Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Nano Reef (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=205)
-   -   Ξεκίνημα θαλασσινού 60 λίτρων (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=93922)

leonardos 21-03-17 14:56

μια χαρα ειναι και το μαγνισιο και το ασβεστιο απο KH εισαι ψηλα! θελει μεχρι 8 αντε μεχρι 8,2-3

Stratos mak 21-03-17 15:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leonardos (Μήνυμα 1002596)
μια χαρα ειναι και το μαγνισιο και το ασβεστιο απο KH εισαι ψηλα! θελει μεχρι 8 αντε μεχρι 8,2-3


Ειναι η πρωτη φορα που κανω αυτα τα τεστ οποτε μπορει να εχω κανει και καποιο λαθος σημερα θα κανω αλλαγη και αυριο θα ξαναμετρησω το KH να δω τι γινεται. Να πω ομως οτι δεν εχω βαλει το παραμικρο στο νερο μου απο προσθηκες ειναι οτι μου δινει το αλατι μου το aquaforest sea salt
το αλατι λεει οτι διενι αυτα

Mg – 1200-1300 mg/l
Ca – 360-400 mg/l
K – 300-350 mg/l
dKH – 8,0-9,0
pH – 8,0-8,2
καμα σχεση δεν εχω με αυτα ειμαι πιο πανω

Sakisdraminos 21-03-17 15:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stratos mak (Μήνυμα 1002598)
Ειναι η πρωτη φορα που κανω αυτα τα τεστ οποτε μπορει να εχω κανει και καποιο λαθος σημερα θα κανω αλλαγη και αυριο θα ξαναμετρησω το KH να δω τι γινεται. Να πω ομως οτι δεν εχω βαλει το παραμικρο στο νερο μου απο προσθηκες ειναι οτι μου δινει το αλατι μου το aquaforest sea salt
το αλατι λεει οτι διενι αυτα

Mg – 1200-1300 mg/l
Ca – 360-400 mg/l
K – 300-350 mg/l
dKH – 8,0-9,0
pH – 8,0-8,2
καμα σχεση δεν εχω με αυτα ειμαι πιο πανω

λες να λένε ψέματα;:smt082:smt082:smt082

Stratos mak 21-03-17 15:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakisdraminos (Μήνυμα 1002600)
λες να λένε ψέματα;:smt082:smt082:smt082

Τι να πω ρε σακη η εγω βαζω πιο πολυ αλατι η κανω χαζομαρες με τα τεστ η κατι αλλο παιζει αντε να πουμε στο Kh εκανα πατατα γτ ειναι μεγαλη η διαφορα στα αλλα?

Sakisdraminos 21-03-17 16:18

Χαβαλέ σόγιας κάνω φιλαράκι.
Αλλά με τι μετράς αλατοτητα;;

Stratos mak 21-03-17 16:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakisdraminos (Μήνυμα 1002602)
Χαβαλέ σόγιας κάνω φιλαράκι.
Αλλά με τι μετράς αλατοτητα;;

με ρεφρακτομετρο και εχω 1026

Stratos mak 10-04-17 14:19

Καλησπερα παιδια καλη εβδομαδα να εχουμε και καλο πασχα σε ολους μας και τις οικογενειες μας.

Θελω να κανω μια ερωτηση καθως αλλαξα αλατι και πλεον πηγα tropic marin pro reef θελω την βοηθεια σας ποσα γραμμαρια αλατι βαζουμε αν λιτρο νερο ?για να εχουμε 1026 αλατοτητα ευχαριστω

revolution1925 10-04-17 18:26

καλησπέρα Στράτο καλο Πάσχα!

γράφει επάνω η συσκευασία φίλε.
Αν θυμαμε καλα περίπου 26 γρ/λιτρο βγαίνει.

golf4470 11-04-17 23:05

Καλησπέρα Στράτο. Εγώ βάζω 2600γρμ στα 80λτ

Sakisdraminos 13-04-17 08:10

33 με 35 γραμμάρια πρέπει να είναι Στράτο καλό είναι να τσεκάρεις και στην σελίδα τή εταιρίας ....

voas 17-04-17 18:52

Χρόνια πολλά Στρατο!
Τι νεα εχουμε,άλλαξες αλάτι,με το φωτιστικο που ειμαστε ;
Ποια ειναι τα επόμενα σχέδια;

Stratos mak 22-04-17 14:01

5 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakisdraminos (Μήνυμα 1005735)
33 με 35 γραμμάρια πρέπει να είναι Στράτο καλό είναι να τσεκάρεις και στην σελίδα τή εταιρίας ....

Το τσεκαρα Σακη 38-40 γρ λεει εβαλα 39 γραμμαρια ανα λιτρο και εχω 1026 .

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από voas (Μήνυμα 1006097)
Χρόνια πολλά Στρατο!
Τι νεα εχουμε,άλλαξες αλάτι,με το φωτιστικο που ειμαστε ;
Ποια ειναι τα επόμενα σχέδια;

Ναι Νικο ειπα αφου κανω κατι να το κανω σωστα και ετσι αλαξα αλατι,
με το φωτιστικο ειμαστε σε καλο δρομο χτες μου ηρθε και η ψυχτρα και προχοραμε θα το κανω αρχη βασικο για να δουλευει και μετα θα βαλω αλλο ενα καναλι με UV λαμπακια.

Τα λεντακια πανω στην ψυχτρα ειναι ενδικτικα πεειμενω ακομα μια ψυτρα για να την μεγαλωσω αλλα και να εχω χωρο για να βαλω και αλλα μελοντικα .

voas 24-04-17 13:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stratos mak (Μήνυμα 1006610)
Το τσεκαρα Σακη 38-40 γρ λεει εβαλα 39 γραμμαρια ανα λιτρο και εχω 1026 .



Ναι Νικο ειπα αφου κανω κατι να το κανω σωστα και ετσι αλαξα αλατι,
με το φωτιστικο ειμαστε σε καλο δρομο χτες μου ηρθε και η ψυχτρα και προχοραμε θα το κανω αρχη βασικο για να δουλευει και μετα θα βαλω αλλο ενα καναλι με UV λαμπακια.

Τα λεντακια πανω στην ψυχτρα ειναι ενδικτικα πεειμενω ακομα μια ψυτρα για να την μεγαλωσω αλλα και να εχω χωρο για να βαλω και αλλα μελοντικα .

μπραβο μπραβο Στράτο!
με το καλό σου εύχομαι φίλε μου!

golf4470 09-05-17 17:27

Πως πάμε Στράτο έχουμε καμιά εξέλιξη με τα ζωντανά?

Stratos mak 13-05-17 14:59

Καλησπέρα παιδια
Καθως το φωτιστικο ειναι σχεδόν έτοιμο και γίνονται δοκιμές λείπει μονο ενα shield για την οθόνη αφής και θα ειναι 100% λειτουργικό, παράγγειλα ενα σκιμμερ mce 300 και το περιμενω μέχρι τέλος του μήνα. Αναβάθμισα και την οσμωση με ενα ακομα στάδιο την ρητίνη και τωρα λεω να παρω και ενα tds για ν την μετράω

Sakisdraminos 13-05-17 20:29

Με το καλό να έρθουν όλα και να μπουσταρει.....

voas 15-05-17 00:01

Μπραβο Στρατο,παμε γερά φιλαρακι!
Αναμένουμε φωτο απο την διαδικασία οπως και απο τον ύφαλο!

Stratos mak 22-05-17 13:34

3 Συνημμένο(α)
Καλημερα σε ολους παιδια
και να ειδωμεν το φως επιτελους ετοιμαστικε το φωτιστικο κρεαμαστικε εχουμε ακομα δοκιμες για να πουμε οτι ειναι 100% λειτουργικο αλλα σε γενικες γραμμες παει πολυ καλα και τα κοραλια απο οτι βλεπω και ξερω τους αρεσει πολυ.

Ενα ευχαριστω στον golf 4470 για την βοηθεια του στο πως να το κατασκευασω και τι υλικα θα χρειαστο καθως και στον νεο φιλο για σας αλλα παλιο για μενα D.harrys στην βοηθεια τις κατασκευεις αυτης.

golf4470 23-05-17 18:59

Χαρά μου είναι Στράτο να βοηθάω τους συγχομπίστες μας.
Τώρα που μπήκε το φωτιστικό ξεκίνα να κάνεις κ μετρησεις και να βλέπεις καταναλώσεις.

voas 23-05-17 20:40

Μπράβο Στρατο παρα πολύ όμορφο το νέο σου φωτιστικό,άλλαξε πολύ οπτικά!
Πες μας δυο λόγια,πες σου φαίνεται,τι να περιμένουμε για την συνεχεια;

Sakisdraminos 23-05-17 21:00

Μπράβο στον Δημήτρη και τον Χάρη για τη βοήθεια αλλά και τον Στρατό για το τέλος της Οδυσσέας του φωτιστικου!
Καλή συνέχεια και καλό στοκαριασμα !

voas 23-05-17 22:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakisdraminos (Μήνυμα 1010739)
Μπράβο στον Δημήτρη και τον Χάρη για τη βοήθεια ........

Μπράβο Σακη που το υπενθυμισες,διότι άθελα μου το προσπέρασα!
Μπράβο παιδιά για την βοήθεια,για αλλη μια φορά δείχνουμε έμπρακτα την αλληλεγγύη μεταξύ των μελών μας!

Stratos mak 03-06-17 20:33

καλησπέρα σας
καθως το φωτιστικο λειτουργει επρεπε να μπει και το τελευταιο λιθαρακι και αυτο δεν ηταν τιποτα αλλο απο το σκιμμερ και ναι μπηκε deltec mce 300 απο οτι φενεται αρχιζει να στρωνει αν και κανει τον θορυβο του και δεν ξερω γτ.

εχουμε ομως θεμματακια οπως κυανο και ακομα μια αλγη ξεκινησα special blend βακτηρια χτες παρασεκυη μπηκε η δευτερη δοση απο μετρεησεις εκτος απο αμμωνια ειμαι καλα σε γενικεσ γραμμες νιτρικα ειχα κοντα στα 50 αλλα πριν μπει το σκιμμερ οποτε δεν εχω κανει και νεα μετρησει.

απο ζωντανα μεσα εχω μονο σαλιγκαρια μεχρι τωρα μπορω να πω κανουν δουλεια στον αρραγωνιτη και καπως τον καθαριζουν.

απο ρουτινες αλλαγες νερου καθε 7 με 10 μερες 15 με 20 λιτρα αναλογα αλλατι tropic marin pro reef, ανθρακα και αντιφωσφορο αλλαγη μια φορα τον μηνα

τωρα που μπηκα σε σειρα τη μου προτινεται απο συμπληρωματα αλλες ρουτινες, και σκεφτομαι να αλλαξω και κυκλοφοριτη εχω εναν 1000/Η και λεω να βαλω εναν jebao rw 4 μηπως δεν εχω καλη κυκλοφορια και εχω κυανο.

αυτα απο μενα ακουω γνωμες προτασεις συμβουλες.

voas 04-06-17 13:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stratos mak (Μήνυμα 1012443)
καλησπέρα σας
καθως το φωτιστικο λειτουργει επρεπε να μπει και το τελευταιο λιθαρακι και αυτο δεν ηταν τιποτα αλλο απο το σκιμμερ και ναι μπηκε deltec mce 300 απο οτι φενεται αρχιζει να στρωνει αν και κανει τον θορυβο του και δεν ξερω γτ.

εχουμε ομως θεμματακια οπως κυανο και ακομα μια αλγη ξεκινησα special blend βακτηρια χτες παρασεκυη μπηκε η δευτερη δοση απο μετρεησεις εκτος απο αμμωνια ειμαι καλα σε γενικεσ γραμμες νιτρικα ειχα κοντα στα 50 αλλα πριν μπει το σκιμμερ οποτε δεν εχω κανει και νεα μετρησει.

απο ζωντανα μεσα εχω μονο σαλιγκαρια μεχρι τωρα μπορω να πω κανουν δουλεια στον αρραγωνιτη και καπως τον καθαριζουν.

απο ρουτινες αλλαγες νερου καθε 7 με 10 μερες 15 με 20 λιτρα αναλογα αλλατι tropic marin pro reef, ανθρακα και αντιφωσφορο αλλαγη μια φορα τον μηνα

τωρα που μπηκα σε σειρα τη μου προτινεται απο συμπληρωματα αλλες ρουτινες, και σκεφτομαι να αλλαξω και κυκλοφοριτη εχω εναν 1000/Η και λεω να βαλω εναν jebao rw 4 μηπως δεν εχω καλη κυκλοφορια και εχω κυανο.

αυτα απο μενα ακουω γνωμες προτασεις συμβουλες.


Μπράβο Στρατο,μια χαρά φιλε!
Μια αναπλήρωση να βάλεις και θα εισαι σούπερ!
Το σκίμμερ θα το χαρακτήριζα καλυτερα ακρογωνιαίο λίθο και Οχι λιθαράκι!
Οι μετρησεις σου δεν ειναι καλές,περίμενε να πέσουν τα νιτρικά και να μηδενίσεις αμμωνία και στην συνεχεια να προσθέσεις κανενα ζωντανό!
Για το κυανό άστο να εκτονωθεί και μετα θα το καταπολεμήσουμε σε συνάρτηση με την κάθοδο των τιμών σου!

Sakisdraminos 04-06-17 13:39

Όπως πολύ σωστά σου είπε ο Νικόλας Θέλει δουλίτσα το ενυδρείο.
Κάνε κάνα δυο έξτρα αλλαγές νερού τουλάχιστον 20λτ να τρέξουμε τα νιτρικά για να πέσουν!
Βακτήρια λίγα και θα μηδενίσει η αμμωνία!
Όσο για το κυανό μαζί με το σχετικό μηδενισμό των θρεπτικών θα φύγει..


Σε εξοπλισμό νομίζω έχεις ακόμα πραγματάκια να πάρεις το ριφ δεν σταματάει ποτέ!

Stratos mak 04-06-17 15:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από voas (Μήνυμα 1012513)
Μπράβο Στρατο,μια χαρά φιλε!
Μια αναπλήρωση να βάλεις και θα εισαι σούπερ!
Το σκίμμερ θα το χαρακτήριζα καλυτερα ακρογωνιαίο λίθο και Οχι λιθαράκι!
Οι μετρησεις σου δεν ειναι καλές,περίμενε να πέσουν τα νιτρικά και να μηδενίσεις αμμωνία και στην συνεχεια να προσθέσεις κανενα ζωντανό!
Για το κυανό άστο να εκτονωθεί και μετα θα το καταπολεμήσουμε σε συνάρτηση με την κάθοδο των τιμών σου!

Αναπλήρωση εχω παρει Νίκο και με την βοηθεια του Κ.Τακη να ναι καλα μου έφτιαξε βάσεις για τα Φλότερ μένει να παω να τις παρω να βάλω και αυτη και τέλος, όλες οι μετρήσεις να τονίσω είχαν γίνει πριν μπει το σκιμμερ και η δεύτερη δωση απο τα βακτήρια special blend

Sakisdraminos 25-06-17 09:06

Στρατό έκανες τπτ;
Έβαλες την αναπλήρωση;

Λογικά αυτή την περίοδο θα έχεις αρκετή εξάτμιση!

voas 05-07-17 18:10

Έλα Στρατο, που βρισκόμαστε, βάλε μας καμια φωτο να δούμε την εξέλιξη!

voas 18-07-17 20:38

Παρένθεση στο θέμα!
-----------------------
αλλαγή όροι χρήσης του photobucket, παρακαλούμε να ενημερωθείτε εδώ για την διασφάλιση των φωτογραφιών σας, στο φόρουμ μας!

voas 11-09-17 10:10

Στράτο καλησπερα, καιρό έχουμε να δούμε νέα σου, πως πάει το ενυδρείο μαζεύτηκες?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02883 seconds with 10 queries