Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=120)
-   -   Παρουσίαση Neolamprologus Multifasciatus (Multies) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71160)

ChocolatePuma 18-11-13 09:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 800619)
Να'σαι καλα!

Να δω τι θα τα κανω ετσι οπως το πηγαινουν :D

Άμα θες βοήθεια πες να ετοιμάσω και 4ο ενυδρειο!!!:p

Να σου ζήσουν Θοδωρη!!!!!!:D

nazgul 18-11-13 11:34

Μια χαρα θα ειναι σε εσενα, ξερω οτι θα τα προσεξεις! Οποτε σε λιγο καιρο ετοιμασου! :D

Αντζι 18-11-13 16:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 800687)
Μια χαρα θα ειναι σε εσενα, ξερω οτι θα τα προσεξεις! Οποτε σε λιγο καιρο ετοιμασου! :D

Εχε υποψην σου και μενα αν θες.Η σε αυτη η σε επομενη γεννα(τοσο αργα που το παω εγω μαλλον σε επομενη θα ειναι)

genecr 18-11-13 17:36

ωραίο βιντεακι
να τα χαίρεσαι :)

nazgul 18-11-13 19:17

Παράθεση:

Εχε υποψην σου και μενα αν θες.Η σε αυτη η σε επομενη γεννα(τοσο αργα που το παω εγω μαλλον σε επομενη θα ειναι)
Μην ανησυχεις, σε ατομα που ξερω οτι θα φροντισουν τα ψαρακια και θα τους προσφερουν μια ευτυχισμενη ζωη, δεν θα αρνηθω να δωσω ;)

Αλλα για να μην παρεξηγηθω, δεν προκειται να γινει κατι συντομα. Εχω αρκετα μεγαλο φιλτρο για να αντεξει υψηλη ιχθυοφορτηση, οπως και αρκετη ορεξη για να αυξησω και τη συχνοτητα της ρουτινας του ενυδρειου, αν χρειαστει. Επισης, σιγουρα δεν θα κανω καποια κινηση οσο τα ψαρακια ειναι ακομα μικρα και αδυναμα. Θα τα μεγαλωσω, θα τα καλοταϊσω και οταν γινουν ολοκληρες κιχλιδαρες (λεμε τωρα) και πολλα για το ενυδρειο, θα αρχισω να το σκεφτομαι. Θελω να τα χαρω κιολας :D

Αντζι 18-11-13 22:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 800828)
Μην ανησυχεις, σε ατομα που ξερω οτι θα φροντισουν τα ψαρακια και θα τους προσφερουν μια ευτυχισμενη ζωη, δεν θα αρνηθω να δωσω ;)

Αλλα για να μην παρεξηγηθω, δεν προκειται να γινει κατι συντομα. Εχω αρκετα μεγαλο φιλτρο για να αντεξει υψηλη ιχθυοφορτηση, οπως και αρκετη ορεξη για να αυξησω και τη συχνοτητα της ρουτινας του ενυδρειου, αν χρειαστει. Επισης, σιγουρα δεν θα κανω καποια κινηση οσο τα ψαρακια ειναι ακομα μικρα και αδυναμα. Θα τα μεγαλωσω, θα τα καλοταϊσω και οταν γινουν ολοκληρες κιχλιδαρες (λεμε τωρα) και πολλα για το ενυδρειο, θα αρχισω να το σκεφτομαι. Θελω να τα χαρω κιολας :D

Καμια παρεξηγηση εννοειται Εχω υπομονη πλεον.Ισα ισα που το ετοιμαζω ποοολυ αργα και σταθερα διαβαζοντας ταυτοχρονα οσο μπορω στο φορουμ(γιατι εχω και εναν μπομπιρα ταλιμπανακο) και πιστευω ειναι καλυτερα ετσι οποτε μπορω να περιμενω ειδικα εφοσον θα ειναι απο σπιτι τα ψαρακια κατι το οποιο προτιμω φυσικα αντι για pet shop οποτε κανε δουλεια σου περιμενουμε και χαζευουμς το δικο σου στο ενδιαμεσο.φεεεεετα :D

nazgul 10-12-13 21:00

Ειπαμε να γεννησει, αλλα οχι κι ετσι! :D

http://www.youtube.com/watch?v=TWMqyVa0-HQ

ChocolatePuma 10-12-13 21:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 806182)
Ειπαμε να γεννησει, αλλα οχι κι ετσι! :D

http://www.youtube.com/watch?v=TWMqyVa0-HQ

:smt023:smt023:smt023 Να σου ζήσουν!!!

Καθότι άσχετος : Αυτό που κάνει δεξιά αριστερά, είναι για προστασία των μικρων???

(Να ετοιμάσω ενυδρείο...?:p)

sarpijk 10-12-13 21:05

Δωσε μου και μενα θειο!









(πλακα κανω)

nazgul 10-12-13 21:07

Για συμμαζεμα ειναι ουσιαστικα. Η μανα ειναι πανω απο το κεφαλι τους συνεχεια και μολις κουνηθει, τα μικρα σοβαρευονται και μαζευονται κατω. Αν γυρισει το κεφαλι, ξεθαρρευουν. Εχει πολυ πλακα η κατασταση :D

nazgul 10-12-13 21:08

Παράθεση:

Δωσε μου και μενα θειο!
:smt019

Αντζι 11-12-13 00:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 806182)
Ειπαμε να γεννησει, αλλα οχι κι ετσι! :D

http://www.youtube.com/watch?v=TWMqyVa0-HQ

ΕΤΣΙ ακριβως ειπαμε διοτι ετοιμαζωμεν ενυδρεια λεμε!!!:D:D

Να σου ζησουν τα μπομπιρακια

bloskas 11-12-13 01:18

ελα ρε φοβερα!! :smt023:smt023

nazgul 26-02-14 09:32

Μετα απο ενα χρονο λειτουργιας του ενυδρειου, ειπα να κανω αλλο ενα βιντεακι. Τα πρωτα ψαρακια που μπηκαν μεγαλωσαν πια, εκαναν μωρα, παιζουν φαπες...και εχουν σκαψει παντου :D

http://www.youtube.com/watch?v=h5YBufRwaPQ

Ειναι καιρος να αλλαξω λιγο τις πετρες και να βαλω περισσοτερα κελυφη, πλεον.

sarpijk 26-02-14 09:40

Χανει η μανα το παιδι....

korasidikos 26-02-14 09:43

χαμος γινεται !!!!!!:D :smt023

nazgul 26-02-14 10:05

Εχουν πραγματικα μεγαλο ενδιαφερον οι συμπεριφορες τους :D

Αντζι 26-02-14 10:37

Πραγματικα δεν ξερω πως το καταφερνεις να ειναι τοσο τακτοποιημενο.Τα εχω τοσο λιγο καιρο και γινεται ο χαμος.Χθες γυρισα μετα απο απουσια 12 ημερων και περιττο να σου πω σε τι κατασταση βρηκα το ενυδρειο...Εχουν σκαψει τοσο πολυ πουβαποντην μερια που ειναι οι βαλισνεριες εχουν καλυφθει μεχρι την μεση τα μισα φυτα και σχεδον ολοκληρα τα κοχυλια που βρισκονται εκει κοντα...
-------------------------
Ξεχασα!Να το χαιρεσαι φυσικα!!! :)

Stivv27 26-02-14 10:43

Ομορφα τα μπουλντοζακια σου!
Να ειχα και γω κανενα αρσενικο να εβλεπα γεννες......

nazgul 26-02-14 10:48

Παράθεση:

Πραγματικα δεν ξερω πως το καταφερνεις να ειναι τοσο τακτοποιημενο.Τα εχω τοσο λιγο καιρο και γινεται ο χαμος.Χθες γυρισα μετα απο απουσια 12 ημερων και περιττο να σου πω σε τι κατασταση βρηκα το ενυδρειο...Εχουν σκαψει τοσο πολυ πουβαποντην μερια που ειναι οι βαλισνεριες εχουν καλυφθει μεχρι την μεση τα μισα φυτα και σχεδον ολοκληρα τα κοχυλια που βρισκονται εκει κοντα...
Μμμμ...δεν θα το ελεγες και τοσο τακτοποιημενο, αν το εβλεπες απο κοντα και πιο λεπτομερως :D

Δεξια και αριστερα εχουν φτασει σχεδον στο κατω τζαμι απο το σκαψιμο, οπως και τις πετρες στα αριστερα τις εχουν αφησει στον αερα. Ηταν μεσα στην αμμο παλια. Επισης, στα δεξια βγαζω αμμο με την αλλαγη, γιατι σκεπαζουν το θερμαντηρα και την εισοδο του φιλτρου. Θελω να βαλω και αλλα κελυφη, γιατι τα περισσοτερα τα εχουν ριξει σε κρατηρα και αλλα τα εχουν σκεπασει εντελως.

Τα δικα σου αλλωστε, ειναι σε αλλη φαση αυτη τη στιγμη. Σκαβουν συνεχεια για να βαλουν τα μελλοντικα μικρα τους. Τα δικα μου, περα απο το σκαψιμο, παιζουν και φαπες για να επεκτεινουν την περιοχη τους, ωστε να μπορεσουν να βαλουν τα πολλα μικρα τους.


Παράθεση:

Ομορφα τα μπουλντοζακια σου!
Να ειχα και γω κανενα αρσενικο να εβλεπα γεννες......
Χρησταρα εντος των ημερων θα κανω κατασταση να βαλω και αλλα κελυφη, ωστε να μπουν αυτα που θα σου στειλω. Δεν σε ξεχασα, απλα εχω χαζεψει στη δουλεια αυτο τον καιρο και ο χρονος ειμαι περιορισμενος.

Αντζι 26-02-14 10:50

Καλα λεγε εσυ εγω βλεπω ενα ενυδρειο τακτοποιημενο και μαλιστα επιμελως χαχχα.
Ειναι το προτυπο μου και ανα διαστηματα ανοιγω το ποστ σου να το χαζεψω...

bloskas 26-02-14 11:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 824014)
Δεν σε ξεχασα, απλα εχω χαζεψει στη δουλεια αυτο τον καιρο και ο χρονος ειμαι περιορισμενος.

αληθεια λεει! μια μπυρα δεν εχουμε πιει! :D πωω ποτε γινανε τοσα πολλα ρε!!

nazgul 26-02-14 11:31

Παράθεση:

αληθεια λεει! μια μπυρα δεν εχουμε πιει! :grin:
Θα γινει και αυτο στα κοντα ;)

nazgul 26-02-14 12:00

Παράθεση:

Καλα λεγε εσυ εγω βλεπω ενα ενυδρειο τακτοποιημενο και μαλιστα επιμελως χαχχα.
Τους εχω πει οτι αν ειναι καλα παιδια και δεν γκρεμισουν τις πετρες, θα τα ταϊζω grindal :D

Αντζι 26-02-14 12:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 824022)
Τους εχω πει οτι αν ειναι καλα παιδια και δεν γκρεμισουν τις πετρες, θα τα ταϊζω grindal :D


Α και δωροδοκια στο παιχνιδι...πες τα μας αυτα ντεεε :)

lion 26-02-14 12:28

Kαλά βρε παιδί μου, ούτε λίγο άλγη :shock: ; Πως το κατάφερες; (για πες...)

nazgul 26-02-14 14:17

Παράθεση:

Kαλά βρε παιδί μου, ούτε λίγο άλγη :shock: ; Πως το κατάφερες; (για πες...)
E εχει λιγη πρασινη σε μερικες πετρες, οπως και ελαχιστη σε μερικα κελυφη. Αλλα γενικα καλα παει για ενα χρονο λειτουργια. Χειροτερα το περιμενα. Κατα τα αλλα, μια grolux εχω, σχετικα καλη κυκλοφορια (eheim 2213), μεγαλες αλλαγες καθε εβδομαδα και ενα (εδω και μια εβδομαδα 2) nerite. Αυτα.

ChocolatePuma 26-02-14 20:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Αντζι (Μήνυμα 824008)
Πραγματικα δεν ξερω πως το καταφερνεις να ειναι τοσο τακτοποιημενο.

Τους βάζει τις φωνές, μόλις τα δει να σκάβουν!!!:D




Να τα χαίρεσαι Θοδωρή...!!!:lol:

Αντζι 26-02-14 20:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 824130)
Τους βάζει τις φωνές, μόλις τα δει να σκάβουν!!!:D


Χαχαχα καθολου απιθανο!!!

nazgul 26-02-14 20:57

Ειμαι καλο αφεντικο, τα αφηνω να κανουν τη ζωη τους :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:20.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02692 seconds with 10 queries