Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Reef (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=203)
-   -   1000+1 απορίες ενος νεοθαλασσινου! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=68635)

nikolaosbouk 30-05-13 16:08

γυρω στο 5% παραπανω.

Παναγιώτης Κ 30-05-13 16:41

Αν αλλάξεις και προφίλτρα και μεμβράνη στην ουσία αλλάζεις όλη την όσμωση!

Tsipourinos 30-05-13 21:01

σωστος ο πανος,το ξερω,οποτε αλλαζω μονο μεμβρανη η μονο προφιλτρα για αρχη??νικολα της waterwaves ειναι ετσι κ αλλιως ολη η Α/Ο την πιο φθηνη πηρα!τελικα πηρα τα ανεμιστηρακια που λεγαμε τα οποια τοποθετησα στο sump!ψοντρολλερ μαλλον θα το παραγγηλω αυριο απο ebay το stc 1000 μιας κ τυχαινει να το εχει και ενας γνωστος κ μου ειπε οτι ειναι οκ!ελπιζω ν αρχισει να πεφτει συντομα η θερμοκρασια γτ παλι στους 28 τη μετρησα... :(

Tsipourinos 30-05-13 21:05

1 Συνημμένο(α)
αυτους πηρα κ εχω κ της ιδιας μαρκας αναπληρωση και ειμαι ικανοποιημενος μεχρι στιγμης...

ChocolatePuma 30-05-13 21:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tsipourinos (Μήνυμα 767410)
παιδια ειδα τιμες απο ανεμηστηρακια και γενικα ειναι πολυ φθηνα!νικολα παρακολουθησα το θεμα που μου εστειλες το οποιο ηταν πολυ ενδιαφερον και μακαρι να μας παρουσιαζουν ολοι τοσο καλα τις διμιουργιες τους,αλλα η τιμη που εβγαινε στο τελος ηταν στα 100 ευρωολα μαζι πλην του θερμοστατη που οκ εχω εξαλου,απο κει και περα 45 περιπου κανει το κντρολερ οπου το stc ειδα στο ebay στα 25 και 55 κανουν τα ανεμηστηρακια μαζι ομως με καλωδια τρυπες κ.α τα οποια εγω βρηκα ετοιμα με 41 ευρω τα 4,χθες που ειπα για 69 ευρω ειχα κανει λαθος και ηταν τα 6,οποτε μαλλον θα καταληξω στην 4αδα τωρα για να κανω τη δουλεια μου μες το μηνα θα παρω κ το κοντρολερ το οποιο μπορω και παλι να συνδεσω!συνολικα 65 ευρω!αν μου διαφευγει κατι παρακληση ενημερωστε με!

Είμαι άσχετος με τα αλάτια, αλλά για το θέμα ψύξης το έχω ψάξει αρκετά πριν αγοράσω διάφορα (φυσικά "πέταξα" πρώτα μερικά ευρώπουλα)
Πρώτα απ όλα να ξέρεις πως το 99% είναι κινέζικα
Δευτερον, αν θες μαθε πόση ροή έχει το κάθε ανεμιστηράκι από αυτα που σκέφτεσαι να αγοράσεις. Ο αριθμός 4 ή 6 δεν σημαίνει κάτι, αν δεν έχουν καλή ροή
Η διαφορές είναι τεράστιες, ανάμεσα σ αυτά που κυκλοφορούν
Μια 3αδα 80αρια και ενα καλο τροφοδοτικό κάνουν περίπου 6-7 ευρώ
Ο STC είναι σχεδόν παντού ο ίδιος, λιγάκι πιο ακριβός αν έρθει από Μ. Βρετανία

Ασε που αν φτιάξεις κάτι μόνος σου, το κάνεις όπως ακριβώς θέλεις ;)

Edit : Άκυρο το ποστ! Μόλις είδα ότι τελικά τους αγόρασες!!!! :smt031

Παναγιώτης Κ 30-05-13 21:10

Πρόσεξε.
Θα μετρήσεις να δεις πόσο σου βγάζει η όσμωση καθαρό νερό με τα παρών φίλτρα.
Μετά θα πάς και θα αλλάξεις προφίλτρα. Αν δεν πέσει τότε σημαίνει ότι το νερό σου δεν καθαρίζει άλλο. Ότι κάνει κάνει. Αν πάλι δεις ότι η μέτρηση με το tds συνεχίζει να ανεβαίνει παρόλο που άλλαξες προφίλτρα τότε θέλει άλλαγμα η μεβράνη.
Στο περίπου κάθε 6μηνο θα αλλάζεις προφίλτρα και κάθε 2,5 - 3 χρόνια μεμβράνη. Αλλά μιας και έχεις tds θα το καταλαβαίνεις καλύτερα το πότε. ΑΝ πάνω στο 6μηνο συνεχίζει να δουλεύει καλά η όσμωση, τότε δεν εφυσυχάζεσαι και δεν αλλάζεις προφίλτρα, γιατί κάποια στιγμή θα μπουκώσουν και θα αρχίσει η αντίστροφη μέτρηση για την μεμβράνη. Στην ουσία τα προφίλτρα προστατεύουν την μεμβράνη. Η μεμβράνη ρίχνει το tds.
-------------------------
Ωχ, πολύ φοβάμαι ότι θα το παγώσεις το ενυδρείο με τους ανεμιστήρες αυτούς χωρίς κοντρόλερ. Είναι πολλοί για τα λίτρα σου!

Tsipourinos 30-05-13 22:10

σακη σ ευχαριστω πολυ για το σχολιο και δεν πηγε αδικα μιας κ ισως αυτο που πηρα να ειναι μερικα πεταμενα ευρω κ για μενα!οκ το θεμα ειναι να μαθαινουμε κιολας!κ γενικα ειμαι θετικος να ακουω γνωμες ασχετα αν ολοι μου λενε ασπρο κ εγω λεω μαυρο!θελω γνωμες!παναγιωτη σ ευχαριστω γτ μου εβαλες σε μια σειρα το θεμα Α/Ο απλα να σημειωσω οτι την εχω παρει καινουρια πριν απο περιπου 2μιση μηνες!οσο για τους ανεμηστηρες ναι μου ειπαν οτι κανουν καλη δουλιτσα αν κ ο στοχος μου δεν ειναι να το παγωσω απλα να βγαλω το καλοκαιρι κοντα στους 25 βαθμους!τωρα που μπηκε σε λειτουργια κ μεχρι να δω τι θα κανω με κοντρολερ θα το παρακολουθω λιγο περισσοτερο αν κ μια εξυπνη ιδεα που διαβασα στις οδηγιες τους ηταν να τους βαλω σε χρονοδιακοπτη να δουλευουν οταν εινια αναμενα τα φωτα!αλλα γενικα μπορεις να ρυθμησεις ενα χρονοδιακοπτει να τους βαζεις να δουλευουν ολο το 8ωρο που ειναι αναμενα τα φωτα και μετα π.χ ανα 1μιση ωρα να δουλευει ωστε να μην προλαβει η θερμοκρασια να κανει μεγαλα σκαμπανεβασματα!! (το μιαμιση ωρα ειναι τυχαιο)

Παναγιώτης Κ 31-05-13 07:58

Και πάλι, 6 ενεμιστήρες στα λίτρα σου πιστεύω είναι πολλοί. ΑΚόμα και με χρονοδιακόπτη πιστεύω θα το παγώσεις.
Αν δεν βάλλεις κοντρόλερ δεν θα κάνεις δουλειά.


Την όσμωση μην την πειράζεις.
Καλή είναι. Τόσο ήταν να βγάζει. Είναι 2 μηνών, πότε πρόλαβε και μπούκωσε!

Tsipourinos 31-05-13 10:35

Οκ πανω ευχαριστω κ παλι!οι ανεμηστηρες ειναι 4 σε μπερδεψε το κουτι το ξερω!!!οντως το πρωι το θερμομετρο μου εδειχνε 25-26 κ τους εχω κλεισει για λιγο!μεχρι να δω τι θα κανω με κοντρολλερ!οκ ναι θα την αφησω λιγο την Α/Ο αλλα θα την παρακολουθω!!

Παναγιώτης Κ 31-05-13 10:57

Μην αφήνεις να γίνονται μεγάλες διακυμάνσεις στην θερμοκρασία.
Δηλαδή μην το αφήνεις να πάει 28 και μετά το ρίχνεις 25.

Tsipourinos 31-05-13 11:05

Ναι ναι οκ θα προσπαθησω να το κρατησω κοντα 25!!

Παναγιώτης Κ 31-05-13 11:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tsipourinos (Μήνυμα 767632)
Ναι ναι οκ θα προσπαθησω να το κρατησω κοντα 25!!

Κάντο 26, 26,5 καλύτερα τώρα που είναι και καλοκαίρι Ώστε να έχεις και ανοχές αν πάει 25 ή 27;)

nikolaosbouk 31-05-13 15:58

Τσιπουρινε μου κανονισε να εχεις 26 βαθμους χειμωνα καλοκαιρι.
Αλλα μην ανχωνεσαι το καλοκαιρι αν ανεβει μεχρι και 28 βαθμους, παραπανω μην παει γιατι θα λιωσουν τα soft και πρωτα απο ολα η xenia elongata (εαν εχεις).

Tsipourinos 31-05-13 20:10

Λοιπον μετραω θερμοκρασια με το tds meter μιας κ απο οτι ειδα παει καλα συμφωνα με ενα θερμομετρο δωματιου π εχω,ενω το γιαλινο θερμομετρο μ χανει ενα βαθμο!λοιπον τωρα μετρουσα κ μ δειχνει ακριβως 26,επεσε μεχρι 25,9 σε μια στιγμη οπου αναψε το φωτακι του θερμοστατη κ με το π εσβησε το φωτακι ξαναμετρησα 26!!!!οποτε πιστευω μεχρι να μ ερθει το κοντρολερ θα τη βγαλω κ ετσι καθαρη!!

nikolaosbouk 01-06-13 00:41

Μην αγχώνεσαι , εδω chiller έχουμε και δεν πέφτει κάτω από 23 με τίποτα!!

Tsipourinos 01-06-13 14:28

Πηρα το eliwell και για να μη χαλαω τα καλλωδια του θερμοστατη κ των ανεμηστηρων εφτιαξα αλλα με φις!το βραδακι θα μπει σε λειτουργεια!!

nikolaosbouk 02-06-13 00:43

Άντε με καλό;-)

Tsipourinos 02-06-13 16:20

2 Συνημμένο(α)
σ ευχαριστω νικολα το συνδεσα αν κ επειδη ειμαι λιγο ασχετος με τετοια μου πηρε λιγη ωρα αλλα τελικα ειναι οκ,το δοκιμασα τρυβοντας λιγο τον αισθητηρα για να ζεσταθει μεχρι που ανοιξσν οι ανεμηστηρες!!το ρυθμισα να δουλευει απο 24,5 εως 26,5!πρωτη απορια:το eliwell μου λεει τωρα 26,3 βαθμους,οσο και το γυαλινο, ενω το tds meter 27,1 δεν ειναι κ μικρη η διαφορα!υπαρχει καποιος τροπος να δω ποιο λεει αληθεια??καμια ιδεα?σημερα εγινε αλλαγη νερου,ανθρακα και αντιφοσφωρου απλα βρηκα πανω στο βραχο που ηταν οι μπαλιτσες λιγη αλγη απο αυτη που μου ειπε ο παναγιωτης με τις μπαλιτσες!θα φυγει μονη της απο πεινα αυτη η πρεπει να βοηθησω κ εγω καπως??

nikolaosbouk 02-06-13 17:20

Του tds η δουλεια δεν είναι να μετράει τέλεια την θερμοκρασία, το κοντρολερ όμως είναι φοβερά αξιόπιστο οπότε Καταλαβαίνεις. Την άλγη αστην να πεινάσει και βλέπεις;-)

Tsipourinos 02-06-13 20:58

Οκ κατανοητοτατο!στην προσπαθεια μ να καλιμπραρω το θερμομετρο λοιπον του tds χαλασα τη μετρηση του!εψαξα γενικα στο ιντερνετ για καλομπραρισμα αλλα δεν βρηκα κατι ιδιαιτερο!στις οδηγιες λεει για nacl (αλατι) κ καποιοι μιλουν για φυσιολογικο ορο αλλα στον φυσιολογικο ορο ποσα ppm πρεπει να δω ξερουμε;;

nikolaosbouk 02-06-13 21:08

Λογικά μέχρι 002 ppm

Παναγιώτης Κ 02-06-13 21:28

Βάλτο σε απιονισμένο. 001 ππμ.

exelix 02-06-13 21:34

Καλύτερα να αγοράσεις ένα υγρό καλιμπραρίσματος, οι άλλες μέθοδοι δεν είναι αξιόπιστες.

nikolaosbouk 02-06-13 23:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 768274)
Καλύτερα να αγοράσεις ένα υγρό καλιμπραρίσματος, οι άλλες μέθοδοι δεν είναι αξιόπιστες.

+100:thumbup:

Παναγιώτης Κ 02-06-13 23:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 768274)
Καλύτερα να αγοράσεις ένα υγρό καλιμπραρίσματος, οι άλλες μέθοδοι δεν είναι αξιόπιστες.

Που να το βρει?
Θεωρείται ότι είναι καλιμπραρισμένο απο το εργοστάσιο!



Tsipourinos έστριψες την βίδα που έχει απο πίσω?

nikolaosbouk 02-06-13 23:48

Έχουν τα μαγαζιά ρε Παναγιώτη....λες να μην έστριψε την βίδα? Έχει πλάκα.....

Παναγιώτης Κ 02-06-13 23:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolaosbouk (Μήνυμα 768312)
Έχουν τα μαγαζιά ρε Παναγιώτη....λες να μην έστριψε την βίδα? Έχει πλάκα.....

Ναι αλλά θα έχουν?
Σε κανα χημείο μόνο, αλλά θα είναι το κατάλληλο?

Τον ρώτησα για την βίδα, γιατί αν δεν την έστριψε δεν ξερυθμίστηκε.
Αν το έβαλλε μέσα στο θαλασσινό τότε του δείχνει άλλα ντ'άλλων!
Αλλά αν το ξεπλύνει μπροστά με όσμωση μέσα σε 3,4 βυθίσματα(όχι όλο, μόνο η μύτη του) συνέρχεται.

exelix 03-06-13 00:04

Και σε petshop άμα ζητήσει θα του φέρουν. Ένα διάλυμα χλωριούχου νατρίου είναι με συγκεκριμένο TDS. Ορίστε και από ebay: http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_fr...ration&_sop=15

Tsipourinos 03-06-13 00:23

ναι παναγιωτη την εστριψα... :( οκ επειδη τυχαινει να εχω φυσιολογικο ορο θα κανω μια δοκιμη με αυτο να το καλιμπραρω και θα δω αν φτανει στο 2...διαφορετικα μπορει να πεταχτω στο πετσοπ και να το καλυμπρερω συμφωνα με του πετσοπα!

Tsipourinos 04-06-13 14:54

συνεχιζουμε την περιπετεια και σε αυτο το σημειο ειναι που θελω να μου πειτε για τη chaeto! υπαρχει συγκεκριμενο φως η watt που θελει η βαζουμε απλα λιγο φως??


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02336 seconds with 10 queries