Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γαρίδες του γένους Neocaridina (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=222)
-   -   Θέματα σχετικά με αναπαραγωγή red cherry (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21858)

georgis4 19-02-11 20:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 554770)
moss δεν εχω. Δεν έλεγε να πιάσει με τίποτα, χαλουσε και ξεπιανόταν όλη την ώρα και τελικά την εβγαλα...

Αν κ σύντομα θα κανω παρουσίαση, ορίστε δυο φωτογραφίες των φυτών. Ειδικά στην πρώτη, δεν πανε καθόλου ανάμεσα τα ψάρια, γιατί είναι χαμηλά και πυνκα.

Χαλουσε τι εννοεις το φυτο το ιδιο η απλα δεν επιανε πανω στο ξυλο?
Θα ελεγα να ξαναδοκιμασεις μιας και ειναι ισως η καλυτερη κρυψωνα για τις γαριδες.;)

tsoum 19-02-11 20:12

Στην αρχή δεν επιανε, έφευγε, και μετά χαλούσε. Εμεναν μόνο τα "κοτσάνια" χωρίς τα πράσινα "φυλλα"

georgis4 19-02-11 20:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 554775)
Στην αρχή δεν επιανε, έφευγε, και μετά χαλούσε. Εμεναν μόνο τα "κοτσάνια" χωρίς τα πράσινα "φυλλα"

Moss και να χαλαει μπορει να το ακουω και πρωτη φορα.:D
Ειδικα αν μιλας και για java..
Παντος να ξερεις οτι στα φυτα σου οι ενηλικες δεν εχουν προβλημα αλλα τα γαριδακια (οχι αυτα απο το περιπτερο) θα ειναι εκτεθειμένα.Αστα οπως ειναι οι cherry ετσι και αλλιως καθε βδομαδα αυγωμενες ειναι.;)

delta66 19-02-11 20:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 554770)
moss δεν εχω. Δεν έλεγε να πιάσει με τίποτα, χαλουσε και ξεπιανόταν όλη την ώρα και τελικά την εβγαλα...

Αν κ σύντομα θα κανω παρουσίαση, ορίστε δυο φωτογραφίες των φυτών. Ειδικά στην πρώτη, δεν πανε καθόλου ανάμεσα τα ψάρια, γιατί είναι χαμηλά και πυνκα.

Βαλε christmas moss που δεν καταλαβαινει τιποτα και ειναι και πιο ωραια.
Εκει θα αυγατισουν οι γαριδες.

tsoum 19-02-11 20:57

Αμα αποφασίσω να το κρατήσω φυτεμένο και δεν το κάνω βιοτοπικό για τα ancistrus, θα είναι Νο 1 στις προτεραιότητες!!

Δηλαδή, η christmass που είναι λιγότερο κοινή, είναι πιο "ευκολη" απο την java;

kotsos83 19-02-11 21:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 554808)
Αμα αποφασίσω να το κρατήσω φυτεμένο και δεν το κάνω βιοτοπικό για τα ancistrus, θα είναι Νο 1 στις προτεραιότητες!!

Δηλαδή, η christmass που είναι λιγότερο κοινή, είναι πιο "ευκολη" απο την java;

oxi h kristmas θελει περισσοτερο φως.

tsoum 19-02-11 21:53

:mad:Εγω είχα πολυ φως. Σχεδόν 1w/l και δεν επιανε....

delta66 19-02-11 22:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 554808)
Δηλαδή, η christmass που είναι λιγότερο κοινή, είναι πιο "ευκολη" απο την java;

Εμενα ετσι μου φαινεται.
Την εχω μεχρι και σε βιοτοπικο ενυδρειο με 100% ΑΟ μια λαμπα Gro Lux που δουλευει εδω και 15 χρονια (ληγμενη δλδ) και μικρη για το ενυδρειο (0,2 βατ ανα λιτρο) και το νερο μαυρο να εμποδιζει το λιγοστο φως ακομα πιο πολυ, χωρις λιπασματα διοξειδια κλπ, και το καλοκαιρι εφτασε η θερμοκρασια μεχρι 33C.
Ποιο φυτο αντεχει με αυτα και οχι μονο αντεχει αλλα αναπτυσεται ομορφα και κανονικα?
Η μονη μου επιφυλαξη ειναι οτι μπορει να ειναι spiky moss που μοιαζει με την christmas.


tsoum 19-02-11 23:18

Εχει να κανει και με το ενυδρείο ;).

Εμενα ανθισαν οι βαλλισνεριες σε ενα ~20 λιτρα με 2 ζεμπρακια μεσα και ενα φωτιστικο με μια λαμπιτσα αλογονου απο ΙΚΕΑ, αλλος παλευει να δει εναν δρομέα... :rolleyes:

Υ.Γ. μην με αρχίσετε για τα ζεμπρακια. Σε λίγο καιρό θα "αναβαθμιστουν" ή θα δωθούν ;)

el.stel 20-02-11 01:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 554745)
Χαίρεται! Εχω μια red cherry, η οποία εχει πολλά αυγα. Είναι καλή ιδέα να την βάλω σε μια πλαστική γεννήστρα για να σώσω τον γόνο; Ρωτώ διότι έχω 11 tetras και μια θηλυκή μονομάχο, και αμφιβαλλω για το κατα πόσο θα τα καταφέρουν τα μικρά...

(η γεννηστρα είναι απο τις πλαστικές με τις χαραμάδες)


Εγώ πάντως που είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με σένα με τη CRS μου, την έβαλα σε γεννηστρα με τούλι, όταν την είδα με αβγά και μου έκανε 12. Από την πρώτη γέννα επιβίωσαν 4.

xristosss 20-05-11 11:04

red cherries
 
παιδιά οι red cherries τρώνε τα μωρά τούς;

lans 20-05-11 11:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xristosss (Μήνυμα 591511)
παιδιά οι red cherries τρώνε τα μωρά τούς;

οχι, απ οσο εχω δει σε εμενα... ;)

zipo 20-05-11 11:14

Όχι,δεν τα τρώνε.Βέβαια,μπορεί τα μικρά να φαγωθούνε ή να τραυματιστούνε από πολλά άλλα ζωντανά σε ένα κοινωνικό ενυδρείο.

VipeR 03-06-11 21:46

Να περιμένω γαριδάκια ;
 
1 Συνημμένο(α)
Για πείτε μου οι γνώστες, τι έχουμε εδώ ;
Θα δω επιτέλους γαριδάκια ;
Σε πόσο καιρό ;
Τι να προσέξω ;
Ευχαριστώ.

bokostas 03-06-11 22:20

Κοντεύει, βάλε κανένα τούλι ή σφουγγάρι στην είσοδο του φίλτρου και πες μας τι ψάρια έχεις μέσα, για να δούμε αν θα προλάβεις να δεις γαριδάκια.:D:p

redman88 08-10-11 22:09

και αυγα και σελα γινετε??
 
μολις παρατηρησα οτι μια απο τις αυγομενες γαριδες(red chery) μου εχει και σελα
γινετε αυτο το πραγμα η κατι δεν βλεπω καλα?

johnb 09-10-11 00:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από redman88 (Μήνυμα 623228)
μολις παρατηρησα οτι μια απο τις αυγομενες γαριδες(red chery) μου εχει και σελα
γινετε αυτο το πραγμα η κατι δεν βλεπω καλα?

πρωτα εχει σελα..μετα τα αυγα κατεβαινουν στα ποδια..μετα βγαινουν τα γαριδακια...μαλλον δεν ειδες καλα...

redman88 09-10-11 08:00

πριν 2 βδομαδες κατεβασε τα αυγα στα ποδια της και χθες παρατηρησα οτι εχει φτιαξει και σελα
τα αυγα τα εχει ακομα

Raven 09-10-11 12:50

Γινεται να υπαρχουν και σελα και αυγα ταυτοχρονα. Συχνοτερα στις αμανο και σπανιοτερα στις red cherry.

redman88 09-10-11 12:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 623278)
Γινεται να υπαρχουν και σελα και αυγα ταυτοχρονα. Συχνοτερα στις αμανο και σπανιοτερα στις red cherry.

ειμαι σπανια περιπτωση οπως καταλαβαινεται δηλαδη:p

σ'ευχαριστω πολυ αλεξ για την απαντηση σου!
johnb και εσενα σ'ευχαριστω για το ενδιαφερον σου να βοηθησεις!!;)

daimosth 09-10-11 15:20

"The best way to tell if a female is close to hatching her eggs is by the appearance of a set of eyes inside each egg. This is easy to spot and will let you know that hatching is literally days away. Another way to tell is by the emergence of a new saddle when the female still has eggs. The emergence of the saddle is the indication that the female is prepared to have a new set of eggs and that the current eggs are close to hatching."

Το διαβασα εδω...

http://www.planetinverts.com/Red%20Cherry%20Shrimp.html

Οποτε συντομα με καινουρια γαριδακια :)

redman88 09-10-11 15:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από daimosth (Μήνυμα 623297)
"The best way to tell if a female is close to hatching her eggs is by the appearance of a set of eyes inside each egg. This is easy to spot and will let you know that hatching is literally days away. Another way to tell is by the emergence of a new saddle when the female still has eggs. The emergence of the saddle is the indication that the female is prepared to have a new set of eggs and that the current eggs are close to hatching."

Το διαβασα εδω...

http://www.planetinverts.com/Red%20Cherry%20Shrimp.html

Οποτε συντομα με καινουρια γαριδακια :)

οτι θα γεννησει συντομα το ξερω γιατι ξερω ποτε κατεβασε τα αυγα την περιμενω για το επομενο ΣΚ η στα μεσα της επομενης βδομαδας(μετα το ΣΚ)

johnb 09-10-11 15:54

αυτο δεν το ξερα...!!μωρε μπραβο οι γαριδες σου..!!!!εβαλαν σκοπο να σου γεμισουν το ενυδρειο γαριδακια!!!!γεννα πανω στην γεννα!!!ευγε:smt020

tsoum 17-01-12 20:41

red cherry με πράσινα αυγά;
 
Σημερα πρόσεξα οτι μια red cherry κουβαλάει πρασινο-λαχανί αυγά. Είναι έντονο το χρώμα, όχι απλώς μια αποχρωση. :smt120 Καμια αποψη για το τι μπορεί να είναι αυτο;

mixalis p 17-01-12 21:06

Αφού σ το ειπα και εγω κ οι δικες μ έχουν πράσινα αυγά. Θα ειναι αγριας μορφής γαρίδες.:)

tsoum 17-01-12 21:11

... Τι αγριας μορφης μωρε. Τι σχέση εχει το χρώμα των γαρίδων με τα αυγά τους; Και ίσα ίσα, ποιο λογικό θα ήταν οι αγριες να έχουν ασπρα για να μη φαίνονται.

exelix 17-01-12 21:13

Ρίξε ένα βλέφαρο: http://www.planetinverts.com/Neocari...eteropoda.html

lingistis 17-01-12 21:35

Γιώργο, δες λίγο μια πιο παλιά κουβέντα που είχαμε εδώ

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48545

και την απάντηση για το χρώμα των αυγών

http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...6&postcount=22

tsoum 17-01-12 21:39

H αλήθεια είναι οτι τις τελευταίες μέρες δίνω κάτι ταμπλετες σπιρουλίνας που, για κάποιο λόγο, δεν τις τιμάνε τα ανκιστρους μου.

Δεν με πειράζει τι χρώμα θα βγούνε τα μικρα. Απλά να είναι καλά στην υγεία τους! :D

mixalis p 17-01-12 21:51

δηλαδη καλα ειναι να ανανεωνουμε τα αιματα?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:33.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,08058 seconds with 11 queries