Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ JUWEL 100lt. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88169)

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 24-07-16 23:16

Ααα μη μου τα γυρνας και με βαλεις στην πριζα παλι, [emoji12] εξαλου το εχω ξεκινησει στο 15λιτρο, 8η μερα αλλα ακομα νιτρωδη στο 0, συμπληρωσα και αμμωνια γιατι ειχε πεσει στο 1 και πηγε παλι στα 4ppm.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Themis_aqua 24-07-16 23:47

Mη το σκεφτεσαι καθολου..μπολιαζεις και τελειωνεις!!
Εγω θα σου λεγα παντως να μη βαλεις ξανα ανοιχτοχρωμη μπεζ αμμο,να προτιμησεις πιο σκουροχρωμη.Τονιζει καλυτερα τα χρωματα των φυτων-ψαριων αλλα και πολλα ειδη ψαριων την προτιμουν σε σχεση με την ανοιχτοχρωμη..
Αλλα απ την αλλη ειναι και θεμα γουστου☺

Στάλθηκε από το LG-D335E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 04-08-16 07:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από energy52 (Μήνυμα 955565)
Mη το σκεφτεσαι καθολου..μπολιαζεις και τελειωνεις!!
Εγω θα σου λεγα παντως να μη βαλεις ξανα ανοιχτοχρωμη μπεζ αμμο,να προτιμησεις πιο σκουροχρωμη.Τονιζει καλυτερα τα χρωματα των φυτων-ψαριων αλλα και πολλα ειδη ψαριων την προτιμουν σε σχεση με την ανοιχτοχρωμη..
Αλλα απ την αλλη ειναι και θεμα γουστου☺

Στάλθηκε από το LG-D335E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτή που έχω είναι άσπρη, δυστυχώς λερώνει και δεν φαίνεται και φυσικό, μπες πρώτη φορά αγόρασα γιατί είδα σε ενυδρείο φίλου και μ αρέσει, είναι πιο φυσική κι η συγκεκριμένη είδα ότι είναι στο χρώμα που είναι και στον φυσικό τόπο των cherry barb.

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 26-09-16 22:33

Update στο ενυδρείο, στα πλαίσια αναβάθμισης φωτισμού για το νέο project 120 λίτρων που ετοιμάζω, προχώρησα στην αγορά μέσω αγγελίας ενός ακόμα φωτιστικού glo2x39watt, τώρα έχω συνολικά πάνω 156watt στα 90 λίτρα καθαρά, φαίνεται για υπερβολικό αλλά αν το κοιτάξουμε με αναλογία lumen/lt δεν είναι τόσο μιας και οι δύο απ τις 4 λάμπες είναι grolux με μόλις 1050 lumen όπως λέει στα χαρακτηριστικά της, οπότε έχω 2100 lumen απ τις grolux κι άλλα 5700 απ τις δύο Osram HO lumilux σύνολο 7800 lumen=86,6lumen/lt. Με το μάτι δε δείχνει τόσο τραγικά φωτεινό ούτε έχω παρατηρήσει να έχει αλλάξει η συμπεριφορά στα ψάρια, αντίθετα βέβαια και με μόνο 3 ώρες για αρχή να δουλεύει το δεύτερο φωτιστικό το pearling είναι τόσο έντονο που νομίζω ότι έχω βάλει αεραντλία! :D Να αυξήσω στις 8 ώρες και το δεύτερο φωτιστικό ή να το αφήσω ως έχει 3-4 ώρες τη μέρα; Να ρωτήσω τώρα κάτι άλλο σχετικά με τις μετρήσεις στο φωτισμό, την αναλογία την υπολογίζουμε βάσει των μεικτών λίτρων ή των καθαρών;

http://i.imgur.com/kRDKnvmh.jpg
http://i.imgur.com/wd34WAGh.jpg

Themis_aqua 26-09-16 23:11

.
 
Τουμπανο το κανες τωρα Κωστα:D
Το κοκκινο χαμηλα ποιο ειναι althernathera;σουπερ δειχνει!
Παντως καθησα σημερα και διαβαζα λιγο γι αυτα τα φωτιστικα και φαινεται πως αποδιδουν πολυ καλα για φυτεμενο,ξερεις ομως που με χαλανε λιγακι στην εμφανιση αυτα τα αυτια που προεξεχουν δειχνουν καπως..
Εισαι σιγουρος πως ταιριαζουν τα φωτιστικα με το νεο project;Εννοω στο μηκος..

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 27-09-16 08:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από energy52 (Μήνυμα 967090)
Τουμπανο το κανες τωρα Κωστα:D
Το κοκκινο χαμηλα ποιο ειναι althernathera;σουπερ δειχνει!
Παντως καθησα σημερα και διαβαζα λιγο γι αυτα τα φωτιστικα και φαινεται πως αποδιδουν πολυ καλα για φυτεμενο,ξερεις ομως που με χαλανε λιγακι στην εμφανιση αυτα τα αυτια που προεξεχουν δειχνουν καπως..
Εισαι σιγουρος πως ταιριαζουν τα φωτιστικα με το νεο project;Εννοω στο μηκος..


Ναι βρε αφού είναι στο ίδιο μήκος 100 εκατοστά. Ναι altenanthera είναι το κάτω κόκκινο, το δεύτερο φωτιστικό μία μέρα δουλεύει μόνο, θέλω να δω μετά από μία βδομάδα πως θα επηρρεάσει τα φυτά ή και δύο, δεν ξέρω. Εμένα δε με χαλάνε τα αυτάκια, αντιθέτως η γυναίκα μου λέει ότι με τα φωτιστικά και χωρίς καπάκι δείχνει διαστημικό, οπότε αφού πήραμε και το δύσκολο οκ κανένα πρόβλημα.

odin79 27-09-16 08:37

τουμπανο ειναι κωστα μπραβο!!!εχε τον νου σου στην λιπανση θα χρειαστει αυξηση

Themis_aqua 27-09-16 08:48

Εγω παντως θα σου ελεγα να μην αυξησεις την φωτοπεριοδο στο επιπλεον φωτιστικο που βαλες τωρα,4 ωρες ειναι καλα για αρχη αντε 5 ωρες το πολυ αλλωστε ηδη εχεις πολυ καλη αναπτυξη ποιος ο λογος;)
Την λιπανση προσεξε λιγο τωρα!!

Το καλο με αυτα τα ετοιμα φωτιστικα ειναι πως λυνεις κατευθειαν το θεμα καπακι-φωτισμος σε diy ενυδρειο!!

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 27-09-16 08:58

Ευχαριστω παιδια αν και το θεμα στησιματος εχει παει περιπατο αφου στην παρουσα φαση μ ενδιαφερει απλα να συντηρησω τα φυτα για το επομενο ενυδρειο. Για τη λιπανση να κοιταω για ελλειψεις η να αυξησω ουτως η αλλως; Για τη φωτοπεριοδο λεω να μεινω στις 4 ωρες με 1.6watt/lt φοβαμαι τις αλγες, ηδη πριν αυξησω φωτισμο gsa παντα υπηρχε λιγο στο τζαμι, περιμενω να δω τωρα τι θα γινει.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Themis_aqua 27-09-16 09:03

Για την λιπανση δεν ξερω αν πρεπει να την αυξησεις λιγο,αφου αυξησες φωτισμο:rolleyes:
Το νεο ενυδρειο θα το κολλησεις εσυ ή θα το παρεις ετοιμο;

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 27-09-16 09:10

Εγω με το φιλο Σταθη.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Τάκης 27-09-16 11:35

Μπράβο Κώστα, ωραίο έγινε.
Cherry Barbs είναι τα ψαράκια σου ;
Αν ναι, πέρνα να σου δώσω 2 που μου έφεραν χθες, σε εμένα δεν ταιριάζουν

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 27-09-16 17:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 967136)
Μπράβο Κώστα, ωραίο έγινε.
Cherry Barbs είναι τα ψαράκια σου ;
Αν ναι, πέρνα να σου δώσω 2 που μου έφεραν χθες, σε εμένα δεν ταιριάζουν

Οκ Τάκη κράτα τα και με την πρώτη ευκαιρία θα περάσω, για Παρασκευή το βλέπω πρώτα ο Θεός. Οσο για το ωραίο, το στήσιμο έχει πάει στράφι, ετοιμάζομαι για το επόμενο ενυδρείο κι απλά κρατάω κάποια φυτά ως συντήρηση σε τυχαία θέση μόνο και μόνο για να τα μεταφέρω στο νέο που θα γίνει ένα σχέδιο κι όχι πεταμένα όπως είναι τώρα στην οποιαδήποτε θέση.

Τάκης 27-09-16 19:26

Ενημερωσε με γιατι δεν πιάνονται και εύκολα :)

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 27-09-16 21:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 967249)
Ενημερωσε με γιατι δεν πιάνονται και εύκολα :)

Ωχ ναι το ξέρω, δύο φορές μία που άλλαξα βυθό και μία που άνοιξε το ενυδρείο, έφτυσα αίμα και μάλιστα χωρίς διακόσμηση και το ύψος νερού στα 10 εκατοστά και πάλι δεν μπορούσα να τα στριμώξω με την καμία, να δω πως θα τα πιάσεις εσύ μέσα στη ζούγκλα!

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 02-10-16 16:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ (Μήνυμα 967125)
Εγω με το φιλο Σταθη.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Εγένετο! 100Μχ40Πχ42Υ με διπλό πάτο ως κόντρα.

http://i.imgur.com/nfRILVa.jpg?1
http://i.imgur.com/d1PavPX.jpg?2

manos3 02-10-16 16:52

Ωραίο Κώστα, να το χαρείς.

moradin 02-10-16 17:03

Καλογεμιστο!

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 02-10-16 17:19

Να στε καλά, ευχαριστώ, υπομονή θα κάνω 10 μέρες να είμαι σίγουρος και μετά θα γεμίσω και βλέπουμε.

Themis_aqua 03-10-16 00:01

..
 
Αντε βρε Κωστα μπραβο!!:p
Ναι αστο 10 μερες να στεγνωσει καλα μη βιαστεις..

Τάκης 03-10-16 07:26

Καλορίζικο και καλογέμιστο :)

nasos_discus 03-10-16 13:24

καλογέμιστο να είναι !!!!
ωραίες διαστάσεις !!!!!

katherine 03-10-16 14:19

Καλογεμιστο Κωστα..Φαινεται η περιποιημενη δουλεια :grin:

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 03-10-16 15:30

Ευχαριστω να στε καλα. Να ρωτησω κατι επι τη ευκαιρια; Καποιες ατελειες στις γωνιες με τη σιλικονη που εχει λερωσει μισο εκατοστο τζαμι ποτε και πως μπορω να τις καθαρισω; Η φαλτσετα θα το χαραξει; Ειναι ultra clear glass.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

kosmas 03-10-16 15:31

Καλογεμιστο Κωστα! Να΄σαι καλα να το χαρεις με την οικογενεια σου

Τάκης 03-10-16 16:58

Αν τη φαλτσετα τη βάλεις σε όλη την επιφάνεια του τζαμιού δεν χαράζει,
όχι με τη μύτη,
τη θαμπάδα με διαλυτικό νίτρου

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 03-10-16 17:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 968194)
Αν τη φαλτσετα τη βάλεις σε όλη την επιφάνεια του τζαμιού δεν χαράζει,
όχι με τη μύτη,
τη θαμπάδα με διαλυτικό νίτρου

Ευχαριστώ Τάκη, το καθαρό οινόπνευμα δεν κάνει δηλαδή;

Υ.Γ. Δε βρήκα και χρόνο βρε Τάκη να ρθω για τα cherry barb.

sarpijk 03-10-16 18:12

Mε το καλο να γεμισει και να το χαρειτε!

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 03-10-16 18:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 968216)
Mε το καλο να γεμισει και να το χαρειτε!

Να σαι καλά, ευχαριστώ.

stanisalus18 03-10-16 23:47

Μπόλικη ταινία δεν έπεσε εδώ? Μη βιαστείς να το γεμίσεις, άσε να στεγνώσει πολύ καλά η σιλικόνη. Καλογέμιστο και από μένα :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:11.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02890 seconds with 11 queries