Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Reef (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=203)
-   -   μεταβαση στο αλατι με Fowlr (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=95472)

voas 21-02-17 21:34

Καλησπέρα Σπύρο!
Το τελευταίο μοντέλο της Jebao ειναι οι sw και ειναι ελαφρός ακριβότεροι,αν μπορεις τσεκαρισε το να δεις και τι χρέωση σου έκαναν!
Τωρα στο aquascape, η γνώμη μου ειναι να αποκολληθουν τα δυο συνδετικά κομματια(το λευκό και το ζ.κομμάτι) και να τα γυρίσεις προς τα εμπρός δημιουργώντας ετσι δυο νησιά!
Επίσης καλό ειναι να βάλεις διπλάσια ποσότητα αραγωνιτη δημιουργώντας ισορροπία στον ύφαλο σου!
Μια χαρά ειναι το σαμπ και πολύ καθαρό Σπύρο,τα ανεμιστηράκια δεν νομιζω να μπορούν να κρατήσουν τα λίτρα σου το καλοκαίρι,ο θερμαντηρας καλυτερα στο μεσαίο διαμέρισμα!
Αυτόματη αναπλήρωση εχεις βάλει;
Ενεργό άνθρακα και αντιφωσφορο και εισαι σούπερ!
Μπράβο φιλαρακι πολύ όμορφη δουλεια!
Μια χαρά ειναι οι τιμές σου και πολύ φυσιολογικές διανύοντας το πρώτο στάδιο στρωσίματος,εβδομαδιαίες αλλαγές με χρήση βακτηρίων!
Καλη συνεχεια...

SpirosLo 21-02-17 22:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από golf4470 (Μήνυμα 998222)
No3 στα 60ppm ειναι παρα πολυ. Όποτε μπορείς κάνε μια καλή αλλαγή.
Θα σου πρότεινα τουλάχιστον τα μισά λίτρα.

α τελεια , θα προχωρησω αμεσα σε αλλαγη , το βαρελι μ ειναι 78 λιτρα . θα πρεπει να κανω περισσοτερες μεσα στις επομενες μερες . τι προτεινεις golf ?
ανα δυο μερες και τεστ ?>

golf4470 21-02-17 22:16

Είσαι σε καλό δρόμο αφού μηδένισε η αμμωνία τώρα πρέπει να μηδενίσουμε κ τα νιτρικά σιγά σιγά.
Ξεκινά τις επόμενες μέρες με 80λτ αλλαγή, μέτρημα μετά κ συνεχίζεις.
Αν δεν πέσουν τα νιτρικά μη ξεκινήσεις να βάζεις ζωντανά.
Συνέχισε κ τα βακτήρια όπως ρίχνεις.

SpirosLo 21-02-17 22:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από voas (Μήνυμα 998226)
Καλησπέρα Σπύρο!
Το τελευταίο μοντέλο της Jebao ειναι οι sw και ειναι ελαφρός ακριβότεροι,αν μπορεις τσεκαρισε το να δεις και τι χρέωση σου έκαναν!
Τωρα στο aquascape, η γνώμη μου ειναι να αποκολληθουν τα δυο συνδετικά κομματια(το λευκό και το ζ.κομμάτι) και να τα γυρίσεις προς τα εμπρός δημιουργώντας ετσι δυο νησιά!
Επίσης καλό ειναι να βάλεις διπλάσια ποσότητα αραγωνιτη δημιουργώντας ισορροπία στον ύφαλο σου!
Μια χαρά ειναι το σαμπ και πολύ καθαρό Σπύρο,τα ανεμιστηράκια δεν νομιζω να μπορούν να κρατήσουν τα λίτρα σου το καλοκαίρι,ο θερμαντηρας καλυτερα στο μεσαίο διαμέρισμα!
Αυτόματη αναπλήρωση εχεις βάλει;
Ενεργό άνθρακα και αντιφωσφορο και εισαι σούπερ!
Μπράβο φιλαρακι πολύ όμορφη δουλεια!
Μια χαρά ειναι οι τιμές σου και πολύ φυσιολογικές διανύοντας το πρώτο στάδιο στρωσίματος,εβδομαδιαίες αλλαγές με χρήση βακτηρίων!
Καλη συνεχεια...

αντιφως εχω και ανθρακα , δεν τα εβαλα στην φωτο . κακη γωνια.
εδω στα βριλησσια το σπιτι κραταει καλες θερμοκρασιες , εχω αλλα δυο 120αρια και μεχρι 27 μαξ για πολυ λιγο ,κραταγε ως γλυκου νερου , αν δω τα σκουρα παω για ψυκτικο ... σειρα πρωτη εχει η αντιστροφη οζμοση αν και εχω καλο νερο εδω , προς το παρον φιλτρο camelot και τα σπαει το νερο του , πινουμε εναμιση χρονο με δαυτο και εχουμε βρει την υγεια μας zw

ιχιχιχι
μαζεψα παντος πολυ μπιχλα απο το σαμπ. οι καινουργιοι ειναι oi sw αλλα το συστημα το εχει και στους rw pp-15 με flow rate μεχρι 15000 l ενω οι sw μεχρι 13000 litra . δεν εχω καταλαβει τι εχει αλλαξει στα δυο μοντελα. τεσπα. παντος με μικρη διαφορα περνεις sw .ολο μοντες ειναι ο κινεζος
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από golf4470 (Μήνυμα 998238)
Είσαι σε καλό δρόμο αφού μηδένισε η αμμωνία τώρα πρέπει να μηδενίσουμε κ τα νιτρικά σιγά σιγά.
Ξεκινά τις επόμενες μέρες με 80λτ αλλαγή, μέτρημα μετά κ συνεχίζεις.
Αν δεν πέσουν τα νιτρικά μη ξεκινήσεις να βάζεις ζωντανά.
Συνέχισε κ τα βακτήρια όπως ρίχνεις.

Ετσι το εχω και εγω στο μυαλο μ να κανω και θα σε ακουσω , αλλαγες και πολλα τεστακια. και υπομονη να πεσουν τα νιτρικα , χαετο να βαλω η να περιμενω ?

SpirosLo 24-02-17 09:01

1 Συνημμένο(α)
αλλαγη στο aquascape :smt020

golf4470 24-02-17 09:05

Πολυ καλύτερο. Αν μπορείς κ το αριστερό να αλλάξεις την γέφυρα απο πάνω. Καλό ειναι να φτιάχνεις εξέδρες για τα κοράλλια κ να μην πλακώνει η μια πέτρα πάνω στην άλλη.

SpirosLo 24-02-17 10:08

αυτο θα γινει σαββατο αυριο . γτ χτες δεν ειχα χρονο για να κατσω να δεσω με δεμματικα . εχω και αλλα κομματια βραχου εντομεταξυ κατω στο γκαραζ και πρεπει να τα ανεβασω να δω τι θα με βολεψει καλυτερα.
η πλακα ειναι οτι εγω ενα FO φτιαχνω αλλα ολο το σεταπ ακομα δεν εστρωσα το κανω για κοραλια :P βεβαια θα ειναι ετοιμο για αργοτερα και βοηθαει και στην καλυτερη κυκλοφορια :smt041
-------------------------
εκεινο το απο πανω κομματι , ειναι το μεγαλυτερο κομματι ζβ π εχω και το αφησα απο πανω μονο και μονο για να το βαραει δυνατη κυκλοφορια . αλλα θα αλλαχτει αυριο
-------------------------
αυτο π με εχει λιγο ξενερωσει ειναι πως ειναι ψιλος ο αραγωνιτης και τον μετακινει ευκολα η κυκλοφορια . δεν ξερω μηπως τον αλλαξω σε λιγο πιο χοντρο. :smt120

voas 24-02-17 22:24

Πολύ καλύτερο ετσι Σπύρο το aquascape,εισαι σε πολύ καλό δρόμο!
Αν το σκέφτεσαι να το κανεις,άλλαξε τον τωρα που ειναι νωρίς τον αραγωνιτη!
Καλη συνεχεια φιλε!

SpirosLo 08-03-17 23:50

τεστακια σημερα μετα απο αλλαγη 80 λιτρα νερο
αμμωνια νιτρωδη αλατα 0
νιτρικα 5
ph 8.0
kh 12 ?
αλατοτητα με atc διαθλασομετρο 1026
25-26 c
τιγκα στην διατομικη απο προχτες , αλλα το νερο κρυσταλο . προσθεσα 25 ml βακτηρια και παμε...
σαββατο μετρησεις και καθαρισμα σαμπ και βλεπουμε απο εβδομαδα κλοουνακια και κανα σαλιγκαρι
σπιρογραφοι και σφουγγαρια π εφτασαν με το βραχο μενουν ακομα ανεπαφα και βλεπω πολυ περισσοτερα ζωηφια στο βραχο μ , σκουλικια και κοπηποδα φουλ. :smt020 36 μερα περασε και παμε στην 37 . εχουμε μελλον :p:p

voas 11-03-17 01:29

Μπράβο μπράβο Σπύρο πολύ Ωραία παει το ενυδρείο και βάση σωστής κατεύθυνσης!
Μια Καλη αλλαγή νερου και βαλε δυο κλόουνακια για αρχη!
Συνέχισε την χρήση βακτηρίων βάση οδηγιών κανονικά!
Καλη συνεχεια φιλαρακι!

SpirosLo 11-03-17 13:20

Νικο , σημερα εκανα αλλαγη αλλα 78 λιτρα και βλεπω 5 Νο3. βασικα δεν ανεβαινουν πια , εχει μεγαλη εξαρση διατομικης. βρηκα αρκετη bubble σε ενα βραχο να μεγαλωνει. ισως και γιαυτο .
Υπαρχει κανας φυσικος τροπος να την περιορισω ? αν κανω ενα δυνατο ατς θα την κοντρολαρει καθολου? , αλλα και την green hair π εχω στα βραχακια του ζωντανου ? :confused:
-------------------------
παιζει να ειναι και 4 τα Νο3 αλλα με το λυκοφως π εχει εδω δεν μπορω να ξεχωρισω το χρωμα καλα

voas 12-03-17 10:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SpirosLo (Μήνυμα 1001191)
Νικο , σημερα εκανα αλλαγη αλλα 78 λιτρα και βλεπω 5 Νο3. βασικα δεν ανεβαινουν πια , εχει μεγαλη εξαρση διατομικης. βρηκα αρκετη bubble σε ενα βραχο να μεγαλωνει. ισως και γιαυτο .
Υπαρχει κανας φυσικος τροπος να την περιορισω ? αν κανω ενα δυνατο ατς θα την κοντρολαρει καθολου? , αλλα και την green hair π εχω στα βραχακια του ζωντανου ? :confused:
-------------------------
παιζει να ειναι και 4 τα Νο3 αλλα με το λυκοφως π εχει εδω δεν μπορω να ξεχωρισω το χρωμα καλα

καλημέρα σπυρο!
δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο,χρειάζεται υπομονή έτσι ώστε η φύση να επιτελέσει το έργο της!
αυτό που ορθά έκανες ήταν να βάλεις ζωντανό βράχο έτσι ώστε να επισπεύσεις την διαδικασία ωρίμανσης!
τώρα υπομονή να φύγει και μέσα από την διαδικασία αυτή θα αρχίσει να δημιουργείτε η κοραλινη!

SpirosLo 12-03-17 19:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από voas (Μήνυμα 1001324)
καλημέρα σπυρο!
δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο,χρειάζεται υπομονή έτσι ώστε η φύση να επιτελέσει το έργο της!
αυτό που ορθά έκανες ήταν να βάλεις ζωντανό βράχο έτσι ώστε να επισπεύσεις την διαδικασία ωρίμανσης!
τώρα υπομονή να φύγει και μέσα από την διαδικασία αυτή θα αρχίσει να δημιουργείτε η κοραλινη!

υπαρχει περιπτωση να διμιουργηθει κοραλινη με τα 108 watt τ5 φωτα μ ?
καλα αμα το δω και αυτο θα πεσω τα ανασκελα ...μακαρι να γινει . αν οχι θα το δω κανα χρονο μετα με το νεο led φωτιστικο :smt020

kostas82 12-03-17 23:43

Καλή αρχή και από εμένα Σπυρο, κοραλλινη μία χαρά θα αναπτυχθεί με το φως που έχεις . Αν υπάρχει αρκετό μαγνήσιο και ανθρακική σκληρότητα στο νερό θα αναπτυχθεί πιό γρήγορα.

SpirosLo 14-03-17 08:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 1001408)
Καλή αρχή και από εμένα Σπυρο, κοραλλινη μία χαρά θα αναπτυχθεί με το φως που έχεις . Αν υπάρχει αρκετό μαγνήσιο και ανθρακική σκληρότητα στο νερό θα αναπτυχθεί πιό γρήγορα.

Ευχαριστω πολυ Κωστα , σημερα θα μπουν τα δυο κλοουν Amphiprion Ocelaris
kαι μεσα στην εβδομαδα δυο τροχους και δυο αστρεα σαλιγκαρακια .
Υπολογιζω να μεινει ετσι κανα μηνα και μετα βλεπουμε μετρησεις και προχωραμε . το καλο ειναι πως εχει γεμισει μικρα ασπρα ζουζουνακια το τζαμι αμφιποδα κοπιποδα τιγκα ο βραχοσ και βλεπω και πολλα ασπρα σκουλικακια σαν νηματα στα βραχακια . Απο αλγες ποια ειναι ποιο χρησιμη ωστε να τραβαει τα νητρικα ? λογικα η χαετο ε? ποτε μπορω να την εισαγαγω στο συστημα ?

golf4470 16-03-17 21:45

Μπορείς να βγάλεις μια φωτογραφία τα ζουζουνάκια που περπατάνε στο τζάμι? Να δούμε μήπως είναι τπτ κακό. Μπορείς να βάλεις chaetto από τώρα αλλά χρειάζεται φως.

SpirosLo 17-03-17 08:34

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από golf4470 (Μήνυμα 1001967)
Μπορείς να βγάλεις μια φωτογραφία τα ζουζουνάκια που περπατάνε στο τζάμι? Να δούμε μήπως είναι τπτ κακό. Μπορείς να βάλεις chaetto από τώρα αλλά χρειάζεται φως.

Τα πιο πολλα ειναι τα γνωστα αλλα εχει και δυο τετοια

voas 17-03-17 09:26

καλημέρα Σπυρο,στην φώτο δεν μπορώ να διακρίνω καλα,για δες εδώ https://www.google.gr/search?q=Hydro...&bih=503#spf=1
αλλιώς ρίξε μια ματιά εδώ http://www.lionfishlair.com/

SpirosLo 17-03-17 10:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SpirosLo (Μήνυμα 1002013)
Τα πιο πολλα ειναι τα γνωστα αλλα εχει και δυο τετοια

μηπως ειναι hydrozoa ?
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από voas (Μήνυμα 1002020)
καλημέρα Σπυρο,στην φώτο δεν μπορώ να διακρίνω καλα,για δες εδώ https://www.google.gr/search?q=Hydro...&bih=503#spf=1
αλλιώς ρίξε μια ματιά εδώ http://www.lionfishlair.com/

εχω βρει και αυτο και ειναι πολυ καλο
http://www.masa.asn.au/masawiki/inde..._the_Reef_Tank
-------------------------
καλημέρα Νικο ,
ναι παιζει να ειναι Hydroid , νομιζω δεν κανω τπτ και το αφηνω ως εχει , σωστα ?

voas 22-03-17 23:26

Φουλ παρατήρηση και σκανάρισμα του υφάλου,μπράβο Σπύρο!
Τι νεα εχουμε πως παει,κολύμπησε κανενα ζευγαράκι κλόουν;

SpirosLo 23-03-17 14:54

κολυμπανε τρεις , ενας ειναι φιλοξενουμενοσ και οι δυο δικοι μ . πανε καλα προς το παρων
νιτρικα 05 σταθερα μετα απο δυο εβδομαδεσ σχεδον τρεισ χωρισ αλλαγη .
ph 8.1
αλατοτητα 1026-1027 με κινεζικο ρεφρακτομετρο.
η μοντιπορα εδωσε χρωμα και φτιαχνει το σπασιμο της , επουλωνει .
-------------------------
ριχνω σπεσιαλ μπλεντ εβδομαδιαια ... :p
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από voas (Μήνυμα 1002808)
Φουλ παρατήρηση και σκανάρισμα του υφάλου,μπράβο Σπύρο!
Τι νεα εχουμε πως παει,κολύμπησε κανενα ζευγαράκι κλόουν;

κανονικα πρπει να ερθεισ σπιτι να κερασω τσιπουρο και μεζε να το δεισ και εσυ με τα ματια σου. :smt020

αρχησε να πιανει κοραλινη σε αρκετα σημεια ο βραχοσ νεκροσ και ζωντανος λογο του ζωντανου μπολιασματοσ
-------------------------
Το μονο π δεν περιμενα να με δυσκολεψει ειναι το να βρω λιγο χαετο... περιεργος δεν βρισκω με τπτ ... αμα εχει κανεις , στειλτε ενα πμ να περασω να μ δωσετε λιγο ρε παλικαρια ...:smt120

voas 24-03-17 12:23

καλορίζικα σπυρο να είναι τα κλοουνακια σου!
αλλαγές νερού πλέον εβδομαδιαίες για να μπεις σε κανονικούς ρυθμούς ισορροπίας τιμών!
να είσαι καλά φίλε ευχαριστώ, θα έρθω κάποια στιγμή και από κοντά να το δω!
χαετο δεν δουλεύω σπυρο,πάρε κανένα από τα μαγαζιά εδώ γύρω,αν έχει μπορεί να σου βγάλει!

SpirosLo 27-03-17 10:15

Καλημερα , εγινε αλλαγη νερου 80 λιτρα μετρησεις μετα της αλλαγη

Nh3-Nh4 0.0ppm

Νο3 0,5ppm

ph 8.1
θερμοκρασια 24,7-25,7
διατομικη δεν υπαρχει πια , εξαφανιστικε .
το ρεφρακτομετρο γραφει 1027-1028 , εχει υπολογιστει αποκλιση κοντα στο 1,6 με βαση παλαιοτερο αρθρο συγκρισης ρεφρακτομετρον D-D και κινεζικο που ειναι το δικο μ .
η κοραλινη μ εχει παρει τα πανω τησ , σχηματιζεται παντου με χρωμα ροζ-μωβ :smt020
αλγες ακομα δεν εχω κανει εισαγωγη στο συστημα μ , βλεπω πολυ κοπιποδα στο σαμπ. εχει μερικα κομματια βραχου και εκει γινεται το παρτυ με τα ζωντανα φαγακια :D
ενα φραγκ μοντιπορας π ειχα σε ενα βραχο εχει αρχησει να φτιαχνει χρωμα και αναδομει το σπασιμο της .
επομενο ψαρι η ασπονδυλο ποτε μπορω να βαλω ?

voas 27-03-17 11:03

στην θερμοκρασία γιατί βάζεις απόκλιση 1ος βαθμού?
το ρεφρακτόμετρο το καλυμπραρεις με νερό όσμωσης,το ιδανικότερο για reef είναι μεταξύ 1,026-1,027!
ζωντανά σταδιακά μπορείς να βάζεις,πάντα με πολύ καλή προετοιμασία ειδικά τα ασπόνδυλα!
καλή συνέχεια σπυρο!

SpirosLo 27-03-17 11:19

να βαλω αποκλιση 0,5 στον elliwel ?
το ρεφρακτομετρο εχει αποκλιση 1,6 απο το d-d με βαση πιο παλιο αρθρο . οποτε ειναι πραγματικη 1026 οταν γραφει 1027,6
καλιμπραρισμενο παντα με νερο απιονισμενο η οζμωσης
φυσικα παντα ευπροσδεκτη καθε επισκεψη με το ρεφρακτομετρο σου να δουμε ποσο χανει το κινεζακι μ αδερφε, παντα με τσιπουρο και μεζε και εν αναμονη ειμαι να ξεριες νικολα. αμα σου κατσει ευκαιρια ειναι ανοικτο το σπιτι .

voas 27-03-17 14:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SpirosLo (Μήνυμα 1003391)
να βαλω αποκλιση 0,5 στον elliwel ?
το ρεφρακτομετρο εχει αποκλιση 1,6 απο το d-d με βαση πιο παλιο αρθρο . οποτε ειναι πραγματικη 1026 οταν γραφει 1027,6
καλιμπραρισμενο παντα με νερο απιονισμενο η οζμωσης
φυσικα παντα ευπροσδεκτη καθε επισκεψη με το ρεφρακτομετρο σου να δουμε ποσο χανει το κινεζακι μ αδερφε, παντα με τσιπουρο και μεζε και εν αναμονη ειμαι να ξεριες νικολα. αμα σου κατσει ευκαιρια ειναι ανοικτο το σπιτι .

κοίτα,εάν δουλεύεις αποκλειστικά μόνο τον θερμαντήρα στον κοντρολερ,να του βάλεις απόκλιση 0,2,εάν όμως τον έχεις εφεδρικό και δουλεύεις από το chiller και την θέρμανση (αυτό κάνω εγώ) να τον έχεις στο 0,7 σαν ασπίδα προστασίας!
χαχαχαχα.............θα έρθω Σπύρο,ένα καφεδάκι θα πιούμε γιατί άμα αρχίσουμε τα τσίπουρα μόνο μετρήσεις δεν θα κανουμε!:D
να ωριμάσει λίγο ακόμα ο ύφαλος σου για να μην σου έρθω και με άδεια χέρια!;)

Sakisdraminos 28-03-17 01:33

Σπύρο καλή συνέχεια φίλε!
Μια ερώτηση πιο ρεφρακτομετρο έχεις;

SpirosLo 28-03-17 07:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakisdraminos (Μήνυμα 1003500)
Σπύρο καλή συνέχεια φίλε!
Μια ερώτηση πιο ρεφρακτομετρο έχεις;

αυτο απο τον φισ στριτ με το κουτακι του και το κατσαβιδακι και την πιπετα .
;)
ειναι αυτο που γραφει ...with ATC

SpirosLo 05-04-17 13:01

Χθεσινες μετρησεις
θερμ. 25,5-26
αλατοτητα 1025-1026 αναμεσα καπου
νιτρικα 5ppm-7ppm
KH 11
CA δεν μετραω ακομα .
ph 8.0-8.1 λογικα το βραδυ πρεπει να πεφτει και στο 7,7-7,9

σας εβαλα ενα βιντεο π τραβηξα προχειρα
https://www.youtube.com/watch?v=tiLTMELjJ8g
-------------------------
τωρα κολυμπανε ενας γιατρος τρια κλοουν και ενας καρδιναλιος μαζι με δυο cleaner lysmata amboinensis και κατι σαλιγκαρια

voas 10-04-17 11:49

μπραβο Σπύρο μια χαρά φιλαράκι!
έχει πάρει τον δρόμο του και κυλάει.........
απο μετρήσεις πως είμαστε?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:44.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02846 seconds with 10 queries