Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Κατασκευές με plexiglass, καπάκια φίλτρα και άλλα πολλά (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74654)

Τάκης 23-04-15 13:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 886471)
αφου τρωγεσαι με τα πλεξι δε μου φτιαχνεις ενα?

:D:D:D:D:D
Πιο από όλα βρε Κώστα ; :D:D:D:D

Κωστας Malawi 23-04-15 13:19

stc 1000

Τάκης 23-04-15 13:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 886475)
stc 1000

ο.κ.

kgf12345 23-04-15 14:39

συμφωνω για το ebay,θα πρεπε ναχεις βαλει ηδη:D

Τάκης 23-04-15 14:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 886485)
συμφωνω για το ebay,θα πρεπε ναχεις βαλει ηδη:D

:D:D:D:D
Βρε φωτιές μου ανάβετε τώρα ε :D:D:D:D:D

Κωστας Malawi 23-04-15 14:46

παρε ενα dremel και γινε plexiglass master:)

Τάκης 23-04-15 14:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 886487)
παρε ενα dremel και γινε plexiglass master:)

Ετσι όπως πάει θα το χρειαστώ το dremel, αλλά σε λίγες περιπτώσεις χρεάζεται, με το dremel δεν μπορείς να κόψεις ευθεία.
Ενα τέτοιο πριονάκι θέλω να πάρω τώρα

http://www.luthier.gr/index.php?acti...ach=1254;image

kgf12345 23-04-15 14:53

στο ειπα,εγω θαχα βαλει.

Κωστας Malawi 23-04-15 14:54

βρε παρε απο ολα!!εγω αγοραζω εργαλεια κι ας μη μου χρειαζονται:D
ειναι μια αρωστια κι αυτο...

Τάκης 23-04-15 14:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 886490)
στο ειπα,εγω θαχα βαλει.

Δεν είναι τόσο απλό βρε Γιώργο, και θέλει και πολύ χρόνο


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 886491)
βρε παρε απο ολα!!εγω αγοραζω εργαλεια κι ας μη μου χρειαζονται:grin:
ειναι μια αρωστια κι αυτο...

Το ξέρω Κώστα, μεγάλη αρώστεια, η γυναίκα μου δεν με αφήνει να πάω στο Praktiker, όταν πάω όλο και κάτι θα φορτώσω

Κωστας Malawi 23-04-15 15:03

αρα δεν ειμαι ο μονος..και νομιζα οτι κατι εχω:p
συνολικα εχω δωσει περιπου 5000 ευρω σε εργαλεια.και λογο δουλειας φυσικα..
αλλα οπως λες,αμα παω πρακτικερ η λερο'υ' φροντισω να μη φυγω ποτε με αδεια χερια:D
παντως αν χρειαστεις κατι σφυρα..ηλεκτροκοληση inverter,dremel,κρουστικα η επαναφορτιζομενα κλπ....

Τάκης 23-04-15 15:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 886494)
αρα δεν ειμαι ο μονος..και νομιζα οτι κατι εχω:p
συνολικα εχω δωσει περιπου 5000 ευρω σε εργαλεια.και λογο δουλειας φυσικα..
αλλα οπως λες,αμα παω πρακτικερ η λερο'υ' φροντισω να μη φυγω ποτε με αδεια χερια:D
παντως αν χρειαστεις κατι σφυρα..ηλεκτροκοληση inverter,dremel,κρουστικα η επαναφορτιζομενα κλπ....

Και εγώ σχεδόν από όλα έχω, και ηλεκτροκόλληση αλλά χαλκού , έτοιμος ήμουνα για ηλεκτρονική και με σταμάτησε η γυναίκα, έτσι και αλλιώς σπάνια κολλάω, dremel όντως δεν έχω πάρει, και ζαχάρωνα ένα που είχε φέρει το Lidl.
Και να σκεφτείς πριν 4-5 χρόνια που μου πήρε φωτιά η αποθήκη μου κάηκε άλλη μία ηλεκτροκόλληση, ένας μεγάλος τροχός Steyer, 2 δραπανοκατσάβιδα μπαταρίας , ένα φυσερό που ρουφάει τα φύλλα και μία σκούπα ηλεκτρική νερού που τώρα κάνει 3.000 Ευρώ, μαζί με τα χαλιά και τα μαξιλάρια που κάηκαν έπαθα ζημιά πάνω από 10.000 Ευρώ

Κωστας Malawi 23-04-15 15:19

πω τι ειπες τωρα??μεγαλη ζημια..δυστυχως κι αυτα συμβαινουν:(
παντως καλυτερα που δεν πηρες το dremel του lidl..το εκανε το λαθος ενας γνωστος μου..

Τάκης 23-04-15 15:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 886499)
π
παντως καλυτερα που δεν πηρες το dremel του lidl..το εκανε το λαθος ενας γνωστος μου..

Είναι τόσο χάλια ; Να μη το πάρω δηλαδή αν το ξαναβάλει ε

Κωστας Malawi 23-04-15 15:24

για κανενα λογο.ουτε αν το βαλουν 1 ευρω.πετα το καλυτερα..
χαλαει και μονο που το κοιτας..δες ebay καλυτερα.εχει πολυ καλες τιμες.και εξαρτηματα αγοραζεις μονο αυτα που χρειαζεσαι απο εδω οπως δισκους,ανταπτορες κλπ..

stanisalus18 23-04-15 18:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 886501)
Είναι τόσο χάλια ; Να μη το πάρω δηλαδή αν το ξαναβάλει ε

ουτε εγω νομιζω οτι θα στο προτεινα, το ειχε παρει ενας φιλος μου και το δουλευε σχεδον καθε μερα στη σχολη, δεν αντεχε για πολυ ωρα, καιγοταν μετα απο συνεχη χρηση και αν θυμαμαι καλα επεφτε σε αποδοση. οποτε και το αφηνε να κρυωσει για να το ξαναδουλεψει. βεβαια δεν μπορω να πω οτι ειναι καλυτερο απο το γνησιο Dremel, αυτο δεν το ειχε ετσι ωστε να το συγκρινουμε σε πραγματικες συνθηκες. ο δασκαλος μας απο την αλλη τα ειχε σε μεγαλη εκτιμηση τα εργαλεια απο το LIDL κι ας ειχε απο τα επωνυμα εργαλεια, δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο. λεω τωρα μηπως μπορω να βοηθησω εδω μιας και κατι εχω δει.

kgf12345 23-04-15 19:29

τα Parkside σε γενικες γραμμες για φτηνα,ειναι καλα εργαλεια.μαλιστα καποια δραπανα κλπ εχουν και τσοκ μεγαλων εταιρειων κλπ.
για φτηνα ειναι καλα.ισως πολυ καλα αν υπολογισεις και την εγγυηση για 3 χρονια που εχουνε και η οποια πραγματι σε καλυπτει(δοκιμασμενα).
ειναι καλες προτασεις γενικα(για τα λεφτα τους).

δυστυχως καποια ειναι μουφες,οπως αυτο το πολυεργαλειο:D
δεν εχω δοκιμασει το 12βολτο με το ξεχωριστο τροφοδοτικο,αλλα το επαναφορτιζομενο ηταν αστα να πανε:D

τακη αν σκεφτεσαι για τετοιο μονο Dremel η proxxon.
τα υπολοιπα ειναι πεταμενα λεφτα νομιζω.
κανεις δουλεια μεν,αλλα σαν αυτα,δεν...
του Dremel του εχω πιει το αιμα 6-7 χρονια και ακομα δεν εχω αλλαξει καρβουνα στο μοτερ.
φιλος με Proxxon το ιδιο.
μαλιστα τα proxxon ειναι και πιο "βαρια" εργαλεια και δεν εχουν τοση πλαστικουρα οπως τα Dremel.


δυστυχως δεν προλαβα ενα καθετο δραπανο που ειχανε στα lidl πριν κανα 2 μηνες,θα το χρησιμοποιουσα τωρα.
βρηκαν και την εβαλαν την προσφορα λιγο πριν πιασω δουλεια:rolleyes:

Michali[s] 23-04-15 19:45

Τακη, εννοειται κατι τετοιο το παιζεις ebay. Περνα και απο etsy να δεις τι παιζει.
Εχω δει να πουλανε εκει κουτσουρα ( ναι κουτσουρα ) σκαλισμενα για να καθεται πανω iphone ( ΜΟΝΟ iphone ) 80 και 90 ευρω.

Ρε παιδια εγω το dremel δεν το χαρηκα, χαλασμενο το πηρα ( δουλεψε 10 λεπτα ), χαλασμενο το πηρα πισω απο την αντιπροσωπια, χαλασμενο εμεινε αφου γιναμε οικογενια με την αντιπροσωπια, ακομα χαλασμενο ειναι.. γενικα, απο την αντιπροσωπια ( bosch αν θυμαμαι καλα ) και το προιον δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενος.

Βεβαια αν και με πατεντες ακομα με αυτο τρυπαω πλακετες.

Τάκης 23-04-15 19:47

Κάποια στιγμή τότε θα πάρω το αυθεντικό Dremel.
Τώρα κοίταζα και τα proxxon

Κωστας Malawi 23-04-15 19:52

εμενα το προξον δουλευει χρονια και δεν καταλαβενει τιποτα.με αυτο τρυπησα το καπακι του ενυδρειου για να βαλω τα ανεμηστιρια.ουτε να ζεσταθει ουτε τιποτα..λιγο θορυβωθες ειναι αλλα τη δουλεια του την κανει καλα..

Τάκης 01-05-15 00:09

Σήμερα πήρα αυτά τα κομμάτια

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ps96doeb0r.jpg


http://www.aquatek.gr/rimages/albums...psj83trvvr.jpg

2 στρογγυλά κομμάτια πλεξιγκλάς με 1 μέτρο διάμετρο και 16 χιλιοστά πάχος, 1 χρόνο μου τα φύλαγε ο Γιώργος :)

Όπως τα υπολόγισα φτιάχνω μια γυάλα 50 Χ 20 Χ 30, ήδη έκοψα το 1ο κομμάτι.
Έκανα και μια δοκιμή, έκοψα με το δισκοπρίονο αλλά έβαλα τον δίσκο ανάποδα, διάβασα πως τα δόντια των δίσκων για πλαστικά και πλεξιγκλάς πρέπει να έχουν αρνητική γωνία για να κόβουν με καλό φινίρισμα και χωρίς να σπάνε τις γωνίες στο σημείο του κοψίματος, ε λοιπόν κόβει φοβερά όμορφα, αλλά αν δεν είναι πάγκου με γωνιάστρα δύσκολο να κοπεί ίσια.
Εν αναμονή λοιπόν για νέο θέμα :)

Τάκης 18-05-15 12:14

Μόλις έμαθα τώρα κάτι που με προβλημάτισε, δεν πουλάνε πλέον χλωροφόρμιο χωρίς τιμολόγιο και προφανώς χωρίς να υπάρχει ανάλογη αιτία και επάγγελμα.
Κοινώς "Την έκατσα" :confused:

pagokoftis 18-05-15 14:39

:mad: :mad: :mad: Εδω στην Πάτρα, δίνουν ακόμα....

Τάκης 18-05-15 14:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis (Μήνυμα 889803)
:mad: :mad: :mad: Εδω στην Πάτρα, δίνουν ακόμα....

Από φαρμακείο ίσως να βρω αλλά έχει τη διπλάσια τιμή, αλλιώς θα πρέπει να παίρνω τη κόλλα για πλεξι που έχει τη τριπλάσια.
1 Λιτρο χλωροφόρμιο 10 Ευρω
1 Λιτρο χλωροφόρμιο απο φαρμακείο 20 Ευρω
1 Λιτρο κόλλα για πλεξι 30 Ευρω (χλωροφόρμιο είναι και αυτή)

delta66 18-05-15 14:54

Θα πηγαινεις τοτε στο χημικο και θα ζητας κολλα για πλεξι και οχι χλωροφορμιο :D

pagokoftis 18-05-15 15:06

:D :D :D Κι εδώ την ίδια τιμή έχει, 4 ευρώ τα 200ml παίρνω... Από φαρμακείο... Από μαγαζί με χημικά, μου δίνανε μόνο 5όλιτρο δοχείο :) :) :) και απο τα μαγαζιά με πινακίδες κλπ... δεν μου έδινε κανένας... :rolleyes:

Τάκης 18-05-15 15:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 889808)
Θα πηγαινεις τοτε στο χημικο και θα ζητας κολλα για πλεξι και οχι χλωροφορμιο :D

Σωστό και αυτό :D:D:D:D:D

delta66 18-05-15 15:47

Και δεν κανω πλακα.
Ζητωντας το ως κολλα, εχεις δηλωσει κατευθειαν για ποιο λογο το θελεις και ειναι ξεκαρφωμα οτι δεν πας εκ του πονηρου.
Δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις, αν δεν σου δινουν ... χλωροφορμιο.
-------------------------
Στην αναγκη δωστους λινκ απο τα ενυδρεια σου :D

Τάκης 18-05-15 15:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 889821)
Και δεν κανω πλακα.
Ζητωντας το ως κολλα, εχεις δηλωσει κατευθειαν για ποιο λογο το θελεις και ειναι ξεκαρφωμα οτι δεν πας εκ του πονηρου.
Δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις, αν δεν σου δινουν ... χλωροφορμιο.
-------------------------
Στην αναγκη δωστους λινκ απο τα ενυδρεια σου :D

Πήρα τηλέφωνο Σπύρο στο Καλογερόπουλο (έχουμε επαγγελματική σχέση και γνωριμία) και δεν δίνουν με τίποτα , ουτε σε γνωστούς, έχουν γίνει πολύ αυστηρά τα πράγματα βρε συ.
Το ξέρεις πως αν δεν είσαι γεωπόνος ή δεν έχεις συνταγή απο γεωπόνο δεν μπορείς πλέον ουτε γεωργικά φάρμακα να πάρεις ; Και για να πάρεις θα δηλώσεις την ασθένεια, τα φυτα ή δένδρα και τη περιοχή. Πολύ φοβάμαι πως σε λίγο ούτε λιπάσματα για τα ενυδρεία δεν θα μπορούμε να πάρουμε

Κωστας Malawi 18-05-15 18:43

εστι ειναι τα πραγματα δυστυχως.και σε εμας πλεον δεν πουλανε φρεον.πρεπει να παρουμε καινουρια αδεια πληρωσης φρεον και μονο με τιμολογιο...

no_name 18-05-15 19:00

Εάν έγινε κάτι τέτοιο.. για εμένα είναι ΣΩΣΤΟ!!!

Θα μπορούσε να το πάρει ο οποιοσδήποτε και να το χρηισιμοποιήσει για "κακούς" σκοπούς!!!

Κωστας Malawi 18-05-15 19:32

βρε σωστο ειναι δε διαφωνω.αλλα αντε τωρα να δινεις εξετασεις για να παρεις καινουρια αδεια...βαριεμαι και μονο που το σκεφτομαι:)

Τάκης 18-05-15 22:55

Παιδιά, αν θέλει κάποιος να κάνει κάτι κακό ξέρει το τρόπο, και δεν θα τον σταματήσουν αυτά

Yiannis59 05-11-15 18:06

Εδώ γελάνε
 
Αφού διάβασα όλο το thread σήμερα πήγα να βρω τον κόφτη (παπαγαλάκι)
και όπως ήταν φυσικό ξεκίνησα από την περιοχή μου χωρίς να είμαι αισιόδοξος. Μπαίνω σε ένα μαγαζί που ψωνίζω συχνά και λέω θέλω κάτι σαν φαλτσέτα έχει κυρτή μύτη κλπ. Μου δείχνει ένα σουγιά για μπόλιασμα δέντρων του λέω δεν κάνει το θέλω για να κόψω πλεξι αρχίζει να ψάχνει από εδώ από εκεί και στο μεταξύ εγώ χαζεύω κάτι αραχνιασμενα ράφια που είχε και περιμένω και περιμένω κουνάω κάτι πένσες μέσα στην σκόνη και ..... το βρήκατε τρία κομμάτια που έγραφαν με μεγάλα γράμματα (plastic cutter), και εδώ το γέλιο ....... πόσο ρωτάω, γράφει από πίσω μου λέει, κοιτάω 1500 κόκκαλο δεν κατάλαβα ;; είσαι καλά; σκάει στα γέλια δραχμές απαντά από τότε είχα να τα δω δώσε 5 εβρο γιατί είναι γνωστής μαρκας ακριβών εργαλείων και έχει μέσα και δυο ανταλλακτικά το πήρα και έφυγα ευτυχισμένος που γλύτωσα το δρομολόγιο για Αθήνα

Υγ. Πάντως κάνει καλή δουλειά :smt041

Τάκης 05-11-15 18:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 (Μήνυμα 905275)
πόσο ρωτάω, γράφει από πίσω μου λέει, κοιτάω 1500 κόκκαλο δεν κατάλαβα ;; είσαι καλά; σκάει στα γέλια δραχμές απαντά από τότε είχα να τα δω δώσε 5 εβρο γιατί είναι γνωστής μαρκας ακριβών εργαλείων και έχει μέσα και δυο ανταλλακτικά το πήρα και έφυγα ευτυχισμένος που γλύτωσα το δρομολόγιο για Αθήνα

Υγ. Πάντως κάνει καλή δουλειά :smt041

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Ο δικος μου ο χρωματοπώλης τα πουλησε όλα, 5 του πήρα συνολικα που τα ήθελαν κάποια παιδιά, και τώρα δεν έχει άλλα.

Δοκίμασες να κόψεις ;

Yiannis59 05-11-15 18:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 905277)
:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Ο δικος μου ο χρωματοπώλης τα πουλησε όλα, 5 του πήρα συνολικα που τα ήθελαν κάποια παιδιά, και τώρα δεν έχει άλλα.

Δοκίμασες να κόψεις ;

Στο ΥΓ.
Υγ. Πάντως κάνει καλή δουλειά χε χε χε

Τάκης 17-11-15 20:35

Καιρό είχα να φτιάξω κάτι

Να λοιπόν που έφτιαξα 2 ρυθμιζόμενες βάσεις για φλοτεράκια :)

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...psqlmd14ie.jpg


http://www.aquatek.gr/rimages/albums...psoxjh6uew.jpg


http://www.aquatek.gr/rimages/albums...pspnzbfeoj.jpg

Artemisia 17-11-15 20:56

Τάκη τι να πώ :smt041:smt041:smt041 100 κατασκευαστές συνιστούν Takis gt manufacture :D
Υ.Γ Αν δεν βρείς χλωροφορμιο πές , έχει ο κουνιάδος μου φαρμακείο :)

Τάκης 17-11-15 21:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 907112)
Τάκη τι να πώ :smt041:smt041:smt041 100 κατασκευαστές συνιστούν Takis gt manufacture :D
Υ.Γ Αν δεν βρείς χλωροφορμιο πές , έχει ο κουνιάδος μου φαρμακείο :)

Ευχαριστώ Αρτεμις,
εχω μέσον και παιρνω 1 λιτρο με 12 Ευρω και το κόβω τιμολογιο στην εταιρια σαν διαλυτικο/καθαριστικό ;)

Yiannis59 17-11-15 21:12

Κρύβε λόγια κρύβε λόγια ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,04128 seconds with 11 queries