Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=120)
-   -   Malawi 330 λίτρα my way (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=77617)

Κωστας Malawi 13-02-16 13:40

μολις ειδαν καμερα ολα τα ψαρια μαζευτηκαν να μπουνε στο πλανο:D:D:D

tsala 13-02-16 13:58

αυτα ειναι!:p
ε, μην αφηνεις νιτρικα και για τα λελουδα! :D:D
απο καλιο νομιζω κι εγω οτι ειναι οι τρυπες..

Κλεόβουλος 13-02-16 14:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 920928)
μολις ειδαν καμερα ολα τα ψαρια μαζευτηκαν να μπουνε στο πλανο:D:D:D

όλο πόζα είναι τα μοντέλα μου :smt050

Κλεόβουλος 13-02-16 14:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 920935)
ε, μην αφηνεις νιτρικα και για τα λελουδα! :D:D
απο καλιο νομιζω κι εγω οτι ειναι οι τρυπες..

Γιάννη λέω να τα αφήνω να ανεβαίνουν όχι πολύ, γύρω στο 20.
Να ρίξω λες λίγο Flourish?
Ούτε ανούμπιες δεν μπορώ να προκόψω :D

tsala 13-02-16 14:18

εχεις και flourish? :smt120:smt120:smt120:smt120:D:D:D
καλο θα κανει το flourish, το απλο εχεις ή το Flourish Potassium?
το απλο δεν γνωριζω αν εχει καλιο μεσα :rolleyes: , ας μας πουν οι μποσταναδες..

μια χαρα μπορεις , εδω ανθισαν ... σε μενα ουτε μια φορα :D

johnpecn` 13-02-16 15:23

Ή τρύπες στα φύλλα είναι όντως έλλειψη καλίου στα περισσότερα φυτά αλλά στις ανουμπιες παρουσιάζεται το φαινόμενο και από αυξημένα νιτρικά λόγω μη αλλαγής νερού όπως και στην περίπτωση σου. Το λουλούδι είναι ο τρόπος αναπαραγωγής του φυτού αλλά μόνο όταν το λουλούδι είναι έξω από το νερό παράγει σπόρους αλλιώς είναι στείρο. Τα διάβαζα σχετικά πρόσφατα μιας και θέλω να βάλω κάποιες ανουμπιες στο δικό μου. Αν θες λινκ θα το ψαξω;)

Artemisia 13-02-16 17:04

Να τα χαίρεσαι Κλεόβουλε είναι πανέμορφα και συνάμα τυχερά με εσένα :D:D:D

tsantos 13-02-16 17:20

Της τρελης γινεται εκει μεσααααααα :smt055
Bravo "πατερα" να τα χαιρεσε,που θα παει δεν θα μεγαλωσουν τα σαλια μου τρεχουν!!!Πολυ ωραια συγκατοικηση και ειρηνικη!Δεν βαζεις και μια philips blue να πρασινισει ο τοπος,θα σου δειξει και ποιο εντονο το μπλε απ τα Labidochromis αλλα θα κανεις και μπρατσα να καθαριζεις συνεχεια τζαμια :grin: Ασπρα μωρα βγηκαν τελικα???

Κλεόβουλος 13-02-16 19:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 920942)
εχεις και flourish? :smt120:smt120:smt120:smt120:D:D:D
καλο θα κανει το flourish, το απλο εχεις ή το Flourish Potassium?
το απλο δεν γνωριζω αν εχει καλιο μεσα :rolleyes: , ας μας πουν οι μποσταναδες..

μια χαρα μπορεις , εδω ανθισαν ... σε μενα ουτε μια φορα :D

:D έχω κι απ' αυτό, το απλό.....και περιέχει και κάλιο 0,37%

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` (Μήνυμα 920961)
Ή τρύπες στα φύλλα είναι όντως έλλειψη καλίου στα περισσότερα φυτά αλλά στις ανουμπιες παρουσιάζεται το φαινόμενο και από αυξημένα νιτρικά λόγω μη αλλαγής νερού όπως και στην περίπτωση σου. Το λουλούδι είναι ο τρόπος αναπαραγωγής του φυτού αλλά μόνο όταν το λουλούδι είναι έξω από το νερό παράγει σπόρους αλλιώς είναι στείρο. Τα διάβαζα σχετικά πρόσφατα μιας και θέλω να βάλω κάποιες ανουμπιες στο δικό μου. Αν θες λινκ θα το ψαξω;)

Σ' ευχαριστώ, είχα διαβάσει για τον τρόπο αναπαραγωγής τους. Τρύπες πάντως τα φύλλα έχουν όταν τα νιτρικά είναι -5. Μάλλον έλλειψη κάλιου είναι ;)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 920990)
Να τα χαίρεσαι Κλεόβουλε είναι πανέμορφα και συνάμα τυχερά με εσένα :D:D:D

+-3 σας ευχαριστώ κυρία μου
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsantos (Μήνυμα 920999)
Της τρελης γινεται εκει μεσααααααα :smt055
Bravo "πατερα" να τα χαιρεσε,που θα παει δεν θα μεγαλωσουν τα σαλια μου τρεχουν!!!Πολυ ωραια συγκατοικηση και ειρηνικη!Δεν βαζεις και μια philips blue να πρασινισει ο τοπος,θα σου δειξει και ποιο εντονο το μπλε απ τα Labidochromis αλλα θα κανεις και μπρατσα να καθαριζεις συνεχεια τζαμια :grin: Ασπρα μωρα βγηκαν τελικα???

Μη μου κάνεις τρελές προτάσεις....να πρασινίσω? απαπαπα...είδα κι έπαθα να κοκκινίσω :D
Από τόσες γέννες μόνο 3 άσπρα μεγαλώνουν.

tsantos 13-02-16 20:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 921034)
Από τόσες γέννες μόνο 3 άσπρα μεγαλώνουν.

Τα ειχες βαλει μονα τους η εκει που ειναι ολοι μαζι?Πανεμορφα παντως ειναι!!!Αν τα ειχαμε συνηθισει και βλεπαμε ξαφνικα τα κιτρινα αυτα θα μας αρεσαν:DΤι ανωμαλο ειδος που ειμαστε...:grin:

Κλεόβουλος 13-02-16 20:52

Ένα μεγαλώνει μεσ' το τρελοκομείο και 2 σε πριβέ ενυδρείο (κατά τύχη είχα πιάσει μια μπουκωμένη και την χώρισα....άφησε καμιά 10αριά μικρά και είπα να την αφήσω μαζί τους λίγες μέρες να τα νταντέψει.....3-4η μέρα τα πήρε στο κρανίο και γλύτωσα μόνο αυτά :smt021 )

johnpecn` 13-02-16 21:07

Κλεοβουλε όντως ή τρύπες είναι έλλειψη καλίου στα περισότερα φυτά και μένα με παραξένεψε αυτό αλλά το διάβασα σε 2-3 σάιτ

2. In the water that is too rich in organic material anubias leaves may develop holes in them, so you must look after the condition of the aquarium. This happens when you don't regularly "vacuum" the ground, or overfeed the fish, or a dirty filter, or even if you forgot to change the water for quite some time.

Κλεόβουλος 13-02-16 21:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` (Μήνυμα 921072)
2. In the water that is too rich in organic material anubias leaves may develop holes in them, so you must look after the condition of the aquarium. This happens when you don't regularly "vacuum" the ground, or overfeed the fish, or a dirty filter, or even if you forgot to change the water for quite some time.

αυτό δεν ισχύει στην περίπτωση μου ;)

johnpecn` 13-02-16 21:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 921077)
αυτό δεν ισχύει στην περίπτωση μου ;)

Ναι οι αλλά σε συνδυασμό και με την άνθιση
High phosphate levels (1.5-2 ppm) seem to encourage flowering in this species regardless of tank conditions or the health of the plant.
Είσαι πολύ ύποπτος για αμελής αλλαγές :D :D
-------------------------
Πλακιτσα κάνω έτσι,μην παρεξηγηθω ;)

tsantos 14-02-16 09:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 921067)
Ένα μεγαλώνει μεσ' το τρελοκομείο και 2 σε πριβέ ενυδρείο (κατά τύχη είχα πιάσει μια μπουκωμένη και την χώρισα....άφησε καμιά 10αριά μικρά και είπα να την αφήσω μαζί τους λίγες μέρες να τα νταντέψει.....3-4η μέρα τα πήρε στο κρανίο και γλύτωσα μόνο αυτά :smt021 )

Τα παρανταντεψε μαλλον :smt052 απειρη ειναι η καιμενη θα μαθει :D Ζευγαρωνουν συχνα?

Gio_bourou 18-02-16 11:34

το ενυδρειο σου ειναι μετριο το νταμαρι σου κακιστο και τα φυτα σου αρρωστιμενα για τα ψαρια δεν σχολιαζω ειναι επιεικως απαραδεκτα .
προσπαθησε περισσοτερο

Πάνος 18-02-16 11:56

Η καταρα της Μαλαουι θα σε κυνηγαει, βλασφημε! Αποτασσεσαι την ανουμπια (και δη ανθοφορα) μεσα σε νταμαρι???

Κλεόβουλος 15-11-20 21:28

Τα χρόνια πέρασαν και ανατροπές πολλές ήρθαν στη ζωή μας, σε ατομικό (μετακομίσεις, αλλαγές επαγγελματικές κλπ) αλλά και συλλογικό επίπεδο (μνημόνια, κάμψη γενικά των χόμπυ, λοιμοί-σεισμοί-ιοί).
Το πιο πάνω ενυδρείο είναι πιά ένα όμορφο παρελθόν.
Τώρα όμως με την καραντίνα καθώς κάθομαι και χαζεύω τις παλιές μου αγάπες, νομίζω ότι είναι καιρός να επιστρέψω στην αγαπημένη μου λίμνη.
Αναμείνατε λοιπόν την παρουσίαση ενός πιο μικρού αλλά λειτουργικού ενυδρείου με mbuna με μια αιρετική προσέγγιση :p:cool:

komori 15-11-20 22:04

Κι εγώ νόμιζα ότι η αγαπημένη σου λίμνη είναι η Τανγκανίκα .........

Κλεόβουλος 15-11-20 22:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από komori (Μήνυμα 1059966)
Κι εγώ νόμιζα ότι η αγαπημένη σου λίμνη είναι η Τανγκανίκα .........

Κι αυτή αγαπημένη είναι Γιώργο. Αλλά δεν τις ξεχωρίζω.
Δεν είπα η "πιο" αγαπημένη :p


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02291 seconds with 11 queries