Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Τι θερμοκρασιες ειχατε σημερα στο ενυδρειο? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63566)

Themis_aqua 19-06-16 07:11

..
 
Xθες ελειπα ολη μερα απ το σπιτι,με τα ac κλειστα οταν γυρισα το βραδυ θερμοκρασια χωρου 29,3στο ενυδρειο 26,2 σταθερα αλλα απο εξατμιση χαμος,1,5 λιτρο αναπληρωσα:smt120

Giannis RPG 19-06-16 10:20

Χθες το σκορ έγραψε 39 εξωτερικά, με θερμοκρασία δωματίου στους 29-30. Λειτουργεί μερικές ωρίτσες το A/c. Αυτή τη στιγμή είμαστε στους 35 έξω και μέχρι το μεσημέρι αναμένεται ανιούσα πορεία. Με stc ρυθμισμένο στους 26.3 τα γκαπυ και οι amano σερφαρουν στους 26.5 maximum.

Επηρεάζει δραματικά τις σκληρότητες, αν η αναπλήρωση του εξατμισμενου νερού γίνεται (πριν την καθιερωμένη 30αρα % αλλαγή της Κυριακής) μια φορά και όχι τμηματικά σε καθημερινή βάση; Συμπληρώνω 10-12 λίτρα μεσοβδόμαδα. Η στάθμη κατεβαίνει 3-4 εκατοστά, σε ελεγχόμενο σημείο για τη λειτουργία του ενός εσωτερικού φίλτρου.

Δε γνωρίζω και θα εκτιμούσα αν με διαφώτισε κάποιος, αν αλλάζει κάτι με τη ρουτίνα που εφαρμόζω.

Τάκης 19-06-16 11:00

Οι πιο συχνές αλλαγές θα μειώσουν το φαινόμενο της αύξησης της σκληρότητας , αλλιώς αναπλήρωση με νερό από Α/Ο. Οι πιο μεγάλες θέλουν προσοχή, γιατί θα σου ρίξουν τη σκληρότητα απότομα

Giannis RPG 19-06-16 11:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 948882)
Οι πιο συχνές αλλαγές θα μειώσουν το φαινόμενο της αύξησης της σκληρότητας , αλλιώς αναπλήρωση με νερό από Α/Ο. Οι πιο μεγάλες θέλουν προσοχή, γιατί θα σου ρίξουν τη σκληρότητα απότομα

Μάλιστα. Οποτε το να αναπληρώνω εξατμισμενο νερό τριών ημερών, εμπεριέχει κινδύνους. Είμαι λίγο ζορισμενος απο ελεύθερο χρόνο και με διευκόλυνε αυτη η ρουτίνα.

Επομένως καλύτερα καθημερινή αναπλήρωση. Σε ευχαριστώ Τάκη.

manos3 19-06-16 11:22

41 χθες έξω (σήμερα πάμε για μία από τα ίδια), 27 μέσα με το a/c να δουλεύει κάποιες ώρες και έχοντας τους stc ρυθμισμένους στα 24.7 το χρυσοψαράδικο πήγε στα 25.2 όταν δούλευαν τα φώτα και το γαριδάδικο στους 25.

Artemisia 19-06-16 11:34

Τώρα εξωτερικη θερμοκρασία 34
Γαρίδες 22 με a/c
Koi 25 (Λίμνη με τέντα και μεγάλη ανατάραξη)
Χρυσόψαρα 25 (Λίμνη υπο σκιά και μέτρια ανατάραξη)
Μονομάχοι 27 (Με θερμοστάτη σε άλλο όροφο)

globalzero 19-06-16 13:17

Πάντως βλέπω ότι χώρις air conditioner τα ανεμιστηράκια έχουν όριο ποσό θα στο κατεβάσουν

nemo81 19-06-16 13:27

Εχω ανάψει τα πάντα όλα το σπίτι, air condition, Ανεμιστήρες και άνω το σταυρό μου

stav 19-06-16 15:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από RedPointGuard (Μήνυμα 948878)
Με stc ρυθμισμένο στους 26.3 τα γκαπυ και οι amano σερφαρουν στους 26.5 maximum.

Επηρεάζει δραματικά τις σκληρότητες, αν η αναπλήρωση του εξατμισμενου νερού γίνεται (πριν την καθιερωμένη 30αρα % αλλαγή της Κυριακής) μια φορά και όχι τμηματικά σε καθημερινή βάση; Συμπληρώνω 10-12 λίτρα μεσοβδόμαδα. Η στάθμη κατεβαίνει 3-4 εκατοστά, σε ελεγχόμενο σημείο για τη λειτουργία του ενός εσωτερικού φίλτρου.

Δε γνωρίζω και θα εκτιμούσα αν με διαφώτισε κάποιος, αν αλλάζει κάτι με τη ρουτίνα που εφαρμόζω.

Αφου εχεις γκαπυ (ψαρια σκληρου νερου) δεν εχεις κανενα προβλημα .

Artemisia 19-06-16 16:42

1 Συνημμένο(α)
Εντάξει , 40 βαθμοί ..... στο κέντρο Κομοτηνή .

sarpijk 19-06-16 20:28

Έβαλα και εγώ σήμερα ανεμιστηρακια στo 60αρι. Δε θα κάνω υπερβολές στους 27,5 παίρνουν μπρος.

isidor 19-06-16 20:37

Με τρία ανεμιστηράκια 80αρια σε 120 λίτρα ενυδρείο και με τον stc στους 25,1C δεν ανεβαίνει καθόλου. Δουλεύουν στα 6V αθόρυβα και κρατάνε την θερμοκρασία σταθερή.
Φυσικά η εξάτμιση ειναι μεγάλη αλλα σώθηκα με τον κοντρολερ.

globalzero 19-06-16 21:33

Κανένα παγάκι με νερό όσμωσης μπορώ να ρίξω στις καψες , το έχει κάνει κάποιος ?:D

stanisalus18 19-06-16 21:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από globalzero (Μήνυμα 948949)
Κανένα παγάκι με νερό όσμωσης μπορώ να ρίξω στις καψες , το έχει κάνει κάποιος ?:D

Από την στιγμή που υπάρχουν πολλές λύσεις εδώ στο φόρουμ για την ψύξη του ενυδρείου γιατί να πας να κάνεις κάτι τέτοιο? Με τα ανεμιστηρακια και σε συνδυασμό με έναν controller θερμοκρασίας και με αυτόματη αναπλήρωση νερού δεν γίνεται δουλειά?

globalzero 19-06-16 21:43

Τα εχω ολα αυτά αλλά εαν πλακώσουν οι ζεστές δε μου κάνει κόπο να ρίξω μια 12αδα παγάκια . Να μη γεμίζω νερο ολη την ωρα την αναπλήρωση .

stanisalus18 19-06-16 21:54

Για πόση ώρα θα κάνουν δουλειά δηλαδή τα παγάκια? Δεν θα μειωθεί απότομα η θερμοκρασία στο νερό? Θα ξανά βάζεις ανά σύντομα διαστήματα νέα παγάκια? Σε ένα μικρο ενυδρείο ίσως κάνουν δουλειά, σε ένα μεγάλο δεν νομίζω. Δεν είναι λίγο πρόχειρη η σκέψη αυτή? Πιο εύκολη δεν θα ήταν η αναπλήρωση νερού? Παίρνεις ένα πιο μεγάλο βαρέλι για να μην αναπληρώνεις συνέχεια. Στο ενυδρείο γενικά ότι κάνουμε, το κάνουμε για να μένει και να κρατάει. Η δικιά μου σκέψη είναι αυτή βεβαία, εντελώς φιλικά στα λέω.

delta66 19-06-16 21:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από globalzero (Μήνυμα 948954)
Τα εχω ολα αυτά αλλά εαν πλακώσουν οι ζεστές δε μου κάνει κόπο να ρίξω μια 12αδα παγάκια . Να μη γεμίζω νερο ολη την ωρα την αναπλήρωση .

Στην αναγκη, προτιμησε να κανεις μια αλλαγη νερου 20-30% απευθειας απο τη βρυση, αφηνωντας την πριν, να τρεξει καλα, για να ερθει κρυο νερο.
Αργη εισαγωγη του νερου στο ενυδρειο και το αντιχλωριο στο ενυδρειο απο πριν.
Φυσικα μιλαμε για ενυδρειο με νερο παραμετρων βρυσης.

Αλλη επιλογη για μερακληδες, Κανονικα βαρελι προετοιμασιας νερου (το οποιο φυσικα μετα απο 24 ωρες προετοιμασιας μεσα στον καυσωνα θα εχεις φτασει του 30+) και για ρξουμε τη θερμοκρασια να γινει ιδια με του ενυδρειου, ριχνουμε μεσα πριν την αλλαγη, νερο απο μπετονακια που εχουμε βαλει στην καταψυξη, εως λιγο πριν γινουν παγος (για να μπορει να τρεξει φυσικα το παγωμενο νερο απο μεσα).
Αυτο κανει και για ενυδρειο με νερο ΑΟ.

Lth1 20-06-16 19:59

Πατησαμε στα 26.5 C! :/

kesanis 20-06-16 21:08

Κανένα πρόβλημα.
STC με chiller Teco και θερμοκρασία σταθερά 24,7 - 25,0 βαθμούς.

Αν δεν μου είχε αρρωστήσει και μια αμανο θα ηταν τέλεια όλα!

Sent from my Galaxy Tab Pro using Tapatalk!

Κωστας Malawi 21-06-16 20:41

εγω κλασικα..αναβω το a/c και το αφηνω αναμμενο μεχρι τον σεπτεμβριο.εχω αρκετη εξατμιση αλλα δεν με πειραζει αφου δεν παω ποτε διακοπες:(

kgf12345 21-06-16 20:43

λιγο ψυχαναγκαστικο σε βρισκω:D

apostolis.pan 22-06-16 03:19

ελειπα το σαββατοκυριακο αλλα οταν γυρισα κυριακη μεσημερι ειχα 27..
τι θερμοκρασια να οριζω λετε στους καυσωνες για guppy? γιατι ειχα πολυ εξατμηση τωρα, εφυγα και ειχα ρυθμισμενο τον κοντρολερ στους 25..
και μαλλον δουλευε στο φουλ . δεν ξερω αν ειναι καλο να εχω τοσο μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας στο ενυδρειο με τον χωρο για αυτο ροταω.. ειχα 27 μεσα ενυδρειο χωρις ac με κλειστο σπιτι, ενω εξω βαραγε 40??:confused: μεσα ποσο να ειχε δεν ξερω.. παντος εκαιγε το σπιτι
ειμαι με diy controller
και με 6 80mm
σε 100 λιτρα
http://www.aquatek.gr/vb/picture.php...pictureid=6483http://www.aquatek.gr/vb/picture.php...pictureid=6491
αυτη την στιγμη εχω 7 80mm με παιρνει να προσθεσω και αλλον εναν , να βαλω λετε η ειναι υπερβολη?
να τους κανω δηλαδη συνολικα 8 -80mm

ChocolatePuma 22-06-16 07:32

26C στο εξωτερικό ενυδρειο με 2 120ρια ανεμιστηράκια να δουλευουν αρκετές ωρες

Στο θαλασσινό από χθες δουλευει συστημα ψυξης, γιατι ξεπεράσαμε τους 27C

Στις μονομαχιέρες δεν έκανα κάτι...

Όλα υπό έλεγχο!:D

Yiannis 22-06-16 08:23

Κλιματιστικο να δουλευει ολες τις ωρες της ημερας ..αργοτερα και της νυχτας..Το εχω στους 26 C.. συν τα ανεμιστηρακια με controller στους 23 C. :cool:
Δεν εχω αλλη επιλογη αφου οι Black Tigers δεν παιζουν..πανω απο τους 22 ζοριζονται..Ηδη με τοση προσοχη και ειχα 2-3 απωλειες..
Εχω ομως κι'αλλες απαιτητικες γαριδες + ενα μικρο θαλασσινο..οποτε για μενα το A/C ειναι η μονη λυση..Ευτυχως φροντισα να αλλαξω το παλιο με ενα ενεργειακης κλασης Α++..αλλα ξερω απο το περσινο καλοκαιρι οτι η ΔΕΗ με περιμενει στη γωνια..:(
Ομως οταν αποφασιζεις να εχεις καποια ειδη..πρεπει να εισαι ετοιμος και για τα υπολοιπα;)

Λάμπρος.Τ 22-06-16 10:11

Έχω ρυθμίσει τον STC Controller στα 26,5 c' να ανοίγει τα ανεμιστηράκια που έχω. Με το που πάρουν μπροστά τα ανεμιστηράκια (αν και δουλεύουν στο max συνέχεια) κατεβάζουν τη θερμοκρασία και την κρατάνε κάτω από από τα 26,5 (παίζει από 26 με 26,5). Στο δωμάτιο έχω φτάσει και 32.

Το ζόρι είναι που εξατμίζεται περίπου στα 3 με 4 λίτρα νερό την ημέρα (αυτές τις ημέρες) δηλαδή περίπου το 1% του συνολικού νερού του ενυδρείου. Το νερό που λείπει το συμπληρώνω από την βρύση (δεν βάζω αντιχλώριο για τόσο μικρή ποσότητα νερού) και κάνω τις αλλαγές κανονικά κάθε 6 -7 ημέρες.

Αναπλήρωση για ιδιαίτερους λόγους δεν μπορώ να βάλω.
Οπότε υπολογίζω ότι αν λείψω για καμιά 10 ημερες θα χάσω γύρω στα 40 λίτρα νερό περίπου (αν συνεχιστεί αυτή κατάσταση). Οπότε θα κατεβάσω τις εισαγωγές όσο πιο κάτω και τις εξαγωγές θα φροντίσω να μην πετάνε το νερό στο απέναντι τζάμι έτσι και κατέβει πολύ η στάθμη.

ChocolatePuma 22-06-16 10:27

Λάμπρο παίξει και λίγο με τη διάρκεια του φωτισμού
Χαμήλωσε σταδιακά τη διάρκεια μέχρι να φύγεις
Δεν θα παθουν τα φυτά τιποτε αν πέσεις από τις 8 ώρες στις 6.30 ωρες - Θα πάρουν τα πάνω τους όταν επιστρέψεις και κάνεις το ανάποδο
Αλλα αν σκεφτείς πως με τις λάμπες η θερμοκρασία αυξάνει, κάτι θα κερδίσεις απ την εξάτμιση ;)

Προσωπικά θα έστελνα κάποιον να αναπληρωσει νερο, την 5η μέρα
Η καλύτερη επιλογή - αλλά θέλει δοκιμές πριν φύγεις - είναι η αυτόματη αναπλήρωση (αλλά λες οτι δεν μπορείς να βάλεις, οπότε απλά την αναφέρω)

Λάμπρος.Τ 22-06-16 10:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 949405)
Λάμπρο παίξει και λίγο με τη διάρκεια του φωτισμού
Χαμήλωσε σταδιακά τη διάρκεια μέχρι να φύγεις
Δεν θα παθουν τα φυτά τιποτε αν πέσεις από τις 8 ώρες στις 6.30 ωρες - Θα πάρουν τα πάνω τους όταν επιστρέψεις και κάνεις το ανάποδο
Αλλα αν σκεφτείς πως με τις λάμπες η θερμοκρασία αυξάνει, κάτι θα κερδίσεις απ την εξάτμιση ;)

Σωστός !!! Κοίτα που το έλεγα συνέχεια να το κάνω, και τελικά με τα διάφορα που έχω μπλέξει το είχα ξεχάσει εντελώς.
:smt023

fotisamor 22-06-16 10:39

Το πρωί έχει 25 βαθμούς .Όταν ανέβει στους 26 ανάβω μία αεροκουρτίνα που έχω τοποθετήσει πάνω απο το ενυδρείο και ανοίγω κατά το μισό περίπου το πίσω καπάκι .
Σε μία ώρα περίπου πέφτει η θερμοκρασία στους 24-25 .
Η αεροκουρτίνα έχει 2 σκάλες . Προς το παρόν λειτουργώ μόνο την πρώτη όλη μέρα αλλά προς το απόγευμα κλείνω το καπάκι .

Υπάρχει φόβος να πηδήξει κανά ψαράκι έξω ?
Τα ψάρια μου είναι χρυσόψαρα.

Τάκης 22-06-16 10:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fotisamor (Μήνυμα 949408)
Υπάρχει φόβος να πηδήξει κανά ψαράκι έξω ?
Τα ψάρια μου είναι χρυσόψαρα.

Αν είναι COMMON/COMET μπορεί και αρκετά εύκολα,
αν είναι FUNCY δύσκολο έως αδύνατον.
Ολο αυτό με την αεροκουρτίνα είσαι εκει και την ανάβεις με το χέρι όμως, αν λείψεις ;
Και επίσης καλό είναι να μη πέφτει η θερμοκρασία απότομα

Lth1 22-06-16 11:02

Πατησα τους 27.2 και δεν εχει θεληση να κατεβει με 5χ120 φαν
Ρυθμιση στους 25,4.. απο εξατμιση δεν με απασχολει το θεμα μπορω να πω...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02631 seconds with 11 queries