Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γαρίδες του γένους Caridina (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=224)
-   -   Θέματα σχετικά με γενικές πληροφορίες για Amano. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80588)

janickrules 29-02-12 01:03

συμφωνω!

antricos 29-02-12 14:56

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις θα το σκεφτώ και θα πράξω ανάλογα. Προς το παρόν δεν κάνω τίποτα.

janickrules 01-03-12 10:50

σωστος!

kostas_pana 01-03-12 11:48

καλημέρα και απο μένα, οι αμανο δεν γεννάνε σε γλυκό νερό οπότε νομίζω ειναι μικρότερο το πρόβλημα να βάλεις αμάνο απο ρεντ τσερυ πχ. το πιο σημαντικό ειναι να είναι στρωμένος ο βυθός, καθώς οι γαρίδες τον ανακατεύουν και σηκώνουν αμμωνία...
ελπίζω να βοήθησα με τα ΛΙΓΑ που ξέρω για γαρίδες...

platy 01-03-12 16:50

θελουν ομως περισσοτερα λιτρα ανα ατομο ..;)

tzetzos 29-04-12 18:31

Έχουν κάποιο πρόβλημα;;;;
 
Καλησπέρα,

έχω 2 αμάνο στο ενυδρείο μου και σήμερα παρατήρησα ότι οι γαρίδες έχουν αφήσει το κέλυφος της ουράς τους. Είναι φυσιολογικό ή όχι;
Πρέπει να κάνω κάτι;

ΛΟΥΚΑΣ1973 29-04-12 19:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tzetzos (Μήνυμα 666515)
Καλησπέρα,

έχω 2 αμάνο στο ενυδρείο μου και σήμερα παρατήρησα ότι οι γαρίδες έχουν αφήσει το κέλυφος της ουράς τους. Είναι φυσιολογικό ή όχι;
Πρέπει να κάνω κάτι;

αν καταλαβαινω καλα μεγαλωνουν και αλλαζουν κουστουμι.

janickrules 29-04-12 19:38

πολυ φυσικο!

αυτο που θα ηταν καλο να κανεις,ειναι να μεγαλωσεις λιγο το κοπαδακι!

GiWrGoS198 31-07-12 19:48

Γαρίδες amano
 
Καλησπέρα !
Σήμερα αγόρασα 3 γαρίδες amano .
Δεν έχω όμως αποφασίσει σε πιο ενυδρείο να τις βάλω .
Στο 13άρι με τον μονομάχο ή στο 96άρι με cpd ,neon tetra ,cherry barb ,ancistrus και rasbora hengeli ;
Είναι λίγο μικρές .
Και τα 2 ενυδρεία τρέχουν αρκετό καιρό .

Alex_Salonica 31-07-12 23:10

Λέγοντας μικρές θεωρώ ότι είναι μεγαλύτερες από 1 εκατοστό και τα ενυδρεία είναι φυτεμένα.

Με αυτή την προοπτική πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερα στο 96άρι με τα μικρόψαρα και το ancistrus παρά στα λίγα λίτρα με τον απρόβλεπτο μονομάχο που δεν ξέρουμε πως θα αντιδράσει.

Σε κάθε περίπτωση η εισαγωγή θα πρέπει να γίνει με κλειστά φώτα για να δώσουμε την ευκαιρία στις γαρίδες να προσαρμοστούν και να αποφύγουν την αρχική περιέργεια των ψαριών.

GiWrGoS198 01-08-12 09:59

Καλημέρα .
Τελικά αφού τους έκανα την κατάλληλη προσαρμογή με κλειστά τα φώτα τις έβαλα στο 13άλιτρο !
Ο μονομάχος δεν τους δίνει καθόλου σημασία,είναι σαν να μην υπάρχουν !
Έριξα σήμερα λίγη τροφή και βγήκαν μιά χαρά από τις κρυψώνες τους .
Μιά χαρά έφαγαν !

Alex_Salonica 01-08-12 15:40

Είσαι από τους τυχερούς τότε :)

Να τις χαίρεσαι!

GiWrGoS198 01-08-12 15:45

Σε ευχαριστώ !

rtolis 01-08-12 19:25

Παράθεση:

Είσαι από τους τυχερούς τότε
:)

Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.

Να ρωτήσω γιατί χρειαζόσουν τις γαρίδες Amano?

GiWrGoS198 01-08-12 21:35

Δεν είναι απαραίτητο να τις χρειάζεσαι κατά τη γνώμη μου .
Μου αρέσουν αυτές οι γαρίδες και αφού μου άρεσαν τόσο τις αγόρασα ;)

Kotsos 02-08-12 00:52

Αν και οι αμάνο είναι μεγαλύτερες, εγώ είχα τσέρι με μονομάχο, και δεν τις εδινε σημασία, ώσπου μια μέρα του βάρεσε και τις ξεπάστρεψε..
Εχω την υποψία, πως ίσως να ψόφησε κάποια, και να την έφαγε, και μετά να του άρεσε..

nospanos 15-02-14 06:17

ΘΑ_ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ_ΤΕΛΕΙΩΣ_:smt021
up!!

kgf12345 15-02-14 10:42

πως κιετσι?:D
ειναι απτο 10 το θεμα:D

παντως ειναι πολυ γερες γαριδες.μου ετυχε να βρω μια μεσα στην πηλινη γλαστρα με τα φυτα που ειχα εξω στο μπαλκονι.
ειχε μονο νερο η γλαστρα, και τα φυτα που ειχα βγαλει απτη λιμνη οταν την ξεστησα.
αλλα επεζησε σε υπερβολικα χαμηλες θερμοκρασιες τωρα το χειμωνα και το νερο ειχε μειωθει υπερβολικα.

οταν εβγαλα τα φυτα για να τα ξαναχρησιμοποιησω στο ενυδρειο,την βρηκα να κανει βολτες μεσα στη γλαστρα.

Alex_Salonica 15-02-14 10:59

Μια και το ξεθαψατε το θεμα...
Το θεμα δεν ειναι πως βγηκε η γαριδα απο το ενυδρειο και ποσα μετρα περπατησε στη στερια αλλα ...γιατι.
Πολλες γαριδες εχουν την ταση για αποδρσση αλλα αν τις εχεις σε ενυδρειο με κριμπς ειναι σιγουρο οτι θα βρεις τις μισες εξω απο το ενυδρειο αν εχει τρυπες και τις αλλες μισες στη κοιλια των κριμπς.

maria p 15-02-14 13:50

εγώ πάλι δεν κατάλαβα γιατί την σκότωσε με την παντόφλα πριν διαπιστώσει περί τίνος πρόκειται. ένα τόσο δα πραγματάκι είναι χα χα

nospanos 15-02-14 16:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 821588)
πως κιετσι?:D
ειναι απτο 10 το θεμα:D

το ξέρω αγαπητέ μου, το είδα ότι είναι παλιό το θέμα :D απλά μου έκανε υπερβολική εντύπωση λόγω του ότι είχα βάλει για τα καλά στο μυαλό μου ότι οι γαρίδες αποτελούνται στο μεγαλύτερό τους ποσοστό από νερό άρα = είναι υπερευαίσθητες, πόσο μάλλον εκτός νερού..

delta66 15-02-14 16:57

Παιδια ειναι απλο.
Η γαριδα (και ολες οι γαριδες, οπως και τα υδροβια σαλιγκαρια) επιζουν εκτος νερου μεχρι να στεγνωσουν. (ακομα και τα ψαρια επιζουν εκτος νερου για καμποσο, ιδιως αν υπαρχει σχετικη υγρασια/νερα εκει που θα πεσουν)
Η γαριδα που ειδε να περπαταει, δεν ειχε βγει πολυ ωρα απο το νερο και την προλαβε και την ειδε ακομα ζωντανη. Τις αλλες δεν τις προλαβε και στεγνωσαν.

nospanos 15-02-14 17:15

Κοίτα τι πράγματα μαθαίνεις!!!! :o :o
Είχα ακούσει και διαβάσει για σαλιγκάρια, πλέκο και δίσκους που είχαν επιβιώσει για μερικές ώρες εκτός ενυδρείου αλλά και γαρίδα πάει πολύ xaxaxa
...στο τέλος θα αποδειχθούν και πιο σκληροτράχηα από εμάς τους ίδιους! :rolleyes:

Misirlis Aquarium 16-02-14 00:12

να δεις που σε λίγα χρονια ,τα ψαρια και οι γαρίδες θα κάθονται έξω από το ενυδρείο και θα χαζεύουν εμάς τους ψαροκαμενου μέσα μαζί με εσκιμώους σε βιοτοπικο αφρικής :-)

kapsok 16-03-14 15:11

Γαλάζιες Amano
 
Γτ δύο από τις Amano μου έχουν παρει γαλάζιο χρώμα? Ένα χρώμα σαν blue pearl... Tι μπορεί να συμβαίνει?

nospanos 16-03-14 15:32

Το πιο πιθανό να είναι όντως blue pearl :p
για ανέβασε φωτογραφία να τις δούμε να ξέρουμε που βαδίζουμε...

kapsok 16-03-14 16:09

1 Συνημμένο(α)
Μπα δεν πρέπει... Είναι ίδιες με τις άλλες αμανο στο ενυδρείο μορφολογικά, έχουν τα χαρακτηριστικά στίγματα και τις δαγκανίτσες των αμάνο. Έψαξα στο ίντερνετ και λένε ότι το έχουν παρατηρήσει κι άλλοι κι ότι έχει σχέση με τη διατροφή ίσως.

nospanos 16-03-14 16:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kapsok (Μήνυμα 827796)
Μπα δεν πρέπει... Είναι ίδιες με τις άλλες αμανο στο ενυδρείο μορφολογικά, έχουν τα χαρακτηριστικά στίγματα και τις δαγκανίτσες των αμάνο. Έψαξα στο ίντερνετ και λένε ότι το έχουν παρατηρήσει κι άλλοι κι ότι έχει σχέση με τη διατροφή ίσως.

Ε λοιπόν τι κάθεσαι? δείξε μας φωτογραφία :D

kapsok 16-03-14 16:22

Για τσέκαρε... αν και στη φωτό όπως βγήκε μοιάζει λιγότερο γαλάζια, και πιο blue pearl χαχαχαχχ....

nazgul 16-03-14 16:26

Στη φωτο μια χαρα κανονικη amano φαινεται, παντως.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02434 seconds with 10 queries