Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=120)
-   -   Χρώματα στη "Μαύρη Ήπειρο" - Malawi 300 lt (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=90048)

Κωστας Malawi 23-03-16 21:53

αντε μπραβο!!αμα ειναι δυνατο θα επιβιωσει κατω απο τις πετρες..το ταισμα ειναι λιγο δυσκολο.θελει τριμενο φιλαρακι να παει παντου.

Λάμπρος.Τ 23-03-16 22:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 932236)
αντε μπραβο!!αμα ειναι δυνατο θα επιβιωσει κατω απο τις πετρες..το ταισμα ειναι λιγο δυσκολο.θελει τριμενο φιλαρακι να παει παντου.

Δεν φαντάζεσαι πως αισθάνομαι. Τωρα που το είδα θα κάνω τα πάντα και οπως πρεπει για να το δω να μεγαλώνει.
εμ πρωτο μωρό στο ενυδρείο είναι αυτό. χεχεχεχε.

Κωστας Malawi 23-03-16 22:04

ποσους βαθμους εχεις τωρα το ενυδρειο?εκανες καποια αλλαγη στη θερμοκρασια ή ειναι οπως ηταν και το χειμωνα?

Λάμπρος.Τ 23-03-16 22:11

Κώστα από την αρχή το έχω σταθερά στους 26 με ανοχή 0,3 στον stc.

Κωστας Malawi 23-03-16 22:33

σιγα σιγα να τα μαθεις στις αλλαγες των εποχων.εγω το χειμωνα τα ειχα 23.8 και σιγα σιγα τα ανεβαζω μεχρι 28.τωρα ειναι στο 25.5..

Undertaker 23-03-16 23:15

Λάμπρο εύχομαι να σου μεγαλωσει και να εμφανιστούν κι άλλα εκεί που δε το περιμένεις. Μην απογοητευτείς αν δε τα καταφέρει ο μικρός, όλα μέσα στο παιχνίδι είναι. Θα βλέπεις πολλές γεννες αλλά πολύ λίγα μικρά θα σου μεγαλώνουν.

Τάκης 24-03-16 00:14

Καλως το δέχτηκες Λάμπρο :)

Irakles 24-03-16 07:41

Ωραίος!!! Μπραβο Λάμπρο τάισμα με σύριγγα και σωληνάκι κοντα στο σημείο και θα τρωει!!!

Λάμπρος.Τ 24-03-16 09:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Safarpn (Μήνυμα 932267)
Λάμπρο εύχομαι να σου μεγαλωσει και να εμφανιστούν κι άλλα εκεί που δε το περιμένεις. Μην απογοητευτείς αν δε τα καταφέρει ο μικρός, όλα μέσα στο παιχνίδι είναι. Θα βλέπεις πολλές γεννες αλλά πολύ λίγα μικρά θα σου μεγαλώνουν.

Πάνο μου, σε ευχαριστώ πολύ. Μακάρι ο "μπόμπιρας" να τα καταφέρει. Εγώ από την πλευρά μου θα το προσπαθήσω όσο δεν πάει. Ήταν η καλύτερη στιγμή από τότε που έστησα το Αφρικάνικο γαιτί εκτός των άλλων ήταν και απρόσμενο.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 932290)
Καλως το δέχτηκες Λάμπρο :)

Τάκη φίλε μου, σε ευχαριστώ πολύ. Είναι το πρώτο μου. Άντε και περιμένω και συμβουλές σε αυτά που σου έστειλα με pm.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Irakles (Μήνυμα 932311)
Ωραίος!!! Μπραβο Λάμπρο τάισμα με σύριγγα και σωληνάκι κοντα στο σημείο και θα τρωει!!!

Irakles, σε ευχαριστώ θα προπσαθήσω να βάζω τριμένα flakes κοντά στο σημείο που το είδα.

Απλά φοβάμαι μήπως τον πάρουν χαμπάρι τα άλλα με αυτόν τον τρόπο.

Στην αρχή που το ειδα να κουνιέται κάτω από την πέτρα, είπα "αμάν" τι είναι αυτό πάλι?? :confused:
φοβήθηκα μήπως ήταν κάποιος μικρό-οργανισμός, αλλά μετά έσκασε μύτη το κεφαλάκι του και είδα τα ματάκια. Δεν είναι και πάρα πολύ μικρό όμως (τόσο γρήγορα μεγαλώνουν??). Είναι περίπου 1 εκατοστό.

Άντε, γιατί με τόσες απώλειες στα Demasoni με είχε πιάσει ένα άγχος και μια μεγάλη στεναχώρια και έψαχνα τι δεν κάνω σωστά.

Κλεόβουλος 24-03-16 10:11

Μπράβο Λάμπρο! γρήγορα έγινες παππούς :p

Λάμπρος.Τ 24-03-16 10:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 932332)
Μπράβο Λάμπρο! γρήγορα έγινες παππούς :p

Σε ευχαριστώ Κλεόβουλε. Ναι, ναι..... και το απολαμβάνω.:):):)
Σήμερα είδα και τη μικρή μου κόρη που είπε το ποίημα στο σχολείο για πρώτη φορά, και είμαι μέσα στην τρελή χαρά.:smt041:smt041:smt041

πάντα τέτοια παιδιά σε όλους...!!!

Μακριά από εμάς οι απώλειες.

Τάκης 24-03-16 11:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 932328)
Άντε και περιμένω και συμβουλές σε αυτά που σου έστειλα με pm.

Για το καπάκι θα λες, δεν βρήκα pm :)

Undertaker 24-03-16 12:11

Μ' αρέσει το ενυδρείο σου αλάνι μου, μου θυμίζει το δικό μου (RIP)

Λάμπρος.Τ 24-03-16 12:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Safarpn (Μήνυμα 932350)
Μ' αρέσει το ενυδρείο σου αλάνι μου, μου θυμίζει το δικό μου (RIP)

:p:p:p....

Γιατί με βάζεις να γράφω πράγματα που έχω γράψει πολλές φορές και παντού???:D:D:D

Το δικό σου και του Saxlina (καλά να είναι το παιδί και να ξανασχοληθεί με τον χώρο), είναι αυτά που είδα και τα λάτρεψα.
Μη το συγκρίνεις με το δικό σου. Είναι ιεροσυλία.
Έχω πολλαααααα ψωμιά ακόμη να φάω (...αν αντέξω) για να φτάσω έστω κάπου κοντά.

Undertaker 24-03-16 12:52

Ευχαριστώ ρε Λάμπρο για τα καλά σου λόγια. Είχα καλούς δασκάλους που βλέπω τώρα ότι σε έχουν κι εσένα από κοντά.

Κωστας Malawi 24-03-16 14:04

αν ειδες ενα δε σημαινει οτι ειναι μονο του:)σιγουρα θα ειναι αρκετα..
τα πιο δυνατα θα τα δεις σε 2 εβδομαδες να βγαινουν πιο συχνα απο τις τρυπες τους και να κρυβονται μονο οταν θα πλησιαζει καποιο ψαρι πολυ κοντα.
αν επιθυμεις ταχεια αναπτυξη στα μωρα σου πρεπει να εισαι ετοιμος για εξτρα διαδικασιες.
πχ,για να εισαι βέβαιος οτι τρωνε σωστα θα πρεπει η τροφη να περισσεύει στο ενυδρειο ωστε να παει παντου.αυτο σημαινει ομως οτι θα υπαρξει και μια αυξηση στα νιτρικα.αρα ισως αυξησεις τις αλλαγες του νερου.επισης αν μπορεις να κρατησεις τα νιτρικα το πολυ μεχρι 10 τα ψαρια θα παρουν τα πανω τους πολυ γρηγορα.

Λάμπρος.Τ 24-03-16 14:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 932370)
αν ειδες ενα δε σημαινει οτι ειναι μονο του:)σιγουρα θα ειναι αρκετα..
τα πιο δυνατα θα τα δεις σε 2 εβδομαδες να βγαινουν πιο συχνα απο τις τρυπες τους και να κρυβονται μονο οταν θα πλησιαζει καποιο ψαρι πολυ κοντα.
αν επιθυμεις ταχεια αναπτυξη στα μωρα σου πρεπει να εισαι ετοιμος για εξτρα διαδικασιες.
πχ,για να εισαι βέβαιος οτι τρωνε σωστα θα πρεπει η τροφη να περισσεύει στο ενυδρειο ωστε να παει παντου.αυτο σημαινει ομως οτι θα υπαρξει και μια αυξηση στα νιτρικα.αρα ισως αυξησεις τις αλλαγες του νερου.επισης αν μπορεις να κρατησεις τα νιτρικα το πολυ μεχρι 10 τα ψαρια θα παρουν τα πανω τους πολυ γρηγορα.

Κώστα, ταίζω ήδη αρκετά για αυτό τα νιτρικά μου είναι 10, αν και αλλάζω νερό 50 - 60% κάθε βδομάδα. Δυστυχώς δεν μπορώ πιο συχνά.
Αυτός είναι ο κύριος (εκτος του αισθητικού) λόγος που έχω γεμίσει με φυτά το ενυδρείο.
Έχω μέσα 2 Vallisneria gigantea, 1 Vallisneria americana, 4 vallisneria spiralis, 3 anubias nana, 1 anubias barteri, 2 Crinum calamistratum και λίγο κερατόφυλλο.

Αν βάλω λίγα ακόμη θα αλλάξω κατηγορία σε φυτεμένο. :p:p:p
Τα έβαλα κυρίως για να τραβήξουν τα νιτρικά. Αλλά επειδή τα περισσότερα τα έβαλα πρόσφατα δεν έχουν πάρει ακόμη τα πάνω τους.

Μακάρι πάντως να δω και άλλο "πιτσιρίκι".

Κωστας Malawi 24-03-16 14:47

σιγουρα θα δεις κι αλλο.δε μπορει να ειναι μονο ενα.αν υπολογισουμε οτι εκανε περιπου 30 ψαρακια,σιγουρα 5-6 θα εχουν μεινει και θα ειναι τα δυνατοτερα για επιβιωση.εκει παιζουν ρολο οι κρυψωνες γιατι αλλιως παραμονευουν μερικοι ικανοτατοι κυνηγοι να τα εξαφανισουν..
εσυ απο κρυψωνες εισαι ενταξει οποτε υπολογιζω να εχεις καποιο ποσοστο επιβιωσης.

DEXFISH 24-03-16 14:54

Πολύ ωραίο ήταν από την αρχή το ενυδρείο σου,απλά τώρα μάλλον είναι πιο... σωστό.
Καλώς τα δέχτηκες τα μικρά!!

Λάμπρος.Τ 24-03-16 20:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 932380)
σιγουρα θα δεις κι αλλο.δε μπορει να ειναι μονο ενα.αν υπολογισουμε οτι εκανε περιπου 30 ψαρακια,σιγουρα 5-6 θα εχουν μεινει και θα ειναι τα δυνατοτερα για επιβιωση.εκει παιζουν ρολο οι κρυψωνες γιατι αλλιως παραμονευουν μερικοι ικανοτατοι κυνηγοι να τα εξαφανισουν..
εσυ απο κρυψωνες εισαι ενταξει οποτε υπολογιζω να εχεις καποιο ποσοστο επιβιωσης.

Από το στόμα σου και στου θεού τ' αυτί.;)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DEXFISH (Μήνυμα 932382)
Πολύ ωραίο ήταν από την αρχή το ενυδρείο σου,απλά τώρα μάλλον είναι πιο... σωστό.
Καλώς τα δέχτηκες τα μικρά!!

Σ' ευχαριστώ Σταύρο για τα καλά σου λόγια.

Παιδιά, να ξέρετε ότι οι συμβουλές, οι προτροπές και γενικά τα σχόλια σας (είτε θετικά είτε αρνητικά) είναι πολύ σημαντικά για όλους εμάς τους καινούργιους στον χώρο.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 932380)
σιγουρα θα δεις κι αλλο.δε μπορει να ειναι μονο ενα.αν υπολογισουμε οτι εκανε περιπου 30 ψαρακια,σιγουρα 5-6 θα εχουν μεινει και θα ειναι τα δυνατοτερα για επιβιωση.εκει παιζουν ρολο οι κρυψωνες γιατι αλλιως παραμονευουν μερικοι ικανοτατοι κυνηγοι να τα εξαφανισουν..
εσυ απο κρυψωνες εισαι ενταξει οποτε υπολογιζω να εχεις καποιο ποσοστο επιβιωσης.

Κώστα, είχες δίκιο. Έχουν αρχίσει να βγαίνουν σιγά σιγά. Εχω μετρήσει 4 ως τώρα μικρα.:smt041:smt041

Κωστας Malawi 24-03-16 20:22

;) ψαξε ψαξε.ολο και καποιο δεν θα εχεις δει ακομα.

Λάμπρος.Τ 24-03-16 20:30

Αμα είναι έμπειρος ο άνθρωπος???
Βαρεθηκα να λέω ότι είχες δίκιο.:D:D:D.
Δεν θα σε πετύχω κάπου φάουλ???
χαχαχαχα....
έβαλα και ένα sun sun κυκλοφορητή (κάνει λίγο θόρυβο και θα δω αν περάσει το test-drive απο το χωροφύλακα) και τώρα είμαι κομπλέ πιστεύω. Μόνο το καλοκαιρινό καπάκι λείπει (πήρα τα ανεμιστηράκια) αλλά η κατασκευή την άλλη Παρασκευή.

DEXFISH 25-03-16 11:58

πόσων ημερών υπολογίζεις ότι είναι; Βασικά πότε μπουκώθηκε η μάνα τους μάλλον είναι ένας ασφαλής τρόπος να υπολογίσεις την ηλικία πιστεύω.
Πότε διαφεύγουν τον κίνδυνο να γίνουν μια μπουκιά; Τώρα πρέπει να έχουν μέγεθος πέλλετ... ό,τι πρέπει για γεύμα.

Κωστας Malawi 25-03-16 12:41

μολις πιασουν περιπου 2.5cm ειναι αρκετα δυνατα ωστε να μπορουν να αποφευγουν τον κινδυνο.

Undertaker 25-03-16 16:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 932555)
μολις πιασουν περιπου 2.5cm ειναι αρκετα δυνατα ωστε να μπορουν να αποφευγουν τον κινδυνο.

Και μικρότερα ακόμη. Στο1,5 εκατοστό θα κυκλοφορούν άνετα και χωρίς φόβο.

Λάμπρος.Τ 25-03-16 17:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DEXFISH (Μήνυμα 932550)
πόσων ημερών υπολογίζεις ότι είναι; Βασικά πότε μπουκώθηκε η μάνα τους μάλλον είναι ένας ασφαλής τρόπος να υπολογίσεις την ηλικία πιστεύω.
Πότε διαφεύγουν τον κίνδυνο να γίνουν μια μπουκιά; Τώρα πρέπει να έχουν μέγεθος πέλλετ... ό,τι πρέπει για γεύμα.

χαχαχα... όχι βρε μη μου βάζεις ιδεες. Ακου πελετ. χαχα.Δεν μπορώ να υπολογίσω ημέρες.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 932555)
μολις πιασουν περιπου 2.5cm ειναι αρκετα δυνατα ωστε να μπορουν να αποφευγουν τον κινδυνο.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Safarpn (Μήνυμα 932585)
Και μικρότερα ακόμη. Στο1,5 εκατοστό θα κυκλοφορούν άνετα και χωρίς φόβο.

Και τώρα ακόμη δειλά δειλά σκάνε μύτη, αρπάζουν την τροφή και ξαναχώνονται μέσα. Κομάντο λέμε είναι.
χαχαχα

Κωστας Malawi 25-03-16 19:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Safarpn (Μήνυμα 932585)
Και μικρότερα ακόμη. Στο1,5 εκατοστό θα κυκλοφορούν άνετα και χωρίς φόβο.

καλα ναι αλλα στο 1.5 εκατοστο ειναι μεζες στα ματια των αλλων.ενω στα 2.5 αρχιζουν και συνηθίζουν την παρουσια τους.

Undertaker 25-03-16 20:49

Μπορεί να είναι μικρά αλλά σ' αυτό το μεγεθος τα μεγάλα δεν ασχολούνται. Τα δικά μου όταν έφταναν το ένα εκατοστο κυκλοφορούσαν πολύ άνετα και είχα μέσα τρία είδη. Δεν έχουν ανάγκη.

Λάμπρος.Τ 26-03-16 22:39

και εγώ πάντως όπως τα βλέπω πιστεύω ότι σε καμιά 10αρια μέρες θα βγαίνουν άφοβα έξω.
Κομάντο λέμε είναι.
-------------------------
Τελικά ο κυκλοφορητής επιστράφηκε γιατί είχε πρόβλημα.
Όταν τον έβαζες για πρώτη φορά σε λειτουργία ξεκινούσε κανονικά. Άμα όμως έκλεινες το ρεύμα και τον ξαναέβαζες πάλι, δεν λειτουργούσε αν πρώτα δεν πείραζες την φτερωτή. !!!:confused:

Έκανε που έκανε και σαν αεροπλάνο, ε,,, μόλις είδα και αυτό το πρόβλημα τον πήγα πίσω. Η πλάκα είναι ότι ήταν εκεί κάποιος τύπος (πελάτης) που μου έλεγε ότι και σε αυτόν έτσι κάνει και το λειτουργεί με αυτόν τον τρόπο. Το κουνάει ή πειράζει την φτερωτή.!!!:cool:
Δεν ρώτησα γιατί το κρατούσε και δεν το πήγαινε πίσω. Τι να πω, αφού το θεωρούσε λογικό αυτός εγώ τι άλλο να πω.........:smt120

Tanganyiκας 26-03-16 23:17

QUOTE=Λάμπρος.Τ;932712]
Δεν ρώτησα γιατί το κρατούσε και δεν το πήγαινε πίσω. Τι να πω, αφού το θεωρούσε λογικό αυτός εγώ τι άλλο να πω.........:smt120[/QUOTE]

Να μην πεις τίποτα..........σε μερικές περιπτώσεις η επιστήμη σηκώνει τα χέρια!!!!!!

Λάμπρος.Τ 28-03-16 08:48

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Σήμερα έχω και καλά και άσχημα νέα.

Ας ξεκινήσω με τα καλά νέα. Όπως είπε ο φίλος μου ο Κώστας (tyrinthos), τα μικρά «Afra jalo” αισίως έχουν φτάσει μετρημένα τα 5, και ενδεχομένως να υπάρχουν και άλλα. Κρατάνε καλά τις κρυψώνες τους και βγαίνουν για να αρπάξουν κανένα φιλαράκι που περνάει από κοντά τους.

Τα άσχημα νέα είναι ότι «έχασα» άλλα 2 ψαράκια το Σ/Κ. Συγκεκριμένα μου πέθαναν 2 από τα 4 θηλυκά “Afra Jalo”.
Τώρα μου έχει μείνει ο μεγάλος αρσενικός, ένα μεγάλο θηλυκό και μια μικρή θηλυκιά.

Έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ με αυτή την εξέλιξη και δεν μπορώ να καταλάβω τι λάθος κάνω.

Σε 1 μήνα μέσα έχω χάσει 5 Demasoni και 3 Afra Jalo.:(:(:(

Οι μετρήσεις που κάνω είναι σχεδόν άψογες (μόνο NO3 έχω 10, όλα τα άλλα είναι 0)

Σημάδια δεν έχω παρατηρήσει σε κανένα ψαράκι. Εκεί που τα βλέπω μια χαρά την μια ημέρα, μετά τα χάνω για 1-2 ημέρες και μετά τα βρίσκω νεκρά.

Τι λάθος μπορεί να κάνω ή τι δεν κάνω σωστά ή τι τους λείπει?:confused:

Για τα Demasoni υπέθεσα ότι τα σκότωσε ο αρσενικός. Τώρα για τα Afra τι να φταίει?

Στο ενυδρείο, έχουν μείνει αυτή τη στιγμή, 3 Afra jalo (1 αρσενικός & 2 θηλυκά -μεγάλο και μικρό) 6 Labidochromis μεσαία, 1 Demasoni μικρό. και φυσικά τα μωράκια Afra jalo.

Αν ήταν κάποιο μικρόβιο δεν θα είχαν όλα κάποιο σημαδί ή κάποια ένδειξη τουλάχιστον?

Δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να κοιτάξω....:(

Κλεόβουλος 28-03-16 09:18

Κάτι τρέχει....και πρέπει να το βρούμε.:confused:
Τα νεκρά είχαν σημάδια/τραύματα? ήταν πρησμένα?
Τι τροφές δίνεις? φαίνονται να τρώνε όλα?
Βλέπεις περίεργες σπασμωδικές κινήσεις?
Υπάρχει κάτι μεταλλικό σε επαφή με το νερό?
......

Tanganyiκας 28-03-16 09:20

Τα νεκρά ψάρια είχαν κάτι εμφανή;
-------------------------
Με πρόλαβε ο κάπτεν!!!

Λάμπρος.Τ 28-03-16 09:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 933168)
Κάτι τρέχει....και πρέπει να το βρούμε.:confused:
Τα νεκρά είχαν σημάδια/τραύματα? ήταν πρησμένα?
Τι τροφές δίνεις? φαίνονται να τρώνε όλα?
Βλέπεις περίεργες σπασμωδικές κινήσεις?
Υπάρχει κάτι μεταλλικό σε επαφή με το νερό?
......

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας (Μήνυμα 933169)
Τα νεκρά ψάρια είχαν κάτι εμφανή;
-------------------------
Με πρόλαβε ο κάπτεν!!!

Αυτά που βρήκα σχεδόν αμέσως μετά το θάνατο (δηλαδή 1 ημέρα μετά την εξαφάνιση τους) δεν είχαν κάποιο σημάδι. Αυτά που βρήκα 2 ή 3 μέρες μετά είχε αλλοιωθεί το χρώμα τους και η υφή τους και σε κάποια ήταν φαγωμένη η ουρά.

Τροφές που δίνω, είναι κατά βάση Flakes της Ocean Nutricion, ή της Tropical (πάντα για Malawi). Τους δίνω 1 φορά τη βδομάδα spirulina, 1 φορά τη βδομάδα τροφή μουσκεμένη σε σκορδόζουμο, και 1 φορά τη βδομάδα σε βιταμίνες.

Δεν έχω τίποτε μεταλλικό μέσα στο νερό. Όλα άρχισαν με την είσοδο των Demasoni.
Πιο πριν που είχα Springerae, Acei, Saulosi για 2 – 3 βδομάδες, δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα.

Μόλις μπήκανε τα Demasoni και τα πρώτα μικρά Afra αρχίσανε οι απώλειες.

Στην αρχή έφυγαν τα 2 μικρά Afra και έμεινε το ένα.

Μετά αρχίσανε να φεύγουν τα Demasoni και έμεινε και εδώ ένα μικρό.

Μετά έβαλα 4 μεσαία Afra Jalo (1 αρσενικό + 3 θηλυκά). Έχασα τα 2 θηλυκά και έμεινε ο Αρσενικός, το ένα μεσαίο θηλυκό και το μικρό Afra.

Αυτά που ετοιμάζονται να φύγουν την προηγούμενη ημέρα δεν έχουν πολύ όρεξη για φαγητό ή κάθονται κρυμμένα μέσα στα θαλάμια τους.

Μετά εξαφανίζονται τελείως και τα βρίσκω ξαφνικά μετά από 1 – 4 ημέρες νεκρά στην επιφάνεια ή σφηνωμένα κάπου.

Το νερό δεν μυρίζει περίεργα, οι μετρήσεις δείχνουν πολύ καλές, θερμοκρασία έχω σταθερή 26 βαθμούς, τα ταΐζω περίπου 2-3 φορές την ημέρα (μέσα σε 3 ώρες, από τις 18:30 έως τις 21:30) μια τσιμπιά flakes.

Αυτό βέβαια που έχω παρατηρήσει είναι ότι στα καλώδια του θερμοστάτη και στους σωλήνες του φίλτρου ή στον αισθητήρα του STC (γενικά ότι είναι κοντά στην επιφάνεια περισσότερο δείχνει να πιάνει σαν λευκή γλίτσα.

Επίσης στα μπροστινά τζάμια του ενυδρείου έχω αρκετή καφέ άλγη (την οποία την καθαρίζουν τα apple snail, αλλά ξαναβγαίνει).

Κάτι άλλο δεν έχω παρατηρήσει (εκτός επίσης ένος συγγενή σοβαρά τώρα μη γελάσετε, που όποτε έρχεται επίσκεψη και μιλάει για το ενυδρείο, μετά έχω απώλεια, και για αυτό έχω βάλει και ένα ματάκι φυλαχτό).
Πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω....

Κλεόβουλος 28-03-16 10:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 933176)
Αυτά που ετοιμάζονται να φύγουν την προηγούμενη ημέρα δεν έχουν πολύ όρεξη για φαγητό ή κάθονται κρυμμένα μέσα στα θαλάμια τους.

Μετά εξαφανίζονται τελείως και τα βρίσκω ξαφνικά μετά από 1 – 4 ημέρες νεκρά στην επιφάνεια ή σφηνωμένα κάπου.

Αυτή είναι σοβαρή παρατήρηση.
Δεν μπορώ να φανταστώ άλλο λόγο εκτός από κάποια εσωτερική λοίμωξη/παράσιτο (αν εξαιρέσουμε πιθανές απώλειες από επιθετικότητα/στρες).
Η πρώτη κίνηση που θα έκανα είναι αγωγή με μετρονιδαζόλη που είναι ήπιο φάρμακο και με καλά αποτελέσματα σε πολλές περιπτώσεις χωρίς να επηρεάζει τη βιολογία ή να υπάρχει κίνδυνος υπερδοσολογίας http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71611

Λάμπρος.Τ 28-03-16 10:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 933179)
Αυτή είναι σοβαρή παρατήρηση.
Δεν μπορώ να φανταστώ άλλο λόγο εκτός από κάποια εσωτερική λοίμωξη/παράσιτο (αν εξαιρέσουμε πιθανές απώλειες από επιθετικότητα/στρες).
Η πρώτη κίνηση που θα έκανα είναι αγωγή με μετρονιδαζόλη που είναι ήπιο φάρμακο και με καλά αποτελέσματα σε πολλές περιπτώσεις χωρίς να επηρεάζει τη βιολογία ή να υπάρχει κίνδυνος υπερδοσολογίας http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71611

Καλημέρα Κλεόβουλε. Οπότε λές να ξεκινήσω με το 2ο στάδιο?

....... "Αν το ψάρι τρώει ακόμη, ταΐζουμε τροφή (καλύτερα φυτική) βουτηγμένη σε διάλυμα μετρονιδαζόλης (την βρίσκουμε είτε σε σκεύασμα ενυδρειακό ή σαν Flagyl σε φαρμακείο σε μορφή κάψουλας-εγώ παίρνω των 500mg ). Διαλύουμε 1/3 περ. της κάψουλας Flagyl σ’ ένα φλυτζανάκι και ρίχνουμε εκεί την τροφή να μουλιάσει. Ανεβάζουμε σταδιακά τη θερμοκρασία γύρω στους 27-28 βαθμούς και αυξάνουμε την οξυγόνωση.
Παράλληλη παροχή Epsom όπως παραπάνω.
Το τάισμα με τροφή εμποτισμένη σε διάλυμα μετρονιδαζόλης (συνιστώμενη αναλογία : 10mg μετρονιδαζόλη ανά gm τροφής ) μπορεί να γίνεται 5 με 10 μέρες εφόσον τα σημάδια της ασθένειας δεν υποχωρούν.
Παρακολουθούμε τα ψάρια κι αν χρειαστεί αλλάζουμε αγωγή
"

Οπότε πάω φαρμακείο και πέρνω το Flagyl, μουλιάζω την τροφή και τους την δίνω και ανεβάζω και την θερμοκρασία. Μουλιάζω την τροφή και στα 3 γεύματα που τους δίνω την ημέρα ή μόνο στο πρώτο?

Κλεόβουλος 28-03-16 10:54

Καλημέρα.
Έτσι λέω. Μούλιασμα και στα 3 γεύματα. Στο φλυτζανάκι ελάχιστο νερό, όσο για να διαλυθεί το φάρμακο αλλά και να απορροφηθεί στη τροφή. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το focus για καλύτερη εφαρμογή του φάρμακου στην τροφή http://www.seachem.com/focus.php
Καλή επιτυχία!

Λάμπρος.Τ 28-03-16 11:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 933187)
Καλημέρα.
Έτσι λέω. Μούλιασμα και στα 3 γεύματα. Στο φλυτζανάκι ελάχιστο νερό, όσο για να διαλυθεί το φάρμακο αλλά και να απορροφηθεί στη τροφή. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το focus για καλύτερη εφαρμογή του φάρμακου στην τροφή http://www.seachem.com/focus.php
Καλή επιτυχία!

Κλεόβουλε, θα το ξεκινήσω από σήμερα και για 10 ημέρες και βλέπουμε.
Μακάρι να είναι αυτό.

Tanganyiκας 28-03-16 11:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 933192)
Κλεόβουλε, θα το ξεκινήσω από σήμερα και για 10 ημέρες και βλέπουμε.
Μακάρι να είναι αυτό.

Ξεκινά και καλή τύχη!

Λάμπρος.Τ 28-03-16 12:33

Σε ευχαριστώ Γιώργο. Άντε γιατί δεν αντέχω άλλο τις απώλειες.
Πάνω που χαίρομαι με τις γέννες, μου έρχεται η κατάθλιψη.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03680 seconds with 11 queries