Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Τι θερμοκρασιες ειχατε σημερα στο ενυδρειο? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63566)

fotisamor 22-06-16 11:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 949410)
Αν είναι COMMON/COMET μπορεί και αρκετά εύκολα,
αν είναι FUNCY δύσκολο έως αδύνατον.
Ολο αυτό με την αεροκουρτίνα είσαι εκει και την ανάβεις με το χέρι όμως, αν λείψεις ;
Και επίσης καλό είναι να μη πέφτει η θερμοκρασία απότομα

COMET είναι τα ψάρια.
Σήμερα κιόλας θα κάνω τρύπες στο καπάκι .

Την αεροκουρτίνα την ανάβω με το χέρι . Ο χώρος είναι επαγγελματικός και τώρα το καλοκαίρι δουλεύουμε 7 μέρες την εβδομάδα .
Δεν θα έχω πρόβλημα με θερμοκρασία γιατί αν σφίξουν κι άλλο οι ζέστες ανάβω
A/C .
Προς το παρόν ανεμιστήρας και αεροκουρτίνα .

kesanis 22-06-16 22:58

Τι ήταν να το πω!
Λόγω αφηρημαδας βέβαια, άνοιξε η θερμική προστασία στο chiller και μέχρι να το πάρω πρέφα έφτασε 29+ η θερμοκρασία.
Το αποσυνδεσα, καθάρισμα φίλτρο, στοιχείο, ψήκτρα και ξανά σε λειτουργία μόλις κρυωσε λίγο ο συμπιεστής. Μιλάμε δεν μπορουσε;ς να τον ακουμπησεις. Είχες στάνταρ έγκαυμα.



Sent from my Galaxy Tab Pro using Tapatalk!

tsifsta 24-06-16 20:46

Λοιπον παιδια σμρ το μεσημερι μπαινοντας στο σπιτι παρατηρω τη θερμοκρασια του ενυδρειου στους 30 βαθμους(δεν εχω συστημα ψυξης). Τρεζω κατευθειαν παιρνω ενα παγωμενο μπουκαλι με νερο που ειχα στη καταψυξη και το ριχνω μεσα...σε 49 κεπτα επεσε στους 26! :cool: Σαν λυση αναγκης το συνιστω ανεπιφυλακτα.

Κωστας Malawi 24-06-16 20:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsifsta (Μήνυμα 949928)
Λοιπον παιδια σμρ το μεσημερι μπαινοντας στο σπιτι παρατηρω τη θερμοκρασια του ενυδρειου στους 30 βαθμους(δεν εχω συστημα ψυξης). Τρεζω κατευθειαν παιρνω ενα παγωμενο μπουκαλι με νερο που ειχα στη καταψυξη και το ριχνω μεσα...σε 49 κεπτα επεσε στους 26! :cool: Σαν λυση αναγκης το συνιστω ανεπιφυλακτα.

σε 49 λεπτα κατεβασες 4 βαθμους και το συνιστας ανεπιφυλακτα?ξανασκεψου το.

Τάκης 24-06-16 21:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsifsta (Μήνυμα 949928)
Λοιπον παιδια σμρ το μεσημερι μπαινοντας στο σπιτι παρατηρω τη θερμοκρασια του ενυδρειου στους 30 βαθμους(δεν εχω συστημα ψυξης). Τρεζω κατευθειαν παιρνω ενα παγωμενο μπουκαλι με νερο που ειχα στη καταψυξη και το ριχνω μεσα...σε 49 κεπτα επεσε στους 26! :cool: Σαν λυση αναγκης το συνιστω ανεπιφυλακτα.

Οχι φίλε μου, δεν είναι σωστό αυτό , μπορεί τα ψάρια σου να πάθουν θερμικό σοκ.
Τα συννεφάκια μου που είναι στη ταράτσα χτύπησαν 27, και επειδή έχω τον STC στους 24, τον πήγα στους 25 έτσι ώστε αν το βράδυ παίσει η θερμοκρασία να κατέβει μέχρι τους 25 για να έχω 2 βαθμούς διαφορά, και αυτό σε όλη τη νύχτα και όχι 4 βαθμούς και μάλιστα σε 50 λεπτά.
-------------------------------------------------
Σήμερα για 1η φορά είδα το φυτεμένο στους 27,7, δεν είχα ξαναδεί ποτέ, και με την αλλαγή το κατέβασα στους 27,3.
Πρέπει να έχει πολύ υγρασία σήμερα.
τα χρυσόψαρα έφτασαν στους 26, 1η φορά και αυτά, και τα συννεφάκια πάνω απο 27

globalzero 24-06-16 22:48

27.6 όλη ημέρα με τον STC στους 27.5. Ανεμιστήρες δεν δούλεψαν παρά μόνο λίγο το πρωί.

κατά τις 12 έβαλα κλιματιστικό και το έκλεισα στις 6 . από τότε η θερμοκρασία σταθερή στους 27.6 από 27.4 που είχε πέσει.

Τα σχετικά μεγάλα ενυδρεία πάντως δίκοπο μαχαίρι , δε πέφτει αλλά δεν ανεβαίνει και εύκολα η θερμοκρασία. Ακόμα και σε αυτό το παράγοντα πόσο καλύτερα είναι το μεγάλο ενυδρείο για τα ψάρια...;)

tsifsta 24-06-16 23:37

Θερμικο σοκ για διαφορα 4 βαθμων;;; Τι να πω ρε παιδια,εμενα μου φανηκε καλη λυση γι αυτο κ το προτεινα...:(

Lth1 24-06-16 23:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsifsta (Μήνυμα 949993)
Θερμικο σοκ για διαφορα 4 βαθμων;;; Τι να πω ρε παιδια,εμενα μου φανηκε καλη λυση γι αυτο κ το προτεινα...:(

Θελει αργα και σταθερα...εδω εμεις μπαινουμε στο μπανιο για να δροσιστουμε με "παγωμενο νερο" και το παμε σιγα σιγα....και μπορουμε να το αποφυγουμε κιολας...τα ψαρια που δεν μπορουνε να κανουνε τπτ?

kesanis 25-06-16 00:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 949940)
Οχι φίλε μου, δεν είναι σωστό αυτό , μπορεί τα ψάρια σου να πάθουν θερμικό σοκ.
Τα συννεφάκια μου που είναι στη ταράτσα χτύπησαν 27, και επειδή έχω τον STC στους 24, τον πήγα στους 25 έτσι ώστε αν το βράδυ παίσει η θερμοκρασία να κατέβει μέχρι τους 25 για να έχω 2 βαθμούς διαφορά, και αυτό σε όλη τη νύχτα και όχι 4 βαθμούς και μάλιστα σε 50 λεπτά.
-------------------------------------------------
Σήμερα για 1η φορά είδα το φυτεμένο στους 27,7, δεν είχα ξαναδεί ποτέ, και με την αλλαγή το κατέβασα στους 27,3.
Πρέπει να έχει πολύ υγρασία σήμερα.
τα χρυσόψαρα έφτασαν στους 26, 1η φορά και αυτά, και τα συννεφάκια πάνω απο 27

Δεν ειναι πολύ το 27 για τα συννεφάκια?

Sent from my Galaxy Tab Pro using Tapatalk!

delta66 25-06-16 01:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lth1 (Μήνυμα 949994)
Θελει αργα και σταθερα...εδω εμεις μπαινουμε στο μπανιο για να δροσιστουμε με "παγωμενο νερο" και το παμε σιγα σιγα....και μπορουμε να το αποφυγουμε κιολας...τα ψαρια που δεν μπορουνε να κανουνε τπτ?

Μακαρι τα ψαρια να αντεχαν τη μεταβολη της θερμοκρασιας οπως εμεις.
Εμεις ως θηλαστικα, ειμαστε ομοιοθερμοι (ή θερμοαιμοι) οργανισμοι και μπορουμε να διατηρουμε τη θερμοκρασία του σώματός και αιματος μας σε περιορισμένα στενά όρια και συνήθως πάνω από τη θερμοκρασία του περιβάλλοντός, παρά τις μεγάλες διαφοροποιήσεις που μπορεί αυτό να παρουσιάζει.

Τα ψαρια ομως ειναι ποικιλόθερμοι (ή εξώθερμοι, ή ετερόθερμοι) οργανισμοι.
Δλδ η θερμοκρασία του αιματος τους ακολουθει εκείνη του περιβάλλοντος (νερου) που βρίσκονται και μαζι με αυτη ακολουθει και ο μεταβολισμος τους και με λιγα λογια με τη θερμοκρασια ρυθμιζονται τα επιπεδα της ενεργειας που μπορουν να δαπανησουν για τη διαβιωση τους, την αναπτυξη τους και ακομα και επιβιωση τους.

Παραλληλα η θερμοκρασια ευθυνεται και για τα επιπεδα του οξυγονου στο νερο. Οσο αυξανεται η θεμροκρασια, τοσο μειωνεται το οξυγονο.
Η αποτομη ανοδος της θερμοκρασιας λοιπον ειναι ακομα χειροτερη.

Τα ψαρια ειναι οι πιο ευαισθητοι ποικιλοθερμοι οργανισμοι, ακομα πιο ευαισθητοι κι απο τα αμφιβια και ερπετα που βλεπουμε στα ντοκιμαντερ, να προσπαθουν να ρυθμισουν τη θερμοκρασια του σωματος τους αναλογα την ωρα της ημερας, την ηλιοφανεια, τη σκια κλπ.

Αναλογα το ειδος και την ηλικα του καθε ψαριου εξαρταται και η αντοχη στις αποτομες μεταβολες τις θερμοκρασιας.
Εχουμε ψαρια που αντεχουν μεγαλες μεταβολες 5 βαθμων και αλλα ουτε καν 1-2 βαθμων.
Παντα παιζει ρολο και ο χρονος της μεταβολης.
Πχ αν παρουμε ενα ψαρι και το μεταφερουμε απο ενα ενυδρειο, μπλουμ σε ενα αλλο ενυδρειο, που εχουν ενα μονο βαθμο διαφορα θερμοκρασιας, αυτο μπορει να δικαιολογησει μεχρι και αμεσο θανατο.

Ενας απο τους λογους που κανουμε προσαρμογη στα νεα ψαρια που εισαγουμε στο ενυδρειο μας ειναι και η αποφυγη θερμικου σοκ.

To θερμικο σοκ δεν ειναι παντα, αμεσα θανατηφορο.
Ομως ειναι παντα στρεσογονο.
Και το στρες ειναι η πρωτη αιτια για την αναπτυξη ασθενειων στα ψαρια.


ΓΙΑΥΤΟ ΟΧΙ ΑΠΟΤΟΜΕΣ ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ ΘΑΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙς ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΠΟΥ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕ .

Τάκης 25-06-16 07:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kesanis (Μήνυμα 950003)
Δεν ειναι πολύ το 27 για τα συννεφάκια?

Ναι , είναι πολύ, αλλά όχι θανατηφόρο,
μεγαλώνει ο μεταβολισμός τους και μειώνεται το προσδόκιμο ζωής τους,
αλλά δεν είναι συνέχεια

Themis_aqua 25-06-16 11:08

.
 
Δηλαδη εγω που χω πλατυ και γαριδες red cherry+amano με θερμοκρασια 26,2-26,5 σταθερα να την παω λιγο πιο πανω με παιρνει για να μην εχω τοση εξατμιση;Tο προφιλ των πλατυ ομως λεει 26 ανωτατο..

tsala 25-06-16 12:46

Καλα εισαι Θεμη, μεινε εκει αφου μπορεις.
Μεχρι 27 στους καυσωνες ,σε παιρνει ανετα.

Lth1 25-06-16 13:27

Πατησαμε τους 27,4-27,5 τι κανω?? :-(

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

delta66 25-06-16 13:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lth1 (Μήνυμα 950083)
Πατησαμε τους 27,4-27,5 τι κανω?? :sad:

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Προτεινω να ανοιγουμε αλλο θεμα για την αντιμετωπιση προβληματων.
Εδω πιο πολυ κανουμε αναφορα στις θερμοκρασιες που επικρατουν στα ενυδρεια μας και στο χωρο μας και περιληπτικα πως το αντιμετωπιζουμε.

Lth1 25-06-16 14:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 950085)
Προτεινω να ανοιγουμε αλλο θεμα για την αντιμετωπιση προβληματων.
Εδω πιο πολυ κανουμε αναφορα στις θερμοκρασιες που επικρατουν στα ενυδρεια μας και στο χωρο μας και περιληπτικα πως το αντιμετωπιζουμε.

Δικιο εχετε.. :-)

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

apostolis.pan 25-06-16 14:14

26 με προκαθορισμενο 25 εξωτερικη θερμοκρασια δεν ξερω, χωρις ac.
(7 80mm σε 100 λτ ,diy temp controller)


-να ανεβαζα λιγο το προκαθορισμενο να μην εχω τοση εξατμηση? γκαπυ εχω

delta66 25-06-16 14:19

Εγω λοιπον, ειχα μολις μπηκα πριν κανα δυωρο στο "fishroom", 31.5 στο χωρο (το air-co ηταν κλειστο) και στα ενυδρεια ειχα:
Στο 500αρι με 3χ120 konig και ρυθμιση στον eliwell 25.5C, ειχα 25.8C (δουλευαν τα ανεμιστηρια)
Στο 150αρι με 2χ90 konig και ρυθμιση στον sct 27C, ειχα 27.2C (δουλευαν τα ανεμιστηρια)
Στο πλαστικο samla 60αρι που ειναι στο πατωμα με 1χ80 konig και ρυθμιση στον sct 27C, ειχα 26.4C (κλειστο το ανεμιστηρι)
Αυτα τα πλαστικα, οταν ειναι στο πατωμα εχουν πολυ χαμηλουτερη θερμοκρασια απο του χωρου (και το χειμωνα το ιδιο).

Εβαλα air-co και εκανα αναπληρωση. Εχω 26C πλεον στο χωρο.

Λάμπρος.Τ 25-06-16 17:45

Αυτό που παρατήρησα στο δικό μου 2 ημέρες τώρα είναι το εξής:
Με την θερμοκρασία στους 26C και ανοχή 0.5 ξεκινάνε τα ανεμιστηράκια (4 x 80αρια) και την κρατάνε το πολύ έως 26,5 ή 26,6C.
Επειδή τα ανεμιστηράκια δουλευανε ασταμάτητα είπα να μεγαλώσω την θερμοκρασία και την έβαλα 27 βαθμούς.
Ε, η θερμοκρασία από τότε παίζει μεταξύ του 27,2 με 27,3C τα ανεμιστηράκια συνεχίζουν να δουλεύουν ασταμάτητα και δεν την κατεβάζουν ποτέ στα 27.
Από αυτό καταλαβαίνω ότι τα ανεμιστηράκια πιο πολύ φρενάρουν την αύξηση στις μσγάλες ζέστες παρά μου την κατεβάζουν.

Bismakos 25-06-16 17:53

καλησπερα & απο εμενα ...

εχω ενα ενυδρειο με χρυσοψαρα (oranda red cap) 288λιτρων και μεχρι εχτες ειχα 29-30 βαθμους !!!!

εχτες το απογευμα εκανα μια diy εγκατασταση με 2 ανεμιστηρες 120mm KONIG και το αφησα σε λειτουργια ολο το βραδυ...το αποτελεσμα ηταν να εχω σταθερα για την ωρα 26 βαθμους και τα μαναρια μου δειχνουν και αυτα πολυ ευχαριστημενα...

ps. δεν εχω συστηθει καταληλλως στο φορουμ θα υπαρξει σχετικα αμεσα η αναλογη παρουσιαση του ενυδρειου μου

ευχαριστω για τον χρονο σας

Λάμπρος.Τ 28-06-16 06:45

Αλήθεια στα μαγαζιά πως ρυθμίζουν τις θερμοκρασίες ??? Οέο...
Γιατί ανεμιστήρες και τσίλερ δεν έχουν σίγουρα.

Τάκης 28-06-16 07:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 950699)
Αλήθεια στα μαγαζιά πως ρυθμίζουν τις θερμοκρασίες ??? Οέο...
Γιατί ανεμιστήρες και τσίλερ δεν έχουν σίγουρα.

Δεν ....
Τα ψάρια βράζουν

globalzero 28-06-16 08:10

ένα κλιματισμό στο χώρο να έχεις δε βράζει τίποτα και είναι σίγουρα πιο αποδοτικό να ψύξεις το χώρο παρά να έχει chiller ή ανεμιστήρες.

οι περισσότεροι φυσικα δεν ενδιαφέρονται.

Λάμπρος.Τ 28-06-16 08:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 950702)
Δεν ....
Τα ψάρια βράζουν

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από globalzero (Μήνυμα 950710)
ένα κλιματισμό στο χώρο να έχεις δε βράζει τίποτα και είναι σίγουρα πιο αποδοτικό να ψύξεις το χώρο παρά να έχει chiller ή ανεμιστήρες.

οι περισσότεροι φυσικα δεν ενδιαφέρονται.

Δυστυχώς σε κάνα δύο που πήγα να πάρω τροφές για τα ψαράκια μου, μέσα στο μαγαζί είχε πάρα πολύ ζέστη. Πολύ περισσότερο από όσο έχω εγώ στο σπίτι μου, και παρόλα αυτά δεν είδα εγώ κάποιο τρόπο ψύξης του νερού.
Για αυτό ρώτησα εδώ? Πίστευα ότι κάποιο άλλο τρόπο που δεν το βλέπω εγώ θα είχαν.

Αλλά μάλλον όπως λέει και ο Τάκης, δεν……..:(

DEXFISH 03-07-16 17:14

Εγώ με ρυθμισμένη θερμοκρασία 26,6 παίζει μέχρι 26,9. Πριν κάνα δίωρο που έκανα αλλαγή πήγε στους 27,7. Ήταν πιο ζεστό το νερό της αλλαγής. Τώρα έχει πέσει 27,4 και το παλεύει ακόμα. Βλακεία έκανα.

GN_AZ 03-07-16 18:23

η εξωτερική πρέπει να έφτασε τους 35C σήμερα στη Λάρισα. δούλεψα κανα δίωρο το A/C κ τώρα έχω 28 κ στο σπίτι κ στο ενυδρείο. ούτε τους ανεμιστήρες δεν έχω κουμπώσει ακόμη. έκλεισα κ το καπάκι να δω πόσο επηρεάζει την θερμοκρασία

Λάμπρος.Τ 03-07-16 18:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DEXFISH (Μήνυμα 951863)
Εγώ με ρυθμισμένη θερμοκρασία 26,6 παίζει μέχρι 26,9. Πριν κάνα δίωρο που έκανα αλλαγή πήγε στους 27,7. Ήταν πιο ζεστό το νερό της αλλαγής. Τώρα έχει πέσει 27,4 και το παλεύει ακόμα. Βλακεία έκανα.

Πως το κατάφερες αυτό βρε Σταύρο ? Στον ήλιο είχες το νερό της αλλαγής ???

DEXFISH 03-07-16 21:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 951884)
Πως το κατάφερες αυτό βρε Σταύρο ? Στον ήλιο είχες το νερό της αλλαγής ???

Όχι αλλά θα πήρε τη θερμοκρασία του δωματίου, δηλαδή σίγουρα κάνα 30άρι... :confused: Άλλες φορές βάζω παγοκύστες αλλά σήμερα το αμέλησα

globalzero 03-07-16 21:57

έλειπα 3 ημέρες,

29.2 θερμοκρασία δωματίου
27.7 το ενυδρείο με τον STC να αναβει στους 27,8 και να κλείνει στους στους 25.5.

10 λίτρα απώλεια νερού!:grin:

GN_AZ 14-07-16 15:02

3 μέρες κλειστό το σπίτι με εξωτερική θερμοκρασία 37 βαθμούς, εσωτερική στους 33 κ το ενυδρείο στους 29. δεν σύνδεσα καθόλου stc ή ανεμιστήρες κ η εξάτμιση ήταν περίπου μισό λίτρο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02988 seconds with 11 queries