Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Κοράλλια (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=176)
-   -   Ποια η διαφορα στα κοραλια Whitecoral με της υπολοιπες εισαγωγες; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=83948)

Sakisdraminos 21-12-14 06:58

Ποια η διαφορα στα κοραλια Whitecoral με της υπολοιπες εισαγωγες;
 
Εχω μια απορια σχετικα με τα κοραλια της white coral.
Αν εξερεσεις οτι τα περισσοτερα ειναι πανεμορφα που μπορει αλλου να υπερτερουν απο υπολοιπες εισαγωγες που κανουν τα πετ σοπ;
Ροταω επιδι μου κανει εδω και ενα χρονο που ασχολουμε με την θαλασσα εντηποση η τιμη τους σε σχεση με το μεγεθος.

STAMATIA 18-02-15 10:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos (Μήνυμα 867431)
Εχω μια απορια σχετικα με τα κοραλια της white coral.
Αν εξερεσεις οτι τα περισσοτερα ειναι πανεμορφα που μπορει αλλου να υπερτερουν απο υπολοιπες εισαγωγες που κανουν τα πετ σοπ;
Ροταω επιδι μου κανει εδω και ενα χρονο που ασχολουμε με την θαλασσα εντηποση η τιμη τους σε σχεση με το μεγεθος.

Η διαφορα κατά την γνώμη μου είναι μόνο στη φίρμα. Εχω πάρει αρκετές φορές και δεν είχαν καθόλου αντοχή σε αντιστοιχία με εισαγωγες από Βalli. Εδωσα για ζωανθούς σπουδαίους και ξακουστους γύρω στα 150 και στην εβδομάδα γεια σας.... Και παίρνω ζωανθάκια από Ινδονησία και γενικά χωρίς φίρμα και ζουν και βασιλεύουν. Φροντίστε να ρωτάτε συνθήκες που τα εχουν και τα διατηρούν όταν τα μαγαζια δεν φροντίζουν να σας ενημερώσουν. Τα λεφτά αυτή την εποχή βγαίνουν πολύ δύσκολα για να χάνονται σαν αέρας... Μην τρελλαίνεσαι με φίρμες... Η φύση είναι ΜΙΑ.

golf4470 18-02-15 16:59

Αυτό που εχω καταλάβει εγω ειναι οτι κ ο white coral αγοράζει απο bali αλλα τα κοραλια προσαρμόζονται σε συνθήκες ενυδρειου περιςςοτερο καιρο. Στο Bali όλες οι φάρμες βρίσκονται μέσα στη θάλασσα, είτε καλλιέργειας (φραγκακια που τα κόβουν κ τα μεγαλώνουν) είτε άγρια (φραγκακια που τα κόβουν κατευθείαν απο τις "μάνες". Αποτέλεσμα ειναι αλλάζοντας πολλούς προμηθευτές κ έχοντας τον χρόνο να εγκλιματιστουν στα ενυδρεία, οι τιμες τους να ανεβαίνουν κατα το 2πλασιο.

Sakisdraminos 09-03-15 06:51

τι προηγουμενο παρασκευοσαβατοκυριακο ειμουν αθηνα.
Μετα απο βολτα στα περισσοτερα πετ σοπ καταλαβα οτι τα white coral κοραλια ειναι μετα περισσοτερα παρασιτα.
Δυο μαγαζια μαληστα ειχαν μεγαλο προβλημα με διαφορα απο τα παρασιτα.
Ευτιχος για καλη μου τυχη τα ειδα και πηρα κστδυθειαν dip
πλεον dip θα γινετε ακομα και αναμεσα στα δθο ενυδρεια μου.
φυσικα δεν κανει θαυματα το dip αλλα τουλαχιστον να προσεχουμε λιγο.

Nemesis 07-04-15 09:11

Δεν εχει να κανει οτι απο white coral εχει παράσιτα. Αυτο ειναι μύθος. Η διαφορα απο white corals ειναι οτι τα κοραλια προσαρμόζονται σε Zeovit και το λεει και στο site για τους ποιο παρατηρητικους :cool:

Απο zoevit σε κανονικό ενυδρειο δεν εχει τοσο μεγαλες πιθανότητες να παει καλα οποιοδήποτε κοραλι εκτος αν περασει πολύς καιρος. Οι ποιο έμπειροι μπορουν να το βεβαιώσουν αυτο.

kostas82 07-04-15 11:03

απο ζεοβίτ ενυδρείο σε χωρίς ζεοβίτ ενυδρείο τα sps θα γίνουν πιο σκούρα πιθανόν και λέω πιθανόν γιατί τόσο χαμηλά οργανικά στο νερό μπορείς να κρατήσεις και με άλλους τρόπους , απο την άλλη όμως τα lps θα πάνε καλύτερα σε ενυδρείο με αυξημένα θρεπτικά στο νερό , εγώ πιστεύω ότι πιο πολύ πληρώνεις την διαλογή , την ποικιλία και τα χρωματά βεβαίως . Αν μαζευτούν όμως κανα δυο-τρεις να μοιραστούν μεταφορικά ίσως βγαινει φτηνότερα από τις εδώ τιμές :rolleyes:

Discos 02-11-15 10:50

Απο την εμπειρια μου απο white corals, (στα sps παντα) ειδα οτι τα Wild κομμάτια προσαρμόζονται μια χαρα. Τα αλλα ομως που εχουν υποστεί αδυνάτισμα/solarium/πλαστικες/βιταμίνες zeovit, μεινεται μακρυα.

Τα κοραλια που εχουν περασει καθαρο zeovit, με αρκετα απο τα ζουμια και εχουν αυτα τα αφύσικα χρωματα, εχουν χασει τις αντοχές τους. Κατι που φαινεται οταν φθάνουν σε εμας. Οποίος εχεις ορεξη και διαβασει το www.zeovit.com θα δει τετοια θεματα που αντιμετωπίζουν, που θα φανούν αστεία σε εμας, αλλα τα κοραλια αυτα ποια ειναι τρομακτικά ευαισθητα.

Για εμενα καλο ενυδρειο αρχίζεις να εχεις, οταν έρχονται τα ζωντανα απο φάρμες στην θαλλασα και αφου τα βαζεις στο ενυδρειο σου, σε μια βδομαδα τα κοραλια ειναι σαν να μην άλλαξαν περιβαλον και ειναι υγιεστατα με ιδιο χρωμα και υγεια οπως τα πήρες.

Τωρα αμα φύγουμε απο τα sps, οτι αλλο εχω παρει δεν ειχα καποιο θεμα εως τωρα. Τετοια sites ειναι για πολυ συγκεκριμενα πραγματα, ετσι και αλλιως εχουμε καλη ποικιλια στην ελλαδα και τα σωστα μαγαζια οτι ζητήσεις σχεδον παντα μπορουν να τα βρουν και να τα φέρουν με λογικη τιμη. Τωρα ομως αν θες π.χ. περίεργες ricordia η acanthastreas, ε εκει προς το παρον ο δρόμος ειναι ποιο πολυ για εκτος.

Sakisdraminos 02-11-15 12:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Discos (Μήνυμα 904857)
Απο την εμπειρια μου απο white corals, (στα sps παντα) ειδα οτι τα Wild κομμάτια προσαρμόζονται μια χαρα. Τα αλλα ομως που εχουν υποστεί αδυνάτισμα/solarium/πλαστικες/βιταμίνες zeovit, μεινεται μακρυα.

Τα κοραλια που εχουν περασει καθαρο zeovit, με αρκετα απο τα ζουμια και εχουν αυτα τα αφύσικα χρωματα, εχουν χασει τις αντοχές τους. Κατι που φαινεται οταν φθάνουν σε εμας. Οποίος εχεις ορεξη και διαβασει το www.zeovit.com θα δει τετοια θεματα που αντιμετωπίζουν, που θα φανούν αστεία σε εμας, αλλα τα κοραλια αυτα ποια ειναι τρομακτικά ευαισθητα.

Για εμενα καλο ενυδρειο αρχίζεις να εχεις, οταν έρχονται τα ζωντανα απο φάρμες στην θαλλασα και αφου τα βαζεις στο ενυδρειο σου, σε μια βδομαδα τα κοραλια ειναι σαν να μην άλλαξαν περιβαλον και ειναι υγιεστατα με ιδιο χρωμα και υγεια οπως τα πήρες.

Τωρα αμα φύγουμε απο τα sps, οτι αλλο εχω παρει δεν ειχα καποιο θεμα εως τωρα. Τετοια sites ειναι για πολυ συγκεκριμενα πραγματα, ετσι και αλλιως εχουμε καλη ποικιλια στην ελλαδα και τα σωστα μαγαζια οτι ζητήσεις σχεδον παντα μπορουν να τα βρουν και να τα φέρουν με λογικη τιμη. Τωρα ομως αν θες π.χ. περίεργες ricordia η acanthastreas, ε εκει προς το παρον ο δρόμος ειναι ποιο πολυ για εκτος.

Πολύ ωραία τοποθέτηση φίλος!
Πλέον ο μόνος λόγος να βάλω sps είναι να δω κάτι πολύ σπάνιο!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:21.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01448 seconds with 11 queries