Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   κατασκευη ξυλινου ενυδρειου 3 μετρων. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91161)

Λάμπρος.Τ 15-03-16 23:16

Έτσι, έτσι, παιδιά. Μπράβο σας. και στους 2.
Όταν θα φτιάξουμε το δικό μου θα έχετε αποκτήσει τρελή πείρα και οι 2 σας και δεν φοβάμαι τίποτε.:D:D:D:D

Άντε πειραματιστείτε τώρα να αποκτήσετε την ανάλογη εμπειρία !!!
χαχαχαχαχαχαχαχα

Τάκης 15-03-16 23:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 930065)
μη με απειλεις γιατι θα σε κανω αφρικανο:grin::grin:

Εσένα λες να περιμένω, δεν έχω χώρο αλλά και λεφτά τώρα, αλλιώς θα σου έλεγα εγώ.

Τάκης 15-03-16 23:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 930067)
Έτσι, έτσι, παιδιά. Μπράβο σας. και στους 2.
Όταν θα φτιάξουμε το δικό μου θα έχετε αποκτήσει τρελή πείρα και οι 2 σας και δεν φοβάμαι τίποτε.:D:D:D:D

Άντε πειραματιστείτε τώρα να αποκτήσετε την ανάλογη εμπειρία !!!
χαχαχαχαχαχαχαχα

Να και ο επόμενος για ξύλινο :D:D
-----------------------------------
Λάμπρο εγω το έχω δηλώσει, πως και το επόμενο θα είναι ΜΟΝΟ ξυλινο

Κωστας Malawi 15-03-16 23:21

αστον να το κανει πετρινο!!τοσες πετρες εχει:smt110:smt110:smt110

stanisalus18 16-03-16 00:27

Πάμε γερά παίδες, πάμε γερά :smt041:smt041 Ήδη φτάσατε στις 5 σελίδες και έχεις ανεβάσει μόνο δυο φωτογραφίες βρε Κώστα? Πολυ μπλα μπλα δεν είστε? Ντροπή, ντροπή :D Αν τύχει και χρειαστείς κάποια στιγμή βοήθεια στο όλο project, είτε για κουβάλημα είτε για οτιδήποτε, σφυρά και έρχομαι με χαρά ;)

tsala 16-03-16 00:33

Καλα λεει ο Γιαννης.
Θελουμε και φωτο!:smt020

Κωστας Malawi 16-03-16 10:55

παραπονιαρηδες εχω κι αλλες δουλειες εκτος απο το ενυδρειο:)
σημερα πχ φτιαχνω μια σκαλα:Dhttp://s12.postimg.org/eiv5qo6wp/20160316_105201.jpg

Τάκης 16-03-16 11:26

Κώστα γώνιασε καλά τη βάση γιατί όταν θα μπει ο πάτος του ενυδρείου που σίγουρα θα είναι γωνιασμένος θα φανούν τότε όλες οι ατέλειες και δεν θα έρχεται με τίποτα.
Και στη φωτογραφία που βλέπω, πριν βάλεις τα πόδια δεν βάζεις από τώρα το κόντρα-πλακε για το πάτο στα ράφια και να βιδώσεις τα πόδια πάνω σε αυτό ; Γιατί μετά θα κόβεις τις εσοχές που θα είναι τα πόδια

tsala 16-03-16 11:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 930113)
παραπονιαρηδες εχω κι αλλες δουλειες εκτος απο το ενυδρειο:)

κακως! :D

Tanganyiκας 16-03-16 13:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 929984)
Δεν έχω νεότερα δυστυχώς για αυτό το θέμα Λάμπρο, μακάρι να μαθαίναμε κάτι

Μίλησα με τον Βασίλη που είχε πάρει στα χέρια του ένα 2.5m με πλάτη από πάγκο κουζίνας.Ύστερα από μια ζημιά το έκοψε στην μέση,αλλά σαν κατασκευή δεν λέει αυτό μου είπε!

Τάκης 16-03-16 13:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας (Μήνυμα 930134)
Μίλησα με τον Βασίλη που είχε πάρει στα χέρια του ένα 2.5m με πλάτη από πάγκο κουζίνας.Ύστερα από μια ζημιά το έκοψε στην μέση,αλλά σαν κατασκευή δεν λέει αυτό μου είπε!

Μήπως τράβηξε νερά από πουθενά και σάπισε, αλλά φοβάμαι πως και η μετακόμιση το ταλαιπώρησε

Tanganyiκας 16-03-16 13:37

Αντιμετώπισε προβλήματα με τις σιλικόνες.

Κωστας Malawi 16-03-16 14:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 930118)
Κώστα γώνιασε καλά τη βάση γιατί όταν θα μπει ο πάτος του ενυδρείου που σίγουρα θα είναι γωνιασμένος θα φανούν τότε όλες οι ατέλειες και δεν θα έρχεται με τίποτα.
Και στη φωτογραφία που βλέπω, πριν βάλεις τα πόδια δεν βάζεις από τώρα το κόντρα-πλακε για το πάτο στα ράφια και να βιδώσεις τα πόδια πάνω σε αυτό ; Γιατί μετά θα κόβεις τις εσοχές που θα είναι τα πόδια

ναι Τακη εχεις δικιο.θα με βοηθησει και με το γωνιασμα αν βαλω απο τωρα τον πατο.τα ξυλα δεν τα λες και ισια.εχουν ενα χασιμο αλλα πιστευω θα ερθουν με τα δεσιματα.

Λάμπρος.Τ 16-03-16 16:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 930160)
ναι Τακη εχεις δικιο.θα με βοηθησει και με το γωνιασμα αν βαλω απο τωρα τον πατο.τα ξυλα δεν τα λες και ισια.εχουν ενα χασιμο αλλα πιστευω θα ερθουν με τα δεσιματα.

Κώστα, κοίτα να κάνεις καλή δουλειά, γιατί με βλέπω να αγοράζω αυτό και όχι το άλλο που έχεις...χαχαχαχαχαχα:grin::grin::grin:

Κωστας Malawi 16-03-16 17:24

καλη δουλεια θα γινει σιγουρα.απλα ετσι οπως το βλεπω το τελικο κοστος θα παει στα 800 ευρω περιπου για να πεις οτι εκανες καλη δουλεια.
ο Τακης λεει οτι δεν θα παει τοσο ψηλα.θα δουμε στο τελος.τα σημειωνω τα εξοδα.
πρωτο και κυριο μελημα στην κατασκευη εχει η ποιοτητα και αντοχη.επειδη ειναι η πρωτη φορα που κανω τετοια κατασκευη δεν με περνει να κανω πατατα.
παντως δεν το πουλαω οσα και να μου δινεις.απλα θα φτιαξουμε και σε σενα ενα μετα:)

Τάκης 16-03-16 17:40

Κώστα μπορεί να φτάσει στα 800 Ευρώ , μπορεί και όχι.
Αν βάλουμε και αντλίες , και θερμαντήρες , DOW και D1 για τις πέτρες μπορεί.
Θα βάλεις και φίλτρο άνθρακα για αυτόματες αλλαγές κλπ ;
Αντλίες και θερμαντήρες θα κρατήσεις του παλιού ;
Βυθο τι θα βάλεις ;

Κωστας Malawi 16-03-16 17:47

ναι Τακη.θα μπει φιλτρο ανθρακα για τις αλλαγες.θερμαντηρας σιγουρα αλλος ενας.αντλιες καινουριες.αμμο θαλλασινη.

Τάκης 16-03-16 18:07

Αρα πάμε για φουλ αυτοματισμούς :)

Κωστας Malawi 16-03-16 18:11

στο τρελαδικο θα παμε αμα συνεχισουμε ετσι!!

Κλεόβουλος 16-03-16 18:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 930055)
Πέρασα σήμερα μια βόλτα από το leroy και πέρασα και από τα κόντρα πλακέ.
Τα κοντρα πλακέ του είναι έτσι
http://www.interwood.gr/wordpress/wp...ge-200x150.jpg
και κοίταξα και ένα κομμάτι που μου έχει περισσέψει και είναι ακριβώς έτσι, επίσης το αναφέρει σαν κόντρα-πλακε Αφρικής, από αυτά που ειχα βρει πιο πάνω αλλά και από άλλο ψάξιμο σαν Αφρικής αναφέρεται το Οκουμε,

Αφού είναι Αφρικής τότε είναι το κατάλληλο :D:D

Λάμπρος.Τ 16-03-16 19:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 930194)
Αφού είναι Αφρικής τότε είναι το κατάλληλο :D:D


χαχαχαχα...Κλεόβουλε είσαι θεός. χαχαχα:D:D

Τάκης 16-03-16 20:34

Σωστός :D:D

Λάμπρος.Τ 16-03-16 20:43

Κώστα, Τάκη όταν λετε 800 ευρώ, μιλάτε για την κατασευή ή υπολογίζετε μέσα και το sub και τις αντλίες, φίλτρα, και λοιπά παρελκόμενα?

Κωστας Malawi 16-03-16 20:44

εγω υπολογιζω τελικη τιμη.με το κλειδι στο χερι:)

Τάκης 16-03-16 20:54

Ναι Λάμπρο
Ψήνεσαι ε :)

Λάμπρος.Τ 16-03-16 20:56

ε,ε, ...τότε δεν είναι σωστό αυτό. Δεν θα έπρεπε να τα υπολογίζεις στην τελική τιμή όλα. Τα φιλτρα, αντλίες, κτλ... είναι στο πόσα θέλει κάποιος να χαλάσει.;)
Το κόστος θα έπρεπε να είναι η κατσκευή χωρίς τα αξεσουαρ. όπως όταν αγοράζεις καινούργιο από μαγαζί. Έπιπλο-γυάλα-άντε και το sub (χατηρικά).
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 930222)
Ναι Λάμπρο
Ψήνεσαι ε :)

Τάκη εγώ είμαι ψημένος από την 1η φορά που ήρθα σπίτι σου. Απλά δεν το ήξερα.:D:D:D
Ένα καινούργιο Rehau 600 με έπιπλο βγαίνει στα ίδια χρήματα περίπου. Οπότε συμφέρει του σκοτωμού.

Κωστας Malawi 16-03-16 20:57

αφου ειπα στο τελος θα τα γραψω ολα αναλυτικα.αρα μπορεις να υπολογισεις ευκολα το κοστος.

Τάκης 16-03-16 21:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 930223)
ε,ε, ...τότε δεν είναι σωστό αυτό. Δεν θα έπρεπε να τα υπολογίζεις στην τελική τιμή όλα. Τα φιλτρα, αντλίες, κτλ... είναι στο πόσα θέλει κάποιος να χαλάσει.;)
Το κόστος θα έπρεπε να είναι η κατσκευή χωρίς τα αξεσουαρ. όπως όταν αγοράζεις καινούργιο από μαγαζί. Έπιπλο-γυάλα-άντε και το sub (χατηρικά).

Μα βρε Λάμπρο μέσα στη κατασκευή έχουν υπολογιστεί και τα φίλτρα, τα αξεσουάρ, όπως λες, ειναι ο βυθός, οι αντλίες και οι θερμαντήρες

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 930223)
Τάκη εγώ είμαι ψημένος από την 1η φορά που ήρθα σπίτι σου. Απλά δεν το ήξερα.:D:D:D

:D:D:D:D

Λάμπρος.Τ 16-03-16 21:23

Γιατί το λες αυτό Τάκη? όταν αγοράζεις από μαγαζί ενυδρείο έτοιμο, σου δίνουν και το φίλτρο στην τιμή ? Το τι φίλτρο θα επιλέξεις είναι σε εσένα.
Για αυτό το είπα.
Αλλά όπως έγραψα, ακόμη και με τα πάντα "ολα" μέσα, είναι πιο οικονομικό και από το Rehau το 600 (από τις πιο οικονομικές επιλογές) με την βάση του.
Συνεπώς δεν τίθεται θέμα κόστους, στο αν συμφέρει.

Συμφέρει άνετα (και ξέρεις και τι φτιάχνεις και το φτιάχνεις και όπως θέλεις, και,,,και...)

Είδες που σου είπα ότι είμαι ψημένος !!!;):D:D:D:D

Κωστας Malawi 16-03-16 21:26

χωρο εχεις?αν εχεις ξεκινα..αλλα για μεγαλο γιατι στα μικρα συμφερει ετοιμο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02618 seconds with 10 queries