Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ενυδρεία με χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=162)
-   -   Φανσοκατάσταση (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=92144)

tsala 18-07-16 20:54

Ενταξει Νικο ,αν εχεις ωριμη βιολογια και στην βρυση τα πλενεις...δεν τρεχει τπτ..
Εγω στα χρυσοψαρα τα σφουγγαρια ,τα πλενω στην βρυση για να ξεβουλωσουν γιατι γινονται αθλια και κοβουν ροη...
Αλλα εχω και κοντα στα 10 λιτρα ελαφροπετρα και δεν με πολυαπασχολει :D

Gyristroula 18-07-16 21:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 954412)
Ενταξει Νικο ,αν εχεις ωριμη βιολογια και στην βρυση τα πλενεις...δεν τρεχει τπτ..
Εγω στα χρυσοψαρα τα σφουγγαρια ,τα πλενω στην βρυση για να ξεβουλωσουν γιατι γινονται αθλια και κοβουν ροη...
Αλλα εχω και κοντα στα 10 λιτρα ελαφροπετρα και δεν με πολυαπασχολει :D

Όπως και να 'χει εγώ δεν το ρισκάρω, τα ξεπλενω σε κουβά με νερό του ενυδρείου.. Μάλλον πρέπει να κοιτάξω κ εγώ για ελαφρόπετρα..

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

globalzero 19-07-16 01:42

τα σφουγγάρια και τα μηχανικά μακαρόνια και εγώ τα ξεπλένω στη βρύση αλλιώς δεν!

Εάν είσαι οριακά όμως καλά είναι και αυτά με νερό από το ενυδρείο. Ειδικά τα σφουγγάρια πρέπει να είναι γεμάτα με βακτήρια αφού έχουν και καλή ροή.

Diskus fan 19-07-16 13:01

Αφήστε να συνεφέρει τα ψάρια της πρώτα... και μετά μιλάμε και για το ξέπλυμα, στο νερό της βρύσης.- ;)

tsala 19-07-16 13:38

Σωστα :smt023

Gyristroula 19-07-16 19:41

Δεν ήρθε ακόμα το φάρμακο :???:

tsala 19-07-16 21:26

Λογικα αυριο..υπομονη.
Απο που το πηρες;

Gyristroula 19-07-16 21:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 954625)
Λογικα αυριο..υπομονη.
Απο που το πηρες;

Από Άβυσσο

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala 19-07-16 22:00

Ε ,θα ερθει αυριο (αν εφυγε σημερα)

Gyristroula 19-07-16 22:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 954632)
Ε ,θα ερθει αυριο (αν εφυγε σημερα)

Λογικά ναι ;)

Gyristroula 23-07-16 09:22

Σήμερα επιτέλους ήρθε το φάρμακο αλλά δεν το έχω ακόμα στα χέρια μου, το έχει ο κουριερ [emoji15]

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Μόλις παρέλαβα το bactopur direct,ετοιμάζω την καραντίνα. Για τα 25 λίτρα θέλω τη μισή ταμπλέτα,σωστά; αυτή διαλύεται μόνη της στο νερό ή να την λιώσω πρώτα κ μετά να την ρίξω;

tsala 23-07-16 09:49

Ναι μιση , οχι πετα την κατευθειαν στο νερο ,θα διαλυθει σιγα σιγα.

Gyristroula 23-07-16 09:51

Λοιπόν,για να μη μπερδεύομαι κ εγώ.. στήθηκε καραντίνα 25λ, με μισή ταμπλέτα bactopur direct, κ οξυγόνο (χρησιμοποίησα την αντλία του εσωτερικού φίλτρου). Τα ψάρια θα μείνουν εκεί 3 μέρες. Νηστικά. Μετά τις 3 μέρες θα κάνω 50% αλλαγή νερού. Και από κει και πέρα βλέπουμε αν θα χρειαστεί επανάληψη,σωστά; http://www.aquatek.gr/rimages/albums...psni8mw0j0.jpg

tsala 23-07-16 10:07

Σωστα.
Αντε και καλη επιτυχια.

Gyristroula 23-07-16 10:14

Άντε, να δούμε :)

Lth1 23-07-16 11:37

Δεν συμφωνω με την ολη κατασταση και με το πως θα γινει η θεραπεια....
Κατα την δικη μου αποψη θα επρεπε να γινει σε ολο το ενυδρειο και οχι σε καραντινα 25 λιτρων που σιγορα θα υπαρξει αμμωνια και ολα τα σχετικα....
Φιλικα παντα...
Υ.Γ
+ οτι δεν ξερεις αν υπαρξει ενδεχομενη μελλοντικη ασθενεια στα υπολοιπα ψαρακια σου...

Gyristroula 23-07-16 11:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lth1 (Μήνυμα 955297)
Δεν συμφωνω με την ολη κατασταση και με το πως θα γινει η θεραπεια....
Κατα την δικη μου αποψη θα επρεπε να γινει σε ολο το ενυδρειο και οχι σε καραντινα 25 λιτρων που σιγορα θα υπαρξει αμμωνια και ολα τα σχετικα....
Φιλικα παντα...
Υ.Γ
+ οτι δεν ξερεις αν υπαρξει ενδεχομενη μελλοντικη ασθενεια στα υπολοιπα ψαρακια σου...

Ήταν καλύτερα να τη έκανα στο ενυδρείο; σίγουρα τα ψαράκια θα ήταν πιο άνετα,αλλά η βιολογία του φίλτρου; πραγματικά δεν ξέρω τί να κάνω πια :(

Lth1 23-07-16 12:10

Για μενα προσωπικα ναι....δεν ξερεις τι εχει κολλησει και αν εχει κολλησει καποιο αλλο ψαρακι + τις παραμετρους που θα τις ειχες πιο σταθερες....(στο ενυδρειο)
Δεν θελω τωρα ομως να σε βομβαρδιζω και εγω με αλλες τοσες θεωριες...
Κανε αυτα που σου ειπανε τα παιδια και βλεπεις...

Gyristroula 23-07-16 12:45

Συνεχίζω αυτό που άρχισα έτσι όπως το άρχισα και ελπίζω να πάνε όλα καλά [emoji15]

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τάκης 23-07-16 12:58

Λουκά , αν δεν υπάρχουν ενδείξεις πως και άλλα ψάρια έχουν πρόβλημα, και ανάλογα το πρόβλημα και το φάρμακο που θα χρησιμοποιηθεί, ίσως είναι καλύτερα στη καραντίνα.
Κάποια φάρμακα είναι καταστροφικά για την βιολογία, και μπορεί να σου τινάξουν στον αέρα το κυρίως ενυδρείο.
Από την άλλη η καραντίνα έχει τα δικά της θέματα, αν τα φάρμακα είναι βαριά , και να έχεις φίλτρο με βιολογία είναι δώρο άδωρο, θα τη καταστρέψουν, επομένως είναι καλύτερα στη καραντίνα και να δώσεις βάρος σε αυτή, και το κυρίως ενυδρείο να λειτουργεί χωρίς προβλήματα. πχ μια θεραπεία με esha-2000 που είναι ήπια μπορεί να γίνει στο κυρίως ενυδρείο, με bactopur όμως και ειδικά το direct είναι καλύτερα σε καραντίνα, και πιο ασφαλή για το κυρίως ενυδρείο και μικρότερες δόσεις φάρμακου

Lth1 23-07-16 13:47

Δεν διαφωνώ απλά πιστεύω ότι η χρήση του bactopur είναι λίγο ακραία στην προκείμενη φάση για αυτό είπα για όλο το ενυδρείο με κλασικά ήπια φάρμακα του τύπου esha,mellafix αλάτι κτλ κτλ
Διότι αν διάβασα καλά και δεν απατώμαι δεν κρατήθηκε θεραπεία πέρα της 1 εβδομάδας..
(μπορεί να κάνω και λάθος για το χρονικό διάστημα,αλλά αν δεν κάνω?)
Τι αποτελέσματα θα δούμε σε μια εβδομάδα ειδικά σε τέτοιου είδους πρόβλημα..
Σε μικρότερο πρόβλημα ουράς στα δικά μου τώρα είδα διαφορά έπειτα από πόσους μήνες...

Diskus fan 23-07-16 14:38

Ελπίζω κάποτε να μάθουμε, να μιλάμε την ίδια ενυδρειακή γλώσσα...
Στο νοσοκομείο... το φίλτρο είναι άχρηστο γιατί τα περισσότερα φάρμακα σκοτώνουν την βιολογία του.
Είναι άλλο πράγμα η καραντίνα... και άλλο το νοσοκομείο.
Τα προβλήματα σε πτερύγια και ουρά... όντως χρειάζονται χρόνο για πλήρη αποκατάσταση... είναι ορατή όμως η επούλωση και οι μικρές διαφορές.- ;)

tsala 23-07-16 15:12

Λουκα , θεραπειες εγιναν με melafix ,esha2000 και δεν εκαναν τιποτα.
Το ψαρι δεν εχει ουρα, δεν ειναι της πλακας ,πρεπει να αρχιζει να βγαινει παλι.
Θεραπεια με δυνατα φαρμακα στο κυριως ενυδρειο ,θα καταστρεψει την βιολογια...
Και μην κοιτας εσενα η καποιον αλλο χομπιστα που θα πει, κριμα ρε γμτ εχασα την βιολογια.. Δεν πειραζει ,θα βαλω μπολι.... Τακη ,Νικο ,Κωστα , ποτε βολευει να περασω να παρω μπολι;

Δεν ειναι παντου το ιδιο ομως, αντε χασε την βιολογια σου και ψαξε να βρεις σωστο χομπιστα στην Αργολιδα

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 955351)
Ελπίζω
κάποτε να μάθουμε, να μιλάμε την ίδια ενυδρειακή γλώσσα...
Στο νοσοκομείο... το φίλτρο είναι άχρηστο γιατί τα περισσότερα φάρμακα σκοτώνουν την βιολογία του.
Είναι άλλο πράγμα η καραντίνα... και άλλο το νοσοκομείο.

:smt023

Lth1 23-07-16 15:19

Μα δεν διαφωνισα καπου γιαννη εγω αυτο που επισημανα ηταν το χρονικο περιθωριο που αφεθηκε το καθε φαρμακο την καθε φορα....
Οσο για τα υπολοιπα δεν ειπα να μπει ουδεποτε το συγκεκριμενο φαρμακο στο ενυδρειο...

tsala 23-07-16 15:31

Δεν εγινε 1 εβδοναδα μελαφιξ και επειτα 3 μερες esha2000 στο κυριως ενυδρειο?

Lth1 23-07-16 15:35

Ναι καπου πηρε το ματι μου κατι...δεν ειχα τον χρονο βλεπεις να διαβασω γτ κανω μια μελετη...
Αλλα και παλι ετσι ναα εγινε οπως λες..πιστευεις οτι με μια εβδομαδα θα εβλεπε κατι?Η ακομα καλυτερα,σταματαμε την θεραπεια αν δεν δουμε κατι??
Εστω ενα σημαδι επουλωσης διοτι πιστευω σε τετοια βλαβη δεν θα παρει μια εβδομαδα μονο ουτε με ενα αλλα ουτε με αλλο φαρμακο...
Φιλικα παντα γιαννη μην με παρεξηγησεις...
Βεβαια θα μου πεις οτι στο ιδιο προβλημα συνχομπιστα το φαρμακο που προτεινες πηρε θεση και εδρασε και τωρα το ψαρακι ειναι μια χαρα...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala 23-07-16 16:28

Εγω θεωρησα πως το προβλημα απο την αρχη ηταν σοβαρο και τα μελαφιξ,esha, δεν θα εκαναν κατι..
Ακομα και με 1 μηνα θεραπεια.
Γνωμη μου,μπορει να κανω λαθος...
Απλα ξεκινησε θεραπεια απ τα "ελαφρια" ,για να δουμε τι θα γινει.
Με esha2000 ,εχω κανει θεραπεια σε χρυσοψαρο με μιση ουρα (το μαζεψα πετσοπ ,που το ειχε βαλει με κοι και το εκαναν καλοκαιρινο) απο την 2η μερα αρχισε να πεταει ουρα.
Πιστευω πως μια αρχη εκφυσης θα επρεπε να δειξει στις 3 μερες του esha2000.

Ετσι (για μενα) το bactopur πλεον ειναι η τελευταια λυση και επρεπε να παει σε αυτο.

Υ.Γ: Τι να σε παρεξηγησω ρε , κουβεντα κανουμε;)

Gyristroula 25-07-16 00:39

Κάτι δεν πάει καλά.. το πολύχρωμο ψαράκι έχει χάσει αρκετά λέπια.. λίγα λέπια έχει χάσει και το ένα από τα δύο ψαράκια που έμειναν στο ενυδρείο :(

Τάκης 25-07-16 07:49

Στα ψάρια που είναι στη καραντίνα και έβαλες βακτοπουρ ή
τα άλλα που έμειναν στο ενυδρείο ;

Gyristroula 25-07-16 12:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 955578)
Στα ψάρια που είναι στη καραντίνα και έβαλες βακτοπουρ ή
τα άλλα που έμειναν στο ενυδρείο ;

Το πολύχρωμο είναι στην καραντίνα με μπακτοπουρ,έχει χάσει πάρα πολλά λέπια.
Το άλλο είναι στο ενυδρείο,έχει χάσει λίγα,στο πίσω μέρος,προς την ουρά. :(


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02772 seconds with 10 queries