Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Reef (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=203)
-   -   Το δικό μου ενυδρείο. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=53299)

Sakisdraminos 04-05-17 08:44

Τι προσθήκη σκέφτεσαι να κάνεις;;;

freediver 04-05-17 15:00

Είμαι θετικός σε όλα...
Κάτι χρωματιστό για τοποθέτηση...
Κάτι να κολυμπά... Άντε και να περπατά ή να σέρνεται...
Χώρος και λίτρα υπάρχουν... Πρέπει να γίνω συγκεκριμένος;
:D :D :D

voas 04-05-17 23:05

Οοοοοοοο......παμε για γερά μπουσταρισματα φιλαρακι μου!
Μπράβο Γιάννη με όλες μου τις ευχές!
Περιμένουμε νεα.....

voas 19-05-17 15:14

Καλησπέρα Γιάννη!
Τι νεα εχουμε φιλαρακι μου,κάναμε τπτ προς αναφορά;
Πως παει ο ύφαλος,υπάρχει καμια εξέλιξη;

freediver 19-05-17 17:34

Υγειαίνουμε, αναπτυσσόμστε και ψάχνουμε για νέες παρέες (ακόμα δε με δελέασε κάτι, που να το πρόλαβα στα μαγαζιά... Μόνο ένας astropecten polycanthus - sand Sifting Sea Star προστέθηκε στην παρέα). Περνάμε όμορφα βράδυα παρατήρησης...

Sakisdraminos 19-05-17 21:25

πλέον λόγο κρίσης και κύριος κακής πολιτικής τα περισοτερα καταστήματα θα έχουν περισοτερα προβλήματα και λιγότερα στοκ.
οπότε ψάξτε και λίγο σέ Ευρώπη !!!

freediver 20-05-17 06:48

Πολύ σωστή ιδέα και έχω δει πολλά αξιόλογα κομμάτια, αλλά αν παραγγείλω κάτι, θα έρθει αεροπορικώς σε Αθήνα/Θεσσαλονίκη και προς το παρόν με δυσκολεύει πολύ να φύγω για να το παραλάβω. Δε γνωρίζω, μπορεί να συνεχιστεί η αποστολή και να έρθει στο Βόλο χωρίς να μετακινηθώ; Χλωμό μου ακούγεται... Και θα θέλει και αρκετό χρόνο, που θα κοστίσει στα ζωντανά... Έχει κάνει κάποιος παραγγελία από επαρχία, να με συμβουλέψει;

Sakisdraminos 20-05-17 07:43

λογικά Αθήνα Θεσσαλονίκη στέλνουν....
δεν νομίζω να έχεις τόσο μεγαλο πρόβλημα,αν και για μένα καλό είναι να βρεις κάποιο φίλο που θα θέλει και εκείνος από έξω και να παραγγηλεται μαζί
να τα βάλει στο ενυδρείο του με τα δικά του και να στα στείλει ή να πας να τα παραλάβεις εσύ....

freediver 20-05-17 17:28

Σωστή ιδέα τη βρίσκω...
Από τον επόμενο μήνα θα βγω εκτός πόλης και θα προσπαθήσω να συνεννοηθώ με φίλους σε Αθήνα/Θεσσαλονίκη. Για... να το βάζω στο πρόγραμμα...
Ευχαριστώ, Σάκη!
Στο εν τω μεταξύ, τα μάτια, τα αυτιά και το internet, τα κρατάω ανοιχτά...

Sakisdraminos 20-05-17 18:52

πλέον οι καιροί δύσκολοι οπότε και εμείς πρέπει να είμαστε πιο δεμένοι για το καλό όλων μας !

voas 30-05-17 20:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakisdraminos (Μήνυμα 1010186)
πλέον οι καιροί δύσκολοι οπότε και εμείς πρέπει να είμαστε πιο δεμένοι για το καλό όλων μας !

Πολύ σωστά Σακη και καλα κανεις και τα αναφέρεις αυτα!
Απλα να συμπληρώσω οτι το αποδεικνύουμε έμπρακτα το ποσο δεμένη ομάδα ειμαστε εδω μεσα,με τις τόσες ανταλλαγές και δωρα κοραλλιών μεταξύ των μελών που κανουμε!

freediver 11-06-17 07:59

Και μία νέα εξέλιξη:
:)
Μία από τις lysmata wurdermanni, παρατηρήθηκε αυγωμένη και απομονώθηκε σε 4λιτρη καραντίνα και μέσα σε γεννήστρα (για να της ξεφεύγουν τα μικρά και να αποφευχθεί ο κανιβαλισμός - που έχει ξανασυμβεί). Με υπομονή και παρατήρηση, προσεκτικό τάισμα και καθημερινές αλλαγές νερού στο χώρο της καραντίνας, μιας και είναι βυθισμένος στο sump, αλλά πέραν της αεραντλίας δε διαθέτει άλλου είδους φίλτρανση, ήρθαν τα χαρμόσυνα!
:smt041
Τα δύο βιντεάκια (κακής ανάλυσης λόγω κινητού και κυρίως της μεταφόρτωσης στο youtube, μιας και στο κινητό και στον υπολογιστή φαίνονται μακράν καλύτερα) είναι τραβηγμένα από τη στιγμή που η μητέρα απελευθέρωνε τα μικρά και από την επόμενη μέρα, που η μητέρα ξαναμπήκε στο main tank και τα αδελφάκια, πλέον, είναι ασφαλή, υγειή... και ξεκινάμε την ανατροφή τους!

https://www.youtube.com/watch?v=MpoFS2GXRrY

https://www.youtube.com/watch?v=DYDrGij6V9w

Θα βγάλω και καμία πιο καθαρή φωτό, σύντομα...

Sakisdraminos 11-06-17 11:39

Ωραία πράγματα!!!

πόσες μέρες έχει που τα άφησε;

freediver 11-06-17 12:29

Τώρα, το μεσημέρι, συμπληρώνεται μια μέρα. Το καλό είναι ότι τρώνε από τα rotifers που έχω. Θα ξεκινήσω,αύριο, και καλλιέργεια από artemia...

golf4470 11-06-17 14:06

Αυτά είναι τα ωραία στο χόμπι! Εύχομαι να τις δεις να μεγαλώνουν.

bbetta 11-06-17 22:42

Καλησπέρα φίλε μου, έχεις πολύ μεράκι και φαίνεται από το ενυδρείο!

Δεν έχω ακόμα ρεεφ καθώς είμαι στο γλυκό, αλλά θα στήσω σύντομα και θα επιδιώξω να είναι no impact, όλα δηλαδή γεννημένα στην αιχμαλωσία! Εύχομαι να πάνε όλα καλά και θα σε αναζητήσω για γαριδάκια!!

voas 22-06-17 09:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bbetta (Μήνυμα 1013708)
Καλησπέρα φίλε μου, έχεις πολύ μεράκι και φαίνεται από το ενυδρείο!

Δεν έχω ακόμα ρεεφ καθώς είμαι στο γλυκό, αλλά θα στήσω σύντομα και θα επιδιώξω να είναι no impact, όλα δηλαδή γεννημένα στην αιχμαλωσία! Εύχομαι να πάνε όλα καλά και θα σε αναζητήσω για γαριδάκια!!

Ειναι λιγο δύσκολο αυτο που λες γιατι θα περιοριστεις πολύ στα είδη!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από freediver (Μήνυμα 1013601)
Τώρα, το μεσημέρι, συμπληρώνεται μια μέρα. Το καλό είναι ότι τρώνε από τα rotifers που έχω. Θα ξεκινήσω,αύριο, και καλλιέργεια από artemia...


Καλημερα Γιάννη, πως παει φιλαρακι με την γέννα;

freediver 22-06-17 15:07

Ικανοποιητικά... έχουμε κάποιες απώλειες (διάβασα ότι συχνά επιβιώνουν 20-40%) παρόλο που κάνω συχνές αλλαγές και τακτικά ταΐσματα (και τα δύο επιβάλλονται, αλλά και αλληλοσυγκρούονται). Τα μικρά έχουν μήκος λίγο λιγότερο από 3 χιλιοστά, λεπτοί σαν τριχίδια και διάφανα ακόμα. Οι φωτό με δυσκολεύουν, μιας και δεν έχω καλή μηχανή στην κατοχή μου. Εξελίσσεται παιχνίδι υπομονής και παρατήρησης.

voas 18-07-17 20:20

Παρένθεση στο θέμα!
-----------------------
αλλαγή όροι χρήσης του photobucket, παρακαλούμε να ενημερωθείτε εδώ για την διασφάλιση των φωτογραφιών σας, στο φόρουμ μας!

freediver 18-07-17 21:06

Παρένθεση γίνεται για το photobucket, να υποθέσω;
Ευτυχώς που δεν είμαι photobucketάκιας! :D

voas 04-09-17 11:19

καλημέρα Γιαννη!
τι νέα φιλαρακι, πως πάει η reefαρα σου, έχουμε κανένα νέο?

freediver 05-09-17 02:05

Όλα καλά. Περιμένω την παραγγελία μου από εξωτερικό, με την αναβάθμιση του φωτισμού και της κυκλοφορίας... Λογικά θα τα έχω μέχρι το τέλος του μήνα...

Sakisdraminos 05-09-17 06:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από freediver (Μήνυμα 1020232)
Όλα καλά. Περιμένω την παραγγελία μου από εξωτερικό, με την αναβάθμιση του φωτισμού και της κυκλοφορίας... Λογικά θα τα έχω μέχρι το τέλος του μήνα...

Αναβάθμιση ακούω αλλά αναβάθμιση δεν μας λες !
Τι ετοιμάζει φιλαράκι;

freediver 05-09-17 07:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakisdraminos (Μήνυμα 1020237)
Αναβάθμιση ακούω αλλά αναβάθμιση δεν μας λες !
Τι ετοιμάζει φιλαράκι;

Θα μου στείλει ο κουμπάρος μου, από Καναδά, 3 μπάρες με 36 x 3watt high power leds (108watt έκαστη) full spectrum. Τώρα το πως θα τις δουλέψω, σε συνδυασμό και με τις υπάρχουσες (έχω 5 μπάρες 36 x 1watt), θα δείξει... θα γίνουν δοκιμές και ίσως κάποιες να μείνουν εφεδρικές...

Από κυματισμό παρήγγειλα ένα ζεύγος jebao rw8 με twin controller (δίνει κατά βούληση ισχύ και λειτουργία, εναλλάξ, σε κάθε αντλία). Πιστεύω ότι για το aquascape μου θα είναι μία χαρά, καθώς δοκίμασα την άνοιξη που μας πέρασε, από φίλο, ένα ζεύγος jebao rw15 με twin controller και ήταν πάρα πολύ δυνατό για το ενυδρείο μου (το δούλεψα με ένταση 2 από τις 8 σκάλες... από την 3η και μετά μου σήκωνε κάποια κοράλλια... στην 5η μου ξεκόλλησε την μοντιπόρα :D )
Τώρα, αν χρειαστώ κάτι ακόμα, έχω στοκ στην αποθήκη μου από δύο korallia 3 και 4 για να βοηθήσουν. Δε νομίζω όμως να χρειαστεί. Η δοκιμή θα δείξει.

Αναμονή, τώρα...

Sakisdraminos 05-09-17 07:39

Μια χαρά!
Έχεις κάποιο λινκ από της μπάρες που θα σου έρθουν και της μπάρες που έχεις ;

freediver 06-09-17 06:20

Από τις καινούριες, δεν έχω λινκ. Τις διάλεξα μετά από τηλεφωνική συζήτηση, όπου μου αναλύθηκαν οι προδιαγραφές τους. Τις είδα και σε βιντεοκλήση, σε λειτουργία, πάνω σε ενυδρείο με lps και sps. Εμπιστεύτηκα τον κουμπάρο μου που είναι εκεί και είπα να το ρισκάρω...
Τώρα γι'αυτές που ήδη έχω, είναι εκείνες που είχαν πρωτοκυκλοφορήσει απο το house of led με high power led του 1watt (λευκό, μπλε, μωβ).
Γενικά προτιμώ τις μπάρες, γιατι το καπάκι του ενυδρείου είναι γυάλινο, με μεντεσέ σιλικόνης στο κέντρο, ώστε να ανοίγει και το μπροστινό και το πίσω μέρος του, αναρτώμενα. Οι μπάρες τοποθεούνται πάνω τους και εκατέρωθεν του μεντεσέ, δένουν άριστα οπτικά και δεν κόβεται το φως από αυτόν. Με τα περισσότερα φωτιστικά αν τοποθετούνται στο κέντρο και κατά μήκος του ενυδρείου, ωστε να το πιάνουν ολόκληρο, πέφτουν πάνω στο μεντεσέ και κόβεται αρκετό φως απο αυτόν.

Sakisdraminos 06-09-17 06:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από freediver (Μήνυμα 1020361)
Από τις καινούριες, δεν έχω λινκ. Τις διάλεξα μετά από τηλεφωνική συζήτηση, όπου μου αναλύθηκαν οι προδιαγραφές τους. Τις είδα και σε βιντεοκλήση, σε λειτουργία, πάνω σε ενυδρείο με lps και sps. Εμπιστεύτηκα τον κουμπάρο μου που είναι εκεί και είπα να το ρισκάρω...
Τώρα γι'αυτές που ήδη έχω, είναι εκείνες που είχαν πρωτοκυκλοφορήσει απο το house of led με high power led του 1watt (λευκό, μπλε, μωβ).
Γενικά προτιμώ τις μπάρες, γιατι το καπάκι του ενυδρείου είναι γυάλινο, με μεντεσέ σιλικόνης στο κέντρο, ώστε να ανοίγει και το μπροστινό και το πίσω μέρος του, αναρτώμενα. Οι μπάρες τοποθεούνται πάνω τους και εκατέρωθεν του μεντεσέ, δένουν άριστα οπτικά και δεν κόβεται το φως από αυτόν. Με τα περισσότερα φωτιστικά αν τοποθετούνται στο κέντρο και κατά μήκος του ενυδρείου, ωστε να το πιάνουν ολόκληρο, πέφτουν πάνω στο μεντεσέ και κόβεται αρκετό φως απο αυτόν.

Υπάρχει κάποιο λινκ ; από αυτές τις μπάρες θέλω να δω την όλη κατασκευή!

freediver 07-09-17 15:44

Σάκη μου, δεν έχω λινκ... Είπα να πειραματιστώ βασιζόμενος σε όσα άκουσα τηλεφωνικά. Άν δε μου αρέσει αυτό που θα δω, θα μεινει στην καβάτζα, ή θα κατέβει ως βοηθητικό στο σαμπ (μια δοκιμή, δε βλάπτει...). Απλά ήταν κοντά σε αυτό που μελετούσα να φτιάξω. Μόλις το πάρω στα χέρια μου και το δουλέψω, θα ενημερώσω.

golf4470 07-09-17 15:46

Έχεις κάποια στοιχεία από τις λεντοταινιες πχ nm, lux, par?
Αυτά είναι που κοιτάμε όταν αγοράζουμε γενικά φωτισμό


Sent from my iPhone using Tapatalk

freediver 07-09-17 18:11

Είναι μπάρα των 36 led chip x 3 watt και φακούς 120° στο κάθε ένα
με: 470nm(Blue), 520nm(Green), 430nm(UV)
και 12,000k(White)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02553 seconds with 11 queries