Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γαρίδες του γένους Caridina (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=224)
-   -   Θέματα σχετικά με γενικές πληροφορίες για Amano. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80588)

kapsok 16-03-14 16:29

Δείχνει πολύ πιο γαλάζια live...
-------------------------
Αν googlάρετε blue amano shrimp...
https://www.google.gr/search?q=blue+...w=1440&bih=802

nospanos 16-03-14 16:58

Κι εμένα πάντως να μπλεδίζει μου φαίνεται, αν είναι έτσι στη φωτογραφία σκέψου real από κοντά :)
Να τις χαίρεσαι φίλε μου και συνέχιζε να τις ταΐζεις καλά τότε!!

kifinas 16-03-14 17:32

εγω την βλεπω κανονικη τωρα μπορει λογω φοτισμου κτλ να μην ειναι εντελως διαφανη.

evperis 16-03-14 18:00

Εμενα παλι,στην αρχη ηταν ετσι...μετα ξεβαψε!!!

platy 16-03-14 18:10

Εγω ΄θυμαμαι οτι καποτε συζητουσαμε οτι οι αμανο γίνονται ετσι λόγω στρες....

για ψαχτο λιγο

ChocolatePuma 16-03-14 18:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 827827)
Εγω ΄θυμαμαι οτι καποτε συζητουσαμε οτι οι αμανο γίνονται ετσι λόγω στρες....

για ψαχτο λιγο

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....E1%EC%E1%ED%EF

Ποστ 3 & 4 ;)

j.p. 16-03-14 18:20

είχα και εγώ αμανο που όταν τις αγόρασα ήταν πραγματικά μπλέ, σταδιακα απέκτησαν το κανονικο χρώμα.
τοτε είχα υποπτευθεί τη διατροφή τους.

kapsok 16-03-14 20:21

Μιας κι ανοίξαμε το θέμα να σας πω και κάτι άλλο. Στο προηγούμενο ενυδρείο που έτρεχε 2 χρόνια, στο 3μηνο πάνω οι αμάνο μου γίναν καφέ με μια μπεζ ρίγα στη ράχη και μείναν έτσι για όλα αυτά τα 2 χρόνια. Αυτό πάλι πως το εξηγείτε?

creatura 23-03-14 20:12

2 Συνημμένο(α)
Μήπως έχει να κάνει και με την ηλικία? έχω 5 αμάνο και η 2 μεγαλύτερες σε μέγεθος-υποθέτω και σε ηλικία είναι γαλάζιες. δείτε

nazgul 23-03-14 20:20

Δε νομιζω να εχει να κανει με την ηλικια. Exω μια πανω απο 5cm και εχει κανονικα χρωμα.

tsoui 24-03-14 01:17

Συμφωνω και οι δικες μου ειναι τριων χρονων και μπλε δεν τις εχω δει ποτε

kapsok 30-03-14 22:42

Είχα βρεί ένα μικρό καβουράκι (δε θυμάμαι το είδος) 2 ορόφους κάτω, στο γκαράζ. Το ενυδρείο είχε μείνει λίγο ανοικτό για να προσαρμοστεί η αυτόματη ταΐστρα γιατί έλειπα διακοπές!

manos76 16-04-14 17:57

amano γαρίδα λείπει πόδι
 
Σήμερα πρόσεξα οτι σε μια γαριδούλα μου λείπει ένα πόδι...:(
(το ένα απο τα τρία μεγάλα, όχι απο αυτά που έχει μπροστά και τρώει)

μπορεί να αναγεννηθεί καινούριο? η θα μείνει έτσι?

sarpijk 16-04-14 18:31

Θα αναγεννηθει με τις επομενες εκδυσεις. Αυτο ξερω. Και εγω εχω μια που της λειεπει ποδι.

manos76 16-04-14 18:49

α! ωραία χαίρομαι! :p

ichigo 08-06-14 18:14

Γενικά περί γαρίδας... caridina japonica κοινως αμανο
 
Καλησπέρα παιδιά. Από τότε που πρόσθεσα φυτά στο ενυδρείο με τα Guppies μου και παρουσιάστηκαν ξένοι αλλά συμπαθητικοί λαθρεπιβάτες (σαλιγκάρια) με έβαλαν σε σκέψη για προσθήκη και άλλων τέτοιων πληθυσμών που θα κάνουν το ενυδρείο μου να φέρνει περισσότερο σε ένα μικρό φυσικό βιότοπο. Οπότε το πρώτο πράγμα που μου πέρασε από το μυαλό ήταν οι γαρίδες και, μετά από κάποιες αναζητήσεις στο ίντερνετ, συγκεκριμένα οι amano ή οι red cherry.

Το θέμα είναι ότι κάθισα και διάβασα αρκετά τις τελευταίες τρεις μέρες και είμαι με περισσότερες απορίες από πριν αλλά και με μια κυρίαρχη άποψη ότι τελικά η προσθήκη γαρίδων σε κοινωνικό ενυδρείο δεν υφίσταται. Και επειδή σε πολλά θέματα οι απόψεις διίστανται θα ήθελα να δω από εμπειρίες κυρίως γιατί αν το δω εγκυκλοπαιδικά θα πρέπει να σταματήσω να γράφω το συγκεκριμένο θέμα.

1) τελικά οι γαρίδες συγκατοικούνε εύκολα με φυτοφάγα ζωοτόκα ψαράκια και συγκεκριμένα με guppies και αν ναι πως συγκατοικούνε; Γιατί παντού σχεδόν διαβάζω ότι ακόμα και αν δεν υπάρχουν περιστατικά κανιβαλισμού, η συμπεριφορά των γαρίδων είναι μάλλον αμυντική απέναντι στους συγκατοίκους τους με το να κρύβονται συνέχεια. Αυτό δεν καθιστά το κοινωνικό ενυδρείο φυλακή για τις γαρίδες; Η υπάρχει περίοδος προσαρμογής ώστε να νιώσουν ότι δεν απειλούνται και να αρχίσουν να κόβουν βόλτες στο βυθό;

2) τα flakes των ψαριών αναφέρονται και σαν τροφή και των γαρίδων. Η ύπαρξη δυο διαφορετικών τροφών, μιας ειδικής για γαρίδες και μιας των guppies δε θα οδηγήσουν σε υπερσιτισμό και των δυο ειδών (αν και δεν έχω διαβάσει αν guppies τρέφονται με φαγητό γαρίδων) και ευτροφισμό του νερού του ενυδρείου;

3) κάπου διάβασα ότι σχετικά με το πληθυσμό αντιστοιχούν περίπου 5 γαρίδες ανά δέκα λίτρα. Αυτό αφορά τα ενυδρεία για γαρίδες ή για τα κοινωνικά; Σε 120lt ενυδρείο τι πληθυσμός γαρίδων πρέπει να μπει;

4) σχετικά με τις γέννες (για τις amano). Για να επιζήσουν τα αυγά τους αναφέρεται ότι χρειάζεται υφάλμυρο νερό. Κάπου διάβασα ότι στα Guppies με τις αλλαγές νερού καλό είναι να προσθέτουμε λίγο αλάτι για να αποφεύγονται οι αλλοιώσεις στις ουρές και να είναι πιο ζωηρά τα χρώματά τους. Αυτή η προσθήκη καθιστά το νερό του ενυδρείου μου υφάλμυρο; Μπορούν να επιβιώσουν γόνοι amano σε τέτοιες συνθήκες;

5) φυτά και γαρίδες. τα moss διαβάζω ότι είναι κατά κάποιον τρόπο υποχρεωτικά για τα ενυδρεία που έχουν γαρίδες. Πόσο ισχύει αυτό? Σε περίπτωση που πάρω γαρίδες και συγκεκριμένα πάρω amano που ίσως να μη σκέφτομαι το θέμα γόνων θα ήταν καλό να έβαζα java moss για τις ενήλικες;

Αυτά για αρχή. Σίγουρα ξεχνάω και άλλες απορίες που είχα και ξέχασα να τις σημειώσω.

Bill-Samos 08-06-14 19:18

Καλησπερα..
Τα guppies δεν ειναι φυτοφαγα ειναι σαρκοφαγα κατα βαση,το γοννο της γαριδας τον τιμουν δεοντος..Σε πυκνοφυτεμενο ενυδρειο καποια γαριδακια επιβιωνουν αλλα δεν θα ελεγα οτι ειναι οι ιδανικοι συγκατοικοι.
Την ψαροτροφη την τρωνε και οι γαριδες αν προλαβουν.Τη γαριδοτροφη αν χωραει στο στομα τους τα guppies δεν την αφηνουν να πατωσει καν..τουλαχιστον αυτα που ειχα εγω..Χρειαζεται μετρο..
Τις cherry βαλτες τουλαχιστον σε δεκαδα σε στρωμενο βυθο .
Αλατι αν βαζεις σε καθε αλλαγη σε λιγο θα εχεις αλμυρο νερο..Ισως καθε 4-5 αλλαγες αλλα και παλι αν δεν υπαρχει λογος δεν θα το εκανα..εχεις και φυτα ειπες...η γεννα αμανο ειναι δυσκολη υποθεση,θελει προσπαθεια και δεν νομιζω να γινει στο ενυδρειο αλλα ισως σε καποια καραντινα αν προσπαθησεις.
Η μος υποχρεωτικη δεν ειναι αλλα προσφερει καλυψη και τροφη αρα ειναι ιδανικη.Τις αμανο μου δεν τις βλεπω να συχναζουν εκει αντιθετα με τις τσερυ,προτιμουν αλλα φυτα..

tsala 08-06-14 19:27

ποια τα λιτρα σου ? 120? και ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?

1) τελικά οι γαρίδες συγκατοικούνε εύκολα με φυτοφάγα ζωοτόκα ψαράκια και συγκεκριμένα με guppies και αν ναι πως συγκατοικούνε; Γιατί παντού σχεδόν διαβάζω ότι ακόμα και αν δεν υπάρχουν περιστατικά κανιβαλισμού, η συμπεριφορά των γαρίδων είναι μάλλον αμυντική απέναντι στους συγκατοίκους τους με το να κρύβονται συνέχεια. Αυτό δεν καθιστά το κοινωνικό ενυδρείο φυλακή για τις γαρίδες; Η υπάρχει περίοδος προσαρμογής ώστε να νιώσουν ότι δεν απειλούνται και να αρχίσουν να κόβουν βόλτες στο βυθό;
δεν εχεις προβλημα αν βαλεις αμανο.. ειχα πολυ καιρο με πλατυ και ηταν ολα οκ! οι τσερυ θα ειναι (οι πιο πολλες) κρυμμενες και δεν εχουν καμια σχεση με ενα σκετο γαριδαδικο ως προς την συμπεριφορα.. τα γκαπυς (ειδικα τα θυληκα) θα φανε σιγουρα γοννο απο τσερυ.

2) τα flakes των ψαριών αναφέρονται και σαν τροφή και των γαρίδων. Η ύπαρξη δυο διαφορετικών τροφών, μιας ειδικής για γαρίδες και μιας των guppies δε θα οδηγήσουν σε υπερσιτισμό και των δυο ειδών (αν και δεν έχω διαβάσει αν guppies τρέφονται με φαγητό γαρίδων) και ευτροφισμό του νερού του ενυδρείου;
θα τα φανε ολα τα γκαπυ πιθανοτατα..
μπορεις να παρεις ταμπλετες, να τις κανεις κομματακια και θα τρωνε και οι αμανο.. οι οποιες περνουν αγκαλια την τροφη και πηγαινουν να την φανε καπου ηρεμα..
οπως και με flakes ,αν ριχνεις λιγα περισσοτερα θα μπορεσουν να παρουν και οι γαριδες να φανε.

3) κάπου διάβασα ότι σχετικά με το πληθυσμό αντιστοιχούν περίπου 5 γαρίδες ανά δέκα λίτρα. Αυτό αφορά τα ενυδρεία για γαρίδες ή για τα κοινωνικά; Σε 120lt ενυδρείο τι πληθυσμός γαρίδων πρέπει να μπει;
Δεν νομιζω να ισχυει κατι τετοιο..
σε αυτα τα λιτρα θα εβαζα ανετα 6-7 αμανο..

4) σχετικά με τις γέννες (για τις amano). Για να επιζήσουν τα αυγά τους αναφέρεται ότι χρειάζεται υφάλμυρο νερό. Κάπου διάβασα ότι στα Guppies με τις αλλαγές νερού καλό είναι να προσθέτουμε λίγο αλάτι για να αποφεύγονται οι αλλοιώσεις στις ουρές και να είναι πιο ζωηρά τα χρώματά τους. Αυτή η προσθήκη καθιστά το νερό του ενυδρείου μου υφάλμυρο; Μπορούν να επιβιώσουν γόνοι amano σε τέτοιες συνθήκες;
Δεν προκειται να δεις αμανομωρα:D , θελει πολυ προσπαθεια..
οντως καλο ειναι το αλατι στα ζωοτοκα και για προληψη στις ασθενειες..
με αναλογια 1γρ. ανα λιτρο ειναι οκ και τα ζωοτοκα και οι αμανο..
και φυσικα το νερο αυτο δεν ειναι υφαλμυρο..

5) φυτά και γαρίδες. τα moss διαβάζω ότι είναι κατά κάποιον τρόπο υποχρεωτικά για τα ενυδρεία που έχουν γαρίδες. Πόσο ισχύει αυτό? Σε περίπτωση που πάρω γαρίδες και συγκεκριμένα πάρω amano που ίσως να μη σκέφτομαι το θέμα γόνων θα ήταν καλό να έβαζα java moss για τις ενήλικες;
καλο κανει η μοςς , αρεσει πολυ στις γαριδες και θα κανει καλο και στα γκαπακια σου(γοννο) ,τα οποια θα τσιμπουν infusoria που συνηθως βρισκουν καταφυγιο στην μοςς...
δεν θεωρω απαιραιτητο για τις αμανο.. μπορεις να εχεις και αλλα φυτα..

ichigo 08-06-14 20:04

Σας ευχαριστώ παιδιά για τις άμεσες απαντήσεις σας.

@Bill-Samos
Αυτό έχω διαβάσει από πολλούς να λένε ότι δεν είναι ιδανικοί συγκάτοικοι και πάω σε petshops και τα βλέπω να κυκλοφορούν όλα κανονικά σαν να μην τρέχει τίποτα (στο ίδιο ενυδρείο guppies και γαρίδες).
Και για το αλάτι είναι λογικό αυτό που λες, λίγο αλάτι κάθε αλλαγή θα κάνει αλμυρό το νερό μετά από κάποιο διάστημα. Τώρα δε ξέρω αν εκείνη η ποσότητα που είχα δει επειδή ήταν σίγουρα λίγη (20 γραμμάρια στα 100lt) με την αλλαγή 30-40% που κάνω κάθε εβδομάδα κρατούσε το επίπεδο αλμυρότητας κάπως σταθερό. Αλλά πάλι μπέρδεμα είναι η όλη κατάσταση.

@tsala
120 λίτρα είναι και το λειτουργώ κοντά στα 3 χρόνια, 2+κάτι χρόνια με guppies και το τελευταίο 6μηνο+ είναι και φυτεμένο με anubias nano, εχινόδορους, βαλισνέριες και κερατόφυλλο. Έχω και έναν μικρό πληθυσμό από αγνώστου ταυτότητας σαλιγκάρια (νομίζω ramshorns, είναι πολύ μικρά όμως για να καταλάβω).

Με τη παρουσία δυο τροφών δε θα επιβαρυνθεί η ποιότητα του νερού; Να χρειάζεται για παράδειγμα πιο συχνές αλλαγές νερού; Αν και αυτό θα το παρακολουθώ με τις μετρήσεις.

Οπότε περισσότερο να κοιτάξω για τις cherry που δεν υπάρχει πρόβλημα με τους γόνους. Γιατί τώρα να μπλέξω με γέννες σε καραντίνες ή αλλαγή σε υφάλμυρο νερό αφού τα guppies ζούνε και σε αυτό, θα πάει πολύ.
Για moss αφού υπάρχουν μόνο θετικά τόσο για τους γόνους των cherry όσο και για τους γόνους των guppies καλό θα ήταν να βάλω πιστεύω.

EDIT: Και το άλλο που είχα ξεχάσει. Διάβασα ότι οι γαρίδες έχουν κάποιο θέμα με το χαλκό, οπότε λιπάσματα που περιέχουν χαλκό θα πρέπει να αποφεύγονται. Εγώ χρησιμοποιώ το flourish της seachem το οποίο έχει 0,0001% Cu αλλά από την άλλη λέει ότι είναι ασφαλές για ασπόνδυλα όπως οι γαρίδες. Είναι πολύ μικρό ποσοστό και δεν τα επηρεάζει δηλαδή;

plin 08-06-14 20:33

Χρησιμοποιώ seachem flourish με γαρίδες χωρίς πρόβλημα. Αν το ενυδρείο δεν είναι πυκνοφυτεμένο χρησιμοποίησε μικρότερη ποσότητα από την συνιστώμενη. Τα φυτά που τώρα έχεις δεν πολυχρειάζονται λίπασμα.

ichigo 08-06-14 20:51

Α μια χαρά τότε. Δεν χρησιμοποιώ πολύ. Κάπου στο 1/4 του καπακιού βάζω.

tsala 08-06-14 21:26

Και για το αλάτι είναι λογικό αυτό που λες, λίγο αλάτι κάθε αλλαγή θα κάνει αλμυρό το νερό μετά από κάποιο διάστημα.

Δεν ειναι ετσι, αλατι βαζεις (στην αλλαγη νερου) οσο βγαζεις.. η ποσσοτητα του αλατιου παραμενη σταθερη.. αν ηταν ετσι ,μαζι με πλατυ θα ειχα και κλοουν (οχι loach :D)


@tsala
120 λίτρα είναι και το λειτουργώ κοντά στα 3 χρόνια, 2+κάτι χρόνια με guppies και το τελευταίο 6μηνο+ είναι και φυτεμένο με anubias nano, εχινόδορους, βαλισνέριες και κερατόφυλλο. Έχω και έναν μικρό πληθυσμό από αγνώστου ταυτότητας σαλιγκάρια (νομίζω ramshorns, είναι πολύ μικρά όμως για να καταλάβω).

Με τη παρουσία δυο τροφών δε θα επιβαρυνθεί η ποιότητα του νερού; Να χρειάζεται για παράδειγμα πιο συχνές αλλαγές νερού; Αν και αυτό θα το παρακολουθώ με τις μετρήσεις.
Εδω απαντησες μονος σου ;)


Οπότε περισσότερο να κοιτάξω για τις cherry που δεν υπάρχει πρόβλημα με τους γόνους. Γιατί τώρα να μπλέξω με γέννες σε καραντίνες ή αλλαγή σε υφάλμυρο νερό αφού τα guppies ζούνε και σε αυτό, θα πάει πολύ.
Για moss αφού υπάρχουν μόνο θετικά τόσο για τους γόνους των cherry όσο και για τους γόνους των guppies καλό θα ήταν να βάλω πιστεύω.
Δεν ειπε κανεις οτι θα μπλεξεις με καραντηνες κλπ...
δεν μπορεις να βγαλεις μικρα απο αμανο.. θα ζευγαρωνουν, απλα δεν θα δεις μικρα..
νομιζω οτι αμανο πρεπει να παρεις, εγω δεν προτεινω τσερυ με ζωοτοκα...
εχουν γινει πολλα περιστατικα και με ενηλικες γαριδες , χωρια ο γοννος που θα τρωγεται

Bill-Samos 08-06-14 22:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 841710)
Και για το αλάτι είναι λογικό αυτό που λες, λίγο αλάτι κάθε αλλαγή θα κάνει αλμυρό το νερό μετά από κάποιο διάστημα.

Δεν ειναι ετσι, αλατι βαζεις (στην αλλαγη νερου) οσο βγαζεις.. η ποσσοτητα του αλατιου παραμενη σταθερη.. αν ηταν ετσι ,μαζι με πλατυ θα ειχα και κλοουν (οχι loach :D)

Ναι αλλα στην αλλαγη βγαζεις νερο οχι αλατι.Για να μενει σταθερη η περιεκτικοτητα αλατιου θα επρεπε πρωτα να συμπληρωνεις την εξατμιση με οσμωση και μετα να κανεις αλλαγη.. Αλλιως η περιεκτικοτητα σε αλατι θα ανεβαινει συνεχεια.

tsala 08-06-14 22:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos (Μήνυμα 841714)
Ναι αλλα στην αλλαγη βγαζεις νερο οχι αλατι.Για να μενει σταθερη η περιεκτικοτητα αλατιου θα επρεπε πρωτα να συμπληρωνεις την εξατμιση με οσμωση και μετα να κανεις αλλαγη.. Αλλιως η περιεκτικοτητα σε αλατι θα ανεβαινει συνεχεια.

εξυπακούεται οτι συμπηρωνω το καλοκαιρι με οσμωση την εξατμιση..
τον υπολλοιπο χρονο ομως η εξατμιση ειναι μηδαμινη..

Notis_xalandri 09-06-14 02:07

Για τις γαριδες μπορεις να τους δινεις βραστο καροτο κομμενο σε φετες, θα το τιμησουν δεοντως και αυτες και τα σαλιγκαρια και τα ψαρια δεν θα το ακουμπησουν.
Οσο για την συγκατοικηση καμια σχεση δεν εχει ενα ενυδρειο μονο με γαριδες με ενα κοινωνικο. Ακομα και τα πιο ησυχα ψαρια καποια στιγμη θα δοκιμασουν γαριδα(ειδικα γονο) και μετα οι γαριδες θα φοβουνται. Γενικως οτι χωραει στο στομα του ψαριου το δοκιμαζει, μια ιδεα ειναι να εχεις πρωτα γαριδες ωστε να γεμισουν το ενυδρειο και να φτασουν σε ενηλικη κατασταση αρκετες και μετα βαζεις ψαρια που να μην χωρανε στο στομα τους, δεν θα ξαναδεις γονο αλλα αν εχεις μεγαλο πληθυσμο τουλαχιστον δεν θα σου τρωνε τις ενηλικες.

korasidikos 09-06-14 07:14

το μονο ψαρι που ειναι 100% safe με τις γαριδες ενηλικες η μικρα ειναι αυτο!κολυμπουν μεση -επιφανεια και δεν ασχολουντε καθολου με τις γαριδες και το φαγητο αυτων,με συνεπεια να μην ενοχλουν καθολου!

tsala 09-06-14 11:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από korasidikos (Μήνυμα 841735)
το μονο ψαρι που ειναι 100% safe με τις γαριδες ενηλικες η μικρα ειναι αυτο!

και αυτα..;)
οτο ps.gertrudae

ichigo 12-06-14 14:59

Τελικά έγινε αυτό που πίστευα. Αγόρασα 5 amano προχθές. Την επομένη ανοίγω το φως και ψάχνω να τις βρω. Πουθενά. Τελικά ανακάλυψα ότι κάθονται κοντά στην επιφάνεια του μηχανισμού του εσωτερικού φίλτρου και πίσω από τη spraybar. Δεν κάνουν κάποια κίνηση για φαγητό, γενικά δεν κόβουν βόλτες για πουθενά όμως, ενώ η συγκατοίκηση με τα guppies ήδη άρχισε να περνάει μπόρα αφού οι γόνοι και τα λίγο πιο μεγάλα από τους γόνους guppies τα τσιμπάνε στην ουρά!!! Και είναι σχεδόν 5 πλάσια από αυτά οι γαρίδες. Δε ξέρω αν τυραννιούνται οι καημένες.

korasidikos 12-06-14 15:11

παραπανω αναφερονται τα ψαρια που ειναι safe για τις γαριδες!παντα ολως υπαρχουν και οι εξαιρεσεις να ξερεις!

ichigo 12-06-14 15:20

Καλά, τα είδα τα ψάρια που είναι safe, το θέμα είναι όμως ότι θα ήθελα κάποιους συγκατοίκους για τα guppies και όχι να αλλάξω το guppies με κάποια άλλα ψάρια για να βάλω γαρίδες. Και για αυτό είπα να προσπαθήσω, βλέποντας και πολλούς από εδώ μέσα να λένε ότι δεν υπάρχουν γενικότερα προβλήματα στη συγκατοίκηση. Και δεν είναι ότι κινούνται απειλητικά τα guppies εναντίον τους ίσα ίσα που τα μεγάλα δεν δίνουν καν σημασία στις amano. Να θέλουν χρόνο να συνηθίσουν το ενυδρείο μήπως;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02854 seconds with 11 queries