειναι καλα ατονουν τα χρωματα τους.....

Theokyr 05-12-05 16:51

Εμένα μου αρέσουν... οι φακίδες. :)

Θεόφιλος

kosa11 06-12-05 23:00

για δισκο τον πηρα η πιπι η φακιδομητη μου βγηκε
 
2 Συνημμένο(α)
ανεβαζω και αλλη μια για να δουμε τι ειναι αυτος αλλα και ο ετερος που βρισκονται παρεα καμια ιδεα για το ειδοςτους???

johnny98130 08-12-05 18:44

O μπλε φαίνεται να ειναι diamond blue. O αλλος φαίνεται ότι εινια καποια παραλαγή pigeon blood.

Pritanis 08-12-05 18:53

To πορτοκαλι ειναι διασταυρωση pidgeon με marlboro red. Το εχω δει ως sunrise.... Και το μπλε ρε Γιαννη ειναι αρκετα σκουρο για diamond.... Μηπως ειναι cobalt blue;;;;

kosa11 08-12-05 19:39

cobalt blue
 
1 Συνημμένο(α)
και συμφωνα με τον μαγαζατορα που αγοραστηκε
δυστηχως σημερα ο εν λογο βρισκεται σε αυτην την κατασταση καμια βοηθεια???
Υ.γ. κατι σαν λευκες τριχουλες σε πολλα σημεια πανω του

netblues 08-12-05 20:50

το ψαρι ειναι στρεσσαρισμενο φουλ..
δυσκολα τα πραγματα. η φωτογραφια δεν βοηθαει και πολυ γιατι ειναι κουνημενη.
σε τι συνθηκες τον εχεις πρωτου αρχισουμε τις υποθεσεις και τις συμβουλες?

kosa11 08-12-05 21:28

ειναι προσωρινα σε ενα ενυδρειο 100 λιτρων
 
ph 7
θερμοκρασια 30
no3 25

mikele 08-12-05 21:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kosa11
και συμφωνα με τον μαγαζατορα που αγοραστηκε
δυστηχως σημερα ο εν λογο βρισκεται σε αυτην την κατασταση καμια βοηθεια???
Υ.γ. κατι σαν λευκες τριχουλες σε πολλα σημεια πανω του

αγοραζεις φιλε bactopour direct tablets βαζεις τη δοσολογια στο ενυδρειο και διαλυεις μια ταμπλετα σε 2,3 λιτρα νερο του ενυδρειο...βουτας το δισκο μεσα και τον αφηνεις μεσα 15 20 λεπτα...αν μεσα σε 24 36 ωρες δε δεις αποτελεσμα που αποκλειεται,θα το συνδυασεις και με my copour της sera δες ενα δισκο δικο μου πως τον εσωσα....α και θερμοκρασια ανεβασε μη τη φοβασαι 33 34 παντη για καναδυο μερες...περιμενω νεα
δες στο "χρονικο καταστροφης" πως ηταν ο δικος μου και πως επανηλθε

kosa11 08-12-05 21:46

1 Συνημμένο(α)
φωτο του νεαρου γεματος λευκες ινες ειναι

mikele 08-12-05 22:03

δες το δικο μου πριν και μετα εγινε καλα σε 36 ωρες
ειχε παρασιτα βακτυριακη μολυνση και εσωτερικη μυκητιαση

kosa11 08-12-05 22:08

αυριο πρωι πρωι
 
το ψαρι ειναι στα χερια μου τουλαχιστον 10 μερεσ να πω οτι ηταν νεο :smt043-+11

kosa11 09-12-05 11:18

σημερα βρισκεται αναποδα γυρισμενο
 
στην επιφανεια του νερου δεν ξερω εαν σας βοηθαει περισοτερο αυτο

mikele 09-12-05 13:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kosa11
στην επιφανεια του νερου δεν ξερω εαν σας βοηθαει περισοτερο αυτο

κανε αυτο που σε ειπα η θα το σωσεις η θα το χασεις... το ψαρι θα ψωφησει πανε παρε τις ταμπλετες και κανε τα λουτρα..περαστικα

kosa11 09-12-05 14:06

tis ex0 balei
 
:smt062-+11:smt030

mikele 10-12-05 16:34

κοζα τι εγινε με το αρρωστο ψαρακι???

kosa11 10-12-05 20:32

εχει ασπρα στα πανω πτερυγια αλλα ειναι πολυ καλητερα
 
εχω δυστηχως πολλα φυτα μεσα και φοβαμαι να ριξω και λιγο αλατι που μου ειπαν

mikele 10-12-05 21:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kosa11
εχω δυστηχως πολλα φυτα μεσα και φοβαμαι να ριξω και λιγο αλατι που μου ειπαν

βρε το ψαρι να γινει καλα και τα φυτα βλεπουμε....ετσι και αλλιως οι anoubies δεν εχουν αναγκη εμενα μια ανθησε τις μερες που ειχα φαρμακα μεσα...αν εχεις βαλει κανονικα το φαρμακο και εχεις κανει λουτρα στο ψαρι μεσα σε ενα κουβαδακι με μια ταμπλετα δε χρειαζεται το αλατι...συνεχισε αυτα τα φαρμακα και ριχνε 1 ταμπλετα extra αναμεσα στις μερες της δοσολογιας...πχ εχει δοσολογια 1 μερα 3 5κτλ βαλε μια ταμπλετα τη 2ρη μερα κοκ....το αλατι βοηθαει στα αρχικα σταδια σε προχωρημενες καταστασεις δεν κανει δουλεια.....συνδυασε τις ταμπλετες στο τελος της θεραπιας και με το mycopour αν δεις οτι δεν καθαρισες....αντε τουλαχιστο σωθηκε το ψαρι...

halvas69 11-12-05 07:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kosa11
εχω δυστηχως πολλα φυτα μεσα και φοβαμαι να ριξω και λιγο αλατι που μου ειπαν

Κακώς, έπρεπε να βάλεις.
Εγώ πάντα είχα καραφυτεμένο (που λέει και μία ψυχή) και αλάτι βάζω σε εβδομαδιαία βάση και για φαρμακευτικούς λόγους όσες φορές χρειάστηκε δεν τσιγκουνεύτηκα και τα φυτά δεν έπαθαν ποτέ τίποτα από το αλάτι.

mikele 11-12-05 09:43

τα πραματα ειναι πολυ δυσκολα οταν οι ασθενειες ειναι καλπαζουσες και πολλαπλες το αλατι δε μπορει δεν κανει τιποτα....και η συχνη χρηση του μεσα στο ενυδρειο προσωπικα δεν την συνιστω...για κανα ινκ καλο ειναι αλλα οταν σοβαρευουν τα πραματα φαρμακα και παλυ φαρμακα και ισχυρα οσο γινεται για ολικη επαναφορα του ενυδρειου(μιλαω εκ πειρας τουλαχιχστον 4 συμπωματα μολυνσεων παρασιτων εσω εξω σε ολα τα ψαρια του ενυδρειου)

halvas69 11-12-05 09:46

mikele δεν εννοώ ότι έπρεπε να βάλει αλάτι.
Απλά τόνισα ότι δεν έπρεπε να το φοβηθεί όσον αφορά τα φυτά......read carefully.

mikele 11-12-05 10:24

καταλαβα τι εγραψες και γω εγραψα γενικα για δυσκολες καταστασεις οπως αυτη :)

halvas69 11-12-05 13:04

Οk ;) my bad !

johnny98130 11-12-05 18:00

Εγω παλι διαφωνω στην συχνη χρηση φαρμακων. Ειμαι υπερ της προληπτικής δρασης . Πρωτα(πριν μπουμε στο μαγαζι) διαβάζουμε για τις αναγκες των ψαριών μας, μετα φτιαχνουμε ένα ενυδρειο με όσο δυνατον καλυτερες συνθηκες για τα ψαρια μας(αλλαγες νερου, καραντινα κτλ) και τέλος κανουμε συχνες μετρήσεις των συνθηκών αλλα και προσεκτική παρατηρηση των ψαριών μας.

Αλλα ακομα και στην περιπτωση ξαφνικης εμφανισης ασθενειας ειμαστε παρα μολυ προσεκτικοι στην έυρεση της ακριβους αιτιας της ασθενειας. Η παγκοσμια στατιστικη (αλλα και τα παραδειγματα εδω στο GAB) δειχνουν ότι μονο το 10% των ασθενειων αυτών χρηζει χορηγιας φαρμακου. Όλες οι αλλες περιπτωσεις οφειλονται ειτε σε κακες συνθηκες του νερου του ενυδρειου ειτε στην ανθρωπινη αμελεια και πολλες φορές λυνονται σχετικα ευκολα. Θέλει λοιπον πολυ προσοχη στην διαγνωση, η οποια ειναι αποτελεσμα διαβασματος αλλα και εμπειριας, και προσεκτική επιλογη της επόμενης κίνησης. Πρεπει επιπλέον να γνωριζουμε ότι όσο απλη ειναι η προσθηκη αντιβιοτικών εντος του ενυδρειου μας τοσο δυσκολη ειναι η αφαιρεση τους απο το ενυδρειο.

Ξαναλεω για μια ακομη φορά ότι ο Γερμανος εκτροφεας της έκθεσης του Duisbourg ελεγε και ξαναέλεγε ότι τις Flaggeletes(δινομαστιγωττά) τις θεραπεευει με ανοδο της θερμοκρασιας(35) και με πολυ συχνα γευματα ΚΑΙ ΟΧΙ με flagyl όπως γινεται στην Ελλαδα.

Τονιζω και παλι ότι δεν ειμαι κατα της χρησης των φαρμακων αλλα κατα της ΑΣΚΟΠΗΣ και χωρις λογο χρησης φαρμακων.

mikele 14-12-05 23:56

koza τι εγινε τελικα με το ψαρακι σου δε μας ειπες ολα καλα???


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02388 seconds with 11 queries