Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ενυδρεία με χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=162)
-   -   180 lit. χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91552)

manos3 28-09-16 11:05

Θα κάνω για καλό και για κακό μιας και το πήρα. Μπορεί να μπει παράλληλα με το αλάτι ή υπάρχει πρόβλημα?

Τάκης 28-09-16 11:57

Μαζί με το αλάτι

tsala 28-09-16 12:57

Οχι δεν υπαρχει, μαζι βαλτο.

Fishermen1234 28-09-16 13:13

Συμφονω με τα παραπάνω, αλλά μην ξεχνας πως το esha 2000 μπορεί να βλάψει τα μαλάκια.(τα ramshorn στην περίπτωση σου)

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A7-30HC μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

delta66 28-09-16 13:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fishermen1234 (Μήνυμα 967371)
Συμφονω με τα παραπάνω, αλλά μην ξεχνας πως το esha 2000 μπορεί να βλάψει τα μαλάκια.(τα ramshorn στην περίπτωση σου)

Δεν τα πειραζει.

Fishermen1234 28-09-16 13:34

Έτσι λέει όμως στις οδηγιες

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A7-30HC μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

delta66 28-09-16 13:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fishermen1234 (Μήνυμα 967377)
Έτσι λέει όμως στις οδηγιες

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A7-30HC μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Λεει "ισως". Tο εχω χρησιμοποιησει με ramshorn, σε διπλασια δοσολογια απο την κανονικη και για 6 ημερες θεραπειας αντι για 3.
Για πιο ευαισθητα (πχ zebra) "ισως". Για ramshorn κανενα προβλημα.

Fishermen1234 28-09-16 13:53

Κι εγώ επάνω γράφω "μπορεί" .
Αν το έχεις δοκιμάσει με ramshorn τότε λογικά δεν θα πειράξει και τα ramshorn του Μάνου . [emoji6]

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A7-30HC μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

manos3 09-10-16 17:27

3 Συνημμένο(α)
3η εβδομάδα θεραπείας με αλάτι και το ψαράκι φαίνεται οτι θα αναρρώσει πλήρως. Στην αλλαγή που έκανα σήμερα έβαλα 20 γραμ. αλάτι αντί για 30 γραμ. που έβαζα τις 2 προηγούμενες ώστε να μειώσω την περιεκτικότητα σταδιακά. Στο τέλος της θεραπείας σκέφτομαι να βάλω το ψάρι στο μεγάλο ενυδρείο, μαζί με τα άλλα, και γι΄αυτό αγόρασα μία γεννήστρα από δίχτυ. Θα το κρατήσω εκεί όσο το δυνατόν περισσότερο για να μην έχουμε τα ίδια για τρίτη φορά...

Συνημμένο Αρχείο 82193Συνημμένο Αρχείο 82196Συνημμένο Αρχείο 82195

υγ. τα ramshorn δεν είχαν το παραμικρό πρόβλημα με το esha2000 στην προτεινόμενη δοσολογία.

Artemisia 09-10-16 18:56

Σωστός !! :D
Μια χαρά ο survivor !! ;)
Tα ramshorn δεν τα πάνε καλά μόνο σε μαλακό νερό όλα τα άλλα τα αντέχουν :)

manos3 09-10-16 19:02

Survivor δε λες τίποτα!

Fishermen1234 10-10-16 06:54

Μπράβο, τα κατάφερε μία χαρά.
Το ελαστικό με αυτή τη γεννηστρα είναι πως όλοι τη σπάνε!

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A7-30HC μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

christoschor 10-10-16 08:25

Συγχαρητήρια φίλε μου. Μια χαρά τον βλέπω τον τυπάκο.....

Τάκης 10-10-16 08:32

Μπράβο Μανο :)
Ωραίος ο μικρούλης
Και τα ramshorn αντεχουν στις χειρότερες συνθήκες,
εκτός το μαλακό νερό ;)

manos3 10-10-16 09:44

Ευτυχώς πήγε καλά και δε φαίνεται να έχει κάποιο πρόβλημα. Δε δίνω ονόματα σε ζώα γενικά αλλά αυτό θα το λέω Survivor όπως είπε και η Αρτεμισία :).

Fishermen1234 10-10-16 13:07

Ούτε εγώ 😊, παρατσούκλια τους βγάζω για να τα ξεχωρίζω 😀

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A7-30HC μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala 10-10-16 18:03

Ωραιος Μανο!
μονο που το ψαρι ειναι μεγαλο για γεννηστρα, καλο ειναι να μην μεινει εκει πολυ , μην εχει αλλα προβληματα, λογω στρες.

Artemisia 10-10-16 18:42

Γιάννη αν ο φίλος μας κάνει μια 4πλάσια γεννήστρα (για το χρυσόψαρο) και την βάλει στο μεγάλο ενυδρείο θα έχει πρόβλημα ??

tsala 11-10-16 00:23

Για ποσο ομως?
το μεγεθος του δεν ειναι για να μενει σε γεννηστρα.
καλυτερα να μεινει σ ενα 40-60 λιτρο για 2 μηνες και μετα να μπει με τα αλλα.
κανονικα σε τετοιο μεγεθος, δεν θα επρεπε να το ενοχλουν..

manos3 11-10-16 08:01

Δυστυχώς είναι δύσκολο να μπει κάπου αλλού άμεσα. Οι επιλογές που υπάρχουν σε ενυδρεία είναι ένα 15λιτρο του Jumbo, ένα 40λιτρο με γαρίδες και το 180λιτρο με τα άλλα χρυσόψαρα.

Τώρα είναι στο 15λιτρο*** για να γίνει η θεραπεία με το αλάτι και σύντομα θα πρέπει να πάει αλλού. Το να μπει με τις γαρίδες το βλέπω δύσκολο γιατί μάλλον δε θα αφήσει καμία :D οπότε είναι μονόδρομος το κυρίως ενυδρείο. Η μόνη εναλλακτική που βλέπω είναι να πάρω κανένα σχετικά μεγάλο πλαστικό δοχείο και να το βάλω εκεί με το φίλτρο από το 15λιτρο.

Αυτό που με προβληματίζει είναι αυτό που έγραψε και ο Γιάννης, για ποιο λόγο το ενοχλούν ακόμα (είναι πάνω από 2 μηνών) και πότε θα μπορέσει να μπει με τα άλλα χωρίς πρόβλημα...

*** στο 15λιτρο το έβαλα μέσα στη γεννήστρα για να μην έχω να το κυνηγάω αργότερα. Επειδή στη γεννήστρα ήταν πολύ νευρικό, δεν είχε κάπου να κρυφτεί και ήταν μαζεμένο σε μία γωνία, κάλυψα τις 4 πλευρές του ενυδρείου για να μην τρομάζει. Αυτό έκανε δουλειά γιατί όποτε κοιτάξω από πάνω το βλέπω και κολυμπάει στον περιορισμένο χώρο που έχει.

Lth1 11-10-16 09:14

Σαμπλα απο ικεα..45 λιτρο+καπακι 9 ευρω νομιζω

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala 11-10-16 11:19

Συμφωνω με τον Λουκα.
Αστο εκει ενα 2μηνο, αρκετα ταισματα (πρωτεινη) και θα ειναι ετοιμο να μπει με τα αλλα.

manos3 11-10-16 12:29

Δεν έχουμε ΙΚΕΑ στην περιοχή μου αλλά κάτι θα βρω πιστεύω.
Είναι να μην γίνει η αρχή τελικά, ενός ψαριού μύρια ενυδρεία έπονται :D. Ξεκινάει κανείς με ένα μικρό ενυδρείο, περνάει σε μεγαλύτερο, θα φτιάξει και ένα γαριδάδικο, και ένα φυτεμένο, μια καραντίνα για ώρα ανάγκης, να μην φτιάξει και μια λίμνουλα στην αυλή...

tsala 11-10-16 12:31

ετσι παει :D
Μανο, καπου θα βρεις, αυτα δεν ειναι πολυ ακριβα.. και σε σουπερ μαρκετ βρισκεις.

stanisalus18 11-10-16 12:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manos3 (Μήνυμα 970667)
Δεν έχουμε ΙΚΕΑ στην περιοχή μου αλλά κάτι θα βρω πιστεύω.

Βρίσκεις ανάλογα κουτιά στα Praktiker, Leroy Merlin, Jumbo κτλ

manos3 11-10-16 12:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 970670)
ετσι παει :D
Μανο, καπου θα βρεις, αυτα δεν ειναι πολυ ακριβα.. και σε σουπερ μαρκετ βρισκεις.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 (Μήνυμα 970671)
Βρίσκεις ανάλογα κουτιά στα Praktiker, Leroy Merlin, Jumbo κτλ

Σίγουρα θα βρω σε super market στην περιοχή. Δεν ξέρω βέβαια τι ποιότητας πλαστικό θα είναι...

tsala 11-10-16 14:36

ολα παρομοιας ποιοτητας ειναι..
μην παρεις κανενα με ροδακια μονο και κανει κοιλια.

Artemisia 11-10-16 17:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manos3 (Μήνυμα 970667)
Δεν έχουμε ΙΚΕΑ στην περιοχή μου αλλά κάτι θα βρω πιστεύω.
Είναι να μην γίνει η αρχή τελικά, ενός ψαριού μύρια ενυδρεία έπονται :D. Ξεκινάει κανείς με ένα μικρό ενυδρείο, περνάει σε μεγαλύτερο, θα φτιάξει και ένα γαριδάδικο, και ένα φυτεμένο, μια καραντίνα για ώρα ανάγκης, να μην φτιάξει και μια λίμνουλα στην αυλή...

Πελάαααατη μου !!!:D:D:D Σε περιμένω και με λιμνούλα :D:D:D
Εγω ανάποδα τα έκανα Μάνο Μεγάλη λίμνη, Μικρή λίμνη, πιο μικρή λίμνη και πολλά ενυδρεία :D:D
2 Μηνων είναι και τα δικά μου τα χρυσόψαρα αλλά με τα μεγάλα δεν μπαίνουν με τίποτα μετά απο 4 μήνες το βλέπω. Γιατι τα χρυσόψαρα μου είναι 15-20εκ. τα common :cool:
Περιέργο που φοβάται τόσο, τα δικά μου μόλις με δούνε κυνηγάνε το χέρι μου .

manos3 11-10-16 18:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 970775)
Πελάαααατη μου !!!:D:D:D Σε περιμένω και με λιμνούλα :D:D:D .

Όλα θα γίνουν σιγά σιγά...

manos3 16-10-16 14:41

Θάνατος ψαριού
 
1 Συνημμένο(α)
Δυστυχώς σήμερα είχα την πρώτη απώλεια ψαριού στο λίγο χρόνο που ασχολούμαι με το κόσμο του ενυδρείου... Είναι το πρώτο ψάρι που απέκτησα και ο λόγος που ξεκίνησα το χόμπυ, ένα comet περίπου 1,5 χρόνου.

Από τα μέσα της εβδομάδας παρατήρησα ότι την περισσότερη ώρα ήταν μαζεμένο σε μία γωνιά αλλά όταν τάιζα έτρωγε και κολυμπούσε κανονικά, ενώ δεν είχε και κάποιο εξωτερικό σημάδι, από ότι μπόρεσα να δω τουλάχιστον (φωτό). Σήμερα το πρωί και ενώ ετοίμαζα τις αλλαγές νερού το είδα κάτω στην άμμο και το μαύρο common του τσιμπούσε την ουρά χωρίς να αντιδράει οπότε το πήρα και το έβαλα σε ένα πλαστικό δοχείο στο οποίο και κατέληξε το μεσημέρι...

Το δοχείο αυτό είναι ένα πλαστικό κουτί 70 lit (όπως συζητούσαμε τις προηγούμενες μέρες) το οποίο γέμισα χθες με νερό, τοποθέτησα ένα μικρό στρωμένο φίλτρο και έβαλα το μικρό χρυσόψαρο για να μην το έχω σε γεννήστρα. Πριν βάλω το νεκρό πλέον ψάρι σε αυτό, πήρα το μικρό και το έβαλα στο 15λιτρο που το είχα τις προηγούμενες μέρες.

Τί κάνω από δω και πέρα? Θέλω άμεσα να ξαναβάλω το μικρό στο 70 lit αφού το 15λιτρο που το έχω δεν έχει φίλτρο. Θα πρέπει να κάνω απολύμανση το πλαστικό δοχείο και το φίλτρο πριν βάλω το μικρό ή δεν χρειάζεται?

Σε ότι αφορά το κυρίως ενυδρείο, χρειάζεται να γίνει κάποια θεραπεία στα υπόλοιπα ψάρια? Αν ναι, τι θεραπεία από τη στιγμή που το ψάρι δεν έχει κάποιο εμφανές σύμπτωμα?

------------------------------
Edit: αλλαγή στα common και comet τα οποία είχα γράψει ανάποδα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:39.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02664 seconds with 11 queries