Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=148)
-   -   ΑΡΧΑΡΙΑ ΖΗΤΑΕΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=45757)

ROULAMID 12-01-11 04:06

η αμμωνια μετα απο τοσες μερες παραμενει στα 4ppm και μπολι εβαλα και συχνες αλλαγες νερου εκανα και την θερμοκρασια κατεβασα ( αν και τον θερμοστατη τον εχω βαλει σους 24 το θερμομετρο μου δειχνει 27, δεν ξερω γιατι) και βακτηρια προσθεσα και ammolock. τιποτα κανενα αποτελεσμα με την αμμωνια. τα ψαρακια μεχρι στιγμης ειναι ζωηρα.υποψιαζομαι λοιπον οτι κατι δεν παει καλα με το φιλτρο μου αν και λειτουργει κανονικα. αγορασα λοιπον ενα εξτρα μικρο φιλτρο μεχρι να το αλλαξω και να βαλω εξωτερικο. μπορειτε να με ενημερωσετε για τα εξωτερικα φιλτρα? τι να παρω και πως να το στησω. επισης ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει προβλημα τωρα που εχω βαλει 2 φιλτρα γιατι γινεται πολυ αναταραξη νερου, ανεμοστροβιλος γινεται στο ενυδρειο......

ARIS1983 12-01-11 16:07

Για να λιτρα σου καλο ειναι αυτο http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2265 και αυτο http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1259 και τα 2 εχουν 3 χρονια εγγυηση!

ROULAMID 14-01-11 01:35

εχω απελπιστει. ακομα και με 2 φιλτρα η αμμωνια παραμενει σταθερη. δεν ξερω τι αλλο να κανω.
-------------------------
ρε παιδια βοηθηστε με. με εχει τρελανει η αμμωνια. τι αλλο να κανω?
-------------------------
aris1983 βρηκα ενα υλικο φιλτρου σε αυτο το σαιτ που μου εστειλες fluval ammonia remover. το ξερεις? να το δοκιμασω κι αυτο? δεν ξερω τι αλλο να κανω. εχω κανει τα παντα αλλα η αμμωνια εκει σταθερη.http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2345

ARIS1983 14-01-11 01:48

Εκτος απο αμμωνια μετρας τιποτε αλλο (ΝΟ2, Ν03)?

ROULAMID 14-01-11 01:58

ναι. ολα. ειναι μηδεν. σαν να ειναι αστρωτο το ενυδρειο. ειναι πολυ καιρο ομως ετσι αποκλειεται να μην ειχε στρωσει η εστω να ειχε πεσει λιγο η αμμωνια. μειωσα τροφη εβαλα εξτρα φιλτρο χαμηλωσα θερμοκρασια εβαλα ammolock προσθεσα φυτα. τα παντα εκανα
-------------------------
μεχρι κι αυτος που μου συντηρει το ενυδρειο απορησε οταν το ειδε. ειναι ολα οκ αλλα η αμμωνια μονιμα στα 4ppm
-------------------------
και μπολι εβαλα

ARIS1983 14-01-11 02:06

Εχεις φυτα που σαπιζουν? Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο αστρωτο και με αμμωνια!? Ποσα και τι ψαρια εχεις μεσα?

ROULAMID 14-01-11 02:12

εχω ανουβιες κερατοφυλλα κρυπτοκορινες και βαλεσριανες(καπως ετσι δεν τις λενε?) οχι δεν εχουν σαπισει. ηταν στωμενο το ενυδρειο αλλα οταν προσθεσα τα ψαρια ανεβηκε η αμμωνια αρχικα στο 1 και τωρα εχει περασει ενας μηνας σχεδον κι ειναιν στο 4. κι αλλαγες συχνα εκανα κι ολα οσα μου εχουν πει. το αποτελεσμα το ιδιο. εχω απελπιστει πραγματικα.
-------------------------
ειναι 120λιτρα κι εχω 3 ξιφοφορους και 4 μπλακ μολυ

ARIS1983 14-01-11 02:21

1 μηνας στο 4 και ολα τα ψαρια σου ζουνε ακομα? Αν ναι, τοτε σιγουρα θα επερνα ενα τεστ αμμωνιας καινουργιο και κατα προτιμηση αλλης εταιριας για να μετρησω και με εκεινο , λεω μπας και!

ROULAMID 14-01-11 02:25

κι εγω απορησα κι ειναι και ζωηροτατα. πηρα κι αλλο τεστ αμμωνιας. τα ιδια. μεχρι κι ο συντηρητης μου τρελαθηκε
-------------------------
ισως τα σνει το ammolock αλλα η αμμωνια δεν πεφτει.

ARIS1983 14-01-11 02:28

Απο αντιχλωριο τι βαζεις?

ROULAMID 14-01-11 02:35

tetra aquasafe. μπορει να φταιει αυτο?

ARIS1983 14-01-11 02:38

Να φταει για την αμμωνια το αντιχλωριο οχι! Απλα το αντιχλωριο της seachem http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=551 εχει την ικανοτητα να μειωνει την αμμωνια αν ειναι ανεβασμενη, λεω αν θες να το δοκιμασεις!

ROULAMID 14-01-11 02:48

να το δοκιμασω αλλα δεν μπορω να βρω την αιτια που ανεβαινει η αμμωνια
-------------------------
το εξωτερικο φιλτρο θα βοηθησει την κατασταση η θα απογοτευτω κι απο κει?

achisael 14-01-11 02:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ROULAMID (Μήνυμα 537627)
-------------------------
το εξωτερικο φιλτρο θα βοηθησει την κατασταση η θα απογοτευτω κι απο κει?


σιγουρα οσο μεγαλυτερος χωρος για βιολογια ...τοσο καλυτερα..

ARIS1983 14-01-11 02:51

Ναι δυστηχως και εγω δεν μπορω να φανταστω τιποτα αλλο, εκτος αν το ammolock δεν αφηνει τα ολοκληρωθει το στρωσιμο! Καλο θα ηταν αν το δοκιμασεις να κοψεις την χρηση του ammolock μπας και φταει αυτο και για να δεις εαν κανει οντως δουλεια το αντιχλωριο της seachem! Σιγουρα με ενα εξωτερικο θα εισαι πολυ καλητερα απο θεμα βιολογιας...

ROULAMID 14-01-11 02:53

φοβαμαι να το κοψω το ammolock. ειναι τοσο ψηλα η αμμωνια που φοβαμαι μην πεθανουν τα ψαρακια μου. πιστευω οτι αυτο τα εχει σωσει μεχρι στιγμης

ARIS1983 14-01-11 03:04

Οκ μπορει να εχεις και δικιο, κανεις οτι νομιζεις εσυ καλητερο, δεν θελω να παρω στο λαιμο μου τα ψαρακια σου, ετσι κι αλλιος το δοκιμαζεις μαζι με το ammolock το αντιχλωριο αν θες. Μια φοτο απο το ενυδρειο σου και τα φιλτρα του θα βοηθουσε για να δουμε και εμεις τι παιζει...

ROULAMID 14-01-11 03:07

εχω στειλει φωτο.
-------------------------
στελνω αλλη μια τωρα

ARIS1983 14-01-11 03:09

Που ειναι η φωτο και δεν την βρισκω?

ROULAMID 14-01-11 03:17

στο αλμπουμ μου.
-------------------------
στο προφιλ μου
-------------------------
aris την βρηκες?

ARIS1983 14-01-11 03:17

Τωρα που το ειδα λεω να δοκιμασεις να βγαλεις και οτι ψευτικο υπαρχει μεσα στο ενυδρειο!

ROULAMID 14-01-11 03:20

οκ. επηρεαζει?
-------------------------
νομιζα οτι τους αρεσει να πηγαινουν να κρυβονται οταν κλεινω τα φωτα

ARIS1983 14-01-11 03:26

Εγω οταν ειχα εναν ψευτικο κορμο σε ενα ενυδριο (καλως υποτιθεται ποιοτηκα, 35 ευρο ειχε), πανω στον μηνα ειχε ξεβαψει και ενοητε ολη η μπογια διαλυθηκε στο νερο μεσα, πιος ξερει τι ουσιες-χημιες ειχε μεσα η μπογια? Ενοητε οτι τον πηγα πισω στο καταστημα και μου ειπε οτι ηταν λαθος κατασκευαστικα και επικυνδινο για τα ψαρια αυτο που εγινε. Εκεινες τις μερες ειχα χασει και μερικα γκαπακια! Απο τοτε δεν ξαναεβαλα τιποτα ψευτικο, ουτε φυτα πλαστικα ουτε τιποτα. Τους αρεσει περισσοτερο να κριβονται σε φυσικες κριψωνες και φυτα!

ROULAMID 14-01-11 03:29

μηπως ενδιαφερεται κανεις εδω στο φορουμ να φιλοξενησει τα ψαρακια μου μεχρι να βρω τι θα κανω με το προβλημα της αμμωνιας?
-------------------------
το ξυλο που εχω δεν ειναι ψευτικο. τα αλλα θα τα βγαλω. τι φυσικες κρυψωνες να βαλω?

achisael 14-01-11 03:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ROULAMID (Μήνυμα 537665)
μηπως ενδιαφερεται κανεις εδω στο φορουμ να φιλοξενησει τα ψαρακια μου μεχρι να βρω τι θα κανω με το προβλημα της αμμωνιας?
-------------------------
το ξυλο που εχω δεν ειναι ψευτικο. τα αλλα θα τα βγαλω. τι φυσικες κρυψωνες να βαλω?

an θες φυσικες κρυψωνες
καρυδα,πετρες στιβαγμενες...
και κανενα βαρελακι :D:D:D

ROULAMID 14-01-11 03:36

οκ παιδια συγχωρηστε τα λαθη μου. εριμαι αρχαρια αλλα προσπαθω να κανω οτι μπορω κι αυτο το προβλημα με την αμμωνια με εχει στεναχωρησει πολυ γιατι δεν βρισκω ακρη ουτε εγω ουτε ο συντηρητης μου. δεν ξερω τι αλλο να κανω και ζηταω απεγνωσμενα βοηθεια. δεν θελω να τα χασω τα ψαρακια μου.

achisael 14-01-11 03:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ROULAMID (Μήνυμα 537670)
οκ παιδια συγχωρηστε τα λαθη μου. εριμαι αρχαρια αλλα προσπαθω να κανω οτι μπορω κι αυτο το προβλημα με την αμμωνια με εχει στεναχωρησει πολυ γιατι δεν βρισκω ακρη ουτε εγω ουτε ο συντηρητης μου. δεν ξερω τι αλλο να κανω και ζηταω απεγνωσμενα βοηθεια. δεν θελω να τα χασω τα ψαρακια μου.


e αθηνα εισαι ολο και καποιο ''ξενοδοχειο'' θα βρεθει..:p:p

ARIS1983 14-01-11 03:38

Το ξυλο το ανεφερα για το πως την επαθα! Αν σε εσενα ειναι φυσικο μια χαρα. Κρυψωνες θεωρουνται και τα φυτα, οταν εχουν πυκνο φυλομα.

ROULAMID 14-01-11 03:42

να βαλω αγγελια για φιλοξενια? και μετα τι πρεπει να κανω με το ενυδρειο?
-------------------------
ναι ειναι φυσικο. και δεν το ειχα βαλει σε ζεστο νερο στην αρχη κι εβγαζε κιτρινιλα. λες να φταιει αυτο? μπα. βλακειες μαλλον λεω

achisael 14-01-11 03:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ROULAMID (Μήνυμα 537675)
να βαλω αγγελια για φιλοξενια? και μετα τι πρεπει να κανω με το ενυδρειο?
-------------------------
ναι ειναι φυσικο. και δεν το ειχα βαλει σε ζεστο νερο στην αρχη κι εβγαζε κιτρινιλα. λες να φταιει αυτο? μπα. βλακειες μαλλον λεω

βαλε ναι που ξερεις ισως καποιος να μην το διαβασει το θεμα..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:23.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02385 seconds with 10 queries