Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   επιτελους ανεβασα της πρωτες φωτογραφιες μου απο την λιμνη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35674)

apostolis veroia 05-07-10 15:51

το θυμηθηκα το φυτο!!!!!!!!! εμεις παλυ το βελπουμε εδω στο χωριο σαν κακο φυτο γιατι η αναπτυξη του ειναι τεραστια!!!!! θυμαμαι την γιαγια μου που το ξεριζωνει με μανια!!!!!!!!!!!!!!!!! τυλιγετε παντου ακομα και σε αλλα φυτα με αποτελεσμα να μη μπορουν να αναπνευσουν:o

lucy 06-07-10 11:44

Μιχάλη καταλαβαίνω! Έχουμε δει πολλά τέτοια παραδείγματα! Από την λίμνη μου έβγαλα μερικά τροπικά φυτά που δεν πάγωσαν τον χειμώνα, γιατί η υπερχείληση βγαίνει σε στραγγιστικό κανάλι και λέω ... μήπως!

Με το eBay δεν ανακατεύομαι! όπου θέλουν αριθμούς καρτών κ.τ.λ. και ιδίως μέσω ίντερνετ ... μακριά! Αν κάποιος στέλνει αντικαβολή ή έστω και προκαταβολή πολύ ευχαρίστως! Καθαρά πράγματα!

Βασίλη δυστυχώς οι ιππομέες μπήκαν σε περίφραξη και γίνεται χαμός! :smt120 Βέβαια όταν ανθίζουν είναι υπερθέαμα, αλλά όταν ξερένονται ... μαύρα χάλια!

Αλήθεια σας είπα ποτέ πως λέγονται στα ποντιακά οι ιππομέες; Τεβεκούτσες τις λένε! Αστείο όνομα έτσι;:D
-------------------------
Ναι Απόστολε αυτό το πρόβλημα έχουμε κι εμείς! Κυριαρχεί εις βάρος άλλων λουλουδιών!

apostolis veroia 06-07-10 18:49

αλλα ειναι ωραιο το ατιμο!!!!!!!!!!!

lucy 06-07-10 18:56

Σήμερα είδα ότι τα πρώτα άνθη του ριγέ γονιμοποιήθηκαν. Σε λίγες μέρες θα έχουμε ώριμους σπόρους, ετοιμάσου!

apostolis veroia 06-07-10 19:16

βρε που να το βαλω και αυτο; αλλα ξερεις κατι; θα το περιορισω σε μια γλαστρα και θα την βαλω στο κεφαλι μου! χαχαχααχαχαχαχαχααχχα!!!!!!! πλακα κανω:grin::grin::grin: θα την βαλω πανω σε τσιμεντ ωστε να μην πεφτουν σποροι σε χωμα! τι λες:rolleyes:

lucy 06-07-10 19:31

Τι να πω; Βάλε και πότιζε πολύ! Εσύ ξέρεις το χώρο σου!

apostolis veroia 06-07-10 21:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 462481)
Τι να πω; Βάλε και πότιζε πολύ! Εσύ ξέρεις το χώρο σου!

οκ κουκλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

in the pond 08-07-10 12:08

Λουσάκι, κοίτα τι ξέθαψα ψες στο διαδίκτιο...Φάνηκα τυχερός και μετά από πολλές προσπάθειες, τουλάχιστον να εντοπίσω τα είδη που έχω, βρήκα μεταξύ άλλων αυτό...:D:D:D


Το σημαντικότερο βέβαια βρίσκεται στην επόμενη φώτο... ;););)
Παιδιά, έχετε καταλάβει πως αλοιώς μπορεί να αναπαραχθεί το φυτό αυτό...? Αρα...?

Περισσότερα όμως για τις ιππομαίες θα τα βρείτε εδώ!!! συγκεντρωμένα...:p Προσωπικά έχω πάθει την πλάκα μου με μερικά είδη...

lucy 08-07-10 12:53

Λυπήσου με!!! :smt088 παθιασμένη γυναίκα είμαι! ότι φυτρώνει κι ανθίζει το θέλω απεγνωσμένα, :smt118 τα θέλω όλα! :smt088

Φτιάξτε μου έναν βοτανικό κήπο!!! :smt088

apostolis veroia 08-07-10 14:51

πολυ ομορφα!!!!!!!!!!!!!!!! θελω εκεινο με την ρηγα:D:D:D:D:D:D

in the pond 08-07-10 15:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia (Μήνυμα 462988)
πολυ ομορφα!!!!!!!!!!!!!!!! θελω εκεινο με την ρηγα:D:D:D:D:D:D

Εγώ το Ipomoea beraviensis στη δεύτερη σελίδα
και το Ipomoea tuberosa στην τέταρτη σελίδα.

apostolis veroia 12-09-10 11:22

7 Συνημμένο(α)
τωρα που μεγαλοσαν λιγο τα φυτα μου ειπα να βαλω κανα 2 φωτογραφειες:D το φυτο που μου εδοσε loysi! το βρικα και στο ποταμι σε μια παραλιμνη που εχει διπλα! εχς παρει πολυ πραγμα απο αυτο το φυτο:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:39.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01994 seconds with 10 queries