Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Υποθετικο σεναριο Rio 180. Τι χρειαζομαι? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=73447)

egeorgiou 14-11-13 22:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από _tm_ (Μήνυμα 799908)
ξεμπερδεψαμε με το προβλημα της χλωρινης, στηθηκε και προχωραμε..
σιγα σιγα ξεκιναω με αμμωνιες!

Μπόλι.
Βάλε μπόλι.
Συντήρηση με τροφή σε τούλι.
Θα φτάσει το Άγιο Πάσχα όπως πας.:smt111

Κλεόβουλος 15-11-13 08:26

Ωχ αρχίζει ο Γολγοθάς με τις αμμωνίες :smt087
Εκτός του ότι διαφωνώ με τα χημικά, θα πιάσεις Πάσχα που λέει κι ο Ηλίας :D

(πρέπει να παραδεχτώ ότι έχεις κουράγιο όμως :))

_tm_ 15-11-13 09:47

1 Συνημμένο(α)
Καλημερα!
Να και το τωρινο στησιμο, τωρα που εχει καθαρισει αρκετα!
Γολγοθας η αμμωνια? υστερα απο τοσο πλυσιμο, μου φανταζει οχι απλα κατηφορος, αλλα γκρεμι! :D
Δεν ξερω γιατι μου εχει κατσει ετσι, αλλα δε θελω μπολι.. Θα ειναι ολα δικης μου παραγωγης, σαν malt ουισκι, ενα πραμα! :smt028

genecr 15-11-13 09:53

καλή συνέχεια...
έδειξε με την άμμο :cool:

_tm_ 15-11-13 10:00

ευχαριστω! απο τα πλαινα τζαμια εχω ακομη λιγο θολο, το οποιο δε φαινεται και τοσο κοιταζοντας απο μπρος - πισω, αλλα θα καθαρισει κι αυτο!
Αυτη την φορα, οι πετρες (οπως ηταν φυσικο) μπηκαν διαφορετικα, επιασαν μεγαλυτερη επιφανεια στον πατο, με αποτελεσμα να χρειαστει ακομη λιγοτερη αμμος.. Μπηκαν και 2-3 φεγγαροπετρες ακομη που ειχα για να παρω λιγο υψος αριστερα..
Φροντισα, παντως, να υπαρχουν αρκετες κρυψωνες - τουνελ, ωστε να μπορουν να χωνονται σε πολλες μεριες! Δεδομενου οτι μιλαμε για ενα χαρεμακι, στο καθ ενα αναλογουν γυρω στις 3-4 κρυψωνες! χεχε

harmasn 15-11-13 11:35

ενα φοντο πισω να βαλεις και εισαι κομπλε πιστευω

_tm_ 15-11-13 12:15

ειναι στο προγραμμα, μαυρο χαρτονι!

_tm_ 16-11-13 08:26

1 Συνημμένο(α)
καλημερα! δεν ξερω τι συμβαινει, μαλλον κατι δεν με θελει...
ενω φυγαν οι χλωρινες, η θολουρα στο νερο δεν λεει να φυγει...
θα βγαλω κανα δυο φεγγαροπετρες σαν υποπτες (οτι δεν ξεπλυθηκαν καλα απο χωματα, ας πουμε), αλλα δεν θα επρεπε τα φιλτρα να το εχουν καθαρισει? υποτιθεται οτι φιλτραρονται περι τα 1200λ νερου/ωρα..
μηπως πρεπει να αλλαξω / κανω κατι με τα βαμβακια των φιλτρων? :confused:

Τάκης 16-11-13 08:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από _tm_ (Μήνυμα 800136)
καλημερα! δεν ξερω τι συμβαινει, μαλλον κατι δεν με θελει...
ενω φυγαν οι χλωρινες, η θολουρα στο νερο δεν λεει να φυγει...
θα βγαλω κανα δυο φεγγαροπετρες σαν υποπτες (οτι δεν ξεπλυθηκαν καλα απο χωματα, ας πουμε), αλλα δεν θα επρεπε τα φιλτρα να το εχουν καθαρισει? υποτιθεται οτι φιλτραρονται περι τα 1200λ νερου/ωρα..
μηπως πρεπει να αλλαξω / κανω κατι με τα βαμβακια των φιλτρων? :confused:

Μη κάνεις τίποτα, θα καθαρίσει μόνο του, και αφου δεν βάζεις μπόλι έχεις χρόνο, αστο όπως είναι

_tm_ 16-11-13 08:43

στα προηγουμενα στησιματα μεσα σε 24 ωρες, το νερο ηταν κρυσταλλο, γι αυτο λεω...
καθε ποτε αλλαζονται τα βαμβακια στα φιλτρα? στο εσωτερικο λεει καθε βδομαδα, ας πουμε..
να ξεκινησω αμμωνια η να περιμενω να καθαρισει?

Τάκης 16-11-13 08:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από _tm_ (Μήνυμα 800141)
στα προηγουμενα στησιματα μεσα σε 24 ωρες, το νερο ηταν κρυσταλλο, γι αυτο λεω...
καθε ποτε αλλαζονται τα βαμβακια στα φιλτρα? στο εσωτερικο λεει καθε βδομαδα, ας πουμε..
να ξεκινησω αμμωνια η να περιμενω να καθαρισει?

Χωρίς ψάρια μην αλλάξεις τίποτα και βάλε αμμωνία κανονικά

_tm_ 16-11-13 08:55

οκ, ξεκινησα!
καμμια ιδεα, γιατι μπορει να ειναι ακομη θολο, ομως..?

Τάκης 16-11-13 08:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από _tm_ (Μήνυμα 800147)
οκ, ξεκινησα!
καμμια ιδεα, γιατι μπορει να ειναι ακομη θολο, ομως..?

Πολλά και διάφορα, αλλα σε αυτή τη φάση μην ασχολείσε, θα καθαρίσει, αφου δεν έχεις χλωρίνη ή άλλα χημικά θα καθαρίσει, μπορεί να είναι ακόμα και μικροφυσαλίδες αέρα, θέλει το χρόνο του, υπομονή (Και για να θες να το πας χωρίς μπόλι πρέπει να έχεις ΠΟΛΥ υπομονή)

_tm_ 16-11-13 09:01

υπομονη εχω, δεν μου λειπει, απλα οπως ειπα ακομα και με τις χλωρινες, την επομενη μερα το νερο ειναι καθαρο, ενω τωρα κοντευει να κλεισει 2 24ωρα και ειναι θολο..
τελος παντων, την θερμοκρασια την εχω στους 25,5 και εριξα 2ml αμμωνιας. Στις 10 θα κανω μετρηση

Τάκης 16-11-13 09:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από _tm_ (Μήνυμα 800150)
υπομονη εχω, δεν μου λειπει, απλα οπως ειπα ακομα και με τις χλωρινες, την επομενη μερα το νερο ειναι καθαρο, ενω τωρα κοντευει να κλεισει 2 24ωρα και ειναι θολο..
τελος παντων, την θερμοκρασια την εχω στους 25,5 και εριξα 2ml αμμωνιας. Στις 10 θα κανω μετρηση

Οκ, προχώρα έτσι

_tm_ 16-11-13 10:15

1 Συνημμένο(α)
στα 2 ml που ειχα ριξει νωριτερα, προσεθεσα αλλα 5 ml, λογω της μετρησης που πηρα..

Τάκης 16-11-13 10:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από _tm_ (Μήνυμα 800174)
στα 2 ml που ειχα ριξει νωριτερα, προσεθεσα αλλα 5 ml, λογω της μετρησης που πηρα..

Ετσι, μετράς και βλέπεις και κάνεις, αν δεν βάλεις μπόλι μετρα κάθε εβδομάδα να δεις τι γίνεται ή κάθε 3 ημέρες, δεν θέλει κάθε μέρα, έχεις μέλλον

vlaxos80 16-11-13 16:03

καλυτερο ετσι το ενυδρειο..οπως ειπαν και τα παιδια ενα μαυρο χαρτονι πισω για να δειξει ολο το ενυδρειο...η πετρα που ειναι πισω απο δεξια δεν εχει φοβο να πεσει??η ετσι φαινεται???επισης στην δεξια πλευρα νομιζω οτι ακομα μια πετρα χωραει αναμεσα στις 2 επανω πετρες και θα δειξει λιγο πιο ωραια και θα εχεις και ακομα 1 κρυψωνα..ετσι νομιζω εγω..
αλλα παρε μπολι να εισαι ετοιμος σε 1 μερα και να ριξεις τα ψαρακια να τα γουσταρεις..
η θολουρα εγω λεω οτι ειναι απο την αμμο..μπορει να φυγει και σε 2 μερες..αλλα θα φυγει..αυτο ειναι σιγουρο...

_tm_ 16-11-13 17:36

καλησπερα!
ετσι φαινεται στην φωτογραφια, καμμια πετρα δεν ειναι επιφοβη για πτωση. Λογω ταλαιπωριας, το σεταπ δεν αλλαζει αλλο, κλειδωσε στην τριτη φορα!
Εβγαλα τα poly pad του εσωτερικου φιλτρο, τα ξεπλυνα και τα ξαναβαλα
Μπηκε και μαυρο χαρτονι απο πισω... φωτογραφια, οταν αναψουν τα φωτα και γινει ζε τ αιμ κατασταση
συνολικα, για να ανεβασει λιγο, εχω ριξει 12ml αμμωνια (10%).. βλεπουμε!
-------------------------
εχμ.. πηγα σημερα για χαζι και επαθα πλακα με τα demasoni!!

_tm_ 16-11-13 17:42

1 Συνημμένο(α)
με το μαυρο χαρτονι τοποθετημενο

ChocolatePuma 16-11-13 18:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από _tm_ (Μήνυμα 800295)
με το μαυρο χαρτονι τοποθετημενο

Πολύ ωραίο το αποτέλεσμα!Άραγε οι πέτρες για πόσο καιρό ακόμη...θα είναι μπεζ????

Αν αλλάξεις γνώμη και χρειαστείς μπόλι...στείλε πμ ;)

_tm_ 16-11-13 19:40

ευχαριστω!
Τι εννοεις, για τις πετρες?

ChocolatePuma 16-11-13 19:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από _tm_ (Μήνυμα 800327)
ευχαριστω!
Τι εννοεις, για τις πετρες?

Χιουμοριζα...λόγω της άλγης που θα "ρθει" :D

vlaxos80 16-11-13 21:31

ωραιο εδειξε με το μαυρο χαρτονι..επιμενω ομως...παρε μονο την πισω πετρα που επανω δεξια και βαλτην αναμεσα απο τις αλλες 2 πετρες..εκει που φαινεται το κενο...να δεις οτι θα δειξει πιο ωραια ετσι...πιστευω οτι και σε σενα θα αρεσει ετσι οπως σου λεω..σαν τσοντα ειναι η τελευταια πετρα επανω..βαλτην αναμεσα απο τις αλλες να δειξει πιο ωραια..:D

Τάκης 17-11-13 08:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από _tm_ (Μήνυμα 800295)
με το μαυρο χαρτονι τοποθετημενο

Καμία σχέση με πρίν, έδειξε

harmasn 17-11-13 10:52

οντως εδειξε πολυ ποιο ωραιο με το φοντο πισω!!!!
και γω για την πετρα δεξια πανω πανω θα σου πω φενεται οντως ξεμπαρκη αλλα και επικυνδηνη νομιζω δεν ξερω κατα ποσο κρατιεται καλα ετσι οπως ειναι

_tm_ 18-11-13 12:58

μαλλον η αμμωνια που αγορασα ειναι "τζουφια"..
Σημερα εριξα 20ml και υστερα απο 1+ ωρα μετρησα 0,5mg/l
Αυριο θα κοιταξω να προμηθευτω μια αμμωνια με μεγαλυτερη συγκεντρωση απο 10% που ειναι αυτη που εχω τωρα...

Τάκης 18-11-13 13:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από _tm_ (Μήνυμα 800700)
μαλλον η αμμωνια που αγορασα ειναι "τζουφια"..
Σημερα εριξα 20ml και υστερα απο 1+ ωρα μετρησα 0,5mg/l
Αυριο θα κοιταξω να προμηθευτω μια αμμωνια με μεγαλυτερη συγκεντρωση απο 10% που ειναι αυτη που εχω τωρα...

Μήπως άφησες το μπουκαλάκι ανοιχτό και εξατμίστηκε η αμμωνία ? είναι πολύ πτητική. Και ΠΡΟΣΟΧΗ , μη τη μυρίσεις, τη πάτησα εγώ και είδα αστράκια
-------------------------
Ποια τεστ χρησιμοποιείς ?

_tm_ 18-11-13 13:27

οχι, την κλεινω καλα!
χρησιμοποιω τα υγρα τεστ της API
εντωμεταξυ, το νερο δεν λεει να γινει διαυγες.. υπαρχει ακομη αυτη η θολουρα... επλυνα τα σφουγγαρια απ τα φιλτρα, το τι εβγαλαν δε λεγεται.. και τα αντικατεστησα κι ολας, μηπως καθαρισει το νερο!
Υπαρχει περιπτωση, επειδη το υψος του βυθου της αμμου ειναι περισσοτερο απο 4-5 εκ, να την ανακινει να να μην κατακαθεται, με αποτελεσμα να ειναι το νερο θολο?

Τάκης 18-11-13 13:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από _tm_ (Μήνυμα 800714)
οχι, την κλεινω καλα!
χρησιμοποιω τα υγρα τεστ της API
εντωμεταξυ, το νερο δεν λεει να γινει διαυγες.. υπαρχει ακομη αυτη η θολουρα... επλυνα τα σφουγγαρια απ τα φιλτρα, το τι εβγαλαν δε λεγεται.. και τα αντικατεστησα κι ολας, μηπως καθαρισει το νερο!
Υπαρχει περιπτωση, επειδη το υψος του βυθου της αμμου ειναι περισσοτερο απο 4-5 εκ, να την ανακινει να να μην κατακαθεται, με αποτελεσμα να ειναι το νερο θολο?

Αν νομίζεις πως το νερό χτυπάει στο βυθό δυνατα γύρνα τη λίγο προς τα επάνω ή μείωσε ροη. Αλλα και πάλι θα καθαρίσει, πιστεύω πως δεν πρέπει να σε ανησυχεί αυτό. Τα σφουγγαρια έβγαλαν βρώμα ή ασπρίλα ?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02408 seconds with 10 queries