Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=120)
-   -   Χρώματα στη "Μαύρη Ήπειρο" - Malawi 300 lt (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=90048)

Λάμπρος.Τ 18-04-16 18:58

Τάκη, όταν βγαίνει το νερό απο το spray bar στην επιφάνεια βγαίνει με τόση δύναμηπου θεωρώ αδύνατο να το τραβήξει η είσοδος του άλλου που είναι μεν δίπλα του αλλά πολύ χαμηλότερα.
Θα ήμουν περίεργος να ακούσω και ο Κώστας που έχει 3 φίλτρα αλλά και ο Κλεόβουλος στο πως τα έχουν στήσει.

Κλεόβουλος 18-04-16 19:45

αφού είσαι περίεργος :D.....
στο ενυδρείο που έχω τώρα τρέχουν 2 φίλτρα και έχω από μία είσοδο σε κάθε πίσω γωνία και στις αντίθετες μικρές πλευρές του ενυδρείου τα σπρέι μπαρ τους.

Λάμπρος.Τ 18-04-16 19:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 938278)
αφού είσαι περίεργος :D.....
στο ενυδρείο που έχω τώρα τρέχουν 2 φίλτρα και έχω από μία είσοδο σε κάθε πίσω γωνία και στις αντίθετες μικρές πλευρές του ενυδρείου τα σπρέι μπαρ τους.

οκ. και τα 2 spray bar χτυπάνε το ένα το άλλο στην επιφάνεια ή έχεις το ένα για την επιφάνεια και το άλλο χτυπάει προς τα κάτω διαγώνια?

Κωστας Malawi 18-04-16 19:52

εχω δυο εισαγωγες αριστερα και μια δεξια.επισης εχω δυο σπρει μπαρ αριστερα και ενα δεξια.
ετσι εχω κυκλικη κινηση απο το κεντρο προς τις εισαγωγες..

http://s3.postimg.org/4c0tstumb/image.png

Κλεόβουλος 18-04-16 19:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 938280)
οκ. και τα 2 spray bar χτυπάνε το ένα το άλλο στην επιφάνεια ή έχεις το ένα για την επιφάνεια και το άλλο χτυπάει προς τα κάτω διαγώνια?

οι τρύπες τους δεν είναι όλες παράλληλα με την επιφάνεια αλλά κάποιες έχουν κατεύθυνση προς τα κάτω ή διαγώνια για να υπάρχει ροή (σχεδόν) παντού.

Λάμπρος.Τ 18-04-16 20:54

Τελικά κατάλαβα ότι ο καθένας τοποθετεί τις εισόδους - εξόδους ανάλογα με το πως πιστεύει ο καθένας ότι μπορεί να πετύχει την καλύτερη ροή στο ενυδρείο του.
όλες οι προτάσεις έχουν τη λογική τους.

Κωστας Malawi 18-04-16 20:57

Λαμπρο δεν υπαρχει σωστο και λαθος.το καθε ενυδρειο εχει την δικια του λυση..τα βαζεις λοιπον οπως νομιζεις και παρακολουθεις το αποτελεσμα.
εγω ετσι οπως το εχω με εχει βολεψει πολυ.στο αλλο ενυδρειο θα κανω ξανα πειραματα.

Tanganyiκας 18-04-16 23:42

Τάκη όπως το λέει και ο Λάμπρος είναι,αφού βαράνε ψηλά αποκλείεται να τραβάνε "φρεσκο" νερό!

Τάκης 19-04-16 06:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας (Μήνυμα 938331)
Τάκη όπως το λέει και ο Λάμπρος είναι,αφού βαράνε ψηλά αποκλείεται να τραβάνε "φρεσκο" νερό!

Γιώργο η άποψη μου είναι πως έτσι δεν δημιουργείτε ροή σε όλο το μήκος του ενυδρείου

Tanganyiκας 19-04-16 20:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 938336)
Γιώργο η άποψη μου είναι πως έτσι δεν δημιουργείτε ροή σε όλο το μήκος του ενυδρείου

Τάκη αυτό που σου λέω το έχω δουλέψει χωρίς να υπάρχει κάποιο νεκρό σημείο.

Λάμπρος.Τ 20-04-16 15:21

Τελικά για άλλο ξεκίνησα και αλλού πήγα.
Είπα να ανεβάσω την κυκλοφορία στο ενυδρείο (βλέπε άλγες κτλ...) και τελικά το "τερμάτισα" !!!:):)
Αρχικά είχα 2 φίλτρα (ένα Fluval 406 με 1400lt/h και ένα Astro AS 2212 με 1300 lt/h).
Σε αυτά πρόσθεσα αρχικά ένα wavemaker jebao WP10 4000 lt/h.
Σήμερα έβαλα άλλον ένα jebao wp10 (συνολικά 2) και πρόσθεσα ακόμη ένα εξωτερικό φίλτρο JBL e-1500 με 1400 lt/h (αν και ταλαιπωρήθηκα αρκετά με την απόκτηση του από εξωτερικό).

Συνολικά 3 εξωτερικά φίλτρα με σύνολο κυκλοφορίας 4100 lt/h και 2 wavemakers από 4000lt/h ο καθένας.
Πιστεύω ότι τώρα πια το μόνο πρόβλημα που δεν θα υπάρχει είναι φίλτρανσης και κυκλοφορίας.
Σωστά???
Τα ψαράκια μου πάντως δείχνουν όχι απλά να μην ενοχλούνται αλλά να το απολαμβάνουν κιόλας.
Πάντως μόλις μπολιαδτεί το νέο φίλτρο το Fluval θα φύγει.

Κωστας Malawi 20-04-16 15:29

σας παρουσιαζουμε το ενυδρειο του Λαμπρου...

http://s31.postimg.org/iglj8v8ez/desktop_1421172912.jpg

Elena Petrou 20-04-16 15:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 938614)
σας παρουσιαζουμε το ενυδρειο του Λαμπρου...

http://s31.postimg.org/iglj8v8ez/desktop_1421172912.jpg

Χαχαχαχαχαχαχαχαχα! Θεικο σχολιο.... :):):):):):)

Tanganyiκας 20-04-16 15:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 938614)
σας παρουσιαζουμε το ενυδρειο του Λαμπρου...

http://s31.postimg.org/iglj8v8ez/desktop_1421172912.jpg

Και με στήψιμο 1400στροφ/λ!!!!!!!

Τάκης 20-04-16 15:49

Λάμπρο το τερμάτισες εσύ, τέλος, αυτό δεν είναι ενυδρείο , το κατέβασμα του Βοϊδομάτη με κανό-καγιάκ έφτιαξες

Κωστας Malawi 20-04-16 15:50

τωρα θα λυθει το προβλημα με τις αλγες..αφου θα ξυλωθουν απο τη ριζα:D:D

Λάμπρος.Τ 20-04-16 15:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας (Μήνυμα 938617)
Και με στήψιμο 1400στροφ/λ!!!!!!!


χαχαχαχαχαχαχαχαχα..................:):):):):)

Ρε σα δεν ντρεπόσαστε................. !!!:cool::cool::cool:
χαχαχαχαχα........

Σας πληροφορώ ότι δεν είναι καθόλου πλυντήριο (ούτε καν..).
Αλήθεια λέω. Θα σας βάλω και video "ζουλιάρηδες" για να μην λέτε...!!!
χαχαχαχαχα......

Γιώργο, αυτό που σου έλεγα μάλλον βρήκα κάποια άκρη τελικά.
Θα σε πάρω τηλέφωνο το απόγευμα να σου πω.

Κωστας Malawi 20-04-16 15:53

Λαμπρο το ξερω οτι τους αρεσει η δυνατη ροη.απλα μια συμβουλη..βαλτο στο προγραμμα για τα ευαισθητα:smt005:smt005:smt005:smt005

Λάμπρος.Τ 20-04-16 15:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 938621)
Λάμπρο το τερμάτισες εσύ, τέλος, αυτό δεν είναι ενυδρείο , το κατέβασμα του Βοϊδομάτη με κανό-καγιάκ έφτιαξες

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 938622)
τωρα θα λυθει το προβλημα με τις αλγες..αφου θα ξυλωθουν απο τη ριζα:D:D

χαχαχαχαχαχαχα..................:smt044:smt044:smt 044:smt044

ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΓΙΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΛΕΜΕ ............... ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Elena Petrou 20-04-16 15:56

Συγνωμη, εχεις δικιο Λαμπρο.

Εγω σαν γυναικα παντως, σου προτεινω να μην βαζεις τα λευκα ψαρια με τα χρωματιστα μαζι.... :):):):):)

Κωστας Malawi 20-04-16 15:58

συγνωμη βρε Λαμπρο..το καταστρεψαμε παλι το θεμα.ζητα απο ενα διαχειρηστη να το καθαρισει απο τις βλακειες μας:(
αλλα δεν αντεξα.μολις ειδα οτι εχεις 62000 λιτρα το δευτερολεπτο κυκλοφορια πεθανα:smt043

Tanganyiκας 20-04-16 16:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 938632)
συγνωμη βρε Λαμπρο..το καταστρεψαμε παλι το θεμα.ζητα απο ενα διαχειρηστη να το καθαρισει απο τις βλακειες μας:(
αλλα δεν αντεξα.μολις ειδα οτι εχεις 62000 λιτρα το δευτερολεπτο κυκλοφορια πεθανα:smt043

Έχεις δίκιο Κώστα........αλλά χρειάζεται και η πλάκα!!:D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 938623)
Γιώργο, αυτό που σου έλεγα μάλλον βρήκα κάποια άκρη τελικά.
Θα σε πάρω τηλέφωνο το απόγευμα να σου πω.

Πάρε να τα πούμε.

Λάμπρος.Τ 20-04-16 16:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 938632)
συγνωμη βρε Λαμπρο..το καταστρεψαμε παλι το θεμα.ζητα απο ενα διαχειρηστη να το καθαρισει απο τις βλακειες μας:(
αλλα δεν αντεξα.μολις ειδα οτι εχεις 62000 λιτρα το δευτερολεπτο κυκλοφορια πεθανα:smt043

Ποιό "δευτερόλεπτο" ??????????
Την ώρα λέμε....!!!

Κοίταζες το "πλυντήριο" την ώρα που δούλευε και το χασες????:smt120:smt120

Να μην σβήσει κανένας τίποτε.
Συμφωνώ με τον Γιώργο. Η πλάκα και το χιούμορ είναι πηγή ζωής !!!

Κωστας Malawi 20-04-16 16:18

πλακα πλακα εχεις μεγαλυτερη κυκλοφορια και απο μενα που εχω μεγαλυτερο ενυδρειο.
εμενα ειναι 3500 λιτρα την ωρα.ηθελα να το βελτιωσω αλλα τωρα αφου φτιαχνω το αλλο δε συμφερει.

Λάμπρος.Τ 20-04-16 16:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 938640)
πλακα πλακα εχεις μεγαλυτερη κυκλοφορια και απο μενα που εχω μεγαλυτερο ενυδρειο.
εμενα ειναι 3500 λιτρα την ωρα.ηθελα να το βελτιωσω αλλα τωρα αφου φτιαχνω το αλλο δε συμφερει.

Κώστα, όντως πέρα από την πλάκα, θα βγάλω το ένα εξωτερικό φίλτρο μετά το Πάσχα.
Και όντως τα ψάρια την καταβρίσκουν να κάθονται κόντρα στο ρεύμα.

Ορίστε και το σχετικό Video (καταρχήν δείτε τον αρσενικό Afra πως κάθετε κποντρα στο ρεύμα του κυκλοφορορητη).

https://www.youtube.com/watch?v=xdGw...ature=youtu.be

DEXFISH 20-04-16 19:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 938623)
χαχαχαχαχαχαχαχαχα..................:):):):):)

Ρε σα δεν ντρεπόσαστε................. !!!:cool::cool::cool:
χαχαχαχαχα........

Σας πληροφορώ ότι δεν είναι καθόλου πλυντήριο (ούτε καν..).
Αλήθεια λέω. Θα σας βάλω και video "ζουλιάρηδες" για να μην λέτε...!!!
χαχαχαχαχα......

Γιώργο, αυτό που σου έλεγα μάλλον βρήκα κάποια άκρη τελικά.
Θα σε πάρω τηλέφωνο το απόγευμα να σου πω.

πλάκα πλάκα ένα βίντεο δεν μας έχεις βάλει τόσο καιρό! 12 σελίδες χωρίς βίντεο! Για βάλε κανένα :smt084
ώχ, τώρα το είδα!

χαχαχαχα, βάλε βρε και 2 αεραντλίες! Νομίζω χρειάζονται!
Ο φωτισμός μήπως είναι κάπως έντονος; Βέβαια δεν ξέρω πώς είναι από κοντά αλλά έχω παρατηρήσει ότι φαίνονται πιο όμορφα τα χρώματα των ψαριών αυτών με πιο σκοτεινό περιβάλλον

Λάμπρος.Τ 20-04-16 20:45

Σταύρο ο φωτισμός είναι αλλαγμένος πρόσφατα.
Είχα 4 λάμπες των 39watt (2 ροζ + 2 λευκές).
Αναβανε απο 4 ώρες 1 ροζ + 1λευκή (ζευγάρι).
Τώρα έβγαλα τις ροζ και στη θέση τους έβαλα Daylight.
έχω δηλαδή ζευγάρι 1 daylight + 1 εργοστασιακή λευκή.
Στις εργοστασιακές λευκές έχω βάλει από κάτω ανακλαστήρες και δεν αφήνω το φως μα πέφτει μέσα στο ενυδρείο.
Στο βίντεο το φως είναι από τις 2 Daylight.
Πιστεύω ότι δεν είναι υπερβολικό 2 λάμπες 39watt.
Βίντεο θα βάλω σωστό όταν τελειώσω οριστικά με όλες τις αλλαγές.

Λάμπρος.Τ 25-04-16 11:10

Επειδή των φρονίμων τα παιδιά, πριν πεινάσουν - παραγγέλνουν από το Σουβλατζίδικο στη γωνία ;) θα ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση που αποφασίσω να αλλάξω τα πάντα όλα (βυθός, άμμος, πέτρες, κτλ...) στο ενυδρείο μου, ποιά βήματα θα πρέπει να ακολουθήσω.

Με βάση όσα έχω διαβάσει σχετικά με το θέμα (διορθώστε με όπου κάνω λάθος ή συμπληρώστε με) τα βήματα είναι ώς εξής:

1. Αδειάζω το νερό του ενυδρείου σε ένα δοχείο (περίπου 140 λίτρα - κουτί ΙΚΕΑ) και βάζω τα ψάρια μέσα.

2. Βάζω φίλτρο και θερμαντήρα.

3. Τα φυτά που έχω μέσα τα βάζω σε άλλο δοχείο με νερό ενυδρείου.

4. βγάζω πέτρες και άμμο κτλ...

5. Αφού ήδη έχω πλύνει τη νέα άμμο και πέτρες κτλ... τα τοποθετώ στο ενυδρείο.

6. Βάζω τα φυτά ξανά μαζί με το νερό του ενυδρείου που τα είχα.

7. βάζω νερό και ψάρια από το δοχείο που τα είχα πίσω στο ενυδρείο.

8. Συμπληρώνω με νερό προετοιμασμένο με αντιχλώριο.

9. Τα αφήνω την ημέρα αυτή χωρίς φώτα και φαγητό.

10. Την επόμενη ημέρα αλλάζω νερό ενυδρείου (όπως στην καθιερωμένη αλλαγή 50%) και ταίζω κανονικά.

Αν έχω ξεχάσει κάποιο βήμα μου το λέτε.
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν δεν μπορέσω να ολοκληρώσω την μετάβαση την ίδια ημέρα, θα πείραζε να μένανε στο προσωρινό δοχείο τα ψάρια για 1 ημέρα ?

Κλεόβουλος 25-04-16 17:24

Αυτά είναι τα βήματα ;)
Το τελευταίο δεν είναι απαραίτητο αφού θα έχεις ήδη αλλάξει σχεδόν το 50%.
Αν το προγραμματίσεις σωστά δεν χρειάζεσαι παραπάνω από μερικές ώρες και δεν θα ταλαιπωρήσεις πολύ τα ψάρια.

egeorgiou 25-04-16 19:24

Σοφότερο να μοιράσεις σε περισσότερες κούτες τα ψάρια άναλογα το μέγεθος όσο κάνεις τις αναδιατάξεις.

Τα φίλτρα και κλειστά να μείνουν στις θερμοκρασίες που έχουμε τώρα δε θα πάθει τίποτα η βιολογία τους.

Κράτα τη σφουγγαρίστρα σε κοντινή απόσταση. Όλο και κάπου θα χρειαστεί.

Tanganyiκας 25-04-16 19:56

Με την σειρά που τα λες χωρίς το τελευταίο,όπως σου είπαν.Φρόντισε να τα έχεις όλα μαζεμένα που σου χρειάζονται και σε μία μέρα προλαβαίνεις!

Λάμπρος.Τ 28-04-16 10:58

Τελικά το ενυδρείο μου πάει ολοταχώς για.. "βρεφονηπιακός σταθμός".:smt020
Η μια θηλυκιά Labido κρύβεται συνεχώς σε ένα σημείο, και ο αρσενικός όλο πάει εκεί και τις ..."τρέμει". :)
Έχει πολύ μεγάλη πλάκα.

Εντω μεταξύ τώρα που ψιλομεγαλώσανε τα μωρά Afra και έχουν αρχίσει να βγαίνουν για να αρπάξουν την τροφή πιο άφοβα, έχω μετρήσει πρόχειρα και όπως προλαβαίνω τουλάχιστον 8 !!!

Το αστείο είναι ότι είναι άγρια πιασμένα και κάπου είχα διαβάσει ότι τα άγρια πιασμένα αργούν να ζευγαρώσουν. και όχι τίποτε άλλο αλλά η θηλυκιά Afra είναι πάλι μπουκωμένη του σκοτωμού !!! :confused:

Έτσι όπως πάει το πράγμα αυτά είναι πιο ....... και από τα Guppy που είχα στην αρχή.

Τόσο εύκολα γεννάνε στην Αφρική ???
Αν συνεχίσει έτσι δεν θα ξέρω τι να κάνω.

Τάκης 28-04-16 11:06

Θα μου τα δώσεις εμένα να φτιάξω Αφρικάνικο :D:D

Λάμπρος.Τ 28-04-16 12:05

"DONE".....:smt023:smt023:smt023:smt041

Με μεγάλη μου χαρά. Είναι για να το συζητάς???

Undertaker 28-04-16 13:55

Δώσε τα μωρά στον Τάκη, θα κάτσει καμια βδομάδα στην ταράτσα και θα τους φτιάξει και παιχνίδια με τίποτα ξύλα που έμειναν από τις καρέκλες.

Τάκης 28-04-16 14:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Safarpn (Μήνυμα 940363)
Δώσε τα μωρά στον Τάκη, θα κάτσει καμια βδομάδα στην ταράτσα και θα τους φτιάξει και παιχνίδια με τίποτα ξύλα που έμειναν από τις καρέκλες.

:D:D:D

Λάμπρος.Τ 28-04-16 14:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Safarpn (Μήνυμα 940363)
Δώσε τα μωρά στον Τάκη, θα κάτσει καμια βδομάδα στην ταράτσα και θα τους φτιάξει και παιχνίδια με τίποτα ξύλα που έμειναν από τις καρέκλες.

χαχαχαχαχαχα......:smt082:smt082

Πως είναι το "Αγκου..αγκού" για τα μωρά στα Αφρικάνικα ???:smt041

Λάμπρος.Τ 04-05-16 10:12

Καλημέρα σε όλους.
Τελικά τα ψαράκια μου και το ενυδρείο μου μια χαρά το βρήκα με την 5ημερη απουσία μου.
Βρήκα και νέες πέτρες (από εκδρομή στο ποτάμι, στην Πύλη Τρικάλων) για το νέο στήσιμο που σχεδιάζω.;) και πιστεύω μέσα στο καλοκαίρι να αλλάξω τελείως το setup σε .... ποιό βιοτοπικής προσέγγισης!!!

Τάκης 04-05-16 10:48

Καλώστονα,
τελικά είχες βάλει ταΐστρα ή τα άφησες νηστικά ;

Λάμπρος.Τ 04-05-16 10:54

Νηστεία για τα ψαράκια μου.... και φαγητό μέχρι τελικής πτώσης για εμένα !!!
χαχαχαχαχαχαχαχαχα:)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03511 seconds with 10 queries