Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Υποστρωμα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=82591)

johnpecn` 07-12-14 23:14

81*36 αλλα σου ξαναλέω έχω δωσει σε κάποια σημεία και 25 πόντους ύψος
Δεν με ένοιαζαν τα λιτρα που έχασα γιατι πάω για γαριδαδικο.

Η αμμος αυτη ηταν πολυ βαριά το 10κιλο το manado ηταν το διπλό σε όγκο.

Για φυτεμενο πας;
Αν ναι γιατι δεν κοιτάς το manado ;

dimitrisfz1 07-12-14 23:19

να υπολογισω λες περιπου στα 60 κιλα λες για εμενα?

το μαναντο το εχω δει αλλα θα ηθελα σε μαυρο!ειναι και παρα πολυ ελαφρυ...

delta66 07-12-14 23:21

Οχι ρε παιδια.
Σε 150χ50 τα 20 κιλα κανουν βυθο 2-3 εκ υψος. Με 40 κιλα φυτευεται.

johnpecn` 07-12-14 23:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` (Μήνυμα 865835)
81*36 αλλα σου ξαναλέω έχω δωσει σε κάποια σημεία και 25 πόντους ύψος
Δεν με ένοιαζαν τα λιτρα που έχασα γιατι πάω για γαριδαδικο.

Η αμμος αυτη ηταν πολυ βαριά το 10κιλο το manado ηταν το διπλό σε όγκο.

Για φυτεμενο πας;
Αν ναι γιατι δεν κοιτάς το manado ;

Γι αυτο το επεσήμανα :D

dimitrisfz1 07-12-14 23:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 865837)
Οχι ρε παιδια.
Σε 150χ50 τα 20 κιλα κανουν 2 εκ υψος βυθο. Με 40 κιλα φυτευεται.

οποτε στις δικες μου διαστασεις 110χ42 τα 12 κιλα θα μου δωσουν 2 εκ βυθο!για να φτασω το 8 εκ που θελω θα χρειαστω 48 κιλα!καλα δεν τα λεω φιλε?

delta66 07-12-14 23:34

8 εκ γιατι?

dimitrisfz1 07-12-14 23:36

λες να ειναι πολλα?με 6 θα ειμαι καλυμμένος?τορα το εχω αλλου 8 αλλου 5 κλπ!

delta66 07-12-14 23:44

Ναι με 6 θα εισαι καλυμμένος για φυτεμα.
Δεν ειναι μονο θεμα οικονομιας.
Ειναι και θεμα να μη δημιουργουνται αναεροβιες και μαζευει υδροθειο.

Με 40 κιλα εισαι ΟΚ και θα περισσεψει.
40 κιλα αμμο ειχα στο 150χ50 και ειχα εχινοδωρους μεσα.

dimitrisfz1 07-12-14 23:58

επειδη εχω και εγω εχινοδορους γιαυτο ειπα να του βαλω λιγακι παραπανω!λεω να το αναμιξω και με ενα σακι απο αυτο δηλαδη 25-30 λιτρα χαλαζιακο χαλικι μαυρο και 7 λιτρα flourish λες να εχω κανενα θεμα η δεν χρειαζετε?λεω να το κανω για να μην ειναι σκετο τελειως!τι λες?

delta66 08-12-14 00:19

Δεν χρειαζονται οι εχινοδωροι ειδικα υποστρωματα

Stavros7 25-12-14 18:27

Επιστρεφω στο θεμα εδω και ενα μηνα περιπου το εχω γυρισει σε αμμο χαλαζιακη οπως σκεφτομουνα το + για εμενα ειναι οτι ειναι πολυ ομορφο το - οτι βρωμιζει ευκολα,τεσπα τα προσπερναω αυτα ,μου δωσανε χωρις να θελω να κανω διαφημση απο τα Petcity ειναι λευκο ετσι ψηλο αλλα εχω απορια εαν υπαρχει περιπτωση να ειναι ασβεστολιθικο..?? http://www.ebay.com/itm/White-Sand-G...-/400718497317 αυτη εδω ειναι συγκεκριμενα..να την βαλω?

delta66 25-12-14 19:16

Τι ψαρια θα εχει?
Του εκανες τεστ με ακουφορτε?

Makrovoutis 25-12-14 20:59

Χαλαζιακη
 
Καλησπέρα στην παρέα και χρόνια πολλά σε όλους.
Να αναφέρω και γω τις παρατηρήσεις μου για την χαλαζιακή που έχω στο ενυδρειο μου εδώ και μερικες βδομάδες. Ειναι μαυρη μέτριας κοκομετρίας αγορασμένη από χωματοτεχνική και εγινε αρκετη προεργασία με πολυ καλό ξέπλημα (επλενα γύρω στισ 2-3 ώρες) πριν μπει στο ενυδρείο.
Στο ενυδρείο στρώθηκαν περίπου 20 λίτρα Manado σαν υπόστρωμα και από πάνω μπήκαν περίπου 30 κιλά μαυρη χαλαζιακή.
α. Η χαλαζιακή εχει πετρωσει και δημιουργει μια συμπαγή επιφάνεια μετά απο την πρώτη βδομάδα .
β. και το ποιο σημαντικό είναι ότι το ΡΗ το έχει φτάσει στα 8.5 με 9.0.
και παρολες τις συχνες αλλαγες νερού οι μετρησεις εξακολουθουν να είναι στα υψη.
Μεθαύριο με το που ανοίγουν τα καταστήματα με τα ενυδριακά χτυπάω ήτε manado η Seachem υποστρωμα και την ξηλώνω ολη την χαλαζιακή.
Αν την θέλει κανεις φίλος με Αφρικάνες να έρθει να του την δώσω.

Stavros7 26-12-14 11:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 867824)
Τι ψαρια θα εχει?
Του εκανες τεστ με ακουφορτε?

κορυ και τετρα,οχι δεν την εκανα τεστ...για αυτο ρωτησα εαν ξερει καποιος

ChocolatePuma 26-12-14 20:48

Να αναφέρω σχετικά με την Χωματοτεχνική Κηφισιάς, πως πωλούνται δύο διαφορετικοί τύποι χαλαζιακής άμμου (σκουρόχρωμες κι οι δυο)

Ή μία ειναι χαλαζιακή, η άλλη δεν ειναι
Οπότε προσοχή στις αγορές σας.
Είτε μιλάτε με τον υπεύθυνο (γιατί ο υπάλληλος ακόμη μαθαίνει"), είτε κουβαλάτε δικό σας μπουκάλι ακουαφόρτε...

Να θυμήσω πως το μαγαζί δεν ειναι ενυδρειακό - χωρίς αυτο να αποτελεί άλλοθι για οτιδήποτε

Stavros7 29-12-14 15:58

σχετικα με τα πετρωματα σαφως μη ασβεστολθηκες πετρες,εχετε να μου προτειναιτε καποιες με ενδιαφερει η ομορφια αλλα κυριος το να ΜΗΝ ειναι σιγουρα ασβεστολιθηκες?

ChocolatePuma 29-12-14 16:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 (Μήνυμα 868291)
σχετικα με τα πετρωματα σαφως μη ασβεστολθηκες πετρες,εχετε να μου προτειναιτε καποιες με ενδιαφερει η ομορφια αλλα κυριος το να ΜΗΝ ειναι σιγουρα ασβεστολιθηκες?

Εννοείς πετρες εμπορίου?
Ρίξε μια ματιά εδώ http://www.votsalo.net/Products/Aqua...ls.aspx?page=1

Stavros7 29-12-14 16:23

ειναι λιγο μακρυα εκει

ChocolatePuma 29-12-14 18:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 (Μήνυμα 868293)
ειναι λιγο μακρυα εκει

Θα βοηθούσε να ξέραμε που ειναι το "κοντα"? :rolleyes:

Εννοώ σε ποια περιοχή είσαι

Stavros7 29-12-14 18:43

ειμαι ελευσινα,ολο και καποια μαντρα θα βρω...

dimitrisfz1 24-01-15 17:20

παρελαβα εχτες το χαλικι απο την χωματωτεχνικη(ειχα μιλησει στο τηλ.με τον ιδιο απο εκει και του ανεφερα το θεμα με την αμμο,η απαντηση του ηταν οτι ειχε παιχτει λαθος με τον υπαληλο και οτι εδινε την αλλη χωρις να ξερει,μου εκανε ο ανθρωπος την εκπτωση που ειχε υποσχεθει για την αναστατωση και με καθησυχασε λεγοντας μου οτι θα μου στειλει την σωστη) επλυνα μια μικρη ποσοτητα και την στεγνωσα!την δοκιμασα με το ακουαφορτε και αντεδρασε!!!οχι σε μεγαλο βαθμο αλλα αντεδρασε!εκανε ελαχιστες φουσκαλιτσες και πιο συγκεκριμενα σε κατι μικρα ασπρα κοματακια που ειχε μεσα!αν ριξεις μια-δυο σταγονες ακουαφορτε επανω στο χαλικι θα ακουσεις μονο τον ηχο αλλα αν ριξεις αρκετη ποσοτητα ακουαφορτε μεχρι να σκεπαστει ολα το χαλικι τοτε θα δεις και τις φουσκαλιτσες!ξεπλυνα μια κουπα περιπου χαλικι και το εχω βαλει σε νερο απο την οσμωση και του εκανα μετρησεις!!λοιπον tds 123 kh2 gh 4-5 ph 6
ξαναμετρησα σημερα και εχω tds 147 kh3 gh5-6 ph 7!!
ας ελπισω οτι αυτες οι μικροαλαγες στις τιμες του νερου ειναι επειδη το χαλικι ηταν μουσκεμενο απο το νερο της βρυση που ειναι σε αθλια κατασταση και απλα ανεβασε λιγακι τις τιμες που περνω απο την οσμωση!!θα μετραω καθημερινα και βλεπουμε!!!
Τελικα οτι πληρωνεις παιρνεις!

delta66 24-01-15 18:43

Οι ελαχιστες φουσκαλιτσες δεν ειναι θεμα.

Το λιγο ανεβασμενο tds μπορει να ειναι επειδη ειναι καινουριο υλικο.

Τα pH ετσι κι αλλιως δεν ειναι συγκρισιιμα, αφου το pH του νερου της AO ειναι πλασματικο εφοσον εχει μηδενικη KH.
Υιοθετει το pH του νερου του ενυδρειοουυ οπου που θα αναμιχθει μετα.


Ετσι ειναι, οτι πληρωνεις παιρνεις.
Αλλα μερικες φορες πληρωνεις τσαμπα λιγο παραπανω ή λιγο λιγοτερο απο οτι παιρνεις.
Και εδω ειναι μια χαρα η τιμη για αυτο που παιρνεις.

dimitrisfz1 25-01-15 09:17

με 3€ το δεκακιλο η τιμη ειναι εξεφτελιστικη!προς θεου ,δεν κατηγορω το καταστημα απλα καταγραφω τα πραγματα οσο πιο αναλυτικα μπορω για να εχουμε ενα μπουσουλα σχετικα με το συγκεκριμενο προιοιον!εχουν ειπωθει πολλα (αλλα κακα και αλλα καλα)για το συγκεκριμένο χαλικι και απλα πριν ξεστησω για μια φορα ακομα και χρειαστει να ξαναξεστησω το παρακολουθω οσο πιο πολυ μπορω με καθημερινες μετρησεις και θα το αφησω μεσα στο μπολακι για αρκετο καιρο για να δω αν θα πετρωσει οπως και ενα αλλο παλικαρι εδω μεσα ανεφερε!οπως και να εχει το μαγαζι δεν ειναι ενυδρειακο και η τιμη που το δινει ειναι τσαμπα σχετικα με ερευνα που εχω κανει και αλλου!ενδεικτικα αναφερω οτι σε καταστημα με τετοιου τυπου υλικα στον πειραια στην κωνσταντινουπολεως πωλουταν το εικοσακιλο χαλαζιακης μαυρης 35-40 ευρω, λιγο πιο φτηνα απο τον μεσο ορο οπου εχω ψαξει σε ενυδρειακα και μη καταστηματα!

dimitrisfz1 31-01-15 10:56

σημερινες μετρησεις
tds 190
ph 7-7,5
kh 5
gh 8

αργα μεν αλλα σταδιακα το επηρεαζει!!να το κανω το τολμημα?να την χρησιμοποιησω ?

dimitrisfz1 07-02-15 14:55

εκανα και σημερα μια μετρηση!
εχουμε και λεμε
tds 220
kh 7
gh 9
ph 7,5

και ξανακανω το ιδιο ερωτημα,λετε αξιζει να την βαλω η θα εχω θεματα??
σκαλαρια εχω στο ενυδρειο!βασικα επηρεαζοντε οι τιμες του νερου αλλα οχι και τοσο πολυ


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02389 seconds with 10 queries