Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=18)
-   -   Προσφορά - Αντίστροφη όσμωση και ανταλλακτικά (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=12080)

Juan 16-11-06 21:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz
μηπως το καραβακι θα περασει και απο σαλονικα,να χαμογελασει το χειλακι κανενος ανεργου.........???

Αμέ ! :D:D:D
Και στα ΚΤΕΛ πάω αν είστε καλά παιδιά ;)

klaz 16-11-06 22:00

πανε,πανε..γιατι εγω τουλαχιστο,ειμαι εντελως στεγνος και ψυχραιμος.....

Fonamstel 16-11-06 22:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues
Αναξιοπιστη η tds μετρηση με ηλεκτρονικό οργανο?

Είμαστε Off-topic, αλλά τεσπα.

Το συγκεκριμένο TDSόμετρο είναι εντελώς ακατάλληλο για μέτρηση του νερού που βγάζει η RO - σχεδόν καθαρό H2O. Αυτό εννοώ σαν "μέτρηση (της εξόδου)".
Για τέτοια σχεδόν καθαρά νερά χρειάζονται πανάκριβα όργανα και όχι γκατζετάκια για ερασιτέχνες ενυδρειάδες.

Για "καθημερινά" νερά (βρύση κλπ) εννοείται οτι είναι ότι καλύτερο.

klaz 16-11-06 22:10

αστα τωρα αυτα,και δες πως θα τις παρουμε πανω......αντε χριστουγεννα ηρθανε........

leonm 16-11-06 22:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Juan
Αν θέλετε εγώ μπορώ το Σάββατο να πάω στο σύλλογο, να τις πάρω και να τις βάλω στο πλοίο για την Κρήτη.
Αν δεν γίνεται αλλιώς Λεωνίδα για τα χρήματα, θα μου τα ανταποδώσετε όταν έρθω στην πατρίδα :D

Εγώ θάλεγα ότι δεν βιάζομαι καθόλου όμως ο φίλος gp βιάζεται.Οπότε αν δεν σου κάνει μεγάλο κόπο...όπως νομίζεις.
Οσο για την ανταπόδοση...από κοντά όταν έρθεις:D
ΥΓ Klaz το καραβάκι δεν περνά από σαλλόνικα οπότε μάλλον τελευταίοι θα τις πάρετε εσείς οι βόριοι:smt064

Οσο έγραφα αυτά γράφτηκε και για το ΚΤΕΛ οπότε άκυρο το ΥΓ

Fonamstel 16-11-06 22:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz
αστα τωρα αυτα,και δες πως θα τις παρουμε πανω......αντε χριστουγεννα ηρθανε........

Τόσους μήνες περιμέναμε, δε χάθηκε ο κόσμος για μερικές μέρες ακόμα.
Πολύ βιάζεσαι μωρ' αδερφάκι μου :D

ΥΓ: τα χριστούγεννα είναι σε 40 μέρες :p

ΥΓ2: Εδώ (σαλονικα) είμαστε αρκετοί. Ακόμα και με κούριερ να σταλούν... αν μοιραστούν τα έξοδα σε 6,7 πόσοι είμαστε, πάλι σχετικά φθηνά δε θα βγουν;:smt017

Giorgos 17-11-06 00:59

Οπότε έκλεισε.
Τα πράγματα για Θεσσαλονίκη, Κρήτη και Πάτρα είναι όλα τακτοποιημένα και πακεταρισμένα. Το μόνο που μένει είναι να τα πάρει ο Γιάννης (Juan) και να τα πάει στο ΚΤΕΛ και το λιμάνι.
Γιάννη, θα τα πούμε το Σάββατο.

Fonamstel 17-11-06 01:15

Σάββατο; :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Γιάννη (Juan) θερμή παράκληση, ει δυνατόν από Δευτέρα οι αποστολές... μια που κανόνισα λουτροθεραπεία το Σαβ/κο... ;) ;) ;)

Juan 17-11-06 10:49

Το να κινηθείς καθημερινές με αυτοκίνητο στην Αθήνα απαιτεί πολύ χρόνο και δεν υπάρχει :D Δεν νομίζω όμως ότι θα υπάρχει πρόβλημα να παραμείνουν στις αποθήκες των ΚΤΕΛ μέχρι να τις παραλάβετε.

Το πρόβλημα είναι για την μεταφορά με το πλοίο που φτάνει νωρίς στο λιμάνι και θα πρέπει να περιμένει κάποιος το πακέτο... Πείτε μου λοιπόν οι Κρήτες αν και πως (και αν) θέλετε να γίνει (με π.μ.)

Fonamstel 17-11-06 16:56

Μπα, δεν θα παραμείνουν στις αποθήκες.
Ο γνωστός άγνωστος με καταράστηκε και η λουτροθεραπεία ακυρώθηκε :mad:

akisk 17-11-06 17:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tricky
Υπαρχει κανεις να μας δωσει καμμια TDS μετρηση για αυτην την RO ?...ετσι δειγματοληπτικα , με καινουργια φιλτρα , στην εισοδο/εξοδο .Οσοι περισσοτεροι τοσο καλυτερα ...

Λοιπόν ας κάνω εγώ την αρχή των μετρήσεων, δεν μπορώ να κρίνω αν είναι αξιόπιστο για έξοδο R0 ή όχι το TDS meter, αλλά οι μετρήσεις πιστεύω ότι έχουν κάποιο ενδιαφέρον:
Νερό βρύσης (Μαρούσι): TDS 165, Ph 7.4 (Tetra Test σταγόνες)
Νερό εξόδου όσμωσης : TDS 11, Ph 7 (Tetra Test σταγόνες)

Νερό του ενυδρείου μου: TDS 230, Ph 7.3 :mad: (Tetra Test σταγόνες)
Νερό από ενυδρείο μεγάλου "γνωστού" ενυδρειομάγαζου: TDS 630 :eek: , Ph 7.7 :eek: (Tetra Test σταγόνες)

Αυτά για την ώρα ...

kastmaniac 17-11-06 17:22

Εμείς οι Κρήτες έχουμε ήδη κανονίσει. Ο newfish ανεβαίνει την ερχόμενη Πέμπτη στον σύλλογα και θα παραλάβει τις οσμώσεις για εμάς. Θα τις φέρει Ηράκλειο όπου θα τις παραλάβω εγώ. Με τους leonm και GP θα συναντηθούμε Ρέθυμνο και θα τις πάω εγώ. Απ' όσο ξέρω δεν έχει αλλάξει κάτι. Αν τα παιδιά στα Χανιά βιάζονται τόσο πολύ και δεν μπορούν να περιμένουν μια εβδομάδα ακόμα Juan, ας το επιβεβαιώσουν και στείλε τις οσμώσεις με πλοίο κατ' ευθείαν εκεί (Χανιά). Την δική μου θα την παραλάβει ο newfish μια και καλή!

leonm 17-11-06 18:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kastmaniac
Αν τα παιδιά στα Χανιά βιάζονται τόσο πολύ και δεν μπορούν να περιμένουν μια εβδομάδα ακόμα Juan, ας το επιβεβαιώσουν και στείλε τις οσμώσεις με πλοίο κατ' ευθείαν εκεί (Χανιά).

Τις δικές μας θα τις στείλει τελικά ο Juan.

GP250381 17-11-06 18:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kastmaniac
Εμείς οι Κρήτες έχουμε ήδη κανονίσει. Ο newfish ανεβαίνει την ερχόμενη Πέμπτη στον σύλλογα και θα παραλάβει τις οσμώσεις για εμάς. Θα τις φέρει Ηράκλειο όπου θα τις παραλάβω εγώ. Με τους leonm και GP θα συναντηθούμε Ρέθυμνο και θα τις πάω εγώ. Απ' όσο ξέρω δεν έχει αλλάξει κάτι. Αν τα παιδιά στα Χανιά βιάζονται τόσο πολύ και δεν μπορούν να περιμένουν μια εβδομάδα ακόμα Juan, ας το επιβεβαιώσουν και στείλε τις οσμώσεις με πλοίο κατ' ευθείαν εκεί (Χανιά). Την δική μου θα την παραλάβει ο newfish μια και καλή!

γιωργαρε εγω βιαζομαι δυστυχως

Tricky 17-11-06 18:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akisk
Λοιπόν ας κάνω εγώ την αρχή των μετρήσεων, δεν μπορώ να κρίνω αν είναι αξιόπιστο για έξοδο R0 ή όχι το TDS meter, αλλά οι μετρήσεις πιστεύω ότι έχουν κάποιο ενδιαφέρον

Φιλε μου κατι τετοιο θελω , σε ευχαριστω ...
οσο για το TDS , μην το συζηταμε ...αυτος ειναι ο μονος τροπος αξιολογησης της λειτουργειας της RO ...το TDS θα σου πει και ποτε να αλλαξεις μεβρανη.

Παντως με βαση τις μετρησεις σου , η RO φαινεται να κανει καλη δουλεια ...αν παρει και μια στηλη DI , τοτε σιγουρα θα χτυπησει TDS = O .

Giorgos 18-11-06 21:37

Πολύ χρήσιμες οι μετρήσεις σου Άκη. :smt023
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akisk
Νερό από ενυδρείο μεγάλου "γνωστού" ενυδρειομάγαζου: TDS 630 :eek: , Ph 7.7 :eek: (Tetra Test σταγόνες)

Δεν μας λες και ποιο είναι το μαγαζί αυτό; :smt017

GP250381 19-11-06 07:36

ηρθανε και εδω οι πολυποθητες οσμωσεις:smt026:smt026:smt026:smt026:smt026:smt026 :smt026
τις πηρα το πρωι.ευχαριστουμε πολυ;););)
(klaz ηρθε το κτελ??)

akisk 19-11-06 09:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Πολύ χρήσιμες οι μετρήσεις σου Άκη. :smt023

Δεν μας λες και ποιο είναι το μαγαζί αυτό; :smt017

Κοίτα Γιώργο, επειδή πιστεύω ότι πρέπει να λέγονται και τα καλά και τα άσχημα θα στο πω. Το μαγαζί είναι το WaterInn.
Πραγματικά με προβλημάτισε η μέτρηση της ποιότητας του νερού, στην ψαρασακούλα που βρίσκονταν τα ψάρια, η οποία δεν συμβαδίζει με την ποιότητα (και την επένδυση που έχει γίνει) στο μαγαζί αυτό.

klaz 19-11-06 12:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GP250381
(klaz ηρθε το κτελ??)

γιωργο,αν μιλησω με τον φον-μπυρα...:D..θα το μαθω....εξαλλου μολις ξυπνησα......:rolleyes::p

Fonamstel 19-11-06 12:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GP250381
ηρθε το κτελ??

Οχι

klaz 19-11-06 12:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fonamstel
Οχι

αφου σου ειπα στο πμ....οι δικοι μας στο κτελ,ειναι αριστοκρατες......απο δευτερα λοιπον....:smt090:smt045:smt045:smt026

Fonamstel 19-11-06 12:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz
αφου σου ειπα στο πμ....οι δικοι μας στο κτελ,ειναι αριστοκρατες......απο δευτερα λοιπον....:smt090:smt045:smt045:smt026

Δεν είναι αριστοκράτες... δουλεύουν σήμερα, απλά αν κάποiο δέμα παραδοθεί απόγευμα Σαββάτου φορτώνεται σε Κυριακάτικο δρομολόγιο. Συνεπώς φτάνει απόγευμα Κυριακής ;)

klaz 19-11-06 12:59

για να μην το παιδευουμε αλλο....την δευτερα ετσι...???

leonm 19-11-06 14:05

[quote=GP250381]ηρθανε και εδω οι πολυποθητες οσμωσεις:smt026:smt026:smt026:smt026:smt026:smt026 :smt026
τις πηρα το πρωι.ευχαριστουμε πολυ;););)
quote]
Ενα μεγάλο ευχαριστώ και από μένα στους Giorgos, Juan+-3

Juan 19-11-06 14:14

Ζητώ συγνώμη για την καθυστέρηση :smt087

Η παράδοση έγινε στα ΚΤΕΛ κηφισού, προς Θεσσαλονίκη και Πάτρα εχθές το απόγευμα.
Οι Fonamstel και DimmyF θα τα παραλάβετε με την επίδειξη της ταυτοτητά σας.
Η Θεσσαλονίκη* σήμερα (Κυριακή) στις 19:00 και η Πάτρα** την Δευτέρα το απόγευμα αφού δεν έχει λεωφορείο την Κυριακή.


*Το χαρτάκι γράφει:
"ώρα δρομολογίου 10:00"
(Το 19:00 μου το είπαν στην αποθήκη που παρέδωσα)
Αποθήκη Θεσ/νίκης 2310/595.470



**Πάτρας : 2610 623.889
Ζαϊμη 2

Fonamstel 19-11-06 20:20

Τα αγαθά παρελήφθησαν.:cool:
Αν κάποιος βιάζεται του θανατά... μέχρι τα μεσάνυχτα μπορεί να τα πάρει, αλλιώς αύριο το απόγευμα.

Να δούμε τώρα πως θα δώσουμε τα 12 ευρώ των μεταφορικών στον Juan :smt017

klaz 19-11-06 20:35

τα μαζευουμε,και τα δινουμε στη συναντηση σ'αυτον που κανει χρεη γραμματεα,για να τα μεταβιβασει στα κεντρικα και στον γιαννη μας....εμεις οι 2 θα τα πουμε αυριο...!!!!

Juan 19-11-06 22:37

Δεν υπάρχει λόγος να κάνετε κάτι με τα έξοδα.

Χρωστάτε χάρη . . :smt077

caverman 23-11-06 15:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Πολύ χρήσιμες οι μετρήσεις σου Άκη. :smt023

Δεν μας λες και ποιο είναι το μαγαζί αυτό; :smt017
Και τι νερό βγάζουν οι βρύσες στις ....Κουκουβάουνες;;;;..:smt017 .γιατί κάπου είχα ακούσει παλαιότερα ότι δεν υδρεύονται αποκλειστικά από την ΕΥΔΑΠ. (χωρίς να παίρνω και όρκο :smt083 για το τι ισχύσει σήμερα).

- εάν θέλει ο mod ας το μεταφέρει-

Fonamstel 23-11-06 21:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Juan (Μήνυμα 139480)
Δεν υπάρχει λόγος να κάνετε κάτι με τα έξοδα.
Χρωστάτε χάρη . . :smt077

Το πρόβλημα όμως είναι οτι τα χρέη ξεχνιούνται εύκολα από τους χρεωστούντες :p γι αυτό, η ιδέα του Κλαζ καλή φαίνεται :rolleyes:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:22.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03327 seconds with 11 queries