Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Api test (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=96729)

Bilay 11-04-17 22:38

Api test
 
Καλησπέρα..ξέρει κανείς από test της Api? Συγκεκριμένα για NO3.Στο τέλος, όταν τσεκάρεις το χρώμα, η φιάλη πρέπει να εφάπτεται με το χαρτάκι με τις ενδείξεις ή όχι?Ρωτάω γιατί όταν εφάπτεται το χρώμα είναι κόκκινο ενώ αν δεν εφάπτεται είναι πορτοκαλί.Μεγάλη διαφορά..

Τάκης 11-04-17 22:59

Βάλτο μπροστά από ένα άσπρο χαρτί, σκέτο , χωρίς άλλα χρώματα, και να φωτίζεται από άσπρο φως

Lth1 11-04-17 23:30

Χαρτακι των ενδείξεων,το μπουκαλάκι του τεστ και εξω με τον ηλιο...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Bilay 11-04-17 23:45

Το φώς είναι φώς ηλίου.Το φόντο είναι το χαρτάκι του κατασκευαστή.Αλλάζει τελείως το χρώμα όταν το δοχείο ακουμπάει στο χαρτί και όταν παραβάλλεται μπροστά σε απόσταση.(Πολύ μικρή,μισό πόντο..) Οταν ακουμπάει γίνεται κόκκινο (νιτρικά 40) Οταν δεν ακουμπά είναι πορτοκαλί (νιτρικά 20).Τι να υποθέσω..

Giannhs_29 12-04-17 00:23

Νιτρικα άλατα
 
Παρεπιπτωντος αφου θιξαμε το θεμα με τα νιτρικα αλατα (ΝΟ3)...Τι επιλογες εχουμε οταν τα νιτρικα του δικτυου υδροδοτησης ειναι ανεβασμένα? ζω κοντα στην Λαρισα που ειναι γεωργικη περιοχη και εντοπιζω αρκετα υψηλες τιμες νιτρικων αλάτων στο νερο του δικτυου(ισως λογο εκτεταμενης χρησησ φυροφαρμακων στην περιοχη ειδικα αυτο το διαστημα) υδροδοτησης της περιοχης μου.. τι επιλογες εχω ωστε να μειωθουν οι τιμες τους εφοσον οι αλλαγες δεν με βοηθανε ? το ενυδρειο μου ειναι 380 λιτρα με αφρικανες κιχλιδες (μαλαουι)

fouskas 12-04-17 00:57

Bilay όπως τα είπε ο Lth1 (και νομίζω να εφάπτεται) και δες κ εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...1&postcount=33 Επίσης αν θυμάμαι καλά, το βιβλιαράκι οδηγιών γράφει να έχεις το μπουκαλάκι "against" the paper, νομίζω το against προεξοφλεί επαφή.

Bilay 12-04-17 01:02

Θενκς..όλους.

kgf12345 12-04-17 05:33

να ακουμπαει.
γενικως τα χρωματα της api ειναι λιγο χαλια.
τουλαχιστον στο χαρτι.με καποιες μετρησεις πιο πολυ μαντευεις το νουμερο παρα το βλεπεις:rolleyes:
ασχετα απαυτο,ειτε 20 μετρας ειτε 40,θες αλλαγη νερου:D

@giannhs_29
εχει απαντηθει στο θεμα σου.
συνεχιζεται εκει η συζητηση.

Τάκης 12-04-17 07:14

Προσωπικά προτιμώ να μη βάζω τη κάρτα με τους χρωματισμούς πίσω από το μπουκαλάκι,
γιατί ο χρωματισμός επηρεάζεται από τα χρώματα της κάρτας, τη βάζω δίπλα και όχι πολύ κοντά,
από πίσω άσπρο χαρτί, και το φως πίσω από το χαρτί, γιατί από μπροστά,
η σκιά που σχηματίζεται στο χαρτί αλλοιώνει τον χρωματισμό.
Ασχετα όμως με όλα αυτά , πλέον δεν κοιτάζω τη κάρτα,
αν δω πως το τεστ πορτοκαλίζει σημαίνει πως πρέπει να γίνει αλλαγή,
θέλω να βλέπω τόνους του κίτρινου στο τεστ :)

delta66 12-04-17 12:49

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62669

Bilay 12-04-17 16:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 1005603)
Προσωπικά προτιμώ να μη βάζω τη κάρτα με τους χρωματισμούς πίσω από το μπουκαλάκι,
γιατί ο χρωματισμός επηρεάζεται από τα χρώματα της κάρτας, τη βάζω δίπλα και όχι πολύ κοντά,
από πίσω άσπρο χαρτί, και το φως πίσω από το χαρτί, γιατί από μπροστά,
η σκιά που σχηματίζεται στο χαρτί αλλοιώνει τον χρωματισμό.
Ασχετα όμως με όλα αυτά , πλέον δεν κοιτάζω τη κάρτα,
αν δω πως το τεστ πορτοκαλίζει σημαίνει πως πρέπει να γίνει αλλαγή,
θέλω να βλέπω τόνους του κίτρινου στο τεστ :)

Κι εμένα αυτό μου κάνει πιο λογικό..(πέρα του ότι με συμφέρει κι όλας) Η διαφορά μπορεί να θεωρηθεί και της τάξης 10 με 40.

christoschor 12-04-17 16:56

Η αλήθεια είναι ότι για το τεστ NO3 που προμηθεύτηκα πριν λίγο καιρό, έχω ζήτημα καθώς δεν μπορώ να καταλάβω αν η ένδειξη δείχνει 10 ή 20. Οπότε όπως είπε και ο Τάκης όποτε βλέπω πορτοκαλί κάνω αλλαγή νερού. Χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι δε θα έπρεπε η εταιρεία να είχε καλύτερη διάκριση μεταξύ των χρωμάτων:D

Τάκης 12-04-17 17:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bilay (Μήνυμα 1005646)
Κι εμένα αυτό μου κάνει πιο λογικό..(πέρα του ότι με συμφέρει κι όλας) Η διαφορά μπορεί να θεωρηθεί και της τάξης 10 με 40.

το 10 με το 40 έχει μια αισθητή διαφορά :)
το 10 με το 20 έχει πολύ μικρή

Bilay 12-04-17 18:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 1005652)
το 10 με το 40 έχει μια αισθητή διαφορά :)
το 10 με το 20 έχει πολύ μικρή

To 10 με το 20 είναι και τα δύο πορτοκαλί..το 40 είναι κόκκινο.Η επαφή με τη μή επαφή έχει αντίστοιχη διαφορά στο χρώμα.Κόκκινο με πορτοκαλί.
-------------------------
Άσχετο..αν κατάλαβα καλά όλοι το κρατάτε στο κίτρινο?Σαν να λέμε νιτρικά 5?

christoschor 12-04-17 21:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bilay (Μήνυμα 1005663)
To 10 με το 20 είναι και τα δύο πορτοκαλί..το 40 είναι κόκκινο.Η επαφή με τη μή επαφή έχει αντίστοιχη διαφορά στο χρώμα.Κόκκινο με πορτοκαλί.
-------------------------
Άσχετο..αν κατάλαβα καλά όλοι το κρατάτε στο κίτρινο?Σαν να λέμε νιτρικά 5?

Κοιτα εγω περιμενω να γινει πορτοκαλι για να αλλαξω νερο:D:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01663 seconds with 11 queries