Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Είναι άρρωστο? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38920)

Minakki 19-03-10 09:23

Είναι άρρωστο?
 
Καλημέρα, έχω ένα ενυδρείο 125 λίτρα με τροπικά φοθλ φυτευμένο που τρέχει εδώ και 3 χρόνια. Χθές παρατήρησα ένα γκαπάκι, 1 1/2 έτών από δική μου γέννα και κάθεται συνέχεια κάτω, κυρίως σε γωνίες, χωρίς κανένα άλλο σύμπτωμα.....
Λέτε να είναι άρρωστο και τι μπορεί να συμβαίνει??
:rolleyes:

peterv 19-03-10 09:35

μαλλον προβλήματα υγείας !!!! αν τόχεις 11/2 χρόνο χωρίς προβλήματα καταλαβαίνω ότι οι ρουτίνες σου είναι σταθερές χωρίς προβλήματα και αν δεν έχει κάνει τίποτα ξεχωριστώ τον τελευταίο καιρό που να επιβαρύνει την κατάσταση, τότε μάλλον πρέπει να αποδεχθείς ότι στην ζωή συμβαίνουν και απρόοπτα ο κάτοικος του ενυδρείου σου μπορεί να είναι να είναι φιλάσθενος !!!!

Βεβαιώσου όμως πρώτα ότι εσύ δεν έχεις κάνει κάτι στις ρουτίνες σου ώστε να επιβαρύνεις την υγεία τους.

Dimitris_Batman 19-03-10 10:27

Βιταμίνες,αλλαγή νερού και οξυγόνωση.
Τα γκαπάκια που έρχονται από εξωτερικό ή υπάρχουν στα πετ σοπ είναι ήδη ταλαιπωρημένα και μέσα στις αρρώστιες.
Για το θέμα των βιταμινών επιμένω πολύ.Εάν θέλεις βάλτο σε καραντίνα με αντιβίωση και τάιζέ το και σπιρουλίνα...

Minakki 19-03-10 13:08

Αλλαγή νερού έκανα πρίν 2 μέρες, και το συγκεκριμμένο γκαπάκι, άν πρόσεξες στο ποστ μου, γεννήθηκε μέσα στο ενυδρείο μου πρίν 1 1/2 χρόνο....

Liz@ 19-03-10 16:56

θυληκο ειναι?αν ναι μηπως ειναι αγγυος?
αν ειναι αρσενικο και καθεται κατω ..., παρατηρησε να δεις αν εχει ορεξη, μπορει να εχει τα ψυχολογικα του!! αν δεν εχει αλλα συμπτωματα μαλλον δεν εχει τιποτα και με τις βιταμινες θα ειναι μια χαρα :rolleyes:

Minakki 19-03-10 17:19

τι βιταμίνες να δώσω.... θηλυκό είναι και μάλλον δεν είναι έγκυος!!!!!

Dimitris_Batman 19-03-10 17:41

Αγοράζοντας ένα ψάρι από ένα πετ σοπ πίστεψε με ελάχιστοι θα κάτσουν να το πλακώσουν στα φάρμακα πριν το ρίξουν στο ενυδρείο τους.και λέω φάρμακα για να μην μεταφέρουν αρρώστιες και χάσουν και άλλα ψάρια.
όλοι κάνουμε την προσαρμογή και μετά μπλουμ στο ενυδρείο.σωστά;
έτσι περνάνε και αρρώστιες που τα μικρόβια με τον καιρό προσαρμόζονται στις συνθήκες του ενυδρείου μας.
Εϊχα ΚΑΜΠΟΣΑ γκαπάκια και ξέρω.
Όσο για τις βιταμίνες δεν θέλω να κάνω διαφήμηση σε κάποια εταιρεία,αλλά εάν ψάξεις σε κάποιο ι-σοπ θα βρεις σίγουρα.
Και σπιρουλίνα γιατί είναι μία αρκετά πλούσια τροφή.ακόμα και για τον άνθρωπο...

Minakki 20-03-10 20:33

Παιδιά ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.... δυστυχώς όμως πρίν προλάβω να κάνω και πολλά πράγματα, το ψαράκι το έχασα...
Μάλλον τα γκαπάκια είναι πολύ ευαίσθητα.... ΄
Αυτό πίστευα ότι θα άντεχε γιατί προερχόταν απο δικήμου γέννα και το είχα πάνω απο 1 1/2 χρόνο....

halvas69 20-03-10 22:09

Άμα το είχες τόσο πολύ ήταν λογικό να μας αφήσει σύντομα, ήταν μεγάλο σε ηλικία.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01409 seconds with 11 queries