Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   96litre Revolution!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25293)

Σπύρος Μ 04-06-08 10:40

Tώρα θα κάνω αλλαγή.Επειδή θα βάλω το ψιλό χαλίκι να βγάλω τα φυτά και να τα βάλω σε εναν καθαρό κουβά και να τα αφήσω μέχρι να τελειώσω την αλλαγή υποστρόματος;Θα βάλω για βοήθεια και το φίλτρο του 120λιτρου για να έχω καλύτερο φιλτράρισμα.

Πάνος 04-06-08 10:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 269437)
Tώρα θα κάνω αλλαγή.Επειδή θα βάλω το ψιλό χαλίκι να βγάλω τα φυτά και να τα βάλω σε εναν καθαρό κουβά και να τα αφήσω μέχρι να τελειώσω την αλλαγή υποστρόματος;.

η να τα βαλεις σε δοχειο κλειστο η αν τα βαλεις σε κουβα να εχεις και νερο μεσα....ετσι η αλλιως δε πρεπει να στεγνωσουν..επειδη θα σου παρει μαλλον ωρες μεχρι να αλλαξεις το χαλικι....εγω τα κλαδεματα τα διατηρω σε λεκανη με νερο ενυδρειου

Σπύρος Μ 04-06-08 10:45

To φίλτρο του aqua-atlantis 120λιτρο θα κάνει για το 96αρι πιστεύω.Να κάνω μπόλιασμα απο το σπόγγο;

Πάνος 04-06-08 10:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 269444)
To φίλτρο του aqua-atlantis 120λιτρο θα κάνει για το 96αρι πιστεύω.Να κάνω μπόλιασμα απο το σπόγγο;

βαλε και τα 2 φιλτρα να δουλευουν μαζι για μερικες μερες αλλα βαλε στο καινουριο και μπολι....

Σπύρος Μ 04-06-08 18:59

Tο 120αροφιλτρο έχει μόνο έναν σωλήνα eheim.Μπορώ εγώ να βάλω μπλε σφουγγάρι αλλά και κεραμικά μακαρόνια απο το 96αρόφιλτρο αλλά δεν έχει ούτε βεντούζες.Να ρωτήσω τον bandit4 πως να το στηρίξω;Θα γίνει η αλαγή τελικά το απογευμα για να πάρω και άλλον ένα κουβά για να κάνω εναλλαγή χώματος
-------------------------
Εγινε η αλαγή νερού.Θα βάλω τελικά ενα καλό και μικρό εσωτ.φίλτρο

xontros 04-06-08 19:04

Όταν λες αλλαγή νερού, εννοείς όλη τη διαδικασία-αλλαγή του χαλικιού?
Για το 96άρι μιλάμε πάντα, έτσι? Έλα ρε θηρίο! Μπράβο!

Τα φυτά πώς τα τοποθέτησες τελικά? Έβαλες και καμία ρίζα/πέτρα?

Αν θέλεις βοήθεια με το aquascape, ανέβασε φωτό να δούμε πώς είναι η διάταξη των φυτών, για να κάνεις τις όποιες βασικές αλλαγές όσο το δυνατόν πιο νωρίς, για να αφήσεις μετά τα φυτάκια σου ήσυχα να αναπτυχθούν, και να μήν τα ταλαιπωρείς με μετακινήσεις.. Αν και.. με τα φυτεμένα, οι αλλαγές δε σταματούν ποτέ!

Σπύρος Μ 04-06-08 19:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 269617)
Όταν λες αλλαγή νερού, εννοείς όλη τη διαδικασία-αλλαγή του χαλικιού? ναι
Για το 96άρι μιλάμε πάντα, έτσι? Έλα ρε θηρίο! Μπράβο!
το έκανα λίγο χάλια το σπίτι
Τα φυτά πώς τα τοποθέτησες τελικά? Έβαλες και καμία ρίζα/πέτρα
Δεν πρόλαβα να πάω στην Κηφησιά(σε ενα πετ)αλλά πρόσθεσα μερικές ακόμη

Αν θέλεις βοήθεια με το aquascape, ανέβασε φωτό να δούμε πώς είναι η διάταξη των φυτών, για να κάνεις τις όποιες βασικές αλλαγές όσο το δυνατόν πιο νωρίς, για να αφήσεις μετά τα φυτάκια σου ήσυχα να αναπτυχθούν, και να μήν τα ταλαιπωρείς με μετακινήσεις.. Αν και.. με τα φυτεμένα, οι αλλαγές δε σταματούν ποτέ!

Θα βάλω.
-------------------------
Θα βάλω φωτο αύριο γιατί σήμερα είναι το νερό θολό με τόσο μεγάλη αλλαγή καπου στο 45%.Δεν βλέπω σχεδον τίποτα.Να βάλω λίπασμα της σερα ή kai excel?

alexinio 04-06-08 19:30

Όχι τώρα στην αρχή...
Με την πάροδο του χρόνου θα δεις τι ανάγκες έχουν τα φυτά σου και θα προσθέσεις κάτι ανάλογο.
Εγώ τους πρώτους τέσσερεις μήνες δεν είχα βάλει ζουμί στο ενυδρείο.
Τώρα βάζω που και που ένα γενικό και excel

Σπύρος Μ 04-06-08 20:14

Δηλαδή καθόλου λίπασμα;Θα τα χάσω ολα:(

PascM 05-06-08 00:38

Γιατί να τα χάσεις ?

Σπύρος Μ 05-06-08 06:47

Mετα την αλλαγή χαλικιού χάθηκαν 3 γκάπι.Δεν είμαι σύγουρος αλλά μέτρησα 7.Της θυληκιάς το μαύρο στην κοιλιά έχει γίνει ανοιχτό ροζ οποτε μάλλον τα έχασε ή γέννησε.Το χαλίκι το χοντρό βγήκε σχεδόν ολο εντός απο 50γραμμάρια.Τα κακά τως ψαριών είχαν φτάσει κάτω απο τοχαλίκι με αποτέλεσμα το ενυδρρείο οταν του αλλαξα το νερό ήταν σαν βάλτος.Θα πάρω γιατί πρέπει(ο πετ-σοπας μου είπε πως η τρόμπα τα καθαρίζει όλα)μια σκούπα βυθού γιατί έχω γεμίσει ακαθαρίες και υπολειματα τροφής.Έβαλα πολύ χαλίκι 2 τσουβάλια αρα καπου στα 15κιλά.Ειναι 13εκ. με το μέτρο το πάχος του χαλικιού.Να βάλω μερικές θυληκιές γκαπινες ακόμα ή τωρα που έχω 7 μπορώ να βάλω xiphophorus helleri,xiphophorous variatus,platys,mollys(ενα είδος απο αυτά)και τα κορυντόρας(αν βρώ sterbai)μια 5αδα-6αδα;

Σπύρος Μ 05-06-08 08:26

2 Συνημμένο(α)
Φοτος:Τελικά τα γκαπάκια τα μέτρησα 8 μπορεί να είναι και περισσότερα

tasinio 05-06-08 11:58

1foto:


leopardalis????pleco???

Σπύρος Μ 05-06-08 12:13

Ναι;Δηλαδή είναι josemailanus pleco(καπως έτσι);Αρα πρέπει να φτιάξω μια δεξαμενή για να τον στεγάσω.Στενοχωριέμαι να τον δώσω αλλά τον έχω 1 χρόνο 3 μέρες και κάτι ώρες(απο τοτε που πείρα το ενυδρείο).Λοιπάμαι και αυτόν.Μπορώ να τον βάλω και αυτόν προσωρινά στο 120αρι;

tasinio 05-06-08 13:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 269813)
τον έχω 1 χρόνο 3 μέρες και κάτι ώρες(απο τοτε που πείρα το ενυδρείο).


:D:D:D
-------------------------
http://www.planetcatfish.com/catelog...species_id=177



θα gini πολύ μεγάλο:smt009 έτσι:smt039 bye bye pleco...sorry

xontros 05-06-08 13:44

Άρα λοιπόν, αλλαγή χαλικιού εξετελέσθη..
Το φίλτρο θέλει αλλαγή, ελπίζω ότι το έχεις δρομολογήσει το θέμα..
Τα ψαράκια που δεν ταιριάζουν θα φύγουν είπες.. Περιμένουμε..

Τώρα: τα γκαπάκια πόσα είναι αρσενικά vs θηλυκά?
Και.. Βάλε και καμία γενική φωτό + τα είδη των φυτών για να κουβεντιάσουμε το aquascape!
Λίπασμα όχι ακόμα.. Άσε να προσαρμοστούνε τα φυτά και να αρχίσουν να αναπτύσσονται και βλέπουμε..

Είσαι σε καλό δρόμο πάντως, καλή συνέχεια!

Σπύρος Μ 05-06-08 13:48

Για φίλτρο σκέφτομαι της εχέιμ αυτό http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...IJDmhTdyRTLAmz
Φυτά έχω αυτά:...ludwigia repens....hydrophila polysperma....leucocephala...egeria densa....ceratophyllum demercum...pistia strtiotes...limnophilla aquatica...
Γκάπι 3 αρσενικά και ολα τα άλλα θυληκά.Νομίζω 5-6 θυληκά

xontros 05-06-08 14:30

Φίλτρο θα πρότεινα εξωτερικό.. Το εσωτερικό, πέραν του ότι θα σου τρώει χώρο, θα σε δυσκολέψει (μελλοντικά) και στο aquascape..

Η αναλογία αρσενικών-θηλυκών γκάπι είναι μια χαρά! Σύντομα θα έχεις και γέννες!

Τα φυτά που έχεις είναι ταχείας ανάπτυξης, οπότε κάποια στιγμή θα χρειαστείς και CO2.. Και φωτισμό.. Και λιπάσματα.. (με τη σειρά που τα γράφω) Θα σου αρέσει η όλη φάση, θα φτιάξεις τα DIY συστηματάκια σου και θα την καταβρείς εσύ που είσαι και των κατασκευών..

Προτείνω τα stem plants να τα φυτέψεις σε ματσάκια των 3-4, με τα όμοια φυτά όλα μαζί.. Μή βιαστείς να τα απλώσεις, όταν αρχίσουνε να μεγαλώνουνε θα κλαδεύεις, θα ξαναφυτεύεις και σύντομα θα τιγκάρει το ενυδρείο! Προς τα πίσω γενικά να τα βάλεις (αφού παίρνουν μπόι τα περισσότερα από αυτά), για να αφήσεις ελεύθερο χώρο μπροστά και στο κέντρο για να κολυμπάνε τα ψαράκια.. Να φορτώσεις περισσότερο τις δύο πίσω γωνίες σου, δημιουργεί έτσι πιο ωραία αίσθηση του βάθους..

Σπύρος Μ 05-06-08 16:04

Δεν είναι και τόσο μεγάλο φίλτρο.Θα κρίβεται απο τη λουτβίτζια και και μια μεγάλη βαλισνερία που θα αγοράσω.Θα τα μετακομίσω τα φυτά.Δεύτερο φωτισμό επειδη δεν ξέρω να βάζω μπορεί να παω το καπάκι σε εναν ηλεκτρολόγο και να μου βάλει 2-3 υποδοχές έτοιμες και να βάλω αλλες 2-3 λαμπες 18w οπότε 18x4=72w=0,75w per litre.Απλά ψάχνω για εναν φθηνό για να μου φτιαξει και τα δυο καπάκια

xontros 05-06-08 16:17

Μπορείς να μετρήσεις διαστάσεις?
Μήκος & πλάτος, εσωτερικά, και ύψος από το πάνω μέρος του χαλικιού, μέχρι την επιφάνεια του νερού (η οποία πρέπει να είναι μέχρι εκεί που ξεκινάει το καπάκι)..

Και μία φωτό το καπάκι από μέσα ίσως βοηθούσε να σου πούμε πώς μπορείς να το κάνεις και μόνος σου (και να μήν τρέχεις σε ηλεκτρολόγους)..

Σπύρος Μ 05-06-08 16:46

Θα βάλω λάμπες μάλλον μαζί με τον πατέρα μου αφού ξέρει και αυτός.
Αντε το πολυ να χαλάσει και το καπάκι και να βάλει κανλεναν προβολέα.

xontros 05-06-08 17:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 269888)
Μπορείς να μετρήσεις διαστάσεις?
Μήκος & πλάτος, εσωτερικά, και ύψος από το πάνω μέρος του χαλικιού, μέχρι την επιφάνεια του νερού (η οποία πρέπει να είναι μέχρι εκεί που ξεκινάει το καπάκι)..

Και μία φωτό το καπάκι από μέσα ίσως βοηθούσε να σου πούμε πώς μπορείς να το κάνεις και μόνος σου (και να μήν τρέχεις σε ηλεκτρολόγους)..

Διαστάσεις? Φωτό?

Σπύρος Μ 05-06-08 18:09

60εκ.
Φωτο δεν μπορώ να βρω αυτή τη στιγμή εκτός απο αυτή ου εχω ανεβάσει παλιότερα:
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....5&d=1211111528
Το ξέρω πως δεν φαίνετε καλά.Δεν βρίσκω το κινητό μου η τη φωτογραφική μου για να βγάλω καινούρια

xontros 05-06-08 18:22

Διαστάσεις εννοούσα του ενυδρείου! zw

Τώρα, έτσι όπως φαίνεται εκ πρώτης όψεως, πρέπει να είναι πολύ εύκολο να μπει λάμπα:

Η 1η εναλλακτική είναι να αφήσεις την υπάρχουσα όπως είναι, να πάρεις έναν ανακλαστήρα, πιατράκια (συνήθως υπάρχουν μαζί με τον ανακλαστήρα), βιδίτσες με παξιμαδάκια, και ένα συστηματάκι με ballast, starter & στεγανά ακροφύσια (όπως σου γράφουν εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25418), και να κάνεις πατέντα παρόμοια με του Χρήστου ( http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22222 ), όπως είναι και στο άλλο σου το ενυδρείο..

Και φυσικά υπάρχει και η 2η εναλλακτική, να ξηλώσεις το σύστημα που έχει και να κάνεις το παραπάνω 3 φορές, για ακόμη περισσότερο φως!

Σπύρος Μ 05-06-08 18:44

Λοιπόν το 96λιτρο είναι 80*30*40
το 120λιτρο είναι 100*30*40

xontros 05-06-08 19:17

Διαβάζεις αυτά που σου γράφω, ή τσάμπα παιδεύομαι?

Ύψος σου είπα από το πάνω μέρος του χαλικιού, μέχρι εκεί που ξεκινάει το καπάκι (όπου θα πρέπει να είναι και η στάθμη του νερού).. zw

Δε μπορεί να είναι 40cm! 80x30x40 κάνει 96 λίτρα, όσα δηλαδή είχες και με 7-8cm χαλίκι! Τώρα έχεις 13! Για μέτρα ξανά να δούμε!
Και αν είναι 5χιλιοστά το τζάμι σου, οι εσωτερικές διαστάσεις θα είναι 79x29x40, οπότε άλλα 5 λίτρα λιγότερα!
Μέτρα σωστά! Και μή βιάζεσαι να απαντήσεις!
Ή αλλιώς, πες μου να μήν ασχολούμαι!

dizio 05-06-08 19:32

μπορείε να κάνεις και αυτό. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24981

xontros 05-06-08 19:42

Πάει ο μικρός μας φίλος.. Τσάμπα κόπος τελικά.. :(

theofilos 05-06-08 19:45

1 εβδομαδα ρεπω πηρε να ηρεμησει ;).

nickthegreek 05-06-08 19:48

Αν περειμένεις μέχρι τις 12 του μήνα απο οτι μου είπε θα σου πει.
Δεν επιτρέπεται να γράφει απο το δικό μου προφίλ!!!
Οπότε θα του κάνω την χάρη να του μετρήσω εγώ.
Και θα τον βοηθήσω να βάλει και την πρόσθετη λαμπα!

Υ.Γ:Δεν έπρεπε να μιλάει σε ποστ που δεν είναι δικά του.Τα ήθελε.Και του εξήγησα πως σε αυτό το φόρουμ υπάρχει μια 'Ιεραρχία' και πως θα την πληρώνει αυτός.Δεν με άκουσε.Κρίμα.Και οταν ξαναμπει θα του κάνω μια παρατήρηση στα φυτά.Καλύτερα να πιάσει φυτά του ίδιου είδους σαν ματσάκι και να τα τοποθετεί σε άκρες και να κρύβει τα τζαμια και οτι αλλο δεν σχετίζεται με το φυσικό τους περιβάλλον.Αυτά απο εμενα;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:42.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02573 seconds with 10 queries