Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Nano Reef (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=205)
-   -   Ξεκίνημα θαλασσινού 60 λίτρων (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=93922)

Stratos mak 13-09-17 20:35

καλησπερα μαζευτικα και ειπα τωρα που χειμωνιαζει να μπουσταρο λιγο αλλα να σου τα προβληματα και θελω να τα μοιραστω μαζι σας.
λοιπον ξεκιναμε ενω ολα πηγαιναν καθως φενεται καλα ενα μαλακο κοραλι και ενα παραζωανθους που εχω μεσα δεν ανοιγουν καν ή πανε λιγο να ανοιξουν και ειμαι παλι στο μηδεν.

μετρησεις χτεσινες
αλατοτητα 1025
ca 430
mg 1470
kh 8,3-8,6

και απο οτι καταλαβαινουμε αυτο δεν γινεται λογο του αλατιου (tropic marin pro reef)
τα μονα που μπαινουν στο ενυδρειο ειναι καθε 15 μερες special blend & reef plus τπτ αλλο καθως και αλλαγη καθε 7 μερες 15 λιτρα .

Sakisdraminos 13-09-17 20:53

Με τι μετράς αλάτοτητα;

Stratos mak 13-09-17 21:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakisdraminos (Μήνυμα 1021056)
Με τι μετράς αλάτοτητα;

Sybon Refractometer

Sakisdraminos 13-09-17 21:14

Είναι καλιμπραρισμενο;

Stratos mak 13-09-17 21:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakisdraminos (Μήνυμα 1021062)
Είναι καλιμπραρισμενο;

ναι η ετσι νομιζω το θεμα δεν ειναι αυτο το θεμα για να ξεκινησουμε με μια βαση πως ειναι το να μετρας σωστα, θελει να βαζεις το μεταλικο μερος εμπρος μεσα στο νερο του ενυδρειου για να παρει θερμοκρασια και να μην εχει του περιβαλοντος η οχι αρκη το νερο να ειναι στο 25βαθμους? και αν ειναι σωστη αυτη η θερμοκρασια αυτη.

Sakisdraminos 13-09-17 21:33

Με μια σύριγγα βάζεις μπροστά νερό και κλείνεις το τζαμακι.
Μετράς σωστά και είσαι κομπλέ.
Καλό είναι να κάνεις και με αο για να βλέπεις ότι μετράει σωστά!

voas 13-09-17 21:59

Καλησπέρα Στρατο....
Οτι σου προείπε και ο Σάκης, άνοιξε την όσμωση σου να τρέξει κανενα τριλεπτο και στην συνεχεια Παρε νερο και ρίξε μια δυο σταγόνες πανω στο ρεφρακτομετρο, χωρις να ακουμπούν εσωτερικα τα δάκτυλο σου το μάτι, δες την ένδειξη και καλυμπραρισε με το κατσαβιδακι που εχει....
Σκούπισε με καθαρό χαρτί και επανέλαβε με νερο ενυδρείου.....πολύ πιθανό να εχεις απόκλιση, εαν δεν εχεις καλυμπραρει ποτε το όργανο!
Καλη συνεχεια αγόρι....

Stratos mak 13-09-17 22:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από voas (Μήνυμα 1021069)
Καλησπέρα Στρατο....
Οτι σου προείπε και ο Σάκης, άνοιξε την όσμωση σου να τρέξει κανενα τριλεπτο και στην συνεχεια Παρε νερο και ρίξε μια δυο σταγόνες πανω στο ρεφρακτομετρο, χωρις να ακουμπούν εσωτερικα τα δάκτυλο σου το μάτι, δες την ένδειξη και καλυμπραρισε με το κατσαβιδακι που εχει....
Σκούπισε με καθαρό χαρτί και επανέλαβε με νερο ενυδρείου.....πολύ πιθανό να εχεις απόκλιση, εαν δεν εχεις καλυμπραρει ποτε το όργανο!
Καλη συνεχεια αγόρι....

το οργανο το ειχα καλυμπραρι και τσεκαρι και ηταν οκ αντε ας πουμε φταιε αυτο για τις τιμες τι εχετε να πειτε ? οτι δεν ανοιγουν σχεδον 10 μερεσ τα ζωανθους τι φταει γιατι καπου εχουμε προβλημα

voas 13-09-17 22:23

Νο3, po4; ....ειχες απότομες μεταβολές θερμοκρασίας, αλατοτητας ή φωτισμού;

Stratos mak 13-09-17 22:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από voas (Μήνυμα 1021073)
Νο3, po4; ....ειχες απότομες μεταβολές θερμοκρασίας, αλατοτητας ή φωτισμού;

και εγω για εκει με βλέπω για μεταβολεσ αλλατοτητας και θερμοκρασια και μαλλον θα εχω παει στο θεο (1030 ) παραδειγμα και κλαψτα

Sakisdraminos 14-09-17 05:26

Στρατό το μάλλον δεν είναι απάντηση.
Δίπλα έχεις το όργανο μέτρα.
Όσο καθυστερείς δεν είναι για καλό σου .

Έχει κάποιο σύστημα Ψύξης όλο το καλοκαίρι;

golf4470 14-09-17 17:43

Στράτο, έλεγξε το ενυδρειο σου μήπως εχει στεγνωσει.

voas 10-10-17 21:05

Στρατο καλησπέρα!

Τι εγινε αγόρι που βρισκόμαστε;

Stratos mak 19-10-17 19:30

Καλησπερα σε ολους παιδια μετα απο καιρο απουσιας και το ενυδρειο στον αυτοματο λογο οικογενειακων θεμματων, ολα μπορω να πω πως πανε μια χαρα τελικα το θεμα τα κοραλια μου το εκανε η γαριδα camel που ειχα μεσα τα ετρωγε μετα απο την αφαιρεση της καθως και dip με Medicoral σε 2 φασεις ολα καλα.

Το νεο μου προβλημα ειναι οτι η αντλια τις αναπληρωσεις δεν δουλευει ενα γυρναει η φτερωτη κατι σαν να κολλαει και δεν εχει δυναμη να στειλει το νερο πανω στο ενυδρειο και ψαχνω να δω τι παιζει κατα τα αλλα ολα κομπλε.

golf4470 20-10-17 16:46

Καλησπέρα Στρατο, που χάθηκες;
Μέτρα αν ο μετασχηματιστής σου βγάζει το σωστό ρεύμα στην αντλία. Καινουρια ή μεταχειρισμένη ήταν η αναπλήρωση;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Stratos mak 20-10-17 23:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από golf4470 (Μήνυμα 1025147)
Καλησπέρα Στρατο, που χάθηκες;
Μέτρα αν ο μετασχηματιστής σου βγάζει το σωστό ρεύμα στην αντλία. Καινουρια ή μεταχειρισμένη ήταν η αναπλήρωση;


Sent from my iPhone using Tapatalk

τρεχαματα Δημητρη νοσοκομεια φουλ θα το μετρησω καινουργια την πειρα

voas 21-10-17 00:09

Υπομονη Στρατο, ολα θα πανε καλα......

Για άνοιξε και καθάρισε την φτερωτή της, θα στρώση πιστεύω!

Sakisdraminos 22-10-17 11:33

Άντε στρατό πρέπει να το μπουσταρεις το ενυδρείο!!!

Stratos mak 01-11-17 14:46

καλησπερα παιδες
μετα απο αλλαγη τροφοδοτικου και καθαρισμα φτερωτης καπως καλυτερα με την αντλια επιστροφης αλλαγες νερου και ρουτηνες τα ιδια αργα και σταθερα παμε παιδια. συντομαι και φωτο να δειτε λιγο τις αλλαγες μου γτ εχω καιρο να σας δειξω τη κανω

voas 28-11-17 11:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stratos mak (Μήνυμα 1026977)
καλησπερα παιδες
μετα απο αλλαγη τροφοδοτικου και καθαρισμα φτερωτης καπως καλυτερα με την αντλια επιστροφης αλλαγες νερου και ρουτηνες τα ιδια αργα και σταθερα παμε παιδια. συντομαι και φωτο να δειτε λιγο τις αλλαγες μου γτ εχω καιρο να σας δειξω τη κανω

καλημερα Στράτο!

τι νέα φιλαρακι, εντυπώσεις απο τις αλλαγές σου...

για πες λίγο τις τιμές που έχεις...

Sakisdraminos 03-12-17 07:53

Στρατό έχουμε καμία εξέλιξη πως πάει ο υφαλος σου ;;;;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02493 seconds with 11 queries