Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   επιτελους ανεβασα της πρωτες φωτογραφιες μου απο την λιμνη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35674)

apostolis veroia 28-06-10 21:00

ειναι ιβισκος του νερου! δε ξερω να σου πω και γω! Η loysi ισως να ξερει!

lucy 29-06-10 11:16

Φέτος δεν είναι απαραίτητη η αλλαγή. Όσο χώρο τα δίνεις τόσο μεγαλώνουν, ψηλώνουν .... και 2 μέτρα, και απλώνει και η ρίζα τους. Μπορείς να τα βάλεις και στη γη αρκεί να ποτίζεις πολύ.

Βασίλη δεν είναι οι κοινοί ιβίσκοι. Τους αγόρασα ως νεροιβίσκους αλλά δεν θυμάμαι το λατινικό τους όνομα! Θέλουν πολύ νερό. Το φύλλο τους είναι πολύ πιο έλοβο από τους κοινούς και το λουλούδι όχι τόσο γεμάτο ... χμμ ...παώ να βρω φωτο

in the pond 29-06-10 12:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 460526)
Φέτος δεν είναι απαραίτητη η αλλαγή. Όσο χώρο τα δίνεις τόσο μεγαλώνουν, ψηλώνουν .... και 2 μέτρα, και απλώνει και η ρίζα τους. Μπορείς να τα βάλεις και στη γη αρκεί να ποτίζεις πολύ.

Βασίλη δεν είναι οι κοινοί ιβίσκοι. Τους αγόρασα ως νεροιβίσκους αλλά δεν θυμάμαι το λατινικό τους όνομα! Θέλουν πολύ νερό. Το φύλλο τους είναι πολύ πιο έλοβο από τους κοινούς και το λουλούδι όχι τόσο γεμάτο ... χμμ ...παώ να βρω φωτο

Μη μου πεις ότι είναι κάτι σαν κι αυτό, γιατί θα βάλω τα κλάματα...:smt088 ...δεν έχω άλλο χώρο..:(

Χαίρομαι όμως, γιατί σιγά-σιγά αναπτύσσονται όλες οι κατηγορίες της λίμνης μαζί με τα φυτά τους...αναρωτιέμαι τι θα λέμε του χρόνου με την ταχύτητα που πάμε...:grin:

lucy 29-06-10 12:14

Τον βρήκα! ναι αυτό είναι! Σε κόκκινο και ροζ χρώμα.
Είναι ο Hibiscus Coccineus

Μπορείς να τον φυτέψεις και έξω από την λίμνη. Θέλει όμως το νεράκι του!
-------------------------
Του χρόνου θα λέμε λίμνη βιότοπος Μακεδονίας, λίμνη βιότοπος Πελοπονήσου, Κύπρου ... μα τόσο φυτό που υπάρχει που να χωρέσει; Θέλουμε ολόκληρο βοτανικό κηπο...λίμνη! :D

in the pond 29-06-10 12:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 460536)
Τον βρήκα! ναι αυτό είναι! Σε κόκκινο και ροζ χρώμα.
Είναι ο Hibiscus Coccineus

Μπορείς να τον φυτέψεις και έξω από την λίμνη. Θέλει όμως το νεράκι του!

Τί να κάνουμε? Τον πρόλαβαν άλλα φυτά...χώρος γιοκ!!!...να τελειώσει η λίμνη και βλέπουμε....φανταστικό λουλούδι όμως...!

Λούση, έχω αγοράσει εδώ και 3 μήνες δύο ποικιλίες ιππομέας. Το ένα έχει κόκκινο φύλλωμα και το άλλο έχει τρίχρωμο. Στα γλαστράκια του έγγραφε μόνο ιππομέα και περιγραφές για χώμα, υγρασία κ.α. Δεν έγγραφε τίποτε όσων αφορά το λουλούδι τους. Όπως ρώτησα τον καταστηματάρχη εκεί, δεν είχε ιδέα. Τέτοια σπανιότητα πάντως δεν θα την άφηνα να φύγει...αγόρασα και τα δύο γλαστράκια τα οποία μεγαλώνουν με τις ώρες... έχεις εσύ κάποιες παραπάνω πληροφορίες? Αν θέλεις φωτογραφίες θα προσπαθήσω απόψε....

Tις έχω ήδη περασμένες στο photobucket είναι αυτές:

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...p-img_1356.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...p-img_1358.jpg

...όχι, όχι...δεν είναι κισσός. Εννοείται ότι απαιτούν νερό κ.λ.π.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 460536)
Του χρόνου θα λέμε λίμνη βιότοπος Μακεδονίας, λίμνη βιότοπος Πελοπονήσου, Κύπρου ... μα τόσο φυτό που υπάρχει που να χωρέσει; Θέλουμε ολόκληρο βοτανικό κηπο...λίμνη! :D

Μα όταν το λέω αυτό στον Yiannis59 με βγάζει τρελό...:p:p:D

lucy 29-06-10 12:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 460541)
...να τελειώσει η λίμνη και βλέπουμε....φανταστικό λουλούδι όμως...!

Η διακίνηση του είδους είναι εύκολη! Υπάρχουν άφθονοι σπόροι! ;)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 460541)
...Το ένα έχει κόκκινο φύλλωμα και το άλλο έχει τρίχρωμο.....

:shock: εεεεεεεε;;;;;;;;;;;; τι λές τώρα; Δεν έχω ιδέα! Φρόντισε να μαζέψεις σπόρους!!! Εγώ έχω ριγέ ιππομέα, αλλά στο άνθος! Λευκή με μωβ ροζ ρίγες. Γενικά όλες οι ιππομέες θέλουν την ίδια περιποίηση!

Αλλά το να πουλάνε και να μην ξέρουν τι πουλάνε ... :smt013 ... μπορώ να πάθω εγκεφαλικό!!!!!!!!!!!!!
Από δω και πέρα θα δίνω κι εγώ κουτιά και θα λέω "μπογιά είναι, βάψε"!

in the pond 29-06-10 12:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 460545)
:shock: εεεεεεεε;;;;;;;;;;;; τι λές τώρα; Δεν έχω ιδέα! Φρόντισε να μαζέψεις σπόρους!!! Εγώ έχω ριγέ ιππομέα, αλλά στο άνθος! Λευκή με μωβ ροζ ρίγες. Γενικά όλες οι ιππομέες θέλουν την ίδια περιποίηση!

Αλλά το να πουλάνε και να μην ξέρουν τι πουλάνε ... :smt013 ... μπορώ να πάθω εγκεφαλικό!!!!!!!!!!!!!
Από δω και πέρα θα δίνω κι εγώ κουτιά και θα λέω "μπογιά είναι, βάψε"!

Λούση, θα τις έχω σαν κόρη οφθαλμού. Άλλα φυτά δεν υπάρχουν. Όταν φτάσει η ανθοφορία και οι σπόροι τους, να είσαι εδώ για βοήθεια...ενοείται ότι αν πετύχουμε τον σκοπό μας, θα εχετε και εσείς φυτάκια σύντομα.:p:p:p

Όσον αφορά το χρώμα των λουλουδιών τους πάντως, ίσως μας έρθει και σαν έκπληξη, γιατί δεν φαντάζομαι να είναι γαλάζια όπως την κλασική ιππομέα...όλοι αναμονή λοιπόν.;)

japetus 29-06-10 12:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 460536)
Τον βρήκα! ναι αυτό είναι! Σε κόκκινο και ροζ χρώμα.
Είναι ο Hibiscus Coccineus

Χμμμ.... πολύ περίεργα φύλλα σαν να έχει... Αν δεν ειναι ανθισμενος, μπορει και να σε παραξηγησουνε :D

Παράθεση:

Αλλά το να πουλάνε και να μην ξέρουν τι πουλάνε ... :smt013 ... μπορώ να πάθω εγκεφαλικό!!!!!!!!!!!!!
Από δω και πέρα θα δίνω κι εγώ κουτιά και θα λέω "μπογιά είναι, βάψε"!
Αυτο ειναι κλασικο φαινομενο και εν μερει φταινε οι καταναλωτες γι αυτο.. Οταν πηγαινουν για λουλουδια και λενε, θελω ενα κοκκινο που να αντεχει στην σκια ή εκεινο το πρασινο με τα κιτρινα λουλουδακια, τί περιμένεις;
Δεν ειναι τυχαιο που οι περισσοτεροι φυτωριουχοι κανουν χρυσες δουλειες με πετουνιες και γεράνια... Γιατί λοιπον να παιδευτουν να μαθουν κατι παραπανω;
Βλεπω παντως πως η νοοτροπία σιγα σιγα αλλαζει... Οταν ο αγοραστης ειναι ενημερωμενος και ξερει τί ζητάει, τοτε δεν τον παιρνει τον πωλητη να λεει αερολογιες...

lucy 29-06-10 12:42

Ελπίζω να μην τις φύτεψες πολύ κοντά, μην και μπερδευτούν τα είδη! Αναμονή λοιπόν! :p

in the pond 29-06-10 12:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από japetus (Μήνυμα 460558)
Βλεπω παντως πως η νοοτροπία σιγα σιγα αλλαζει... Οταν ο αγοραστης ειναι ενημερωμενος και ξερει τί ζητάει, τοτε δεν τον παιρνει τον πωλητη να λεει αερολογιες...

Φίλε, japetus γνωρίζω πάρα πολλά πράγματα περί φυτών. Ξέρω επίσης τι είναι η υππομαία και ότι έχει πολλές - πολλές ποικιλίες. Το θέμα εδώ όμως είναι ότι κανένα από τα βιβλία κηποτεχνίας που έχω δεν αναφέρει τίποτε. Έψαξα και στο διαδίκτυο με μηδαμινά αποτελέσματα...:( Ακόμα και η wikipedia έχει κάποιες φωτογραφίες ιππομαίας που είναι λανθασμένες σε σχέση με το είδος...:( Πάμε εντελώς τυφλά δηλαδή...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 460559)
Ελπίζω να μην τις φύτεψες πολύ κοντά, μην και μπερδευτούν τα είδη! Αναμονή λοιπόν! :p

Όχι, όχι! Εννοείται αυτό... Λούση, θα έχω και στα δύο φυτά λάστιχο που θα φέρει το νερό από το sump που θα πλένω τα φίλτρα καθημερινά...τους κάνουν καλό τόσα νιτρικά?

lucy 29-06-10 13:04

Πω πω!!!!!!!!! πολύ διαφορετικά φυτά! Τώρα τα είδα!!! ότι χρώμα και να είναι το λουλούδι εδώ η ομορφιά είναι στο φύλλο!

Δεν ξέρω αν θα τους κάνουν καλό τόσα νιτρικά, θα δείξει, αλλά καλού κακού εσύ μην το παρακάνεις!

Νίκο όντως τα φύλλα του νεροϊβίσκου είναι άκρως παρεξηγήσημα! :D

Οι καταναλωτές φταίνε -φυσικά - για το χάλι των ονομάτων, και εν συνεχεία και για την ανύπαρκτη γνώση της φροντίδας. Αυτό ήταν που με οδήγησε κι εμένα στο να ψάχνω. Αλλά όπως και να το κάνουμε η ιππομέα μέχρι τώρα θέλει την ίδια φροντίδα. Όσο πιο δροσερό το μέρος και με αρκετό νεράκι τόσο καλύτερα.

in the pond 29-06-10 13:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 460570)
Πω πω!!!!!!!!! πολύ διαφορετικά φυτά! Τώρα τα είδα!!! ότι χρώμα και να είναι το λουλούδι εδώ η ομορφιά είναι στο φύλλο!
Δεν ξέρω αν θα τους κάνουν καλό τόσα νιτρικά, θα δείξει, αλλά καλού κακού εσύ μην το παρακάνεις!

Τώρα με βάζεις δύσκολα...:smt120 Θα ξεκινήσω με νερό των φίλτρων και θα δούμε στη συνέχεια...αν κάποιος από εσάς γνωρίζει κάτι παραπάνω, να εκφραστεί, ίσως βοηθήσει περισσότερο.

Λούση, βγάζουν και τα δύο φυτά από ένα φυλλαράκι την ημέρα...τόσο γρήγορη είναι η ανάπτυξη τους...

lucy 29-06-10 13:20

Ναι ναι, αν αρεστούν έχουν τρελή ανάπτυξη!

apostolis veroia 30-06-10 09:56

εχω αυτον τον ιβισκο στο σπιτι μου;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;:D:D:D:D
δε το πιστευω:o:o:o:o

lucy 30-06-10 10:44

Ναι, και μάλιστα έχεις και τα δυο χρώματα! ;)

apostolis veroia 02-07-10 09:52

καμια φορα η αγνοια κανει θαυματα:D:D:D

lucy 02-07-10 11:40

:shock: ηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη

Καλέ δεν σου ευχήθηκα!!! :oops:

Χρόνια πολλά καλά κι ότι επιθυμείς!!! Να χαίρεσαι την γιορτή σου κι ότι αγαπάς!!!
:smt060

Και καλές ανθοφορίες στην λίμνη!!! :cool:

apostolis veroia 02-07-10 12:38

ευχαριστω lousi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

in the pond 02-07-10 13:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia (Μήνυμα 461544)
ευχαριστω lousi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Aποστόλη, σπόρους ιππομαίας σου έχει στείλει η Λούση για γύρω-γύρω από τη λίμνη σου? Αναπτύσσονται καλά, είναι αναρρυχόμενα, απαιτούν μπόλικη υγρασία και αναδεικνείουν έναν υγροβιότοπο.

apostolis veroia 02-07-10 19:21

lousi; μου στειλες:confused::confused::confused::confused::co nfused::confused::confused::confused::confused::co nfused::confused::confused::confused::confused:

maikl 02-07-10 19:39

...Πολυχρονος ρε Τολη...εστω και τωρα εστω και 'δω :smt041

lucy 03-07-10 08:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia (Μήνυμα 461608)
lousi; μου στειλες:confused::confused::confused::confused::co nfused::confused::confused::confused::confused::co nfused::confused::confused::confused::confused:

Όχι δεν 'εστειλα σπόρους ιππομέας γιατί απλά δεν έχω! Είναι όλοι φυτρωμένοι στον κήπο μου! :D
Αν βιάζεσαι θα αγοράσεις κανένα φακελάκι. Είναι πολύ φθηνά. Αν όχι θα περιμένεις την "συγκομιδή" για να σου στείλω σπόρους:
Ipomoea purpurea morning glory:
-star of yalta (μελανί-μπλε με φουξ "άστρο")
-pink (ροζ με φουξ "άστρο")
-heavenly blue (γαλάζια)
-Scarlett O'Hara (κόκκινη)
-Kiss Me (λευκή με ρίγες μωβ και ροζ)

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...s-dscf9667.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...s-dscf9651.jpg

apostolis veroia 03-07-10 13:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maikl (Μήνυμα 461611)
...Πολυχρονος ρε Τολη...εστω και τωρα εστω και 'δω :smt041

ευχαριστω maikl!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ποτε θα ερθεις;
-------------------------
ειναι πολυ ωραιο το λουλουδι!!!!!!!!!!!!!! μπενει και στο νερο:confused: εγω εχω αλλα ειναι ασπρο και βγενει κατο στο εδαφος στο γκαζον! αν ειναι αυτο;

lucy 05-07-10 09:44

Όχι δεν μπαίνει στο νερό. Θέλει πολύ νερό. Θα μπορούσε όμως η γλάστρα του να ακουμπάει στο νερό για να έχει όσο νερό θέλει, και μετά γίνετε θεριό!

... αναρριχώμενο θεριό! :D

Δεν νομίζω να είναι ιππομέα αυτό που έχεις! Φυσικά δεν ξέρω τι είναι αλλά η ιππομέα είναι αναρριχώμενο, κι αν βρεθεί χωρίς στήριγμα έρπει πολλά μέτρα στο έδαφος.

MIXALIS CYPRUS 05-07-10 11:40

Ipomoea nil (morning glory) πολυ ομορφο φυτο ! Θα σου γεμισει το τοπο σιγα σιγα :)

in the pond 05-07-10 11:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS (Μήνυμα 462174)
Ipomoea nil (morning glory) πολυ ομορφο φυτο ! Θα σου γεμισει το τοπο σιγα σιγα :)

Μιχάλη, είναι πολλές οι ποικιλίες....επειδή όμως παίχτηκε ένα θεματάκι λίγο πιο πάνω, πήγαινε δες και αν έχεις άποψη πες την.;)

MIXALIS CYPRUS 05-07-10 12:07

Προσωπικα δεν εχω εμπειρια με τα συγκεκριμενα φυτα .

Ομως εχω φιλους που εχουν το morning glory που εβαλε στις φωτος η Λουση και ειδα οτι μπορει να καλυψει μεγαλη εκταση . Εχω και ενα γνωστο που του γεμισε την προσωψη του σπιτιου :D

Ενα ενδιαφερον αρθρο στα αγγλικα για το πως προηλθαν οι διαφορες ποικιλιες

http://forums.gardenweb.com/forums/l...151115316.html

Παντως η Ipomoea aquatica http://en.wikipedia.org/wiki/Ipomoea_aquatica μπορει να μπει σε λιμνη χωρις προβλημα

lucy 05-07-10 12:59

Μιχάλη ανάβεις φωτιές! Δεν την ήξερα την ιππομέα aquatica!

Οι απλές ιππομέες καλύπτουν ότι θες, το θέμα είναι πως τις καθαρίζεις από περίφραξη όταν ξεραθούν. Μέχρι και με φλόγιστρο δοκίμασα να τις κάψω, αλλιώς θέλει να ασχοληθείς ... σαν να κάνεις κέντημα!

MIXALIS CYPRUS 05-07-10 13:21

Ειναι και εκλεκτή λιχουδιά σε ορισμένες χώρες ! Φυσικά για άλλες χώρες είναι παράσιτο αφού στην Αμερική αναπτύχτηκε ανεξέλεγκτα δημιουργώντας περιβαλλοντικό προβλημα .Το ιδιo έγινε και με το pistia stratiotes στην ιδια χωρα .

Απο το ebay ειναι πολυ φθηνοί οι σποροι :cool:

in the pond 05-07-10 13:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 462189)
Μιχάλη ανάβεις φωτιές! Δεν την ήξερα την ιππομέα aquatica!

Οι απλές ιππομέες καλύπτουν ότι θες, το θέμα είναι πως τις καθαρίζεις από περίφραξη όταν ξεραθούν. Μέχρι και με φλόγιστρο δοκίμασα να τις κάψω, αλλιώς θέλει να ασχοληθείς ... σαν να κάνεις κέντημα!

Το θέμα είναι να μην τις φυτέψεις κοντά σε περίφραξη. Νομίζω ότι μια καλοφτιαφμένη ψηλή κατασκευή από καλάμι ή ξύλο είναι αρκετή για να στηρίξει το φυτό. Προσωπικά σκέφτομαι να τους παραδώσω τους κορμούς των φοινικιών μου για να ανέβουν απάνω... θα αραιώνω όμως το φυτό κατά διαστήματα, γιατί γνωρίζω που μπορούν να φτάσουν...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02888 seconds with 11 queries