Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ενυδρεία με ασπόνδυλα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=163)
-   -   Ενυδρείο με καραβίδα γλυκού νερού(Procambarus clarkii) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80397)

polykarpos 27-11-14 20:24

ΟΚ ΟΚ η αδυναμία του γραπτού λόγου ~


λοιπόν , τωρα έχεις τα μωρά μέσα κ σημασία έχουν τα μωρά!

για 1-2 βδομάδες δεν θα έχουν πρόβλημα μην ανησυχείς!

απλά είπα ότι καλό είναι να σκέφτεσαι απο τώρα να τα δίνεις σιγά σιγά!

μπορούν να επιβιώσουν άνετα , τρώνε κανονικά δεν έχουν ανάγκες μονο φαγητό!! :rolleyes:

η αναφορά μου για τα ψάρια είναι καθαρά πληροφοριακή για όποιον ενδιαφέρεται κ σε καμία περίπτωση δεν ήταν παράθεση για σένα! Αφου τα έχουμε πει κ τηλεφωνικός!

ενυδρείο έχω 150αρια κ έχω ζευγάρια μέσα , κανονικό ζευγάρι , αρσενικό κ θηλυκό , αυτό εννοώ ζευγάρι...
:smt026

φιλικά
Πολύκαρπος

EYH_SANTORINI 27-11-14 20:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leonidas87 (Μήνυμα 864509)
Οπως ο αρσενικος μου;;;
Κατα καιρούς γίνεται πιο σκουρος...
Για χρώματα δες στο post 203...

ναι ναι αυτα εννοω.....

leonidas87 27-11-14 20:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από polykarpos (Μήνυμα 864510)
ΟΚ ΟΚ η αδυναμία του γραπτού λόγου ~


λοιπόν , τωρα έχεις τα μωρά μέσα κ σημασία έχουν τα μωρά!

για 1-2 βδομάδες δεν θα έχουν πρόβλημα μην ανησυχείς!

απλά είπα ότι καλό είναι να σκέφτεσαι απο τώρα να τα δίνεις σιγά σιγά!

μπορούν να επιβιώσουν άνετα , τρώνε κανονικά δεν έχουν ανάγκες μονο φαγητό!! :rolleyes:

η αναφορά μου για τα ψάρια είναι καθαρά πληροφοριακή για όποιον ενδιαφέρεται κ σε καμία περίπτωση δεν ήταν παράθεση για σένα! Αφου τα έχουμε πει κ τηλεφωνικός!

ενυδρείο έχω 150αρια κ έχω ζευγάρια μέσα , κανονικό ζευγάρι , αρσενικό κ θηλυκό , αυτό εννοώ ζευγάρι...
:smt026

φιλικά
Πολύκαρπος


Εντάξει...απλά για τα ψάρια τα λέμε με το Βασίλη από την αρχή,είναι κουραστικό να λέμε τα ίδια!
Οπως κ για τα Φυτα.
Στο τηλ που είχαμε μιλήσει είχες συμφωνήσει κ εσύ ότι τα μισά μικρά θα φάνε τα αλλά μισά...πως αλλάξεις γνώμη;;

polykarpos 27-11-14 20:50

δεν αλλάζω γνώμη βρε καλέ μου άνθρωπε... κ αν τα αφήσεις γενικότερα εκει μέσα θα φαγωθούν όλα μεταξύ τους!

η διαφορά με εμένα είναι ότι αν εχω γέννες τα δίνω σχεδόν όλα εκτός απο επιλεκτικά μικρά , για εσένα θα είναι δύσκολο να τα κρατήσεις για πολύ καιρό στο ενυδρείο... για αυτό κ το ξαναλέω ότι καλό θα ήταν να το σκεφτείς πώς θα τα δώσεις!!!

αυτό δεν αναιρεί αυτό που είπαμε κ στο τηλέφωνο ότι όντος τα μικρά σε ενυδρείο θα φαγωθούν μεταξύ τους...

(δεν κατάλαβα που παρεξηγήθηκα ρε παιδιά....)

τέλος πάντων κανόνισε να έρθεις κ εσυ αν μπορείς στην συνάντηση να σου δώσω κ τα κυβάκια να κάνουν κέφι!

leonidas87 27-11-14 21:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από EYH_SANTORINI (Μήνυμα 864511)
ναι ναι αυτα εννοω.....

Κάποια στιγμή,αν όλα πανε καλά θα βαλω αγγελία... ;)

EYH_SANTORINI 27-11-14 22:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leonidas87 (Μήνυμα 864540)
Κάποια στιγμή,αν όλα πανε καλά θα βαλω αγγελία... ;)

ευχαριστω παρα πολυ και μην σε ανχωνει το οτι ειμαι απο Σαντορινη σπουδάζω Αθήνα...

leonidas87 28-11-14 14:31

1 Συνημμένο(α)
Σήμερα είχαμε νέες αφίξεις!!!!!!!!! :smt026:smt038

korasidikos 28-11-14 15:39

:smt038:smt038:smt038:smt023

leonidas87 01-12-14 12:33

Καλημέρα!!
Σήμερα μετά απο περίπου 2 μήνες η θηλυκιά,άφου έχει αφήσει όλα τα μικρά απο πάνω της βγήκε απο τη κρυψώνα της για κηνήγη-φαγητο.
Έφαγε σχεδόν όλα τα σαλιγκαρια κ δυστυχως :( πολλά απο τα μικρά.
Φυσικά αμέσως την έβγαλα,τοποθέτησα ένα διαχωριστικο με πατέντα στο ενυδρείο με την μπλε κ μπήκε εκεί.
Πολύ τσαμπουκαλεμένη επανήλθε...φαίνεται λόγω απουσίας του ασρενικού. :smt021

Πάντως τα μικρά που έχουν μείνει είναι πολυ δραστήρια κ υγιεί,δε χορτένω να τα βλέπω.

leonidas87 01-12-14 12:47

1 Συνημμένο(α)
Να κ ένα μικρόυλι!!!! :cool:

leonidas87 07-12-14 23:57

1 Συνημμένο(α)
Μεγαλώνουν γρήγορα!!!! :)

leonidas87 08-12-14 20:36

4 Συνημμένο(α)
Η θηλυκιά μαμά κ η θηλυκιά "μικρή" μαζι!!!!!

leonidas87 11-12-14 14:29

3 Συνημμένο(α)
3η αλλαγή της μπλε!!!!

polykarpos 11-12-14 20:49

μεγαλωνει το μικρο!

αντε να γινει μαμα κ αυτη! πρωτος ενδιαφερόμενος για τα μικρα της!

στειλε σε πμ στοιχεια σου κτλ να σου στειλω τα κυβακια , ηρθε κ η νεα παρτιδα

τα μικρα πως πανε? ευχομαι να εδωσες μερικα για να μην τρεχεις με τα μπιμπερο στα χερια συνεχεια zw

leonidas87 11-12-14 21:07

Ναι ναι!!! :grin:
Έδώσα κάποια άλλα έχω ακόμα αρκετα...

Μερικά απο τα μικρά έχουν μεγαλώσει περισότερο απο τα αλλα κ σίγα σιγα δείχνουν να πέρνουν χρώμα.
Το παράραξενο είναι πως 2 απο τα μικρά δείχνουν να μπλεδιάζουν κ αλλα 2-3 να είναι τελείως λευκά...
Υπάρχει περίπτωση να έχω βγάλει απο τη γέννα ποικιλία λευκών κ μπλε clarkii με κοκκινο-καφε μπαμπά κ πορτοκαλο-καφέ μαμα???????? :confused:
Μάκαρι γιατί έψαχνα λευκή θηλυκια κ δε μπορουσα να βρω....

polykarpos 11-12-14 21:31

μπράβο, ευχομαι καλοπούλητα κ να βρουν ένα σωστό σπιτάκι-ενυδρείο!!!

κ βέβαια μπορεί να έχεις μπλεδάκια ασπράκια γιατι τα δικά σου μπορεί να είναι γόνος απο επιλεκτικούς γονείς.. όπως εσύ λχ έχεις μπλε μαμά κ θα έχεις καφεκόκκινο μπαμπά , όλα τα μωρά δεν θα είναι μπλε αλλά τα κόκκινα τους θα έχουν γονίδια απο μπλε


τωρα αυτά που έχεις μπορεί να έχουν γονείς επιλεκτικούς κ να φέρουν πολλά χρωματοσώματα.. αλωστε στα πετσοπ μην νομιζεις οτι δεν τα βαζουν να ζευγαρώνουν!!!

EYH_SANTORINI 11-12-14 22:38

leonida an bgei kanena mikro mple psinomai gia to enudreio pou legame na ftiaxsw edw me kolisate.... :)

leonidas87 12-12-14 00:11

Μάλλον έχεις δίκιο Σταύρο!!!;)

Ευη κάτσε να δούμε αν όντως έχω μπλε κ λευκά χρώματα...

Αύριο αν προλάβω θα ανεβασω φωτό με μικρά...

leonidas87 12-12-14 16:46

4 Συνημμένο(α)
Μετά απο αρκετούς μήνες(απο το Μαϊο) θηλυκιά μαμα άλλαξε κ αυτη πουκάμισσο!!! :grin:

Έιναι η μεγαλυτερη αλλάγη που είδα καθώς έχει αυξηθεί κατα πολύ σε μέγεθος κ όγκο....

leonidas87 15-12-14 20:31

4 Συνημμένο(α)
Να και το ένα μικρό που μάλον έχει βγει μπλε!!!! :grin: 1η φωτο.
Στη 2η φωτο φαίνεται η διαφορα απο το άλλο μικρο που είναι δίπλα του.

Στις άλλες πέφτει φαγοπότι!!!!

leonidas87 20-12-14 22:45

5 Συνημμένο(α)
update!

stratri1 06-01-15 23:54

Ε ρε κόλλημα που έφαγα βραδυάτικα. Θα με κάνεις να ξεστήσω το 120άρι και να βάλω κλάρκι:D
Μπράβο. ¶ξιζαν οι προσπάθειες.

kixlidatos 07-01-15 12:37

Να σου ζησουν τα μωρα Leo,μπραβο επιτελους τα καταφερες φιλε.;)

polykarpos 07-01-15 13:07

τοσο καιρό , ο αρσενικος ειναι στο βαρελι ακομη? σε βλεπω σύντομα για γεννητούρια πάλι!!!!:rolleyes:

leonidas87 07-01-15 19:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 869550)
Να σου ζησουν τα μωρα Leo,μπραβο επιτελους τα καταφερες φιλε.;)


Που έισαι ρε Βασίλη??σε χάσαμε..καλη χρονία!!!

Τα καλύτερα έχασες!!!

Να σαι καλα! :)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από polykarpos (Μήνυμα 869554)
τοσο καιρό , ο αρσενικος ειναι στο βαρελι ακομη? σε βλεπω σύντομα για γεννητούρια πάλι!!!!:rolleyes:

Έχω πάρει ενα πλαστικό κουτί απο ΙΚΕΑ κ τον έχω εκει...οι θηλυκές είναι μόνες.Σε λίγο καιρό θα μπόυνε τα μικρά στα 54λιτρα και ο αρσενικος με τα 2 θηλυκά στο μεγάλο...
Έχω κ λευκά μικρά :smt041

polykarpos 07-01-15 19:09

να πας να παιξεις κανενα λοττο !

κ πες στο κοκκινο το μικρο να ειναι μακρια απο το μπλε γιατι θα του δεσω τις δαγκανες !! χαχαχαχαχαχα

leonidas87 07-01-15 19:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από polykarpos (Μήνυμα 869614)
να πας να παιξεις κανενα λοττο !

κ πες στο κοκκινο το μικρο να ειναι μακρια απο το μπλε γιατι θα του δεσω τις δαγκανες !! χαχαχαχαχαχα


"κοκκινο μικρο"?? εννοείς την θηλυκιά???Το δικό σου είναι κρατημένο κ δεν παθάινει τίποτα... :D

Κλεόβουλος 07-01-15 19:39

Μπράβο Λεωνίδα με τις 300 καραβίδες σου! :)

leonidas87 08-01-15 13:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 869621)
Μπράβο Λεωνίδα με τις 300 καραβίδες σου! :)


Ε όχι κ 300!!!Για να γίνω king of sparta χρειάζομαι το ενυδρείο του Βασίλη(kixlidatou)... ;)

Να σαι καλα!

leonidas87 11-01-15 20:39

Ένας φίλος μου με έχει βάλει σε σκέψεις(βάσικα θέλει να του δώσω την μπλε θηλυκία)να δώσω κ τις 3 μεγάλες καραβίδες κ να μεγάλωσω 1 χαρέμι με κάποια απο τα μικρά που έχω στο μεγάλο ενυδρείο...

Στάυρο έχεις καμία ιδέα πως θα βρούμε το φύλο τούς??Είναι ένος μηνός κ κάτι...απο κάτω δεν φαίνονται διαφορές πάντως!!!

polykarpos 11-01-15 21:26

μονο οι δαγκάνες μπορεί να προδώσουν το φύλο τους. μακριές δαγκάνες τα αρσενικά κ κοντές τα θηλυκά.

leonidas87 11-01-15 21:51

Αυτο που λες ισχύει όταν είναι ενήλικα...τώρα δε βλεπω διάφορες.θα πιάσω αύριο κανένα από τα πιο ανεπτυγμένα κ θα το δω από κάτω.

¶ντε ποτέ θα έρθεις;;σε περιμένει η μπλε!!!

polykarpos 11-01-15 22:09

σου είπα έρχομαι 17 . κανόνισε με τον Απόλλωνα το Φοίβο να πάμε για καμιά βόλτα να πιούμε κανένα αστακο-καφέ!!! κ 18 γίνεται! αν θέλετε το κάνουμε κ άλλη μέρα προς το κέντρο κ θα μαζευτούν κ άλλοι!!!!

δείτε με τις δουλειές σας τι μπορείτε κτλ κ τα λέμε κ σε πμ!

leonidas87 12-01-15 15:22

3 Συνημμένο(α)
Λοίπον,είχα ρεπό κ το πρωι έπεσε δουλεία...

Έπιασα όλα τα μικρά(περίπου 16 έχουν μείνει),ξέστημα τα ενυδρεία κ ξάνα στήσημο...όλα τα μικρά πλέον είναι στο μικρό ενυδρείο κ στο μεγάλο μπήκαν ο αρσενικός κ η θηλυκία μαμα,η μπλέ είναι στο βαρέλι καθώς άυριο θα τη δώσω σε ένα φίλο κ φοβάμαι μη της επιτεθεί ο αρσενικός.

leonidas87 12-01-15 15:30

4 Συνημμένο(α)
Και τα μικρά!!! :D

kixlidatos 12-01-15 16:14

Ειναι γλυκες τα μωρα,να σου ζησουν:p

Υπαρχει λογος που φοβασαι την για την μπλε?

leonidas87 12-01-15 16:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 870323)
Ειναι γλυκες τα μωρα,να σου ζησουν:p

Υπαρχει λογος που φοβασαι την για την μπλε?

Να σαι καλα!!

Όχι,απλα την θέλει ενας φίλος που μένει επαρχία(φοιτητης)κ φέυγεί αυριο...
Φύσικα βλέποντας τις καιρέες της μεγάλης θηλυκίας φάνταζομαι οτι αν πιάσει κ τη μίκρη θα έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα κ δε το θέλω(όπως κ φίλος μου :cool: )

Θα τη δώσω επειδή σκέφτομαι να δώσω κ το ζευγάρι κ να μεγαλώσω στο μεγάλο ενυδρείο ένα χαρέμι απο τα μικρα...ακόμα δεν είμαι σίγουρος!!Τον αρσενικό δεν ήθελα-θέλω να τον αποχαιρετηστώ με τίποτα.

Στη άρχη σκέφτομαι να βάλω 3 αρσενικά 7 θηλυκά κ στη πορεία,ανάλογα κ τα χρώματα να κρατήσω 1 αρσ. 2-3 θήλ.

kixlidatos 12-01-15 16:36

Τα μικρα ξεχωριζουν απο τωρα τι ειναι?

Στα ιδια λιτρα θελεις να κρατησεις 1 χαρεμι?1+3,
Αν ναι πολλα τα βλεπω,ειδικα την εποχη που αλλαζουν,πιστευω οτι θα δημιουργηθουν προβληματα.

Η γνωμη μου ειναι μην αλλαζεις συνθεση,αλλα εσυ ξερεις

leonidas87 12-01-15 16:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 870327)
Τα μικρα ξεχωριζουν απο τωρα τι ειναι?

Στα ιδια λιτρα θελεις να κρατησεις 1 χαρεμι?1+3,
Αν ναι πολλα τα βλεπω,ειδικα την εποχη που αλλαζουν,πιστευω οτι θα δημιουργηθουν προβληματα.

Η γνωμη μου ειναι μην αλλαζεις συνθεση,αλλα εσυ ξερεις

Κάποια που είναι αρκετά μεγαλύτερα απο τα άλλα ίσως ξεχωρίζουν,πρέπει να τα πιάσω για να δω.

Θα κρατήσω 1+2 η 1+3,βλέποντας κ κάνοντας...νομίζω οτι ύπαρχει ένα μεγάλο πλεονέκτημα,όλα τα μικρά είναι απο μωρά μαζι.Οι 2 θηλυκές που είχα μαζί τόσο καιρό στα 54L δεν είχαν κανενα πρόβλημα,ο αρσενικός είναι το θέμα...θα δώ..ίσως τελικά κ να μην δώσω το ζευγάρι!!

polykarpos 12-01-15 23:15

εγώ θα σου πρότεινα να μην έδινες το ζευγαράκι (τρίο) γιατί τα μικρά είναι μικρά αλλά πρέπει να πάρεις κ πολλούς παράγοντες που δεν έχεις υπολογίσει

α) ξαφνική απώλεια ενός μικρού σου χαλάει το χαρέμι ή την αναλογία
β) είναι πολύ μικρά κ η επόμενη γέννα απο αυτά θα πάρει καιροοο
γ) απο τα μικρά κράτα μερικά κ αν είναι δώσε τα άλλα κ πάρε απο άλλο φίλο μικρό για νέο αίμα.. είναι αδέρφια , μπορούν να ζευγαρώσουν αλλά το αίμα θα είναι ίδιο

ακόμη κ γέννα απο την μπλε άμα έχεις , κρατάς απο εκεί μωρά κ τα βάζεις με τα μωρά της κόκκινης...

ευχομαι να μην σε μπέρδεψα!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03061 seconds with 11 queries