Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Reef (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=203)
-   -   voas reef tank 550l (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=86342)

kostas82 13-06-15 17:21

Ενταξει ειναι η βαση , μονος σου την εκανες;
Τα ριακτορακια θα τα βγαλλουν τα λεφτα τους , αντλια εχουν ;

voas 13-06-15 18:05

oxi πηρα 2 μικρες jebao 13ευρω η μια
-------------------------
με την βοηθεια του αγαπημενου πεθερουλη μου!
-------------------------
τα ποδια στην βαση θα κοπουν κατά το ημισυ όταν αλφαδιαστη

kostas82 13-06-15 20:32

Ενταξει τουμπανο

Hlio 14-06-15 22:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από voas (Μήνυμα 892763)
τον σκελετο πως τον ειδες?θελει πουθενα ενισχυση η' είναι καλα ετσι?

Να προτείνω να βάλεις ποδαράκια βιδωτά για να μπορείς να το αλφαδιάζεις....

Παναγιώτης Κ 14-06-15 22:41

Καλοδούλευτα!
Θα σε βγάλουν αρκετά καλά πιστεύω.

voas 14-06-15 23:01

παναγιωτη ευχαριστω για το ενδιαφερον σου όπως και για την υποδειξη για τα ριακτορακια!τον σκελετο πως τον ειδες?
-------------------------
γεια σου φιλε hlio! ξερεις που πουλανε τετοια ποδαράκια βιδωτα βαρεους τυπου φανταζομαι?

Παναγιώτης Κ 14-06-15 23:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από voas (Μήνυμα 892904)
παναγιωτη ευχαριστω για το ενδιαφερον σου όπως και για την υποδειξη για τα ριακτορακια!τον σκελετο πως τον ειδες?
-------------------------
γεια σου φιλε hlio! ξερεις που πουλανε τετοια ποδαράκια βιδωτα βαρεους τυπου φανταζομαι?

Μια χαρά. Πένα.;)

Hlio 15-06-15 00:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από voas (Μήνυμα 892904)
γεια σου φιλε hlio! ξερεις που πουλανε τετοια ποδαράκια βιδωτα βαρεους τυπου φανταζομαι?

Σε μαγαζιά με σίδερα φαντάζομαι και είδη επαγκελματικού εξοπλισμού. Δεν ξέρω που ακριβώς μιας και δεν είμαι και Αθήνα... Παράδειγμα:
http://www.4safe.gr/index.php?act=vi...&productId=285
http://www.johnart.gr/Catalogue/inde...ex&cPath=6_199
http://www.showood.gr/el/garden_fitt...ies/?pid=61324.

Ή μπορείς να βάλεις κάτι τέτοιο:
http://www.showood.gr/el/garden_fitt...ies/?pid=61311
και στο κάτω μέρος να βάλεις μία βίδα που θα πατάει πάνω και θα μπορείς να αυξομειώνεις το ύψος.

mixalakis 15-06-15 08:31

απαραίτητα τα βιδωτά ποδαράκια .... στο leroy εχει πάρα πολλά ειδικά για βαριες κατασκευές.

voas 15-06-15 09:21

καλημερα σε ολους!ευχαριστω φιλε hlio.
-------------------------
μιχαλη εχεις δικιο θα παω leroy marlin να παρω γιατι αλλιως δεν θα αλφαδιαστει μου φαινεται.
-------------------------
ηθελα να κανω αποχετευση δυο επιπεδων.μια στο sump και μια στο πατωμα.αλλα η γυναικα εχει αρχισει να γκρινιαζει οποτε θα φτιαξω μονο στο πατο του sump.

mixalakis 15-06-15 09:29

τώρα αρχίζουν τα δύσκολα....με την γυναίκα να γκρινιάζει...!!!

εγώ έχω κάνει τόσο στον πάτο του σαμπ όσο και στο υψομετρικό της βάσης του ενυδρείου. η σκούπα αλλαγής νερού απο το κυρίως ενυδρείο είναι μόνιμα στην αποχέτευση και όταν τελειώνω απλά την κρεμάω πίσω από το ενυδρείο. ούτε σταγονίτσα...στο πάτωμα.

voas 15-06-15 09:47

καλη φαση εχεις κανει!εγω σκεφτομαι να στεγανοποιησω το χωρο στην βαση του sump φτιαχνοντας ρυση στην βαση ετσι σε περιπτωση πλημμυρας το νερο να εχει εως και 20cm υψος πρωτου αρχισει να μπαινει στο σαλονι..

voas 16-06-15 13:03

καλησπερα σε ολους!εχω μια απορια,μια πριζα μπορει να τραβηξει ολο το φορτιο το ηλεκτρολογικο του ενυδρειου η' πρεπει να τραβηξω καλωδιο απο πινακα και να το βαλω σε ξεχωριστη ασφαλια μονο του?ευχαριστω νικος.

Παναγιώτης Κ 16-06-15 15:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από voas (Μήνυμα 893009)
καλησπερα σε ολους!εχω μια απορια,μια πριζα μπορει να τραβηξει ολο το φορτιο το ηλεκτρολογικο του ενυδρειου η' πρεπει να τραβηξω καλωδιο απο πινακα και να το βαλω σε ξεχωριστη ασφαλια μονο του?ευχαριστω νικος.

η κάθε ξεχωριστή πρίζα του σπιτιού μπορει να καλύψει φορτίο έντασης ως και 16 αμπέρ. Κάποιες ασφάλειες είναι 10ρες κάποιες 16ρες. Λογικά θα σε καλύψει άνετα. Εγώ από μια πρίζα καλύπτω ολο το ενυδρείο την τηλεοραση έναν ανεμιστήρα και ότι αλλο θελω.

mixalakis 16-06-15 15:54

πρέπει να δεις αν η πριζα που θα τραβάει το ενυδρείο ανήκει ( το πιο πιθανό) στην ίδια ομάδα που τραβάνε απο μια ασφάλεια που σε λεει ο παναγιώτης.

Εφόσον εντοπίσεις την ομάδα ( πχ πρακτικά ανεβοκατεβαζοντας ασφάλεια) , δες τι έχεις στις υπόλοιπες πριζες σαν φορτίο.

Εγώ για παράδειγμα ήμουν μια χαρά ... μέχρι που σε μια άλλη πριζα ( της ιδιας ομάδας) εβαλε η γυναίκα μου ηλεκτρική σκούπα. Είχε κρύο οπότε δουλευαν και οι θερμαντήρες , οπότε και έπεσε η ασφάλεια. Μετά απο αυτό πήρα γραμμή απο τον πίνακα που σε κάθε περίπτωση πλέον πιστεύω ότι ειναι το πιο φρόνιμο.

voas 16-06-15 16:01

ααα δηλαδη εαν αλλαξω την ασφαλεια απο τον πινακα και βαλω ποιο μεγαλη μπορω να καλυψω ολο το φορτιο του ενυδρειου απο μια μονο πριζα?(μετα απο δοκιμη που εκανα η συγκεκριμενη ασφαλεια εχει πανω της τα φωτα του σαλονιου τα οποια ειναι καμια 30αρια σποτακια λεντ γυρω στις 8 τ5 κρυφου φωτισμου και ενα φωτιστικο artemide μεγαλο!τι λες πανο να τα αφησω ως εχουν και βλεποντας η" να τραβηξω απο τωρα καλωδιο με ξεχωριστη ασφαλεια στον πινακα?

Παναγιώτης Κ 16-06-15 16:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από voas (Μήνυμα 893032)
ααα δηλαδη εαν αλλαξω την ασφαλεια απο τον πινακα και βαλω ποιο μεγαλη μπορω να καλυψω ολο το φορτιο του ενυδρειου απο μια μονο πριζα?(μετα απο δοκιμη που εκανα η συγκεκριμενη ασφαλεια εχει πανω της τα φωτα του σαλονιου τα οποια ειναι καμια 30αρια σποτακια λεντ γυρω στις 8 τ5 κρυφου φωτισμου και ενα φωτιστικο artemide μεγαλο!τι λες πανο να τα αφησω ως εχουν και βλεποντας η" να τραβηξω απο τωρα καλωδιο με ξεχωριστη ασφαλεια στον πινακα?

Δεν ξέρω. Ανάλογα τι θα βαλλεις επάνω.
Δεν μου έχει τύχει να πέσει η ασφαλεια από υπερένταση. Μόνο από βραχυκυκλώματα(τοστιερα ,πορταριφ κλπ).

Hlio 16-06-15 18:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από voas (Μήνυμα 893032)
ααα δηλαδη εαν αλλαξω την ασφαλεια απο τον πινακα και βαλω ποιο μεγαλη μπορω να καλυψω ολο το φορτιο του ενυδρειου απο μια μονο πριζα?(μετα απο δοκιμη που εκανα η συγκεκριμενη ασφαλεια εχει πανω της τα φωτα του σαλονιου τα οποια ειναι καμια 30αρια σποτακια λεντ γυρω στις 8 τ5 κρυφου φωτισμου και ενα φωτιστικο artemide μεγαλο!τι λες πανο να τα αφησω ως εχουν και βλεποντας η" να τραβηξω απο τωρα καλωδιο με ξεχωριστη ασφαλεια στον πινακα?

Συνήθως οι ασφάλειες για φώτα είναι 10A. Μπορεί να μην σε φτάσει...

voas 16-06-15 20:49

16αρα δεν μπορω να βαλω?γιατι εάν παω σε καινουργια γραμμη θα πρεπει από τον πινακα το καλωδιο που θα περασω να βγει αναγκαστικα μπαλκονι και να ξαναμπει στον τοιχο που είναι το ενυδρείου..

mixalakis 16-06-15 22:05

καντο . εγω ξεκινησα με μια γραμμη και τελικά βρεθηκα να τραβαω γραμμη. το ενυδρειο σου δεν ειναι μικρο. θα βαλεις κυκλοφορητές , αντλιες , θερμαντηρες , ελεγκτες , φωτα , και αν κατσει στο τελος και chiller. ολα αυτά μπορούν να σηκωθούν μαζί με τα φώτα του σπιτιου..?

και να βάλεις ασφάλεια ... το καλώδιο της πρίζας είναι κατάλληλης διατομής?

voas 16-06-15 22:24

γεια σου μιχαλη!εχεις δικιο θα περασω τελικα καλωδιο από τον πινακα με ξεχωριστη ασφαλια σε νεα πριζα διπλα στο ενυδρειο το εχω σκεφτει πως,το θεμα είναι άλλο.....ότι ολο βγαινουν περιφερειακες δουλειες εχω ενυδρειο εξοπλισμο στα κουτια τους και κοιταω μονιμα ένα τοιχο και απλα φανταζομαι!!!!!
-------------------------
μιχαλη αν μπορεις στειλε καμια φωτο από την αποχετευση που εχεις κανει να παρω καμια ιδεα ?

mixalakis 16-06-15 22:30

οπως θα σου πουν και οι πιο εμπειροι , αν στηθεί τέλος... δεν μπορείς να κάνεις παρά ελάχιστες εργασίες. εγω πήγα να το αποφύγω όσον αφορά νέα γραμμή αλλά την εφαγα απότομα...με την σκουπα. όσες φορές και αν έμπαινε έπεφτε η ασφάλεια....

σε αυτή την σελίδα είναι ολες οι φωτό απο το κουβούκλιο που μέσα μπήκε το σαμπ.

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=83730&page=2

voas 16-06-15 22:47

ελπιζω να καταλαβενεις πως νιωθω πιστευω!συγχαρητηρια φιλε εχεις κανει κατάπληκτικη δουλεια πολύ περιποιημενα όλα στην θεση τους.μπραβο μιχαλη φοβερη δουλεια.

voas 16-06-15 22:59

1 Συνημμένο(α)
τελος το κοψε ραψε γυψοσανίδας.http://www.aquatek.gr/vb/attachment....2&d=1434487828Συνημμένο Αρχείο 72582αυριο ξαναστοκαρω και τοποθετω βαση και την αλφαδιαζω,ανοιγω διαμπερες τρυπα δεξια κατω στον τοιχο και την στοκαρω για να τελειωσω με στοκαρίσματα και σκονες γενικα...

mixalakis 17-06-15 06:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από voas (Μήνυμα 893076)
ελπιζω να καταλαβενεις πως νιωθω πιστευω!συγχαρητηρια φιλε εχεις κανει κατάπληκτικη δουλεια πολύ περιποιημενα όλα στην θεση τους.μπραβο μιχαλη φοβερη δουλεια.

Διάβασμα πολύ διάβασμα και πολύ YouTube απο κατασκευές άλλων. Φαντασία και να δεις πως αυτα που σου λένε οι πιο έμπειροι και αυτα που βλέπεις μπορείς να τα μεταφερθείσες αυτούσια η παρεμφερή στον χώρο σου και στο ενυδρειο σου γιατι το ενυδρειο σου θα ειναι μοναδικό .

Α και υπομονή . Το έχτιζα 2 μήνες πριν μπει το νερό . Πολλές ώρες .

voas 17-06-15 09:48

εχεις δικιο μιχαλη.πολυ διαβασμα και πολλες ωρες youtube για ιδεες ....δεν γινεται αλλιως!
-------------------------
σημερα οταν τελειωσω απο την δουλεια μου το απογευμα ελπιζω να ασχοληθω με την αποχετευση.(να κλεινουν μια μια οι πληγες)....

mixalakis 17-06-15 10:17

την τρύπα προς τα έξω να την κάνεις μεγάλη...όσο σε παίρνει...ποτέ δεν ξέρεις τι αλλαγές μπορείς να κάνεις...πχ να βάλεις έξω ενα chiller , η να φέρνεις νερό από έξω με αυτόματη αναπλήρωση .

που θα μπει η αντίστροφη όσμωση?

voas 17-06-15 10:59

μιχαλη τρυπα για αποχετευση θα κανω κανονικη.αυτοματη αναπλ. θα μπει διπλα απο το sump δοχειο αναπλ. 50 λιτρα.αντιστρ. οσμ. δεν ξερω που?δεν χρειαζεται να εχει παροχη νερου?στο σημειο που εχω το ενυδρειο το μονο νερο που εχω ειναι οι σωληνες του καλοριφερ που εβγαλα.τι κανω λες?

mixalakis 17-06-15 11:08

οι σωλήνες του καλοριφές περνάνε μέσα απο τον κυκλοφορητή οπότε και το νερό αυτό δεν κάνει. η αυτόματη αναπλήρωσή σου θα πρέπει να γεμίζει απο νερό αντίστροφης όσμωσης .

προτάσή μου είναι αν στο μπαλκόνι έχεις νερό τότε βάζεις ένα Τ και τραβάς μέσω μιας ηλεκτροβάνας νερό προς την αντίστροφή όσμωση την οποία θα την έχεις στο μπαλκόνι. Η αντίστροφη όσμωση θα γεμίζει την αναπλήρωση με νερό βάσει ενός φλοτέρ που θα έχεις βάλει και το οποίο θα ενεργοποιεί την ηλεκτροβάνα. Για λόγους ασφαλείας θα πρέπει να υπάρχει τρύπα στην αναπλήρωση στο ψηλότερο σημείο με έξοδο προς την αποχέτευση σε περίπτωση που γίνει κάποιο κόλλημα.

kostas82 17-06-15 11:11

Η όσμωση καλύτερα στην αυλή - μπαλκόνι να μπορείς να έχεις και το βαρέλι για να κάνεις το νερό της αλλαγής


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:07.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,24328 seconds with 11 queries