Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Κατασκευη 500 λιτρου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19064)

netblues 06-10-07 11:15

Η διατομη των ταφ δεν φαινεται στη φωτό, το σκεπτικο μου ειναι να εχει κανεις μικροτερη τρυπα πανω ωστε ο περισσοτερος ογκος του νερου να πηγαινει στον πατο, για καλυτερη κυκλοφορια, μιας και φευγει με υπερχειλιση απο το sump... Οχι οτι δεν δουλευει και ετσι..
Εξαρταται και απο το ποσα λίτρα επιστρεφει η αντλια παντα...

Επι της ουσιας τωρα, προφανως και εχεις βαλει δυο ταφ εντος του νερου ωστε να κοψει την κυκλοφορια απο αναροφηση στην καθε μια.
Δεν ξερω αν εχεις 1 ή δυο κυκλοφορητες για την επιστροφή.
Αν εχεις 1 τοτε σε καποιο σημειο υπαρχει και τριτο ταφ ωστε να συνδεονται οι δυο επιστροφες.

Σε αυτη την περιπτωση λεω οτι αν αυτο το ταφ βρισκεται καπου χαμηλα, και κοντα στην αντλια, ισως αν η μια τρυπα ειναι βουλωμενη να μην μπορει η αλλη να εξαερωσει επαρκως το κυκλωμα ωστε να σταματησουν και οι δυο.
Θελει πειραμα αυτό γιατι εξαρταται απο τη δυναμικη ροή των υγρων στο συστημα.


Αν παλι εχεις δυο ξεχωριστες αντλιες για την επιστροφη, τοτε απλα δεν γινεται, εκτος αν τις παραλληλησεις (αλλα τοτε ειναι μαλλον καλυτερα να παρεις μια μεγαλυτερη).

Ισως η ιδεα το κωστα να βαλεις ενα spray bar αντι για ταφ στην επιφανεια να ειναι τελικα καλυτερη.

Nik25 06-10-07 15:27

Εχω 2 αντλιες 2500 λιτρων/ωρα η καθε μια.Για το spray Bar το σκεφτηκα,αλλα ετσι θα χανω πολυ σε κυκλοφορια στην χαμηλη εξοδο,ενω θα εχω μεγαλη κυκλοφορια στην επιφανεια.Εξαλλου για εσωτερικη κυκλοφορια εχω ενα κυκλοφορητη 600αρι(Eheim compact) και εναν 1500αρι(Hydor Korallia 1) οποτε καλυπτομαι πιστευω.

Τσιόνογλου Σταύρος 06-10-07 16:01

Νίκο θα το κάνεις θαλασσινό ?:grin: :grin: :grin: :grin: σαν πολύ κυκλοφορία βλέπω.

Nik25 07-10-07 22:19

Τελος επιτελους!
 
Απο αποψε το ενυδρειο αρχισε να δουλευει.Γεμισε οσο γεμισε απο οσμωση.Αδειασα και λιγο νερο οσμωσης που ειχα ετοιμασει στην δεξαμενη μου.Εχω προσθεσει νερο βρυσης,και εφερα το Kh στο 4 και το Gh στο 7.
Στα 560 λιτρα νερου που υπαρχουν συνολοκια εβαλα 100 λιτρα βρυσης και 460 απο οσμωση.Στο σαμπ εβαλα μονο σφουγαρια μπλε προς το παρον.Εχω 20 λιτρα siporax 10 λιτρα απλο μακαρονι,2 λιτρα substrat καινουριο και 2 λιτρα substrat που ειναι 6 μηνων παλιο για μπολι.Επισης περιμενω 25 λιτρα βιομπαλες μες την βδομαδα (και αλλα 25 για καβατζα).Απο αυριο σιγα σιγα μεταφερονται διαφορα εξαρτηματα απο το παλιο οπως CO2,eliwell ,ηλεκτροβανα,ph-controller,διαχυτηρας κλπ.Επισης ετοιμαζεται πατεντα για προσαρμογη ανεμηστηρων στο σαμπ.Απο ψαρια θα αρχισω με καρδιναλιους και με τον καιρο, και με το πασο μου θα βαζω δισκους.Απο φυτα τωρα.Εχω περιπου 2-3 χουφτες java moss που περιμενει να μπει,εχω κανει αλλο μισο κιλο java παραγγελια, εναν εχινοδορο amazonicus γυρω δτους 45 ποντους,εχινοδοροι bleheri,glossostigma για μπροστα πλατεια,κρυπτοκορυνες σκορπιες,microsorium pteropus δεμενο σε βραχια και ξυλα,καποιες βαλισνεριες gigantea,riccia(bill να σαι καλα) που μ'αρεσει και ισως cabobma.Λεω να κινηθω σε minimal aquascape με πολυ java και γρασιδι.
Αυτα...;)

PascM 07-10-07 22:22

Έχεις βλέπω υπομονή!! Για το κλάδεμα της Java το λέω που δεν είναι στα ατού μου! :D :D

Nik25 07-10-07 23:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 204793)
Έχεις βλέπω υπομονή!! Για το κλάδεμα της Java το λέω που δεν είναι στα ατού μου! :D :D

Εχω java απο τον Mαιο!Πηρα ενα ματσακι οσο μια πρεζα να φανταστεις,και πλεον εχει γινει χουφτες,αλλα και παλι για το μεγαλο δεν θα φτασει:D .Λεω να πειραματιστω και με την riccia του bill Μαστορα.Ειδωμεν!

Cydox 08-10-07 14:23

Kαλή αρχή και περιμένουμε τις πρώτες φώτο.Minimal aquascape θα αναδείξει το ενυδρείο και θα το κάνει να φαίνεται άλλο τόσο... δεν μπορώ να φανταστώ κάτι καλύτερο :smt023 .

Zorba_The_Freak 19-10-07 07:52

Nick ριξε μια ματια και εδώ ;)

http://www.fishforums.net/index.php?showtopic=101806

a-sakis 24-10-07 16:38

Φίλε Νίκο δώσε καινούργιες φωτογραφίες στον λαό!!!!
:) :)

Nik25 26-10-07 00:25

Πρωτες φωτο σιγα -σιγα....
 
http://aycu03.webshots.com/image/294...3050355_rs.jpg

http://aycu09.webshots.com/image/296...8794850_rs.jpg

http://aycu24.webshots.com/image/314...6567287_rs.jpg

http://aycu01.webshots.com/image/294...9998582_rs.jpg

Καθε γνωμη δεκτη!

a-sakis 26-10-07 06:50

Επι τέλους τελειωμένο!
Εμένα καρντάση μ'αρέσει πάρα πολύ!

jimfytakis 26-10-07 10:50

Λιτο και πανεμορφο!Αν στo (Discus?) φυγει το ερωτηματικο βαλε και κανα φυτο επιφανειας!Θα αρεσει και στα δισκακια!

Βαγγέλης (Dearangelo) 26-10-07 12:15

τι βυθό έχεις?
λευκή χαλαζιακή?
χιλ/ κόκκο?

Τσιόνογλου Σταύρος 26-10-07 14:25

Απαράδεκτο.

Βαγγέλης (Dearangelo) 26-10-07 14:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nik25 (Μήνυμα 196357)
Ετσι ειναι τα πραγματα,κολληθηκαν σημερα τα βασικα τζαμια και στηθηκε και η βαση!Ακολουθει αναλυτικο φωτορεπορταζ απο εμενα και το team μου!Το ενυδρειο εγινε τελικα 1,60Χ53Χ60 (ΜΧΠΧΥ) και το τελικο αποτελεσμα δειχνει πολυ πιο τερας απο τι περιμεναμε...Αρχιζω λοιπον...

Νωρις το μεσημερακι αφου φεραμε την βαση και τα τζαμια στο σπιτι...

Οι εργασιες αρχισαν κοβωντας τα ξυλα της βασης (κοντρα πλακε θαλασσης 18αρι) ωστε να ερθουν προσωπο με τους κοιλοδοκους.

Στη συνεχεια τοποθετηθηκε ο κυριος πατος και αυτος απο 18αρι πλακε θαλασσης με μικρες γωνιες

Επειτα τοποθετηθηκε το πανω μερος και αφερεθηκε το κομματι απο που θα κατεβαινουν οι "αποχετευσεις"

Επειτα αφου τοποθετηκη υποθεμα απο λεπτο αφρολεξ πατησε επανω ο πατος (15αρι τζαμι) και τοποθετηθηκαν και οι 2 ανταπτορες (1 1/4'') που θα κατεβαζουν το νερο στο σαμπ.

Στην συνεχεια "χαρτοθηκαν" ολα τα τζαμια για να μην πασαληφθουν με σιλικονες.Χρησιμοποιηθηκε διαφανης σιλικονη της De Braven.

σε παρακαλώ πές μου πόση σιλικόνη χρησιμοποίησες?
θέλω να κολλήσω και γω ένα αλλα δεν ξέρω πόση θα χρειαστώ.
ευχαριστώ.

υγ απο που την αγόρασες? εμπόριο ελλάδα η παραγγελία απ' έξω?

dimitris21 26-10-07 14:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Βαγγέλης (Dearangelo) (Μήνυμα 210154)
σε παρακαλώ πές μου πόση σιλικόνη χρησιμοποίησες?
θέλω να κολλήσω και γω ένα αλλα δεν ξέρω πόση θα χρειαστώ.
ευχαριστώ.

υγ απο που την αγόρασες? εμπόριο ελλάδα η παραγγελία απ' έξω?

Βαγγέλη το πόση σιλικόνη θα χρειαστείς έχει να κάνει και λίγο με την εμπειρία σου στο να κολλήσεις ένα ενυδρείο. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι κάποιος που έχει κολλήσει αρκετά είναι σε θέση, να βάλει όση σιλικόνη χρειάζεται με αποτέλεσμα να μην την σπαταλάει. Σε αντίθετη περίπτωση από τον φόβο μήπως και μείνει κάπου κενό γίνεται συνήθως σπατάλη στην σιλικόνη. Όσο περίεργο και αν ακουστεί την περσότερη σιλικόνη την καταναλώνουν οι κόντρες και οι διάφορες λεπτομέρειες. Θα σου έλεγα ότι για ένα ενυδρείο όπως του Νίκου θα χρειαστείς περίπου από 2 έως 3 σωληνάρια.

Βαγγέλης (Dearangelo) 26-10-07 17:25

ευχαριστώ, τώρα σχετικά με μία καλή ποιτικά μάρκα και που την προμηθεύεται κανείς?
έχετε άποψη?

giagligian 26-10-07 19:53

ΟΥΑΟΥ!! συγχαρητήρια και πάλι! :grin:

_antonis_ 26-10-07 22:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος (Μήνυμα 210151)
Απαράδεκτο.

Συμφωνώ.

johnsin 28-10-07 15:01

πολύ ωραίο Μπράβο !!!!

steady 28-10-07 15:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Βαγγέλης (Dearangelo) (Μήνυμα 210190)
ευχαριστώ, τώρα σχετικά με μία καλή ποιτικά μάρκα και που την προμηθεύεται κανείς?
έχετε άποψη?

http://www.thereefer.it/shop/product...roducts_id=707
εγω εχω χρησιμοποιησει αυτη παρα πολλες φορες και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος μπορεις να την βρεις στην αθηνας σε κανα 2 χρωματοπωλεια σε τιμη 5-5,5€
την εχει και γνωστο-μεγαλο ενυδρειο μαγαζο 7,5€ μην παρασυρθεις εκτος αν θες:D

dimitris21 29-10-07 09:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Βαγγέλης (Dearangelo) (Μήνυμα 210190)
ευχαριστώ, τώρα σχετικά με μία καλή ποιτικά μάρκα και που την προμηθεύεται κανείς?
έχετε άποψη?

Εγώ έχω δοκιμάσει μόνο 3, με πολύ καλά αποτελέσματα. Den Braven, Logo1000 και άλλη μια της οποίας το όνομα μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή. Το θέμα της προμήθειας είναι μια ιστορία. Σε μαγαζιά με σιδηρικά, χρώματα, οικοδομικά υλικά. Το μόνο κακό είναι ότι πολύ σπάνια κάποιος έχει αυτές τις σιλικόνες. Θέλει ψάξιμο.

steady 29-10-07 09:36

den braven αθηνα που βρισκουμε ρε παιδες?

dimitris21 29-10-07 10:43

Steady αυτό που ρωτάς είναι ένα μήνυμα πάνω…

Παρακαλώ μην ξεφύγουμε και πολύ από το αρχικό θέμα. Μια παρένθεση μέσα σε ένα θέμα είναι θεμιτό, αρκεί να μείνει παρένθεση.

steady 29-10-07 10:58

ουπς σορι μπορει να σβηστει:smt117

spookie 29-10-07 12:17

2 Συνημμένο(α)
Εκανα μια σκεψη για τον θαλαμο υπερχειλισης. Η πρώτη εικόνα είναι απο το ενυδρειο του Nik 25 και η δευτερη σχεδιο δικο μου.
Επεξήγηση: Αν η είσοδος του νερού είναι απο κάτω και η ροή του νερού είναι αυτή που έχει ο νικ δεν θα γίνεται και της άμμου επιφανιακα τουλάχιστον μιας και θα υπάρχει μεγάλη κίνηση στο νερό ;

Nik25 29-10-07 17:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από spookie (Μήνυμα 210646)
Εκανα μια σκεψη για τον θαλαμο υπερχειλισης. Η πρώτη εικόνα είναι απο το ενυδρειο του Nik 25 και η δευτερη σχεδιο δικο μου.
Επεξήγηση: Αν η είσοδος του νερού είναι απο κάτω και η ροή του νερού είναι αυτή που έχει ο νικ δεν θα γίνεται και της άμμου επιφανιακα τουλάχιστον μιας και θα υπάρχει μεγάλη κίνηση στο νερό ;


Mε τον καιρο σιγα σιγα θα βουλωσι ειταε απο την ιδια την αμμο ειτε απο σκουπιδακια αλγες κλπ.Ασε που συμφνα με το σχδιο σου ο θαλαμος υπερχειλησης και το ανω τζαμι ειναι στο ισιο υψος.Αρα η υπερχειληση δεν υφισταται ετσι.

orck 29-10-07 19:02

αν καταλαβαινω καλα απο το σχεδιο του spookie οτι το νερο θα φευγει χαμηλα προς τον "θαλαμο υπερχειλισης"
δεν ειναι απαραιτητο να ειναι τοσο χαμηλα οσο το σχεδιο για να μην βουλωνει ευκολα απο χαλικια κλπ
φανταζομαι οτι η προταση εχει βαση στο γεγονος οτι η εξοδος γινεται απο χαμηλα η εισοδος απο το sump θα γινει ψηλα στην στηλη


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nik25 (Μήνυμα 210738)
Mε τον καιρο σιγα σιγα θα βουλωσι ειταε απο την ιδια την αμμο ειτε απο σκουπιδακια αλγες κλπ.Ασε που συμφνα με το σχδιο σου ο θαλαμος υπερχειλησης και το ανω τζαμι ειναι στο ισιο υψος.Αρα η υπερχειληση δεν υφισταται ετσι.


spookie 30-10-07 17:16

Απλως αυτο που λεω ειναι οτι αφου υπαρχει επιστροφη απο το sump περιπου 3000 λτ / ωρα τοση θα ειναι και η κινηση του νερου μεσα στο ενυδρειο οποτε θα υπαρχει αρκετη ροη προς τον πατο. αυτο που θελω να κανω ειναι να δημιουργησω ροη σε ολο το χωρο του ενυδρειου ωστε να καθαριζεται και η επιφανεια του χαλικιου ωστε να εχει αμεση διαφυγη προς την εισοδο του νερου προς το φιλτρο :D

caverman 31-10-07 13:45

Παράθεση:

Αρα η υπερχειληση δεν υφισταται ετσι

Εάν για κάποιο λόγο σταματήσει η αντλία θα αδειάσει όλο σχεδόν το ενυδρείο στο sump και ...καλό σφουγγάρισμα......:D :D :D :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02594 seconds with 11 queries