Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Reef (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=203)
-   -   Ξεκινημα Reef 300 Λιτρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=97706)

Rayden 28-12-17 18:32

Καλησπερα Δημητρη, Χρονια Πολλα. Μαλλον την Κυριακη μπορει να περασω μαζι με το Χρηστο να τα πουμε αν μπορεις γιατι εχουμε χαθει

golf4470 28-12-17 18:33

Ναι μια χαρά ειναι, θα σας περιμένω.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Rayden 31-12-17 16:03

Εδω να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στον Δημητρη ( golf4470) που μας δεχτηκε με το Χρηστο σημερα σπιτι του, μας ελυσε παρα πολλες αποριες σχετικα με τα led, και μας εδωσε και απο μια σακουλα κοραλλια!!!

Για μια ακομα φορα η αλληλεγγυη μεταξι των παιδιων του φορουμ φαινεται στο εμπρακτο. Και δεν μιλαω μονο για τα κοραλλια. Παραμονη Πρωτοχρονιας μας δεχτηκε να τον βομβαρδιζουμε με ερωτησεις!!! Αυτο και μονο θα εφτανε

Παντα τετοια αδερφια

alan boy 31-12-17 17:17

Αυτά είναι... Μπράβο σε όλους σας

golf4470 31-12-17 17:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Rayden (Μήνυμα 1031741)
Εδω να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στον Δημητρη ( golf4470) που μας δεχτηκε με το Χρηστο σημερα σπιτι του, μας ελυσε παρα πολλες αποριες σχετικα με τα led, και μας εδωσε και απο μια σακουλα κοραλλια!!!



Για μια ακομα φορα η αλληλεγγυη μεταξι των παιδιων του φορουμ φαινεται στο εμπρακτο. Και δεν μιλαω μονο για τα κοραλλια. Παραμονη Πρωτοχρονιας μας δεχτηκε να τον βομβαρδιζουμε με ερωτησεις!!! Αυτο και μονο θα εφτανε



Παντα τετοια αδερφια



Εγώ ευχαριστώ για την παρέα σας κ υπόσχομαι την επόμενη φορά να πάμε για καφεδάκι περισσότερη ώρα.
Μιχάλη βάζω εδώ αυτό το μαγαζί για να το έχουμε
http://www.topledlight.com/custom-ma...ads_p2425.html

Πρέπει να μιλήσουμε μαζί του έχει όλες τις μάρκες κ μπορεί να μας φτιάξει ότι θελουμε. Ψήνονται κ εγώ να παραγγείλω μερικά.


Sent from my iPhone using Tapatalk

golf4470 31-12-17 17:37

Όσο για τα κοράλλια την επόμενη φορά που θα έρθετε θα τα έχω έτοιμα από πριν γιατί δεν με αφήσατε καθόλου να κόψω :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

xwriatis 31-12-17 18:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Rayden (Μήνυμα 1031741)
Εδω να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στον Δημητρη ( golf4470) που μας δεχτηκε με το Χρηστο σημερα σπιτι του, μας ελυσε παρα πολλες αποριες σχετικα με τα led, και μας εδωσε και απο μια σακουλα κοραλλια!!!

Για μια ακομα φορα η αλληλεγγυη μεταξι των παιδιων του φορουμ φαινεται στο εμπρακτο. Και δεν μιλαω μονο για τα κοραλλια. Παραμονη Πρωτοχρονιας μας δεχτηκε να τον βομβαρδιζουμε με ερωτησεις!!! Αυτο και μονο θα εφτανε

Παντα τετοια αδερφια


Μιχάλη τα είπες όλα!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΎΜΕ ΠΟΛΎ Δημήτρη να σαι καλά που μας ανέχτηκες εμένα κ τον Μιχάλη τέτοια μέρα να μας λύνεις απορίες για τα λεντ για τα κοραλια για τα ψαρια γι όλα!!! Ο θεός να σε έχει καλά!! Όταν γυρίσω από σαλόνικη θα ανεβάσω κ τα κοράλλια :D:D τώρα είμαι έξω από Λαμία!!!

Sakisdraminos 31-12-17 18:49

Μπράβο σας αλάνια !!
Κάθε μέρα όλοι εδώ μέσα δείχνουν με κάθε τρόπο το ποσό χομπιστικη παρέα είμαστε....

Παναγιώτης Κ 31-12-17 23:02

Μπράβο παιδιά! Τέτοιες ανιδιοτελής και απροσωποληπτες κινήσεις είναι που μετράνε!

voas 02-01-18 10:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Rayden (Μήνυμα 1031741)
Εδω να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στον Δημητρη ( golf4470) που μας δεχτηκε με το Χρηστο σημερα σπιτι του, μας ελυσε παρα πολλες αποριες σχετικα με τα led, και μας εδωσε και απο μια σακουλα κοραλλια!!!

Για μια ακομα φορα η αλληλεγγυη μεταξι των παιδιων του φορουμ φαινεται στο εμπρακτο. Και δεν μιλαω μονο για τα κοραλλια. Παραμονη Πρωτοχρονιας μας δεχτηκε να τον βομβαρδιζουμε με ερωτησεις!!! Αυτο και μονο θα εφτανε

Παντα τετοια αδερφια


να είστε καλά παιδιά, με τέτοιες όμορφες συναντήσεις, το χόμπι πάει παραπέρα!

voas 02-01-18 10:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Rayden (Μήνυμα 1031741)
Εδω να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στον Δημητρη ( golf4470) που μας δεχτηκε με το Χρηστο σημερα σπιτι του, μας ελυσε παρα πολλες αποριες σχετικα με τα led, και μας εδωσε και απο μια σακουλα κοραλλια!!!

Για μια ακομα φορα η αλληλεγγυη μεταξι των παιδιων του φορουμ φαινεται στο εμπρακτο. Και δεν μιλαω μονο για τα κοραλλια. Παραμονη Πρωτοχρονιας μας δεχτηκε να τον βομβαρδιζουμε με ερωτησεις!!! Αυτο και μονο θα εφτανε

Παντα τετοια αδερφια


να είστε καλά παιδιά, με τέτοιες όμορφες συναντήσεις, το χόμπι πάει παραπέρα!

Rayden 05-01-18 17:45

10 Συνημμένο(α)
Ενα μικρο φωτο update μετα απο καποιες νεες προσθηκες, δωρεα του Δημητρη!

Καθαρησα σημερα και το sump,skimmer, αντλιες κλπ. Πολυ μπιχλα βγαλαν, δεν το περημενα. Θα μπει στο προγραμμα καθε τρεις μηνες να γινεται και αυτο.

Εφερε και ο Αι Βασιλης μια δοσομετρικη. Αντε να την ρυθμισουμε τωρα....:D

Αν καποιος εχει Μοντιπορα μωβ, και θελει να δωσει δυο φραγκακια ας στειλει ενα ΠΜ:D:D......

Sakisdraminos 05-01-18 17:51

Ή άλγη θέλει λίγο να ασχοληθείς Γιατί δεν πρέπει να συνεχίσει έτσι .
Κατά τα αλλα ωραία δουλίτσα !

Rayden 05-01-18 18:28

1 Συνημμένο(α)
Σακη για αναλυσε το λιγο αυτο αδερφε γιατι δεν το καταλαβα:confused:
Ειχα την εντυπωση οτι πανω εκει βγαινει η κοραλλινη (Φωτο με ζωανθους Captain America φαινονται πολλα σποτ). Στην πραγματικοτητα ειναι πολυ πιο γκριζοπη αν μπορω να το πω ετσι. Τι πρεπει να κανω δλδ?

Να και κια ολο μαζι

Sakisdraminos 05-01-18 19:50

Βασικά ξανά είδα της φωτογραφίες .
Μπερδεύτηκα με την προτελευταία φωτο που έβαλες .
Καλά το πας απλά λίγο προσεκτικά μέχρι να κάνει κύκλο η άλγη!

Παναγιώτης Κ 05-01-18 22:14

Τι καταναλώσεις έχεις μετρήσει μέχρι στιγμής;

xwriatis 05-01-18 23:44

2/01
Kh 8.4
Mg 1410
Ca425

04/01
Kh 8.3
Mg1395
Ca420

Παναγιώτης Κ 06-01-18 00:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xwriatis (Μήνυμα 1032141)
2/01
Kh 8.4
Mg 1410
Ca425

04/01
Kh 8.3
Mg1395
Ca420

Καλά είναι. Βασικά μια χαρά είναι. Με τη δοσομετρικη θα κάνει δουλειά.

Rayden 06-01-18 00:28

Χαχαχαχ. Χρησταρα εισαι πολυ μπροστα.

Παναγιωτη, πολυ μικρες καταναλωσεις ακομα. Μετραω μερα παρα μερα τωρα για να μπορεσω να βρω μια ακρη για να βαλω τη δοσομετρικη

xwriatis 06-01-18 00:28

Την ρύθμιση ακόμα δεν ξέρει!! Για παράδειγμα πόσα ml πρέπει να βάζει να ρίχνει?? Θα μου πεις είναι σύμφωνα με μετρήσεις κ τις καταναλωσεις.. Ρωτάω γτ κ εγώ αργά ή γρήγορα θα πρέπει να βάλω...

Rayden 06-01-18 00:34

Ακριβως οπως τα ειπε ο Χρησταρας. Πχ Μαγνησιο εχω μεσο ορο καταναλωση 15 μοναδες την ημερα. Ποσο μειγμα πρεπει να βαζω για να ισοροπειται αυτο?

Τα μειγματα συμφωνα με τον οδηγο του Σακη
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=87404

voas 06-01-18 01:27

Καλησπέρα Μιχάλη ....

Καλορίζικη η δοσομετρικη, καλοδουλευτη να ειναι...

Μια χαρά πανε ολα τα κοράλλια, μπράβο φιλαρακι πολύ τον χαίρομαι τον ύφαλο σου ...

Αν και ακόμα με τις καταναλώσεις που εχεις δεν χρειάζεται να τρέξει, μπορεις ομως αν θέλεις να την συνδέσεις...

Στην συνεχεια βάση καταναλώσεων ρύθμισε την δοσομετρικη να ρίχνει......

Θα το δεις μερα μερα και με δοκιμές, καθε ύφαλος ειναι διαφορετικός και με ανάλογες καταναλώσεις, ετσι θα την αναπροσαρμόζεις και στην πορεία οταν θα μπουσταρεις ακόμα περισσότερο και θα θελει νεα ρύθμιση στο ιχνοστοιχεία!

Rayden 07-01-18 21:53

Παιζει το πρασινο ρασακι που εχω να χτυπαει τα ζωανθους?

Αν και δεν το εχω δει, μια αποικια που ειχα με καμια δεκαρια κεφαλακια εχει γινει ερημονησι με ενα μονο..... Ολα τα αλλα κοραλλακια φυσιολογικα, μετρησεις φυσιολογικες

ΚΗ 8,2
PH 8,1
Ca 420
Ma 1400
NO3 2
PO4 0

Rayden 09-01-18 19:33

3 Συνημμένο(α)
Καμια ιδεα τι ειναι αυτα? Πρεπει να ανυσηχω?

Παναγιώτης Κ 09-01-18 19:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Rayden (Μήνυμα 1032431)
Καμια ιδεα τι ειναι αυτα? Πρεπει να ανυσηχω?

Σπόγγοι. Τα αφήνεις. Είναι καλά

Rayden 09-01-18 19:50

Ευχαριστω Παναγιωτη. Γιατι μου κοπηκε μια το αιμα

Rayden 14-01-18 17:19

9 Συνημμένο(α)
Ενα photo update. Μιας και ηρθε η ωρα του αποχωρησμου :( το ενυδρειο μπαινει στον αυτοματο με πιλοτο τον Χρησταρα! Ειμαι σιγουρος θα το βρω καλητερο απο οτι το αφηνω και με αναπτυξη σε ολα

Το μονο θετικο, οτι με τη βοηθεια του Δημητρη, ξεστραβοθηκαμε λιγο με το θεμα των led και πιστευω οτι με σε κανενα τριμηνακι που θα γυρησω θα μπει και εκει το νερο στο αυλακι

Ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολα τα παιδια που με βοηθησαν στο ξεκινημα και συνεχιζουν να με βοηθανε ακομα οποτε χρειαστει, και φυσικα στο Χρησταρα για ολο το ζορι που θα τραβηξει

Τα λεμε σε κανα τριμηνακι αδερφια (απο κοντα, γιατι θα σας παρακολουθω μεσο δικτυου)

Sakisdraminos 14-01-18 17:26

Μια χαρά τα κοράλλια φίλε .
Λίγο στρεσαρισμενο φαίνεται ένα φραγκ αλλά ολα καλα στο συνολο.

Που θα πας και θα γυρίσεις μετά από 3 μήνες;

Rayden 14-01-18 17:36

Σιγκαπουρη, Κινα και μετα βλεπουμε Σακη.
Παω να επιβλεψω την κατασκευη των led:cool:

Sakisdraminos 14-01-18 17:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Rayden (Μήνυμα 1032860)
Σιγκαπουρη, Κινα και μετα βλεπουμε Σακη.
Παω να επιβλεψω την κατασκευη των led:cool:

Φοβερός !
Σε ωραία μέρη πηγαίνεις...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02665 seconds with 10 queries