Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ζώα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=69)
-   -   Καθαρόαιμοι σκύλοι ναι ή οχι...και αναπαραγωγή τους, ναι ή οχι ; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44182)

fishme1 01-10-10 07:05

ποιο προβλημα στο dna βρε Χαρη :rolleyes: εχεις παρει το τοσο [...] και το εχεις κανει τοσο [..............] καποιοι σκυλοι ειχαν αυτο το προβλημα οπως σε ολες τις φυλες υπαρχουν σκυλοι με κληρονομικα νοσηματα και ετσι αυτοι δεν χρησιμοποιουνται , για αυτο λεγεται γεννετικη αλλιως θα λεγοτανε κατι αλλο


για τη φερμα ας σου τα πει κανενας κυνηγος

Roussaks 01-10-10 08:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 487865)
ε παλι καλα
νομιζα οτι εχω αρχησει να ξεχναω αυτα που ξερω με τα σκυλια
παω να ποιο καμια μπυρα :D

Χαρη διαφορετικα ειναι ... :smt120

Staffordshire Bull terrier

και ΕΔΩ ο τυπος εχει και τους 4 τυπους "πιτμπουλ" που ειναι αναγνωρισμενα
και εδω η ελληνικη κοινοτητα που παρεπιπτοντως εχει κανει καλη δουλεια....

Οσο για τα ντοπερμαν , απο οσο εχω "ακουσει" σε συζητησεις , το προβλημα ηταν η κλειστη εκτροφη , δλδ , ζευγαρωναν ιδιους σκυλους ή αιμομηξιες και το αιμα δεν ανανεωνονταν . Ετσι εβγαλε καποια προβληματα και "εβαλαν" αλλο αιμα εννοουν αλλα ζευγαρια .

Ειχα σκυλο πιτσιρικας , ημιαιμο, που τα ειχαμε βγαλει μαζι με ενα κυνηγοσκυλο για βολτα σε λαγοτοπους να παρει μυρωδια το κυνηγοσκυλο ... τελικα το μικρο εβγαλε τον λαγο , και τον πηρε στο κατωπι και μετα ξυπνησε το κυνηγοσκυλο (ρατσα μην ρωτησετε δεν ξερω )

chemical mac 01-10-10 13:31

Αφού λοιπόν έπεσαν τα ανάλογα καντίλια, ανταλλαγές μηνυμάτων σε μπλε, κόκκινα και μαύρα γράμματα (υπερτονισμένα κλπ) κατέληξα σε ένα συμπέρσαμα, όπως και οι περισσότεροι φαντάζομαι που διάβασαν όλες τις σελίδες.................

Χαλβά πρέπει να του κάτσεις του κόκερ σου για να μην κάνεις πυομήτρα

:smt044:smt044:smt044:smt044:smt044

και το βίντεο σε HD παρακαλώ

Roussaks 01-10-10 13:35

ΤΗΕ Ε.Ν.D

:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041

bokostas 01-10-10 13:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 488139)
Αφού λοιπόν έπεσαν τα ανάλογα καντίλια, ανταλλαγές μηνυμάτων σε μπλε, κόκκινα και μαύρα γράμματα (υπερτονισμένα κλπ) κατέληξα σε ένα συμπέρσαμα, όπως και οι περισσότεροι φαντάζομαι που διάβασαν όλες τις σελίδες.................

Χαλβά πρέπει να του κάτσεις του κόκερ σου για να μην κάνεις πυομήτρα

:smt044:smt044:smt044:smt044:smt044

και το βίντεο σε HD παρακαλώ

:smt038:smt038:smt038 χαχαχα, δεν παίζεσαι Μάκη, μπα σε καλό σου.

Η είδηση βέβαια είναι ότι διάβασες όλες τις σελίδες, μπορεί και να είσαι ο μοναδικός.:D

olga 01-10-10 15:43

Μ'αρεσουν οι επιστημονικα τεκμηριωμενες αποψεις :smt033

Μακη νομιζω και γω πως εδωσες το καλυτερο τελος στα αμετρητα ποστ..

Πάνος 01-10-10 19:02

ολγα τα ειπες ολα στο ποστ 206 και με καλυψες α π ο λ υ τ α !!!

χαλβα....τι να σου κανει το κοκερακι??? ετσι και κλ*σεις θα το κανεις χαλκομανια.:D:D (και αυτο το βιντεο θα ηθελα ακομη πιο πολυ να το δω...)

halvas69 01-10-10 19:53

Δυστυχώς το κοκεράκι μου μας έχει αφήσει χρόνους προ πολλού καθώς και το ανάλογο δυσαναπλήρωτο κενό.
Πάνε 21-22 χρόνια αλλά πάντα τον θυμάμαι τον κερατά, χθες το μεσημέρι όπως πήγαινα σπίτι μου είδα μία κυρία με ένα ολόιδιο ξανθούλη και μικρό σε ηλικία,να το έχει βγάλει βόλτα.
Χαμογέλασα πικρά......βούρκωσα λίγο και πάτησα το γκάζι και εξαφανίστηκα.
Κάθε φορά που βλέπω κόκερ τα ίδια τραβάω :(

Δεν μπορώ........τα λέμε αύριο........γεια.......:neutral:

Πάνος 01-10-10 19:57

να σου φερω ενα κοκερ δωρο?? :p
γιατι αν ειναι να πατας γκαζι και να εξαφανιζεσαι οταν βλεπεις κοκερακια...θα αφησεις σε μας το "αναλογο δυσαναπληρωτο κενο" :(

delta66 02-10-10 03:16

Ο σκυλος και τα ξαδερφακια του
 
ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗ - ΣΚΥΛΟΣ

  • Οικογένεια: ..... Canidae Fischer, 1817
  • Γένος: ............ Canis Linnaeus, 1758
  • Είδος: ............ Canis lupus Linnaeus, 1758
  • Υποείδος: ....... Canis lupus familiaris - Linnaeus, 1758 - (Domestic dog - Σκύλος)
Λιστα και φωτο απο τους σκυλους ρατσας

Λιστα και φωτο απο σκυλους διασταυρωσης


Ταξινόμηση Αναλυτικά:

  • Kingdom: ....... Animalia
  • Phylum: ......... Chordata
  • Subphylum: .... Vertebrata
  • Class: ........... Mammalia - Linnaeus, 1758
  • Subclass: ...... Theria - Parker and Haswell, 1897
  • Infraclass: ..... Eutheria - Gill, 1872
  • Order: ........... Carnivora - Bowdich, 1821
  • Suborder: ...... Caniformia - Kretzoi, 1938
  • Family: ......... Canidae - Fischer, 1817
  • Genus: .......... Canis - Linnaeus, 1758
  • Species: ........ Canis lupus - Linnaeus, 1758 (Common Name: Gray Wolf )

Subspecies (Υποείδη) :



ippomas 02-10-10 08:45

Bασικα πολλες οι γνωμες και οι αποψεις πανω στο θεμα. Το να εχεις ενα καθαροαιμο σκυλο ειναι ενα ομορφο πραγμα αλλα πιστευω πως και τα διασταυρωμενα αν δεν τα εχει καποιος για επιδειξη και καλλιστια ειναι εξισου καλα. Απο μικρος οτι σκυλο εβλεπα στον δρομο τον μαζευα και τον πηγαινα στο σπιτι και παρ ολη την γκρινια της μανας μου καθομουν και τον περιποιωμουν. Και τωρα που εχω περασει τα μισα το ιδιο ειμαι μονο που δεν με γκρινιαζει κανενας. Εχω 5 σκυλια τα δυο καθαροαιμα τα τρια απο τον δρομο και το καθε ενα εχει την χαρη του. Εχουν ζηση κοντα μου και μεσα στο σπιτι και στο κρεβατι και ας μην κανει το βλεπω και εγω πολλα σκυλια για πολλα χρονια και στενοχωρηθηκα γιατι ημουν πολυ δεμενος οπως και τωρα. Θελω ομως να δωσω και μια φιλικη συμβουλη προς αυτους που αποχωριζονται τον αγαπημενο τους φιλο να παιρνουν αμεσως ενα αλλο σε αντικατασταση ειναι το καλυτερο που μπορουν να κανουν στον εαυτο τους και δεν υπαρχει η φραση που ακουω μερικες φορες α σαν το δικο μου δεν θα ξαναβρω και κλεινουν ερμητικα τις πορτες της ψυχης τους. Παντα ενας τετραποδος φιλος περιμενη καποιος να του σταθη και ολων τα ματια εχουν εκεινο το βλεμα που τρυπαει και τις ποιο σκληρες καρδιες.

delta66 02-10-10 17:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ippomas (Μήνυμα 488425)
Το να εχεις ενα καθαροαιμο σκυλο ειναι ενα ομορφο πραγμα αλλα πιστευω πως και τα διασταυρωμενα αν δεν τα εχει καποιος για επιδειξη και καλλιστια ειναι εξισου καλα.

Ακριβως.
Αν και δεν χρειαζεται καν να γινονται διαγωνισμοι.

Ενα πραγμα που θελω να πω ειναι οτι πρεπει να κανουμε "οικογενειακο προγραμματισμο" και για τα ζωντανα μας.
Αν δεν εχουμε τη δυνατοτητα να φροντισουμε τους απογονους τους, καλο ειναι απλα να μη τα αφηνουμε να ζευγαρωνουν.
Ειμαι κατα της στειρωσης.
Εκτος αναγκαστικά των ζωων που ζουν ελευθερα στους δρομους της πολης και δεν μπορουμε να τα ελεγξουμε.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03154 seconds with 10 queries