Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ JUWEL 100lt. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88169)

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 06-10-16 23:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από odin79 (Μήνυμα 969181)
μια φορα συμφωνουμε!!!!:):)

Χαχαχαχαχαχα

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kosmas (Μήνυμα 969053)
Κωστα καλημερα! Αυτη η αφισα που πηρες με τι τροπο κολλιεται?

Μάλλον με ζελοτέιπ στις άκρες ίσα ίσα να πιάνει και να μη φαίνεται, δεν ξέρω δεν το χω ξανακάνει, άμα έχετε κάποιος ιδέες πως μπορεί να κολληθεί χωρίς να χαλάει το αισθητικό κομμάτι ευπρόσδεκτες. Κάτι είχα διαβάσει και για baby oil αλλά δε θυμάμαι είναι για να κολλήσει στατικά ή απλά για να δώσει καλύτερο χρώμα και εφαρμογή πάνω στο τζάμι.

Themis_aqua 06-10-16 23:11

Κολλα σε μορφη πλαστελινης λεγεται κι ειναι σαν τσιχλα.Εγω μ αυτο κολλαω το φοντο κ βγαινει ευκολα κι ουτε αφηνει σημαδι πουθενα!!


Στάλθηκε από το LG-D335E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 06-10-16 23:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από energy52 (Μήνυμα 969227)
Κολλα σε μορφη πλαστελινης λεγεται κι ειναι σαν τσιχλα.Εγω μ αυτο κολλαω το φοντο κ βγαινει ευκολα κι ουτε αφηνει σημαδι πουθενα!!


Στάλθηκε από το LG-D335E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είναι διάφανο; Που μπορώ να το προμηθευτώ; Ευχαριστώ.

Themis_aqua 06-10-16 23:19

Οχι δυστυχως δεν ειναι διαφανο ειναι λευκα κομματακια που τα κοβεις οσο θες..Εσυ θες κατι διαφανο ε;
Απ τα τζαμπο τα πηρα αλλα σιγουρα θα βρεις κ σε βιβλιοπωλειο😃

Στάλθηκε από το LG-D335E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

xristos 07-10-16 01:09

εγώ με ζελοτειπ το πιάνω

kosmas 07-10-16 08:17

Εχετε δοκιμασει αυτοκολητο με το μετρο που εχει το πλαισιο 0,99 ευρω? Εγω αυτο πηρα αλλα ειπα να ρωτησω πρωτα

tsodkostas 07-10-16 08:26

Κώστα αφού είσαι στην αρχή και δεν το έχεις γεμίσει κάνε το εξής: φτιάξε σαπουνόνερο ψέκασε την αφίσα σου και την πλάτη του ενυδρείου και μια μια τηλεκάρτα αφαίρεσε το νερό που θα έχει ανάμεσα στην αφίσα και στο τζάμι. Εφαρμόζει τέλεια!!!!

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 07-10-16 10:10

Χωρις καποια κολλα;

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

tsodkostas 07-10-16 10:11

Ναι δεν θέλει. Αν είναι ενυδρειακή αφίσα κολάει με σαπουνόνερο

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 07-10-16 13:03

Γεια σου Κωστα νε τις πατεντες σου, θα το δοκιμασω.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

tsodkostas 07-10-16 13:06

Δοκιμασμένο σου λέω!!!:D

nasos_discus 07-10-16 13:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsodkostas (Μήνυμα 969381)
Δοκιμασμένο σου λέω!!!:D

+1000 μια χαρα καθεται με σαπουνονερο

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 07-10-16 13:23

Για πειτε και χημικη συνθεση, προτιμησεις σε σαπουνι και αναλογιες.😜

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

tsodkostas 07-10-16 13:34

Εγώ Κώστα έβαλα απλό υγρό σαπούνι πιάτων. Σε μισό λίτρο νερό ρίξε 2 κουταλιές περίπου υγρό πιάτων και είσαι τζετ!!!

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 07-10-16 17:50

Παιδιά το δοκίμασα και δεν κολλάει, τι κάνω λάθος;

tsodkostas 07-10-16 20:42

Θα το βρεξεις να γίνει μουσκεμα τελείως και το ενυδρείο και την αφίσα. Η αφίσα λογικά χωρίζεται στα δύο. Ρίξε νερό ανάμεσα στα δύο μέρη της αφίσας μπόλικο και πάνω στο ενυδρείο. Όχι μόνο κολλάει αλλά κολλάει πάρα πολύ καλά και αν θελήσεις κάποια στιγμή να την βγάλεις απλά την τραβάς και δεν αφήνει τίποτα.

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 07-10-16 21:12

Την κόλλησα με ζελοτέιπ, δε γινόταν τίποτα ό,τι και να δοκίμασα, μέχρι και λάδι δοκίμασα τίποτα. Δεν πειράζει, έγινε δουλιά και δε φαίνεται και τίποτα.

stanisalus18 07-10-16 21:18

Γιατί δεν την βάφεις την πλάτη? Με μαύρο πλαστικό χρώμα. Εύκολο είναι και αν θέλεις μετά βγαίνει εύκολα.

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 07-10-16 21:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 (Μήνυμα 969565)
Γιατί δεν την βάφεις την πλάτη? Με μαύρο πλαστικό χρώμα. Εύκολο είναι και αν θέλεις μετά βγαίνει εύκολα.

Το χω κάνει στο παρόν ενυδρείο που λειτουργεί, δε μ αρέσει το αποτέλεσμα, μετά από κάποιο χρονικό διάστημα το χρώμα "σπάει" και φαίνεται αηδία, το χω ξαναπεράσει και πάλι μετά σπάει, μη ξεχνάμε το ενυδρείο είναι με ανοιχτό καπάκι και "βγάζει" περισσότερη υγρασία στο χώρο και για το πλαστικό χρώμα δεν είναι κι ό,τι καλύτερο.

spithas7 08-10-16 01:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από energy52 (Μήνυμα 969227)
Κολλα σε μορφη πλαστελινης λεγεται κι ειναι σαν τσιχλα.Εγω μ αυτο κολλαω το φοντο κ βγαινει ευκολα κι ουτε αφηνει σημαδι πουθενα!!


Στάλθηκε από το LG-D335E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και εγω αυτη χρησιμοποιω....
Εχω ακουσει βεβαια και μερικους που χρησιμοποιουν βαζελινη για να πιανει η πλατη...

odin79 08-10-16 01:04

αν ειναι πλαστικο το φοντο κολαει με λαδακι τελεια και αν θες να το ξεκολησεις δεν αφηνει τιποτα

edit τωρα ειδα οτι το δοκιμασες!

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 11-10-16 19:54

Για πείτε μου τη γνώμη σας, σήμερα το γέμισα με νερό, το μεσημέρι λέει η γυναίκα μου είδε σταγόνα κάτω στον πάτο στη μέση μπροστά, το σκούπισε αλλά από τότε μέχρι τώρα δεν έχει ξαναιδρώσει, εν τω μεταξύ όλο το ενυδρείο είχε ιδρώσει εξωτερικά γιατί μπήκε κρύο νερό και το περιβάλλον ήταν πιο ζεστό και υγρό και πιστεύω ότι ήταν απ την υγροποίηση. Εχουν περάσει 8 ώρες από τότε και δεν έχει βγάλει τίποτα. Του έχω βάλει και κυκλοφορητή μέσα και γυρνάει το νερό. Επισυνάπτω και φωτό με το φόντο που έβαλα πριν το γεμίσω με νερό και με τις ραφές απ τα κολλήματα να μου πείτε αν είναι οκ.

http://i.imgur.com/xJs7wt1h.jpg
http://i.imgur.com/aIbixImh.jpg
http://i.imgur.com/phNf2Keh.jpg
http://i.imgur.com/yqKQ5oHh.jpg?1
http://i.imgur.com/FxIFiHjh.jpg?1

moradin 11-10-16 19:56

Άσχετο, αλλά έχω πάθει πλάκα με το πόσο καθαρό φαίνεται το ultra clear στις φωτογραφίες σου...

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 11-10-16 20:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από moradin (Μήνυμα 970809)
Άσχετο, αλλά έχω πάθει πλάκα με το πόσο καθαρό φαίνεται το ultra clear στις φωτογραφίες σου...

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Που να το δεις από κοντά!

tsodkostas 11-10-16 20:48

Α ρε Κώστα μάστορα. Τι φοβερό κόλλημα έκανες? Με σελοτειπ? Που το κολλησες καιδεν φαίνεται τίποτα?

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 11-10-16 21:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsodkostas (Μήνυμα 970838)
Α ρε Κώστα μάστορα. Τι φοβερό κόλλημα έκανες? Με σελοτειπ? Που το κολλησες καιδεν φαίνεται τίποτα?

Με σελοτέιπ κι έχει πιάσει στα νεύρα του τζαμιού.

mixalis1708 11-10-16 22:41

Aυτοκολλητο pvc με πλαστικοποιηση εξωτερικου χωρου με διαρκεια ζωης μια δεκαετια, ειναι αυτα που βαζουν οι γραφιστες στις τζαμαριες στα καταστηματα και στις επιγραφες και υπαρχουν σε παρα πολλα χρωματα(και μαυρο εννοειτε). Μπαινουν με νερο, τα ψεκαζεις και τα κολλας παρα πολυ ευκολα. Θα τα βρεις σε καταστηματα που πουλανε ειδη για γραφιστες και επιγραφες.

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 12-10-16 21:39

Παιδιά 3η μέρα σήμερα και δεν είχα πουθενά διαρροή, το άδειασα και το ξαναγέμισα για άλλο ένα τεστ, αυτή τη φορά δουλεύει και ένα diy φίλτρο με κυκλοφορητή 400lt/h κι έχω βάλει μπόλικο άνθρακα μέσα για να μαζέψει ό,τι έχει αν και πήρα τηλέφωνο την εταιρία και μίλησα με το χημείο και μου είπαν δεν είναι ούτε κατά διάνοια τοξική, να σημειώσω εδώ πως η σιλικόνη είναι της elastotet η S100, πολύ καλή στο δούλεμα με το πιστόλι και δοκιμασμένη απ ό,τι έχω διαβάσει για κόλλημα ενυδρείων. Τώρα με τον άνθρακα πόσο να το αφήσω γεμάτο; Επίσης όταν το αδειάσω για να το βάλω στο έπιπλο μέχρι να μπει άμμος και να βρω το στήσιμο, πειράζει που θα μείνει στεγνό για καμιά βδομάδα;

avraamp 12-10-16 21:48

Με αυτα που άκουσα... για τη δουλειά που έκανες, εγώ θα το γέμιζα χωρίς δοκιμή! Χαχαχαχα
Αφού είσαι καλλιτέχνης ρε φίλε... φτου φτου μην το ματιάσω.
Άνοιξε και κανενα καινούριο θέμα... πλέον δεν ειναι juwel, αλλα ούτε και 100...

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 12-10-16 21:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από avraamp (Μήνυμα 971190)
Με αυτα που άκουσα... για τη δουλειά που έκανες, εγώ θα το γέμιζα χωρίς δοκιμή! Χαχαχαχα
Αφού είσαι καλλιτέχνης ρε φίλε... φτου φτου μην το ματιάσω.
Άνοιξε και κανενα καινούριο θέμα... πλέον δεν ειναι juwel, αλλα ούτε και 100...

Εχεις δίκιο Μάκη αλλά θέλω να κάνω μία και καλή παρουσίαση, ν ανοίξω θέμα που θα κρατήσει 2 σελίδες ίσα ίσα για το diy ενυδρείο δεν λέει και τίποτα. Εξάλλου θέλω να το κρατήσω αυτό για να παρουσιάσω τους τίτλους τέλους, σε δύο βδομάδες λογικά θα βγει φωτό με το κύκνειο άσμα του παρόντος juwel που μου κράτησε συντροφιά για 12 ολόκληρα χρόνια.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02628 seconds with 11 queries