Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=148)
-   -   προτάσεις για 54(?) λιτρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=77381)

tolee 25-01-14 10:35

προτάσεις για 54(?) λιτρα
 
καλημέρα σε όλους.... λοιπόν, έχουμε και λέμε.... πήρα από συνχομπιστα/συμφορουμιτη ένα ενυδρειακι 54 λίτρα μικτά (επιφανεια 60*30).... πήρα και από άλλο συνχομπιστα/συμφορουμιτη αρκετά (πολλά θα έλεγα) φυτακια για να μπουν στο ενυδρείο μαζι με κάτι βαλισνεριες που έχω ήδη..... επισης, στο παλιό μου ενυδρείο έχω έναν Μονομάχο το όποιον θέλω οπωσδήποτε να κρατήσω.... και ρωτάω τώρα, τι ψάρια θα μπορούσα να βάλω μαζί του? να τον βάλω μαζί με 2 θυληκιες να κάνει παιχνίδι ή με κάτι άλλο? ή να τον αφήσω στο 20λιτρο και να βάλω κάτι άλλο στο καινούριο? φυσικά το καινούριο θα πάρει όσα περισσότερα φυτά μπορώ, κι επίσης να τονίσω ότι ο Μονομάχος είναι αρκετά ειρηνικός, καθώς στο 20λιτρο συμβιωνε με 4 red cherry και 2 μηλοσαλιγκαρα χωρίς απώλειες.....
ακούω γνώμες λοιπόν....

ChocolatePuma 25-01-14 11:16

Χαρεμι μονομάχων σε τόσα λίτα εγώ προσωπικά δεν θα το συνιστούσα

Κράτησε τον μονομάχο μόνο του, να καλοπερνάει και να τον χαίρεσαι κι εσύ
Οτιδήποτε προσθέσεις, εξαρτάται αποκλειστικά από τον μονομάχο, το πως θα το δεχτεί
Μπορεί να μην συμβεί το παραμικρό, μπορεί να μαζεύεις κομμάτια

Αν καταφέρεις και πας σε κάποιο 80λιτρο και πάνω, τότε εγώ προσωπικά θα δοκίμαζα το χαρέμι, σε φουλ φυτεμένο ενυδρείο

(Το δοκίμασα κι εγω σε 60λιτρο και περισσότερο πρόβλημα ειχα οι θυληκιες μεταξυ τους, παρά με τον μονομάχο)

tolee 25-01-14 11:29

δυστυχως να παω σε μεγαλυτερο δεν ειναι εφικτο..... και να βαλω εναν μονομαχο μονο του να κοβει βολτες σε επιφανεια 60χ30 δε νομιζω οτι ειναι και μια νορμαλ επιλογη... επισης εχω διαβασει αρκετα θεματα που το θεωρουν εφικτο σ αυτα τα λιτρα, εστω και οριακα... γι αυτο το λογο θα το πηξω στα φυτα, για να μπορεσω να το βαλω μαζι με αλλα ψαρια, αλλιως πισω στο 20λιτρο....

ChocolatePuma 25-01-14 11:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tolee (Μήνυμα 816350)
δυστυχως να παω σε μεγαλυτερο δεν ειναι εφικτο..... και να βαλω εναν μονομαχο μονο του να κοβει βολτες σε επιφανεια 60χ30 δε νομιζω οτι ειναι και μια νορμαλ επιλογη... επισης εχω διαβασει αρκετα θεματα που το θεωρουν εφικτο σ αυτα τα λιτρα, εστω και οριακα... γι αυτο το λογο θα το πηξω στα φυτα, για να μπορεσω να το βαλω μαζι με αλλα ψαρια, αλλιως πισω στο 20λιτρο....

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71407
Προσωπικά, νομίζω πως κι αυτή ειναι μια νορμαλ επιλογη ;)

Καλή συνεχεια στις επιλογές σου - Την προταση μου, ηδη την εγραψα :D

ΥΓ : Το"εστω κι οριακά", αν ξεφύγει απ τα όρια..ξέρεις την κατάληξη ;)

bloskas 25-01-14 12:10

σορρυ για το εκτος τοπικ..αλλα εισαι αυτος που βλεπει κυκλους??!! :D

tolee 25-01-14 12:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 816351)
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71407
Προσωπικά, νομίζω πως κι αυτή ειναι μια νορμαλ επιλογη ;)

Καλή συνεχεια στις επιλογές σου - Την προταση μου, ηδη την εγραψα :D

ΥΓ : Το"εστω κι οριακά", αν ξεφύγει απ τα όρια..ξέρεις την κατάληξη ;)

φιλε μου τι να σου πω...
σεβαστη η γνωμη σου και φυσικα το θεμα το εθεσα για να ακουω γνωμες... βεβαια η γνωμη σου εχει αλλαξει, καθως σε παλιοτερο θεμα ελεγες αλλα...... http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71610

και ο μονομαχος στα 500 λιτρα μονος του δεν ειναι νορμαλ επιλογη... ειναι εχω ενα σπιτι αδειο και 500-1000 ευρω για πεταμα και φτιαχνω ενα 500λιτρο για να κοβει βολτες ο μονομαχος.....:rolleyes:

-------------------------------------------------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bloskas (Μήνυμα 816357)
σορρυ για το εκτος τοπικ..αλλα εισαι αυτος που βλεπει κυκλους??!! :grin:

πλεον δεν βλεπω κυκλους αλλα ορθογωνια (ενυδρεια):smt043

ChocolatePuma 25-01-14 12:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tolee (Μήνυμα 816362)
φιλε μου τι να σου πω...
σεβαστη η γνωμη σου και φυσικα το θεμα το εθεσα για να ακουω γνωμες... βεβαια η γνωμη σου εχει αλλαξει, καθως σε παλιοτερο θεμα ελεγες αλλα...... http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71610

και ο μονομαχος στα 500 λιτρα μονος του δεν ειναι νορμαλ επιλογη... ειναι εχω ενα σπιτι αδειο και 500-1000 ευρω για πεταμα και φτιαχνω ενα 500λιτρο για να κοβει βολτες ο μονομαχος.....:rolleyes:

-------------------------------------------------------------------


Στο εγραψα ηδη...αλλα μαλλον δεν το διαβασες
Δοκιμασα κι εγω χαρεμι μονομαχων σε 60λιτρο...αλλα δεν... (και ειχα εναν τελειως φιλησυχο μονομαχο)
Γι αυτο λεμε οτι το χομπι θελει διαβασμα και εμπειρια

tolee 25-01-14 12:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 816367)
Στο εγραψα ηδη...αλλα μαλλον δεν το διαβασες
Δοκιμασα κι εγω χαρεμι μονομαχων σε 60λιτρο...αλλα δεν... (και ειχα εναν τελειως φιλησυχο μονομαχο)
Γι αυτο λεμε οτι το χομπι θελει διαβασμα και εμπειρια

διαβασα αυτο ακριβως που εγραψες, οτι το προβλημα το ειχαν οι θυληκες κι οχι ο αρσενικος... βασικα εγραψες οτι το προβλημα ηταν τα ψαρια και οχι τα λιτρα...κι επισης δεν μπορω να γνωριζω αν το συγκεκριμενο σεταπ το στησες πριν ή μετα την προταση σου στο αλλο θεμα....
τεσπα, για να μην φανει οτι τσακωνομαστε κιολας, κι επειδη ξεφευγει το θεμα, οπως εγραψα στο αρχικο ποστ, εχω σκεφτει 3 επιλογες:
χαρεμι μονομαχων, μονομαχος με αλλα ψαρακια και μονομαχος στο 20λιτρο και αλλα ειδη στο 60λιτρο.... εσυ την πρωτη την απεριψες, απο τις αλλες 2 επιλογες τι θα προτεινες?

ChocolatePuma 25-01-14 13:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tolee (Μήνυμα 816378)
διαβασα αυτο ακριβως που εγραψες, οτι το προβλημα το ειχαν οι θυληκες κι οχι ο αρσενικος... βασικα εγραψες οτι το προβλημα ηταν τα ψαρια και οχι τα λιτρα...κι επισης δεν μπορω να γνωριζω αν το συγκεκριμενο σεταπ το στησες πριν ή μετα την προταση σου στο αλλο θεμα....
τεσπα, για να μην φανει οτι τσακωνομαστε κιολας, κι επειδη ξεφευγει το θεμα, οπως εγραψα στο αρχικο ποστ, εχω σκεφτει 3 επιλογες:
χαρεμι μονομαχων, μονομαχος με αλλα ψαρακια και μονομαχος στο 20λιτρο και αλλα ειδη στο 60λιτρο.... εσυ την πρωτη την απεριψες, απο τις αλλες 2 επιλογες τι θα προτεινες?

Θεμα τσακωμου εννοειται πως δεν υπαρχει
Σχετικα με το ερωτημα σου
1. Δεν θα εβαζα μονομαχο σε 20λιτρο
2. Στο 60λιτρο εγω πχ τον ειχα με cpds - Τα οποια ομως εβλεπα σπανια. Οταν τον μετακινησα σε 40λιτρο, τα cpds ξεθαρεψαν (οχι υπερβολικα)
3. Αλλα ψάρια για το 60λιτρο, εξαρταται απ το τι νερο εχει η περιοχή σου και τι διαθεση εχεις να "φτιαχνεις" το νερο σου
Προτασεις αρκετες εχει εδω
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573

tolee 25-01-14 13:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 816408)
Θεμα τσακωμου εννοειται πως δεν υπαρχει
Σχετικα με το ερωτημα σου
1. Δεν θα εβαζα μονομαχο σε 20λιτρο
2. Στο 60λιτρο εγω πχ τον ειχα με cpds - Τα οποια ομως εβλεπα σπανια. Οταν τον μετακινησα σε 40λιτρο, τα cpds ξεθαρεψαν (οχι υπερβολικα)
3. Αλλα ψάρια για το 60λιτρο, εξαρταται απ το τι νερο εχει η περιοχή σου και τι διαθεση εχεις να "φτιαχνεις" το νερο σου
Προτασεις αρκετες εχει εδω
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573

ευχαριστω φιλε μου για τις προτασεις, το θεμα το εχω διαβασει....
τα cpds τι ακριβως ειπαμε οτι ειναι?

ChocolatePuma 25-01-14 13:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tolee (Μήνυμα 816412)
ευχαριστω φιλε μου για τις προτασεις, το θεμα το εχω διαβασει....
τα cpds τι ακριβως ειπαμε οτι ειναι?

Galaxy rasbora

nazgul 25-01-14 14:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tolee
και να βαλω εναν μονομαχο μονο του να κοβει βολτες σε επιφανεια 60χ30 δε νομιζω οτι ειναι και μια νορμαλ επιλογη...

Δηλαδη θεωρεις πιο φυσιολογικο να εχεις ενα ψαρι που φτανει τα 7cm να ειναι σε ενυδρειο με μηκος 35cm? Τοσο πολυ τους εχουμε συνηθισει στα ποτηρακια και πλεον φαινεται αδιανοητο να εχουμε ενα ευτυχισμενο ψαρι? :rolleyes:

Γιατι ειχε μονομαχο σε αυτα τα λιτρα, να εισαι σιγουρος οτι θα δεις αλλες συμπεριφορες και ενα ψαρι που δεν σταματαει να βολταρει και να γεμιζει με την παρουσια του το ενυδρειο.

delta66 25-01-14 14:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tolee (Μήνυμα 816350)
... να βαλω εναν μονομαχο μονο του να κοβει βολτες σε επιφανεια 60χ30 δε νομιζω οτι ειναι και μια νορμαλ επιλογη...

Η αντιπαραθεση ξεκινησε απο αυτο.
Και εχεις δικιο.
Οντως (για τα ψαρια) δεν ειναι νορμαλ επιλογη.
Ειναι ανεκτη.
Οσο πιο πολυ χωρο τους δινεις τοσο πιο νορμαλ ειναι για εκεινα :cool:
Τα λιτρα που προτεινονται στα διαφορα σαιτ για καθε ψαρι, ειναι τα λιγοτερα ανεκτα.
Κανενα ψαρι δεν θα σου κανει παραπονο αν το βαλεις σε μεγαλυτερο ενυδρειο απο αυτα τα λιτρα, ουτε θα το θεωρησει "παραλογο".

Η συμβιωση ενος μονομαχου με αλλα ψαρια (ακομα και με θηλυκα του ιδιου ειδους) ειναι ενα θεμα τυχης και χαρακτηρα των ψαριων.
Ο μεγαλος χωρος, βοηθαει απλα να αυξηθουν οι πιθανοτητες επιτυχιας


Μερικες προτασεις για τα λιτρα του ενυδρειου υπαρχουν εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573.

tolee 25-01-14 14:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 816424)
Δηλαδη θεωρεις πιο φυσιολογικο να εχεις ενα ψαρι που φτανει τα 7cm να ειναι σε ενυδρειο με μηκος 35cm? Τοσο πολυ τους εχουμε συνηθισει στα ποτηρακια και πλεον φαινεται αδιανοητο να εχουμε ενα ευτυχισμενο ψαρι? :rolleyes:

Γιατι ειχε μονομαχο σε αυτα τα λιτρα, να εισαι σιγουρος οτι θα δεις αλλες συμπεριφορες και ενα ψαρι που δεν σταματαει να βολταρει και να γεμιζει με την παρουσια του το ενυδρειο.

βασικα φυσιολογικο δεν ειναι να εχεις ενα ψαρι απο την ασια μεσα σε 4 τζαμια πανω σ ενα επιπλο στην ελλαδα.... ουτε πουλι μεσα σε κλουβι , ουτε σκυλι σε διαμερισμα.... αλλα παει μακρια η βαλιτσα και το χανουμε λιγο....

delta66 25-01-14 14:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tolee (Μήνυμα 816437)
βασικα φυσιολογικο δεν ειναι να εχεις ενα ψαρι απο την ασια μεσα σε 4 τζαμια πανω σ ενα επιπλο στην ελλαδα.... ουτε πουλι μεσα σε κλουβι , ουτε σκυλι σε διαμερισμα.... αλλα παει μακρια η βαλιτσα και το χανουμε λιγο....

Σωστος.
Γιαυτο ας ειμαστε οσο πιο κοντα στο φυσιολογικο γινεται, δινωντας τουλαχιστον χωρο (με σωστη διαρρυθμηση), καλη τροφη και καθαρο νερο στα ζωντανα.
Οσο πιο μεγαλο χωρο απο τον μινιμουμ ανεκτο δινουμε, τοσο το καλυτερο για τα ψαρια και τοσο λιγοτερο παραλογο κανουμε το χομπι μας.

tolee 25-01-14 14:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 816432)
Η αντιπαραθεση ξεκινησε απο αυτο.
Και εχεις δικιο.
Οντως (για τα ψαρια) δεν ειναι νορμαλ επιλογη.
Ειναι ανεκτη.
Οσο πιο πολυ χωρο τους δινεις τοσο πιο νορμαλ ειναι για εκεινα :cool:
Τα λιτρα που προτεινονται στα διαφορα σαιτ για καθε ψαρι, ειναι τα λιγοτερα ανεκτα.
Κανενα ψαρι δεν θα σου κανει παραπονο αν το βαλεις σε μεγαλυτερο ενυδρειο απο αυτα τα λιτρα, ουτε θα το θεωρησει "παραλογο".

Η συμβιωση ενος μονομαχου με αλλα ψαρια (ακομα και με θηλυκα του ιδιου ειδους) ειναι ενα θεμα τυχης και χαρακτηρα των ψαριων.
Ο μεγαλος χωρος, βοηθαει απλα να αυξηθουν οι πιθανοτητες επιτυχιας


Μερικες προτασεις για τα λιτρα του ενυδρειου υπαρχουν εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573.

προφανως δεν θα μου κανουν παραπονα τα ψαρια... απλως απο τη στιγμη που μπαινουν κι αλλοι παραγοντες στη μεση (τσεπη, χωρος, γκρινια της γυναικας κτλ) προσπαθω με αυτα τα λιγα που διαθετω να προσφερω στο ψαρι που εχω και σε αυτα που θα αποκτησω (αν και οποτε αποκτησω) τις ιδανικοτερες και πιο κοντινες στη φυση τους, συνθηκες διαβιωσης οι οποιες δεν εχουν να κανουν παντα με τα λιτρα
αλλα οι υπερβολες ειναι γι αυτους που θελουν και μπορουν να τις κανουν (βλ 500λ με μονομαχο)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

εντιτ:

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 816432)
Τα λιτρα που προτεινονται στα διαφορα σαιτ για καθε ψαρι, ειναι τα λιγοτερα ανεκτα.

δυστυχως δεν εχω βρει καπου τις "ιδανικες" φυσιολογικες συνθηκες για μονομαχο οσον αφορα τα λιτρα... ο καθενας γραφει οτι θελει, απο 5 εως 500 λιτρα..... και φυσικα ο καθενας γραφει τις δικες του εμπειριες, σε φαση "εγω εχω μονομαχο σε 5 λιτρα εδω και 15 χρονια και ειναι αρχοντας" ή "εγω ειχα μονομαχο σε 200 λιτρα μονο του αλλα ενιωθε κοινωνικα αποκλεισμενος και τελικα πηδηξε εξω για να αυτοκτονησει".... ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω και πιστευω τοτι τα χεις δει κι εσυ αυτα.....

delta66 25-01-14 14:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tolee (Μήνυμα 816442)
προφανως δεν θα μου κανουν παραπονα τα ψαρια... απλως απο τη στιγμη που μπαινουν κι αλλοι παραγοντες στη μεση (τσεπη, χωρος, γκρινια της γυναικας κτλ) προσπαθω με αυτα τα λιγα που διαθετω να προσφερω στο ψαρι που εχω και σε αυτα που θα αποκτησω (αν και οποτε αποκτησω) τις ιδανικοτερες και πιο κοντινες στη φυση τους, συνθηκες διαβιωσης οι οποιες δεν εχουν να κανουν παντα με τα λιτρα
αλλα οι υπερβολες ειναι γι αυτους που θελουν και μπορουν να τις κανουν (βλ 500λ με μονομαχο)

Δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα στην τσεπη, στο χωρο και στην γκρινια, αν καποιος σε ενα ενυδρειο που εχει αποφασιστει να στηθει (πχ 54 λιτρων), αντι να βαλει 10 δισκους, να βαλει ενα μονομαχο.
Απο θεμα τσεπης, πιο φτηνο θα ειναι σιγουρα.
Τα υπολοιπα στη συζητηση ειναι θεμα πλεονεξιας. Να βλεπουμε πολλα ψαρια.
Αν ειναι πολλα και μεγαλα τα ψαρια, δεν υπαρχει προβλημα ουτε οικονομικο, ουτε γκρινια, ουτε τιποτα.
Μη κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας.
Οι προτασεις εγιναν. Βαλε οτι θελεις.

nazgul 25-01-14 14:36

Παράθεση:

προφανως δεν θα μου κανουν παραπονα τα ψαρια... απλως απο τη στιγμη που μπαινουν κι αλλοι παραγοντες στη μεση (τσεπη, χωρος, γκρινια της γυναικας κτλ) προσπαθω με αυτα τα λιγα που διαθετω να προσφερω στο ψαρι που εχω και σε αυτα που θα αποκτησω (αν και οποτε αποκτησω) τις ιδανικοτερες και πιο κοντινες στη φυση τους, συνθηκες διαβιωσης οι οποιες δεν εχουν να κανουν παντα με τα λιτρα
αλλα οι υπερβολες ειναι γι αυτους που θελουν και μπορουν να τις κανουν (βλ 500λ με μονομαχο)
Για 60 λιτρα μιλησαμε και οχι 500. Να ειναι ανετα τουλαχιστον. Αυτο που αρχικα σχολιασα ειναι η νοοτροπια οτι ειναι πολλα τα 60 λιτρα για ενα μονομαχο, γιατι απλα δεν ειναι κατα τη γνωμη μου.

Τωρα για αυτο που ειπες οτι δεν ειναι σωστο να εχουμε ψαρια σε 5 τζαμια, μαζι σου ειμαι. Αλλα αυτο ειναι μια αλλη κουβεντα.

tolee 25-01-14 14:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 816444)
Δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα στην τσεπη, στο χωρο και στην γκρινια, αν καποιος σε ενα ενυδρειο που εχει αποφασιστει να στηθει (πχ 54 λιτρων), αντι να βαλει 10 δισκους, να βαλει ενα μονομαχο.
Απο θεμα τσεπης, πιο φτηνο θα ειναι σιγουρα.
Τα υπολοιπα στη συζητηση ειναι θεμα πλεονεξιας. Να βλεπουμε πολλα ψαρια.
Αν ειναι πολλα και μεγαλα τα ψαρια, δεν υπαρχει προβλημα ουτε οικονομικο, ουτε γκρινια, ουτε τιποτα.
Μη κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας.
Οι προτασεις εγιναν. Βαλε οτι θελεις.

δεν κρυβομαστε πισω απο κανενα δαχτυλο φιλε μου... οπως γραφω στο αρχικο ποστ, ο μονομαχος υπαρχει ηδη σε 20λιτρο, και το 60λιτρο ειναι το μεγαλυτερο που μπορουσα να παρω για τους 3 λογους που προανεφερα....
κι επισης, εκτος απο τις προτασεις του τυπου "παρε μεγαλυτερο ενυδρειο" αλλες σοβαρες προτασεις δεν εχουν γινει

nazgul 25-01-14 14:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tolee
δεν κρυβομαστε πισω απο κανενα δαχτυλο φιλε μου... οπως γραφω στο αρχικο ποστ, ο μονομαχος υπαρχει ηδη σε 20λιτρο, και το 60λιτρο ειναι το μεγαλυτερο που μπορουσα να παρω για τους 3 λογους που προανεφερα....
κι επισης, εκτος απο τις προτασεις του τυπου "παρε μεγαλυτερο ενυδρειο" αλλες σοβαρες προτασεις δεν εχουν γινει

Αυτο που σου προτεινα εγω, ηταν να βαλεις το μονομαχο στο 60αρι μονο του για να δεις τις συμπεριφορες του. Οχι να παρεις μεγαλυτερο ενυδρειο. Τωρα αν θελεις μονομαχινες, κανενα κοπαδακι και οτιδηποτε αλλο μαζι, δυστυχως τιποτα κανενας δεν μπορει να σου εξασφαλισει οτι ολα θα ειναι καλα στα 60 λιτρα. Ειναι απροβλεπτα ψαρια και νομιζω οτι το ξερεις.

Για τους λογους που αναφερεις πιο πανω και εγω εχω 3 ενυδρεια με το μεγαλυτερο να ειναι 60 λιτρα. Φροντιζω να εχω τα καταλληλα ψαρια, ομως, ωστε να ζουν καλα σε αυτο το χωρο :rolleyes:

tolee 25-01-14 15:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 816457)
Αυτο που σου προτεινα εγω, ηταν να βαλεις το μονομαχο στο 60αρι μονο του για να δεις τις συμπεριφορες του. Οχι να παρεις μεγαλυτερο ενυδρειο. Τωρα αν θελεις μονομαχινες, κανενα κοπαδακι και οτιδηποτε αλλο μαζι, δυστυχως τιποτα κανενας δεν μπορει να σου εξασφαλισει οτι ολα θα ειναι καλα στα 60 λιτρα. Ειναι απροβλεπτα ψαρια και νομιζω οτι το ξερεις.

Για τους λογους που αναφερεις πιο πανω και εγω εχω 3 ενυδρεια με το μεγαλυτερο να ειναι 60 λιτρα. Φροντιζω να εχω τα καταλληλα ψαρια, ομως, ωστε να ζουν καλα σε αυτο το χωρο :rolleyes:

κι εγω αυτο προσπαθω να κανω φιλε μου, με τα λιγα μεσα που διαθετω... να ενημερωθω οσο το δυνατον πιο σωστα και να δωσω τις καλυτερες συνθηκες στα ψαρια μου...
αλλα χωρις υπερβολες....;-)

ChocolatePuma 25-01-14 15:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tolee (Μήνυμα 816465)
κι εγω αυτο προσπαθω να κανω φιλε μου, με τα λιγα μεσα που διαθετω... να ενημερωθω οσο το δυνατον πιο σωστα και να δωσω τις καλυτερες συνθηκες στα ψαρια μου...
αλλα χωρις υπερβολες....;-)

Για σενα το 60λιτρο ειναι η υπερβολη
Για μενα το 40λιτρο ειναι το ελαχιστο
(σε μονομαχο αναφερομαι)

Δεν ειναι το θεμα να σε πεισω ή να με πεισεις.
Το θεμα ειναι να καταλαβεις πως οσο περισσοτερο χωρο δωσεις σε ενα ψαρι, τοσο καλυτερες συνθηκες του παρεχεις

Καταλαβαινω πως θελεις να βλεπεις ενα γεματο ενυδρειο
Στο 60λιτρο βαλε ενα χαρεμι γκαπις και μετα ξεκινα να χαριζεις ψαρια
Τον μονομαχο, εφοσον θελεις να τον εχεις στο 20λιτρο, θα σου προτεινα να τον χαρισεις

Αυτα από μενα

konstantinos-z 25-01-14 15:24

βαλε τον μονομαχο σου και τις γαριδες στο 54λ βαλε και μια μικρη ομαδα απο ρασμπορα η μικροσωμα τετρα 7-8 ψαρκια δηλ και εισαι μια χαρα....

delta66 25-01-14 15:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tolee (Μήνυμα 816450)
δεν κρυβομαστε πισω απο κανενα δαχτυλο φιλε μου... οπως γραφω στο αρχικο ποστ, ο μονομαχος υπαρχει ηδη σε 20λιτρο, και το 60λιτρο ειναι το μεγαλυτερο που μπορουσα να παρω για τους 3 λογους που προανεφερα....
κι επισης, εκτος απο τις προτασεις του τυπου "παρε μεγαλυτερο ενυδρειο" αλλες σοβαρες προτασεις δεν εχουν γινει

Φιλε μου οι προτασεις εγιναν:
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 816408)
Προτασεις αρκετες εχει εδω
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 816432)
Μερικες προτασεις για τα λιτρα του ενυδρειου υπαρχουν εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573.

Τα υπολοιπα σχολια ηταν για τα "νορμαλ" και τα "παραλογα".
Υπερβολες στα ενυδρεια υπαρχουν μονο για τα μινιμουμ λιτρα. Μαξιμουμ λιτρα δεν εχω δει ποτε.

tolee 26-01-14 00:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από konstantinos-z (Μήνυμα 816471)
βαλε τον μονομαχο σου και τις γαριδες στο 54λ βαλε και μια μικρη ομαδα απο ρασμπορα η μικροσωμα τετρα 7-8 ψαρκια δηλ και εισαι μια χαρα....

ισχύει κάτι τέτοιο ή θα έχουμε πρόβλημα?

delta66 26-01-14 01:07

Ισχυει αλλα οι γαριδες ισως γινουν μεζες ή τουλαχιστον ο γονος τους.
Για τα αρλεκινακια ή οποιαδηποτε αλλα ψαρια, πρεπει να δουμε και το προφιλ τους, τι νερο θελουν.
http://www.seriouslyfish.com/species...-heteromorpha/
Θα εχουμε καπως ενα περιορισμο στη θερμοκρασια, αφου δεν πανε πανω απο 28C και ο μονομαχος κατω απο 25C (για αποφυγη προβληματων)

stratigos24 26-01-14 01:40

Εκει τι κανουμε Σπυρο? Το βαζουμε 26-27 μονιμα ή καλυτερα αποφευγουμε το συνδιασμο? Αν ναι, ποσο αρνητικο μπορει να ειναι αυτο μακροχρονια σε καθε ειδος απο αυτα τα 2?

delta66 26-01-14 01:55

Μονιμη θερμοκρασια οχι.
Χειμωνα 25 και οσο καλοκαιριαζει αφηνουμε να ανεβαινει σταδιακα μεχρι τους 28-29 οπου κοβουμε την περαιτερω ανοδο με ψυξη.

leandros69 26-01-14 11:52

εγω που εχω αρλεκινακια με μονομαχους το χειμωνα εχω 26,5 και το καλοκαιρι φτανει μεχρι 28.

kgf12345 26-01-14 12:16

δεν καταλαβαινω το λογο που υπαρχει το "διλημμα" τι θα βαλεις στο 60λιτρο.
εχεις ενα 60λιτρο και ενα 20λιτρο.

το 20λιτρο το βαζεις στη ντουλαπα για ωρα αναγκης,η κανεις κατι με αυτο χωρις ζωντανα, η εστω,με σαλιγκαρια λαθρεπιβατες και Helena.

(κατι τετοιο σκοπευω να κανω εγω συντομα,οποτε αναμεινατε...)

εκτος απτα δυο ενυδρειακια,εχεις ηδη και το ψαρι.

επομενως,αφου το ψαρι υπαρχει ηδη και σε ενδιαφερει το πως θα ζησει,δεν υπαρχει και διλημμα.
το βαζεις στο 60λιτρο να περναει καλα,το στηνεις οπως πρεπει για μονομαχο και βαζεις και 2-3 θηλυκιες.

αν το στησεις οπως πρεπει το ενυδρειο,δεν θα καταλαβεις τη διαφορα απτο 20λιτρο που τον εχεις τωρα.

δεν θα την καταλαβεις,οσον αφορα την ιδεα που εχεις οτι το να βαλεις σε 60λιτρο 1-2-3 ψαρια ειναι χαμενος χωρος.
γιατι σε ολα τα υπολοιπα,θα δεις μεγαλες διαφορες.

τα ψαρια θα σε ανταμειψουνε με συμπεριφορες που δεν εχεις δει ποτε και θα υπαρχει κινηση και ενδιαφερον στο ενυδρειο.

με αυτη τη λογικη, δεν θα επρεπε να εχω στησει κιεγω τη λιμνη που εκανα το καλοκαιρι γιατι θαμουνα κοροιδο.

σε πληροφορω πως οχι μονο κοροιδο δεν ημουνα,αλλα ειδα και εμαθα πραγματα για τους μονομαχους,που δεν τα ειχα διαβασει ποτε πουθενα!

αν το κανεις ετσι,θα δεις οτι δεν θα το μετανιωσεις.

σε αλλη περιπτωση,απλα θα βαλεις ψαρια σε μια γυαλα να τα βλεπεις.

και αυτο,γιατι εχεις ηδη το ψαρι. η θα το ζησεις οπως πρεπει,η δωστο και βαλε κατι αλλο στο 60λιτρο.
απλο ειναι.δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα.

εχε λιγη φαντασια και ψαξτο λιγο στα θεματα με τους μονομαχους,θα δεις οτι και με ενα ψαρι μπορεις να κανεις θαυματα.
αυτο μας εχει φαει.οι περισσοτεροι αρχαριοι στο χομπι,κολλανε στο πως "φαινεται" το ενυδρειο,αλλα δεν βαζουν το μυαλο και τη φαντασια τους να δουλεψει.ουτε καν για να το ψαξουνε λιγο.

γιατι πρεπει να ειναι "κοινωνικο" με πολλα ειδη το ενυδρειο?
αν στηθει σωστα για μονομαχους,μια χαρα κοινωνικο θα ειναι.
θα υπαρχει μια κοινωνια μονομαχων μεσα,με τους δικους της κανονες.

η κρατας μονομαχο η δεν κρατας.
δηλαδη η σου αρεσει το ψαρι, η δεν σου αρεσει.
αν δεν θες να εχεις μονομαχο,τον δινεις και βαζεις κατι αλλο που σου αρεσει.
δεν ειναι σωστη η λογικη να βαζεις ειδη που δεν ταιριαζουνε μεταξυ τους μονο και μονο για να μην παει χαμενος ο χωρος...

αν και παει μακρια η κουβεντα και ειναι και λιγο Offtopic,κακως κατα τη γνωμη μου εχει επικρατησει ο ορος "κοινωνικο" στα ενυδρεια.(αν περναγε απτο χερι μου,θα τον καταργουσα)
περιγραφει κυριως αυτο που βλεπουμε απτη δικια μας τη μερια (του ανθρωπου)
και αφηνει πολλα περιθωρια για λαθη οταν δεν υπαρχει εμπειρια η/και ορεξη, στο να ψαξει καποιος λιγο περισσοτερο τις αναγκες των ψαριων του.

tolee 26-01-14 13:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 816685)
δεν καταλαβαινω το λογο που υπαρχει το "διλημμα" τι θα βαλεις στο 60λιτρο.
εχεις ενα 60λιτρο και ενα 20λιτρο.

το 20λιτρο το βαζεις στη ντουλαπα για ωρα αναγκης,η κανεις κατι με αυτο χωρις ζωντανα, η εστω,με σαλιγκαρια λαθρεπιβατες και Helena.

(κατι τετοιο σκοπευω να κανω εγω συντομα,οποτε αναμεινατε...)

εκτος απτα δυο ενυδρειακια,εχεις ηδη και το ψαρι.

επομενως,αφου το ψαρι υπαρχει ηδη και σε ενδιαφερει το πως θα ζησει,δεν υπαρχει και διλημμα.
το βαζεις στο 60λιτρο να περναει καλα,το στηνεις οπως πρεπει για μονομαχο και βαζεις και 2-3 θηλυκιες.

αν το στησεις οπως πρεπει το ενυδρειο,δεν θα καταλαβεις τη διαφορα απτο 20λιτρο που τον εχεις τωρα.

δεν θα την καταλαβεις,οσον αφορα την ιδεα που εχεις οτι το να βαλεις σε 60λιτρο 1-2-3 ψαρια ειναι χαμενος χωρος.
γιατι σε ολα τα υπολοιπα,θα δεις μεγαλες διαφορες.

τα ψαρια θα σε ανταμειψουνε με συμπεριφορες που δεν εχεις δει ποτε και θα υπαρχει κινηση και ενδιαφερον στο ενυδρειο.

με αυτη τη λογικη, δεν θα επρεπε να εχω στησει κιεγω τη λιμνη που εκανα το καλοκαιρι γιατι θαμουνα κοροιδο.

σε πληροφορω πως οχι μονο κοροιδο δεν ημουνα,αλλα ειδα και εμαθα πραγματα για τους μονομαχους,που δεν τα ειχα διαβασει ποτε πουθενα!

αν το κανεις ετσι,θα δεις οτι δεν θα το μετανιωσεις.

σε αλλη περιπτωση,απλα θα βαλεις ψαρια σε μια γυαλα να τα βλεπεις.

και αυτο,γιατι εχεις ηδη το ψαρι. η θα το ζησεις οπως πρεπει,η δωστο και βαλε κατι αλλο στο 60λιτρο.
απλο ειναι.δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα.

εχε λιγη φαντασια και ψαξτο λιγο στα θεματα με τους μονομαχους,θα δεις οτι και με ενα ψαρι μπορεις να κανεις θαυματα.
αυτο μας εχει φαει.οι περισσοτεροι αρχαριοι στο χομπι,κολλανε στο πως "φαινεται" το ενυδρειο,αλλα δεν βαζουν το μυαλο και τη φαντασια τους να δουλεψει.ουτε καν για να το ψαξουνε λιγο.

γιατι πρεπει να ειναι "κοινωνικο" με πολλα ειδη το ενυδρειο?
αν στηθει σωστα για μονομαχους,μια χαρα κοινωνικο θα ειναι.
θα υπαρχει μια κοινωνια μονομαχων μεσα,με τους δικους της κανονες.

η κρατας μονομαχο η δεν κρατας.
δηλαδη η σου αρεσει το ψαρι, η δεν σου αρεσει.
αν δεν θες να εχεις μονομαχο,τον δινεις και βαζεις κατι αλλο που σου αρεσει.
δεν ειναι σωστη η λογικη να βαζεις ειδη που δεν ταιριαζουνε μεταξυ τους μονο και μονο για να μην παει χαμενος ο χωρος...

αν και παει μακρια η κουβεντα και ειναι και λιγο Offtopic,κακως κατα τη γνωμη μου εχει επικρατησει ο ορος "κοινωνικο" στα ενυδρεια.(αν περναγε απτο χερι μου,θα τον καταργουσα)
περιγραφει κυριως αυτο που βλεπουμε απτη δικια μας τη μερια (του ανθρωπου)
και αφηνει πολλα περιθωρια για λαθη οταν δεν υπαρχει εμπειρια η/και ορεξη, στο να ψαξει καποιος λιγο περισσοτερο τις αναγκες των ψαριων του.

φίλε μου αυτό που είπα και αρχικά είναι ότι ψάχνομαι για το τι θα κανω... δεν έχω το κολημα να βαλω 3-4 διαφορετικά είδη, αλλά νομίζω ότι πάει πολυ να εχω μόνο εναν μονομαχο μέσα.... δε θα με χαλουσε να βαλω ένα χαρεμακι μονομαχους, αντιθέτως μαλιστα, αλλά οι περισσότεροι με αποτρεπουν να το κανω.... εσυ πιστευεις ότι θα ηταν σωστη επιλογη?

kgf12345 26-01-14 13:52

υπο καποιες προυποθεσεις(κυριως στησιματος,φυτων,ποιοτητας νερου κλπ)ναι,πιστευω οτι ειναι πολυ καλυτερη επιλογη απο οποιοδηποτε αλλο συνδιασμο.
-------------------------
προσεξε ομως.δεν λεω οτι πρεπει να βαλεις και θηλυκα.
λεω οτι αν τα βαλεις και στηθει σωστα δεν θα εχουνε προβλημα.
αλλα ακομα και αν δεν βαλεις θηλυκα,και στηθει το ενυδρειο οπως πρεπει για μονομαχο,θα δεις οτι και με ενα ψαρι,θα εχει κινηση και ενδιαφερον το ενυδρειο.
γιατι οταν ειναι σε σωστο περιβαλον,ακομα και ενα ψαρι δεν μενει στασιμο σε ενα μερος.περιεργαζεται το περιβαλον του και ζει κανονικα μεσα σε αυτο.
ετσι βλεπεις την πραγματικη συμπεριφορα του.

θα δεις δηλαδη,οτι αν στηθει σωστα το ενυδρειο,αυτο που λες για το 60λιτρο με ενα ψαρι,δεν ισχυει.
-------------------------
τι θα εκανα στη θεση σου.
θα εστηνα το 60αρι οσο πιο βιοτοπικα μπορω,και θα εβαζα για αρχη μεσα μονο το αρσενικο.
θα του εδινα κανα δυο βδομαδες η και ενα μηνα να εξεικοιωθει το ψαρι με το νεο χωρο,και αργοτερα αν εβλεπα και ηθελα,και ενιωθα οτι το ζηταει και το ψαρι,θα προσθετα και κανα δυο(αντε 3) θηλυκα.
δεν ειναι αναγκαστικο να μπουνε ολα τα ψαρια ταυτοχρονα.
ουτε ειναι σωστο να γινει σε νεοστημενο ενυδρειο,ακομα και αν ειναι σωστα στρωμενο η/και μπολιασμενο.
βεβαια στην περιπτωση των μονομαχων,καλο ειναι τα θηλυκα να μπουνε ολα μαζι για να περιοριστει λιγο η επιθετικοτητα του αρσενικου και να μην "ξεσπα" σε ενα μονο,αλλα δεν χρειαζεται να μπουνε μαζι με το αρσενικο.
μπορουνε να μπουνε αργοτερα.
-------------------------
αυτο σου δινει τα εξης πλεονεκτηματα.
1)εχεις το περιθωριο να παρατηρησεις το ψαρι και τις αναγκες του.
2)εχεις το χρονο να κανεις αλλαγες στο στησιμο ωστε να διορθωσεις τυχων λαθη.
3)εχεις επισης το χρονο να αυξησεις σταδιακα το ταισμα ωστε να δυναμωσει η βιολογια σου.
4)δυναμονωντας τη βιολογια του φιλτρου,θα εισαι σιγουρος,οτι αν μπουνε τα επιπλεον ψαρια,δεν θα εχεις προβληματα αμμωνιας.
5)αυξανοντας την τροφη σταδιακα,δυναμωνει το ψαρι και θα ειναι ευρωστο και δυνατο ωστε να αντιμετωπισει τυχων ελαφριες ασθενειες που θα ερθουνε με τα καινουρια ψαρια.
6)δυναμωνοντας το ψαρι και βαζοντας τα θηλυκα αργοτερα,μειωνεις το στρες που θα ητανε μεγαλυτερο,αν τα εκανες ολα μαζι.
δηλαδη η αλλαγη για το ψαρι θα ειναι πιο ομαλη.δεν θα εχει να αντιμετωπισει ξαφνικα και νεο περιβαλλον και συγκατοικους.

τα ιδια ισχυουνε και για τα θηλυκα.ασχετα απτο αν θα μπουνε αργοτερα,γιατι και αυτα θα ωφεληθουνε.

tolee 26-01-14 22:48

βλέποντας και κάνοντας λοιπόν.... ο Μονομάχος μπήκε, και θα μεινει κάποιο διάστημα μόνος του έτσι κι αλλιως, γιατί δεν είχα σκοπό να πάω αύριο-μεθαύριο να πάρω άλλο ψάρι.... το διάβασμα και το ψάξιμο εννοείται ότι συνεχίζεται....

nazgul 26-01-14 22:52

Παρατηρησε ποσο θα αλλαξει η συμπεριφορα του στο μεγαλυτερο ενυδρειο και που ξερεις...μπορει να μη θελεις να βαλεις τιποτα αλλο. Ειναι υπεροχα πλασματα ;)

Nick74 26-01-14 23:05

ψαρι σε 20 λιτρα ετσι κι αλλιως δεν ειναι νορμαλ επιλογη
μονομαχος σε 60 λιτρα ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ πως νοιωθει καλα και πως ειναι νορμαλ επιλογη.
Τον δικο μου τον εχω σε 150 και επισεις ΕΛΠΙΖΩ οτι νοιωθει οκ εκει μεσα, αφου στο φυσικο του περιβαλλον καταλαμβανει λιγο μεγαλυτερη εκταση (γυρω στο μισο μετρο επιφανειας)


Αν ολα αυτα τα βλεπεις μη νορμαλ, τοτε υπαρχουν κατι υπεροχα screen savers με εκατονταδες ψαρια στις ελαχιστες ιντσες μιας οθονης...


φυσικα και μπορεις να βαλεις και αλλα ψαρακια, αλλα ειναι δυσκολη η επιλογη λογο λιγων λιτρων (αν ειχες ενα μετρο θα σου ελεγα βαλε αρλεκινακια)
Επισεις μπορεις να βαλεις και θυλικα, αλλα με τη προυποθεση να το κανεις ζουγκλα στα φυτα
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 816711)
θα εστηνα το 60αρι οσο πιο βιοτοπικα μπορω,και θα εβαζα για αρχη μεσα μονο το αρσενικο.
θα του εδινα κανα δυο βδομαδες η και ενα μηνα να εξεικοιωθει το ψαρι με το νεο χωρο,και αργοτερα αν εβλεπα και ηθελα,και ενιωθα οτι το ζηταει και το ψαρι,θα προσθετα και κανα δυο(αντε 3) θηλυκα.

μηπως τα λες λιγο αναποδα ρε Γιωργο?
εγω δε θα τον αφηνα με τιποτα να το κανει "δικο του" πριν βαλω τις θυλικες, και λογικα αυτες θα εβαζα πρωτα ωστε να φτιαξουν την ιεραρχια τους (οχι πανω απο μια βδομαδα ομως γιατι αν κανουν κλικες μπορει να πλακωσουν τον αρσενικο)

kgf12345 26-01-14 23:08

αν δεν ειχε ηδη το αρσενικο,αυτο θα ελεγα κιεγω.αλλα αφου το εχει γιατι να μεινει στο 20λιτρο?:D

Nick74 26-01-14 23:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 816954)
αν δεν ειχε ηδη το αρσενικο,αυτο θα ελεγα κιεγω.αλλα αφου το εχει γιατι να μεινει στο 20λιτρο?:D

σωστα, αλλα ετσι δε θα του εδινα χρονο να το κανει σπιτι του...
θα τιγκαριζα φυτα, και ενα βραδακι χωρις φωτα θα εβαζα θυλικα

kgf12345 26-01-14 23:47

καταλαβαινω τη λογικη πισω απο αυτο,και ως ενα βαθμο,πιστευω κιεγω οτι ειναι σωστη.αλλα με ορισμενες προυποθεσεις...
αλλα απτην αλλη,ειτε θελουμε ειτε δε θελουμε,σπιτι του θα το κανει οπως και ναχει.ειδικα αν ειναι ο χαρακτηρας του ψαριου τετοιος.νομιζω οτι κατι τετοιο εχει εφαρμογη οταν προκειται για νεο ψαρι, και ειδικοτερα μικρο σε ηλικια.και ακομα και τοτε,δεν νομιζω πως ειναι το καλυτερο να γινεται.
(εξηγω παρακατω γιατι το λεω)

γιατι ενα ενηλικο ψαρι που εχει φτιαξει χαρακτηρα,δεν θα τα κυνηγαει?και ο δικος μου τα κυνηγαγε και στο 15λιτρο και στο 60λιτρο και στη λιμνη!:D
και στο σπυρο μολις τα εβαλε στο 500λιτρο.δεν ειδες τι σπριντ εκανε?
μηπως "μασησε" απτα πολλα λιτρα και την απλα?:D
απλα εκει εχουνε χωρο τα θηλυκα να την "κανουνε" και να κρυφτουνε γιατι συνηθως, ειναι λογω κατασκευης και μεγεθους λιγο πιο γρηγορα απτα αρσενικα.

δεν ξερω κιολας,ετσι πιστευω,μπορει να κανω και λαθος.
αλλα απτην αλλη,δεν ειναι και κριμα να παρεις ενα αρσενικο που μπορει να σου χαρισει ομορφα και γερα ψαρια με γεννες κλπ και να το "ευνουχισεις" εμμεσα με αυτο τον τροπο?

ειναι καπως σαν να χρησιμοποιεις σκυλια για ελκυθρο,και τον αλφα αρσενικο(τον αρχηγο)να τον εχεις περιορισμενο ωστε να μην κανει κουμαντο στα υπολοιπα.

δεν θαναι αλφα πλεον:D

καπως ετσι το βλεπω...

γιατι να κανω (behavior modification ελληνιστι:D) στο ψαρι?ενω μπορω να του δωσω χωρο.και σε αυτο και στα υπολοιπα.

tolee 27-01-14 10:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 816948)
ψαρι σε 20 λιτρα ετσι κι αλλιως δεν ειναι νορμαλ επιλογη
μονομαχος σε 60 λιτρα ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ πως νοιωθει καλα και πως ειναι νορμαλ επιλογη.
Τον δικο μου τον εχω σε 150 και επισεις ΕΛΠΙΖΩ οτι νοιωθει οκ εκει μεσα, αφου στο φυσικο του περιβαλλον καταλαμβανει λιγο μεγαλυτερη εκταση (γυρω στο μισο μετρο επιφανειας)


Αν ολα αυτα τα βλεπεις μη νορμαλ, τοτε υπαρχουν κατι υπεροχα screen savers με εκατονταδες ψαρια στις ελαχιστες ιντσες μιας οθονης...


φυσικα και μπορεις να βαλεις και αλλα ψαρακια, αλλα ειναι δυσκολη η επιλογη λογο λιγων λιτρων (αν ειχες ενα μετρο θα σου ελεγα βαλε αρλεκινακια)
Επισεις μπορεις να βαλεις και θυλικα, αλλα με τη προυποθεση να το κανεις ζουγκλα στα φυτα

Βλεπω οτι η διατυπωση μου (περι νορμαλ και μη νορμαλ) εχει ενοχλησει αρκετους....
ξαναδιατυπωνω λοιπον λεγοντας οτι θεωρω υπερβολη τα 60 λιτρα με εναν μονομαχο μεσα μονο του... ποσο μαλλον τα 150 τα δικα σου... λαμβανωντας υποψη τις συνθηκες που υποτιθεται οτι ο μονομαχος ζει στη φυση (χωρις να ειμαι 100% σιγουρος καθως απο χθες ψαχνω για επιστημονικες ερευνες πανω στο θεμα), και λαμβανωντας υποψη τις συνθηκες στις οποιες αυτα τα ψαρια εχουν γεννηθει (αιχμαλωσια), ναι πιστευω οτι τα λιτρα που μου δινετε ως παραδειγματα (500 λιτρα ο ενας, 150 ο αλλος) ειναι κατι παραπανω απο υπερβολη....
και πιστευω οτι ενα ψαρι (και γενικοτερα ενα κατοικιδιο) οσο χωρο κι αν του δωσουμε, αν μπορουσε να "αναπολησει" το φυσικο του περιβαλλον και να διαλεξει αναμεσα σε 500 λιτρα ενυδρειου ή μια λακουβα στην ταιλανδη, θα διαλεγε την λακουβα στην Ταιλανδη...
και για να τελειωσω με τις φιλοσοφιες (!), γιατι θεωρειτε οτι ο χωρος που του δινουμε μπορει να το κανει ευτυχισμενο, ενω του στερουμε αλλες "χαρές" οπως πχ το ζευγαρωμα? γιατι θεωρειτε καποιοι οτι ενας μονομαχος σε 200-300-500 λιτρα με 2 φυτα μεσα μπορει να ειναι ευτυχισμενος ενω σε ενα 60λιτρο αρκετα εως πολυ φυτεμενο, οχι?

τα παραπανω δεν πανε σε καποιον συγκεκριμενα, απλως βλεπω εδω και καιρο οτι πολλοι θεωρουν τα πολλα εως υπερβολικα λιτρα ως πανακεια σε ολα τα προβληματα των ενυδρειακων ζωντανων....
και τα λεω τελειως φιλικα, εδω μεσα γραφτηκα για να ενημερωθω και να μαθω 5 πραγματα...
ουτως ή αλλως θελω να πιστευω οτι σκοπος και στοχος του site ειναι η ενημερωση για το καλο των ψαριων (γαριδων, σαλιγκαριων κτλ κτλ) μας

kgf12345 27-01-14 11:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tolee (Μήνυμα 817013)
Βλεπω οτι η διατυπωση μου (περι νορμαλ και μη νορμαλ) εχει ενοχλησει αρκετους....
εχουν γινει παμπολες συζητησεις πανω στο θεμα.υπαρχουν πολλα θεματα να διαβασεις και θα καταλαβεις γιατι λεγεται αυτο.
ξαναδιατυπωνω λοιπον λεγοντας οτι θεωρω υπερβολη τα 60 λιτρα με εναν μονομαχο μεσα μονο του... ποσο μαλλον τα 150 τα δικα σου...
λαμβανωντας υποψη τις συνθηκες που υποτιθεται οτι ο μονομαχος ζει στη φυση (χωρις να ειμαι 100% σιγουρος καθως απο χθες ψαχνω για επιστημονικες ερευνες πανω στο θεμα), και λαμβανωντας υποψη τις συνθηκες στις οποιες αυτα τα ψαρια εχουν γεννηθει (αιχμαλωσια), ναι πιστευω οτι τα λιτρα που μου δινετε ως παραδειγματα (500 λιτρα ο ενας, 150 ο αλλος) ειναι κατι παραπανω απο υπερβολη....
και ομως,δεν ειναι.εχω βαλει κιεγω μονομαχο σε 17 λιτρα νερο και αναγκαζομουνα να κανω αλλαγες καθε τρεις μερες για να κραταω καθαρο νερο και σταθερες συνθηκες.παντα με controler και ανεμιστηρακι για ψυξη και παρολαυτα,αναγκαστηκα να παρω τη γυαλα μαζι μου και σε διακοπες,για να μην πεθανει το ψαρι.
και πιστευω οτι ενα ψαρι (και γενικοτερα ενα κατοικιδιο) οσο χωρο κι αν του δωσουμε, αν μπορουσε να "αναπολησει" το φυσικο του περιβαλλον και να διαλεξει αναμεσα σε 500 λιτρα ενυδρειου ή μια λακουβα στην ταιλανδη, θα διαλεγε την λακουβα στην Ταιλανδη...
δεν σημαινει κατι αυτο.ειτε θελουμε ειτε δε θελουμε,το ψαρι δεν μπορει να ξαναπαει στην ταιλανδη.και ακομα και αν πηγαινανε,πολλα απο αυτα-ισως τα περισσοτερα-δεν θα επιβιωνανε στη φυση.
και για να τελειωσω με τις φιλοσοφιες (!), γιατι θεωρειτε οτι ο χωρος που του δινουμε μπορει να το κανει ευτυχισμενο, ενω του στερουμε αλλες "χαρές" οπως πχ το ζευγαρωμα? γιατι θεωρειτε καποιοι οτι ενας μονομαχος σε 200-300-500 λιτρα με 2 φυτα μεσα μπορει να ειναι ευτυχισμενος ενω σε ενα 60λιτρο αρκετα εως πολυ φυτεμενο, οχι?
δεν μιλησε κανεις για "δυο φυτα" σε 500λιτρο.οσα λιτρα και αν δωσεις,αν το νερο δεν ειναι αυτο που θελει το ψαρι και δεν στηθει το ενυδρειο οπως πρεπει,παλι το ψαρι θα στρεσαρεται.αλλα αυτο δε σημαινει οτι μπορουμε να τσιγκουνευομαστε τα λιτρα επειδη εμας μας φαινεται πολυ το νερο.αν δεν μπορουμε να δωσουμε στο ψαρι αυτο που πρεπει,δεν το παιρνουμε.
κιεμενα μου αρεσουν οι φαλαινες,αλλα δε μπορω να κρατησω μια στη μπανιερα.
και ποιος ειπε οτι του στερουμε το ζευγαρωμα?δεν ειπε κανεις τετοιο πραγμα.αλλα υπαρχουνε πρακτικες δυσκολιες λογω της συμπεριφορας του ιδιου του ψαριου,που επιβαλουν προσοχη οταν γινεται κατι τετοιο.και πρεπει να υπαρχει και μια εμπειρια για να μπορεις να διακρινεις ποτε υπαρχει προβλημα.αλλιως θα πηγαινουνε τα ψαρια χαμενα τσαμπα.
τα παραπανω δεν πανε σε καποιον συγκεκριμενα, απλως βλεπω εδω και καιρο οτι πολλοι θεωρουν τα πολλα εως υπερβολικα λιτρα ως πανακεια σε ολα τα προβληματα των ενυδρειακων ζωντανων....
δεν ειναι πανακεια,αλλα ειναι ο μονος τροπος που υπαρχει να κρατησεις σταθερες συνθηκες και να δωσουμε στο ψαρι τον απαραιτητο χωρο.
ειδικα οταν δεν υπαρχει εμπειρια.οπως σου ειπα,κιεγω ειχα μονομαχο σε 17 λιτρα για δυο μηνες, μετα τον εβαλα σε 60λιτρο,και αργοτερα εστησα λιμνη 260 λιτρα για το ιδιο ψαρι και 3 θηλυκα.μονο τοτε δειξανε τα ψαρια τι ειναι.και απο συμπεριφορες και απο υγεια,και απο γεννες,και και και...

και τα λεω τελειως φιλικα, εδω μεσα γραφτηκα για να ενημερωθω και να μαθω 5 πραγματα...
ουτως ή αλλως θελω να πιστευω οτι σκοπος και στοχος του site ειναι η ενημερωση για το καλο των ψαριων (γαριδων, σαλιγκαριων κτλ κτλ) μας

τι να το κανω να εχω ενα ψαρι σε αιχμαλωσια,αν δε μπορω να του προσφερω οσο γινεται καλυτερες συνθηκες διαβιωσης(οχι επιβιωσης)μπορω, και να μην βλεπω τη συμπεριφορα που θα ειχε στη φυση?
το ψαρι ειτε θελουμε ειτε οχι,βρισκεται σε αιχμαλωσια.αυτο δεν αλλαζει.αν δεν το εχεις εσυ θα το εχει καποιος αλλος, η θα ψοφησει στο ποτηρι στο μαγαζι.
το θεμα ειναι να του προσφερεις οσο μπορεις,τα πλεονεκτηματα που θα ειχε στη φυση,χωρις τα μειονεκτηματα της.προστασια απο φυσικους θηρευτες,ακραια καιρικα φαινομενα(ξηρασιες κλπ),βιομηχανικη ρυπανση,κλπ.
αυτα ειναι τα ελαχιστα που μπορουμε να κανουμε για ενα ψαρι που θα περασει την υπολοιπη ζωη του αιχμαλωτο.
και ενα απο αυτα,ειναι ο απαραιτητος χωρος.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:45.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,05204 seconds with 11 queries