Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ενυδρεία με χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=162)
-   -   180 lit. χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91552)

Τάκης 02-09-16 16:19

Μάνο,
αν κάνεις μπάνιο με 2%-3% που είναι για 2 λεπτά το πολύ,
δεν χρειάζεται προσαρμογή
αν κάνεις μπάνιο με λιγότερη αλατότητα που κρατάει κανα 20λεπτο,
εκεί προσθέτεις σιγα σιγα στο κουβά νερό από το ενυδρείο για να μειώνεις αλατότητα

delta66 02-09-16 16:27

Μονο 2 λεπτα?
Εγω κανω 15-20 λεπτα με 2%.

manos3 02-09-16 16:35

Τωρα που γύρισα σπίτι και το βλέπω έχει φύγει τελείως, απλά φαίνεται πως κάτι υπήρχε εκεί... Λέω να μην προχωρήσω σε κάποια θεραπεία, να κάνω μικρές αλλαγές να φύγει το αλάτι από το ενυδρείο και να το δω μετά.

Τάκης 02-09-16 16:40

Μεχρι 3 λεπτά τα έχω αφήσει,
μικρά ψαράκια όπως ροδοστομοι κλπ , σε λιγότερο από 2 λεπτα έχουν γυρίσει τούμπα βρε.
Και αυτό με 3% , 300 γρ αλάτι σε 10 λίτρα νερό.
20 λεπτά έχω αφήσει με 3-4 κουταλιές της σούπας σε 10 λίτρα νερό

delta66 02-09-16 16:47

Σε καρδιναλιο (που ειναι ευαισθητοι στο αλάτι) με fungus, εχω κανει επιτυχως μπανια σε αλατι 1.5% για 15 λεπτα και παραμονη σε 0.2% για μια εβδομαδα. -+10
Η τουμπα δεν ειναι απαραιτητα προβλημα. Οπως δεν ειναι προβλημα και οι τρελλες ανασες ή το χασιμο της ισορροπιας.
Ολα το παθαινουν συνηθως αμεσως.
Το θεμα ειναι να μη πεσουν οι ανασες .... στο μηδεν. :D
Και να μη πεσει αποτομα η αλατοτητα μετα.

Τάκης 02-09-16 16:57

Η αλήθεια είναι πως το έχω κάνει μόνο 2-3 φορές , και στα 2 λεπτά που τα βλέπω τουμπα τα βγάζω, φοβάμαι να τα αφήσω περισσότερο.
Και τα χρυσόψαρα που είναι μεγάλα πάλι λίγες φορές, 2-3 και αυτά, με την αλατότητα που είπα (3-4 κουταλιές της σούπας)

delta66 02-09-16 17:17

δεν κανει τιποτα αυτο

tsala 02-09-16 20:45

Στην τουμπα , οντως "τα χρειαζεσαι" λιγο:D , γι αυτο εγω προτιμω να βαζω στο ενυδρειο αλατι.

manos3 12-09-16 09:06

Τα χρυσόψαρα άρχισαν να τρώνε και τις ανούμπιες οπότε τις έβγαλα αναγκαστικά και τις έβαλα σε ένα 15λιτρο που έχω. Με την ευκαιρία και αφού έχουν πέσει οι θερμοκρασίες, έβαλα εκεί και το μικρό χρυσόψαρο με ένα εσωτερικό φίλτρο μπολιασμένο από το κυρίως ενυδρείο. Οταν δω οτι μεγάλωσε και δεν κινδυνεύει να γίνει μεζές θα το βάλω με τα άλλα.

Τα ψάρια πάντως δεν την εκτίμησαν ιδιαίτερα την αλλαγή στο ενυδρείο τους. Είναι πολύ άδειο, τρομάζουν με το παραμικρό και αφού δεν έχουν που να κρυφτούν μαζεύονται στις γωνίες... Τους πήρα τροφή πλούσια σε σπιρουλίνα για να αλλάξουν τη διατροφή τους και οταν συνέλθουν οι ανούμπιες θα κάνω μια απόπειρα να τις ξαναβάλω.

manos3 26-09-16 07:46

5 Συνημμένο(α)
Έκανα την καθιερωμένη ρουτίνα χθες, έβαλα στο κυρίως ενυδρείο τα μικρό ψαράκι και είπα να βγάλω κάποιες φωτογραφίες...

Συνημμένο Αρχείο 81905Συνημμένο Αρχείο 81906Συνημμένο Αρχείο 81907Συνημμένο Αρχείο 81908Συνημμένο Αρχείο 81909

Τα τέσσερα χρυσόψαρα που πλέον είναι λίγο μεγαλύτερα από ενός χρόνου δέχθηκαν σχεδόν αδιάφορα το μικρό που είχα από γέννα. Το πλησίασαν λίγο να δουν τί είναι και δεν ασχολήθηκαν άλλο μαζί του σε όλη τη διάρκεια της μέρας. Το ψαράκι είναι σχεδόν 2 μηνών τώρα οπότε είπα να το αφήσω με τα άλλα... Μεγάλο λάθος όπως αποδείχτηκε σήμερα αφού το πρωί που πήγα να ταΐσω είδα το μικρό να το φέρνει βόλτα το ρεύμα που δημιουργεί το φίλτρο και τα πτερύγιά του στραπατσαρισμένα. Το μάζεψα και το έβαλα στο ενυδρείο που το είχα μέχρι χθες, του έριξα λίγη τροφή και είδα ότι κολυμπάει και τρώει. Το άφησα εκεί και ελπίζω το απόγευμα που θα γυρίσω σπίτι να είναι καλά.

Κατά τα άλλα τα υπόλοιπα χρυσόψαρα έχουν γίνει τέρατα. Ειδικά τα δύο common (μαύρο και πορτοκαλί) φαίνεται ότι θα γίνουν αρκετά μεγάλα. Το πορτοκαλί μάλιστα έχει αρχίσει να αλλάζει χρώμα σε κάποια σημεία και βγάζει λευκά λέπια.

Υγ. είχα σκοπό να ανοίξω θέμα για αφαίρεση μικρογρατζουνιών από το τζάμι αλλά είναι δευτερεύων τώρα :(.

Lth1 26-09-16 08:43

Τις ανουμπιες τις τσακισαν ε???Χμμμμ

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τάκης 26-09-16 09:37

Χρυσοψαρούκλες :)
Κρατησε λίγο καιρό ακόμα μόνο του το μικρό

manos3 26-09-16 09:38

Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά... Έχω δοκιμάσει java fern, echinodorus bleheri, cryptocorynes, vallisneria gigantea, δεν έμεινε τίποτα. Στην αρχή δεν τα έτρωγαν αλλά από ένα σημείο και μετά, τώρα το καλοκαίρι, δεν άφηναν τίποτα. Τον τελευταίο μήνα άρχισαν και τις anubies και αναγκάστηκα να τις βγάλω. Το μόνο που αντέχει είναι crinum thaianum το οποίο βέβαια το τραβούσαν και το έβγαζαν από την άμμο οπότε και εγώ το έδεσα σε μια πέτρα και το κρατάω κάτω. Δεν ξέρω αν είναι θέμα διατροφής ή όχι αφού τους δίνω flakes σπιρουλίνα και κάποια λαχανικά μέσα στην εβδομάδα. Πιθανότατα οφείλεται στο ότι μεγάλωσαν και απλά τσακίζουν τα πάντα :).

Αυτό θα κάνω Τάκη, θέλοντας και μη. Ευτυχώς άρχισε να πέφτει η θερμοκρασία γιατί δεν θα μπορούσα να βάλω stc και σε αυτό το ενυδρείο.

Lth1 26-09-16 09:39

Καλα ναι τα ξερω με τα φυτα..απλα εχω την εντυπωση οτι καποια στιγμη βαριουνται...θα δειξει...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τάκης 26-09-16 09:45

Μάνο δεν χρειάζεται STC, θερμαντήρα μετά τον Οκτώβρη,
και ειδικά εσύ μέσα στο σπίτι δεν χρειάζεται ποτέ, μη τα καλομαθαίνεις :)

manos3 26-09-16 09:48

Για ψύξη εννοούσα... Στα χρυσόψαρα δεν έβαλα θερμαντήρα πέρυσι και δεν θα βάλω ούτε φέτος.

Τάκης 26-09-16 10:09

Α εντάξει, δεν θες ψύξη τώρα, αστο έτσι.
Τώρα είναι η καλύτερη εποχή, ουτε ψύξη , ούτε θέρμανση ;)
Οι ιδανικότερες θερμοκρασίες για χρυσόψαρα :)

fotisamor 26-09-16 10:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manos3 (Μήνυμα 963877)
. Τους πήρα τροφή πλούσια σε σπιρουλίνα για να αλλάξουν τη διατροφή τους και οταν συνέλθουν οι ανούμπιες θα κάνω μια απόπειρα να τις ξαναβάλω.

Μάνο καλημέρα.
Ποια τροφή τους πήρες ??

manos3 26-09-16 10:19

Ξεκίνησα να τους δίνω αυτή.

manos3 26-09-16 20:13

Τραυματισμένο χρυσόψαρο
 
1 Συνημμένο(α)
Όπως έγραψα νωρίτερα η χθεσινή απόπειρα εισαγωγής του μικρού ψαριού, 2 μηνών περίπου, στο ενυδρείο δεν πήγε καθόλου καλά. Το ψάρι επέστρεψε στη γυάλα που το φιλοξενούσε για δύο εβδομάδες (φωτογραφία, jumbo ενυδρείο 15 lit με φίλτρο μπολιασμένο από το μεγάλο ενυδρείο) και είναι στην κατάσταση που φαίνεται στο βίντεο

BORKED
https://www.youtube.com/watch?v=VRkWA5xp1FM

Του έχω ρίξει τροφή και τρώει, έχει ισορροπία και κολυμπάει με τα μπροστά πτερύγια αλλά υπάρχει τραύμα στην ουρά. Την κουνάει μέχρι ένα βαθμό αλλά πολύ λίγο και φοβάμαι οτι το άρπαξαν από εκεί και ίσως του την έσπασαν.

Λογικά θα γίνει θεραπεία στην γυάλα που το έχω, τι θεραπεία όμως? Τα φυτά δεν είναι προτεραιότητα και τα σαλιγκάρια φεύγουν ανά πάσα στιγμή...

Τάκης 26-09-16 20:20

Βάλε αλάτι Μάνο
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8221
ξεκίνησε με 0,3% (30 γραμμάρια αλάτι σε 10 λίτρα νερό)

manos3 26-09-16 20:25

Είχα κάνει πρόσφατα θεραπεία με αλάτι και ευτυχώς έχει περισσέψει λίγο. Από ότι βλέπω είναι μικρή ποσότητα, λίγο μεγαλύτερη από προληπτικη θεραπεια. Ξεκινάω με αυτό και βλέπουμε.

Τα ramshorn έχουν πρόβλημα στο αλάτι, να τα βγάλω?

Τάκης 26-09-16 20:59

Οχι, δεν θα πάθουν τίποτα, και σε βόθρο να τα βάλεις ζουν :)

Artemisia 26-09-16 21:58

Περαστικά Μάνο στο ψαράκι !! Όλα να πάνε καλά . Πιστευω θα τα καταφέρει :D

tsala 26-09-16 22:10

Κριμα το ψαρακι , το τσακισαν..
Περα απ το αλατι , εγω θα εκανα και μια θεραπεια με esha 2000

manos3 26-09-16 22:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 967069)
Περαστικά Μάνο στο ψαράκι !! Όλα να πάνε καλά . Πιστευω θα τα καταφέρει :D

Ευχαριστώ Αρτεμισία, και εγώ ελπίζω να πάει καλά.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 967073)
Περα απ το αλατι , εγω θα εκανα και μια θεραπεια με esha 2000

Γιάννη, μιλάμε για αυτό, σωστά?

stanisalus18 26-09-16 22:52

Καλό κουράγιο και από μένα, ελπίζω να αναρρώσει σύντομα ο μικρός.

Ναι σωστά αυτό είναι: http://www.eshalabs.eu/europe/produc...supregsup.html

tsala 26-09-16 22:53

Ναι Μανο , ξεκινα αν θες πρωτα με το αλατι για μερικες μερες και δες πως παει.
Αν το ειχες θα σου ελεγα βαλτο, αλλα τωρα περιμενε αν θελεις 3-4 μερες ,που θα αρχισει να φαινεται αν κανει δουλεια το αλατι

manos3 28-09-16 09:51

4 Συνημμένο(α)
Έχοντας 0,3% αλάτι για δύο 24ωρα το ψαράκι φαίνεται να πηγαίνει καλύτερα και οι κοκκινίλα στην ουρά έχει αρχίσει να υποχωρεί. Το μόνο ανησυχητικό είναι ότι όταν δεν τρώει κάθεται σε μια γωνία πίσω από μια πέτρα…

Ήμουν χθες σε pet shop και αγόρασα esha 2000. Να το αρχίσω θεραπεία παρόλο που έχει αρχίσει να βελτιώνεται? Αν ναι, την κάνω παράλληλα με το αλάτι και σε τι αναλογίες? Κάνω την προτεινομένη με βάση τις οδηγίες ή να πάω σε ποιο ελαφριά?

Συνημμένο Αρχείο 81952Συνημμένο Αρχείο 81953Συνημμένο Αρχείο 81954Συνημμένο Αρχείο 81955

Τάκης 28-09-16 10:29

Αν κάνεις, κάνε τη προβλεπόμενη , είναι ήπια αυτή η θεραπεία


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02428 seconds with 10 queries