Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=111)
-   -   Χρυσοψαρο και "περλες" (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62681)

delta66 01-06-12 22:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 (Μήνυμα 672709)
πφφφφφ τι να πω, δε θα μπορω και να το δω πως παει κτλ, ειδικα με το πληντυριο που θα γινει με την αεραντλια

Τη ρυθιζουμε την αεραντλια και προχειρα αν ειναι αναγκη και δεν ειναι ρυθμιζομενης ροης.
Αν και κακο για τη μεμβρανη της, κανε ενα κομπο στο σωληνακι.
Αλλιως υπαρχουν αυτα.
Στη μια εξοδο βαζεις το σωληνακι και την αλλη την αφηνεις ανοιχτη να "χανει" οσο αερα χρειαζεται για να μειωθει η ορη

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...h_image012.jpg
Το ειχα παρει πολυ φτηνα (κατα περιεργο λογο) απο πετσιτι. 1-2 ευρω
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από janickrules (Μήνυμα 672713)
δηλ Σπυρο συμφωνεις πως το 25λιτρο ειναι οκ;;

Μια χαρα ειναι στην αναγκη για τοσο μικρο ψαρι.
Θα κανει καθε 3 μερες αλλαγη 50% εξαλλου και δεν θα ταιζει
Πιστευω οτι σε 7-12 μερες θα ειναι καλα


ΥΓ ενεργο ανθρακα εχεις καθολου?

Vangelis21 01-06-12 23:00

παιζει ρολο αν ο αερας της αεραντλιας βγαινει απλα απο το λαστιχο η θελει μηκος με αεροπετρες κτλ?

δε θα ταιζω καθολου εκει μεσα? ουτε μαρουλια, αρακαδες κτλ? μηδεν?

αλλαγη καθε 3 μερες ποσο %?

βρηκα σε ενα φαρμακειο flagyl και ισως παω να παρω αυριο. πως τις δινουμε αυτες τις καψουλες?
-------------------------
ενεργο ανθρακα? ουτε καν ξερω τι ειναι. αυτο που βαζουμε στο φιλτρο λες? αν ναι, οχι δεν εχω, εχουν τα φιλτρα του μεγαλου ενυδρειου μεσα εδω και 2-3 μηνες

janickrules 01-06-12 23:02

50/% αλλαγη ρε.το λεει πιο πανω!;)

εγω θα εβαζα αεροπετρα,για να "απλωνεται" το οξυγονο.
αλλα φανταζομαι πως δεν θα υπαρχει προβλημα να ειναι και σκετο λαστιχο...

Vangelis21 01-06-12 23:03

ναι σορρυ αλλα δε βλεπω, και λογο νυστας αλλα και λογο οτι απλα χανομαι μεσα σε τοσες σχετικες και μη πληροφοριες.

απλα σκεφτομαι οτι αν απλωθει πολυ το οξυγονο δε θα το βλεπω καθολου.

να ξαναρωτησω κατι ισως χαζο για τη διακοσμηση. μιας και ειναι χρυσοψαρο και τρελλαινονται να σκαβουν. να μη βαλω λιγη ψιλοκοκη αμμο που εχω? μηπως το κανει να αισθανθει καλυτερα

janickrules 01-06-12 23:04

τον ανθρακα τον πεταμε μετα απο ενα μηνα λειτουργιας,καθως μετα μπορει να ειναι επικίνδυνος!
και τον βαζουμε,για να "μαζεψουμε" υπολειματα φαρμακων κλπ.
εσυ γιατι το εχεις στα μεγαλα ενυδρεια;

delta66 01-06-12 23:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 (Μήνυμα 672718)
παιζει ρολο αν ο αερας της αεραντλιας βγαινει απλα απο το λαστιχο η θελει μηκος με αεροπετρες κτλ?

δε θα ταιζω καθολου εκει μεσα? ουτε μαρουλια, αρακαδες κτλ? μηδεν?

αλλαγη καθε 3 μερες ποσο %?

βρηκα σε ενα φαρμακειο flagyl και ισως παω να παρω αυριο. πως τις δινουμε αυτες τις καψουλες?
-------------------------
ενεργο ανθρακα? ουτε καν ξερω τι ειναι. αυτο που βαζουμε στο φιλτρο λες? αν ναι, οχι δεν εχω, εχουν τα φιλτρα του μεγαλου ενυδρειου μεσα εδω και 2-3 μηνες

Ναι θελει αεροπετρα

Οχι δεν θα ταιζεις

50%

Θα σου πω πως θα το δινεις το Flagyl

Να τον βγαλεις και να τον πεταξεις. Ο ανθρακας ειναι για ενα μηνα συνηθως (παιζει ρολο η καθαριοτητα του νερου και η ποιοτητα του ανθρακα). Τσαμπα χωρο σου πιανει.
Ή βαλε καινουριο ή βαλε βιολογικο υλικο στη θεση του
Ο ανθρακας θα χρειαστει για να τραβηξει τα υπολλειματα του φαρμακου το 3ημερο διακοπης αναμεσα στις δυο 3ημερες θεραπειες που μαλλον θα χρειαστουν.

janickrules 01-06-12 23:06

πιο δεν θα βλεπεις;
το ψαρι;
και;;;

διακοσμηση οχι!

δεν εχουν προβλημα!
εγω σου λεω τα εχω μονιμα χωρις τιποτα μεσα!

Vangelis21 01-06-12 23:11

απο οσο ξερω ο ανθρακας μετα τον 1-2 μηνες απλα δε κανει κατι καλο, αλλα δεν κανει και καλο. θα τον βγαλω παντως, απλα δεν ηθελα να ακουμπησω φιλτρα οσο ειναι το αρρωστο ψαρακι μεσα.

δηλαδη θελω ανθρακα στον κουβα μεσα? δεν καταλαβα.

ναι να το βλεπω ηθελα να ξερω πως παει! αλλιως πως θα δουμε τι κανει!

delta66 01-06-12 23:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 (Μήνυμα 672721)
ναι σορρυ αλλα δε βλεπω, και λογο νυστας αλλα και λογο οτι απλα χανομαι μεσα σε τοσες σχετικες και μη πληροφοριες.

απλα σκεφτομαι οτι αν απλωθει πολυ το οξυγονο δε θα το βλεπω καθολου.

να ξαναρωτησω κατι ισως χαζο για τη διακοσμηση. μιας και ειναι χρυσοψαρο και τρελλαινονται να σκαβουν. να μη βαλω λιγη ψιλοκοκη αμμο που εχω? μηπως το κανει να αισθανθει καλυτερα

Βαγγελη, αισθανομαι μερικες φορες οτι μας δουλευεις. :rolleyes:
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 (Μήνυμα 672726)
δηλαδη θελω ανθρακα στον κουβα μεσα? δεν καταλαβα.

Ναι θα βαλεις λιγο ανθρακα μεσα σε μικρο εσωτερικο φιλτρακι.
Εχει δοσολογια αναλογα τα λιτρα ο ανθρακας]
Αν δεν εχεις φιλτρακι καβατζα εχω εγω

Vangelis21 01-06-12 23:13

κακως αισθανεσαι ετσι. ποτε δε δουλευω κανεναν. εκτος αν εσυ γεννθηκες εξπερ στα ενυδρεια. και οπως ειπα και παραπανω, εγω εδω δε ποσταρα για το χιουμορ της υποθεσης. ψαχνω τι θα κανω με το ψαρακι. οσο μπορεις λοιπον μην το κανεις κι εσυ.

Nick74 01-06-12 23:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 (Μήνυμα 672712)
καλα, αυτα που λες δε γινονται. σιγα μη με πας και τσαρκα στα φαρμακεια. ψαχνω να βρω οτι μπορω. κουβα εχω κι εγω οπως βλεπεις απλα προσπαθω να βρω οτι καλυτερο για αυτο.

Αφου ο ανθρωπος στο προτεινει γιατι οχι? Την αλλη βδομαδα για να μην νοιωθεις υποχρεωμενος καντου το τραπεζι η παρτου ενα κιλο μπουκαλοβακτηρια :smt081:smt081:smt081
Αυτη την εποχη μονο ντροπη δεν ειναι να λεει καποιος πως δεν εχει μια (δε θες να μαθεις τι ποσα εχω σε επιταγες για του αγιου ανημερα και τι ρευστο εχω στην τσεπη μου)
Δεν ειναι περιεργο να υπαρχει αλληλεγκυη αναμεσα σε συγχομπυστες, στην τελικη το ψαρακι δε φταιει να την πληρωσει εφ οσον δεν ψηφισε μνημονιακα η αντιμνημονιακα κομματα :p


αν θες ανθρακα μπορω να σου δωσω εγω καθως και ζεολιθο (δεν τον εχουν σε εκτιμηση οι περισσοτεροι, αλλα για καραντινα ειναι σουπερ με την προυποθεση οτι δε θα βαλεις κανονικο αλατι )

Vangelis21 01-06-12 23:14

μα δεν εχω μικρο εσωτερικο φιλτρακι. τοση ωρα λεγαμε να βρουμε απλα κουβα. τωρα μου λες και για ανθρακα και για φιλτρακι. ετσι δε δινονται οδηγιες ομως.

janickrules 01-06-12 23:15

καλα,δεν θα γινει και Ο χαμος απο τις μπουρμπουλιθρες,ωστε να μην μπορεις να το δεις!!!

μην τα κοσκινιζεις τοσο.

ολα καλα θα πανε!

διακοσμηση οχι!:D

Vangelis21 01-06-12 23:16

παντα τα κοσκινιζω ολα. απλα ας σκεφτει καποιος να σκοτωσω το ψαρακι λογο κακης διαχειρησης. αν δεν ειμαι σιγουρος οτι εχω ΟΛΕΣ τις πληροφοριες που χρειαζομαι, γρηγορες κινησεις δεν κανω να διακινδυνευσω. ε αυτος ειναι ο χαρκατηρας μου, τι να κανω κι εγω

delta66 01-06-12 23:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 (Μήνυμα 672731)
μα δεν εχω μικρο εσωτερικο φιλτρακι. τοση ωρα λεγαμε να βρουμε απλα κουβα. τωρα μου λες και για ανθρακα και για φιλτρακι. ετσι δε δινονται οδηγιες ομως.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 672727)
Ναι θα βαλεις λιγο ανθρακα μεσα σε μικρο εσωτερικο φιλτρακι.
Εχει δοσολογια αναλογα τα λιτρα ο ανθρακας]
Αν δεν εχεις φιλτρακι καβατζα εχω εγω

Το σκεφτηκα καθυστερημενα και εκανα edit στο ποστ

Τα λαθη πληρωνονται :D

janickrules 01-06-12 23:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 (Μήνυμα 672736)
παντα τα κοσκινιζω ολα. απλα ας σκεφτει καποιος να σκοτωσω το ψαρακι λογο κακης διαχειρησης. αν δεν ειμαι σιγουρος οτι εχω ΟΛΕΣ τις πληροφοριες που χρειαζομαι, γρηγορες κινησεις δεν κανω να διακινδυνευσω. ε αυτος ειναι ο χαρκατηρας μου, τι να κανω κι εγω

καλα κανεις,απλα εδω τα εχουν κοσκινισει αλλοι για σενα!;)
-------------------------
edit:
πες και ενα ευχαριστω ρε συ στον Σπυρο!
τιγκα στην εξυπυρετησεις ειναι και συνεχως τον παρεξηγεις!:D

Vangelis21 01-06-12 23:21

μπορει να νομιζεις οτι ειναι ολα κοσκινισμενα εδω μεσα αλλα οχι για καποιον με τον δικο μου χαρακτηρα! εγω αν δεν εχω συγκεκριμενες οδηγιες, με λιστα , αριθμους κτλ δεν μπορω! σκοτωστε με! ετσι ειμαι!

παντως οτι και να λεμε, μιας και ειμαι με 3 ευρω κι ενα μωρο στο σπιτι, δεν μπορω να αγορασω τιποτα τιποτα. οποτε οπως παει μαλλον το αφηνω ως εχει και απο τεταρτη που μαλλον θα πληρωθω, κανω τις κινησεις
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από janickrules (Μήνυμα 672738)
καλα κανεις,απλα εδω τα εχουν κοσκινισει αλλοι για σενα!;)
-------------------------
edit:
πες και ενα ευχαριστω ρε συ στον Σπυρο!
τιγκα στην εξυπυρετησεις ειναι και συνεχως τον παρεξηγεις!:D

μωρε χιλια ευχαριστω στον σπυρο, αλλα εμενα με μπερδευουν ολα αυτα! και να παω να του πω δωσε μου τα αντικειμενα δεν το κανω! οποτε, ευχαριστω, αλλα περιμενουμε!

Nick74 01-06-12 23:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 672730)


αν θες ανθρακα μπορω να σου δωσω εγω καθως και ζεολιθο (δεν τον εχουν σε εκτιμηση οι περισσοτεροι, αλλα για καραντινα ειναι σουπερ με την προυποθεση οτι δε θα βαλεις κανονικο αλατι )


για ανθρακα σου ειχα απαντησει κι εγω πιο πανω (εχω αλλωστε αρκετο) καθως και για ζεολιθο αν θες (κι εγω μονο για την καραντινα τον εχω οποτε δε θα μου λειψει καθολου μια μικρη ποσοτητα)

janickrules 01-06-12 23:22

ναι ρε,σε καταλαβαινω,αλλα στα προσφερει ολα ο delta!
κουβα εχεις,τι αλλο θες;:-)

Vangelis21 01-06-12 23:24

ρε παιδια δεν μπορω να παρω απο αλλους πραγματα ετσι στο τσαμπε. τι να κανουμε τωρα! δεν το συνηθιζω! αφηστε που υπαρχει και το πρακτικο προβλημα οτι δεν εχω καν για εισιτηριο του λεωφορειου να παω καπου.

οποτε ας περιμενουμε μερικες μερες να δουμε τι θα γινει. ε επεσε και στην περιπτωση. τι να κανουμε τωρα.

Nick74 01-06-12 23:27

φφφφ ενα δυο ενα δυο... γιατι νομιζω πως δεν ακουγομαι?
πιο πανω ειχα γραψει

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 672730)
Αφου ο ανθρωπος στο προτεινει γιατι οχι? Την αλλη βδομαδα για να μην νοιωθεις υποχρεωμενος καντου το τραπεζι η παρτου ενα κιλο μπουκαλοβακτηρια :smt081:smt081:smt081
Αυτη την εποχη μονο ντροπη δεν ειναι να λεει καποιος πως δεν εχει μια (δε θες να μαθεις τι ποσα εχω σε επιταγες για του αγιου ανημερα και τι ρευστο εχω στην τσεπη μου)
Δεν ειναι περιεργο να υπαρχει αλληλεγκυη αναμεσα σε συγχομπυστες, στην τελικη το ψαρακι δε φταιει να την πληρωσει εφ οσον δεν ψηφισε μνημονιακα η αντιμνημονιακα κομματα :p


αν θες ανθρακα μπορω να σου δωσω εγω καθως και ζεολιθο (δεν τον εχουν σε εκτιμηση οι περισσοτεροι, αλλα για καραντινα ειναι σουπερ με την προυποθεση οτι δε θα βαλεις κανονικο αλατι )


απο που κι ως που ειναι κακο και ντροπη κτλ? αλληλεγκυη λεγεται αυτο μεταξυ ανθρωπων που εχουν ενα κοινο χομπυ (δες το σαν τον ελιτισμο της μασωνιας :smt081:smt081:smt081)

Vangelis21 01-06-12 23:32

μια χαρα ακουγεσαι, απλα εγω δεν ειμαι ετσι. τι να κανω τωρα?

Nick74 01-06-12 23:37

οκ αυτο πια εχει να κανει με την ιδιοσυγκρασια του καθ ενος και δε μπορω να σε προτρεψω περισσοτερο.
Σεβαστη η αποψη σου.
Εγω παλι θα εκανα οτιδηποτε παιρναει απο το χερι μου ωστε ακομα κι αν το χασω τουλαχιστο να ημουν ενταξει με τον εαυτο μου πως δεν υπηρχε κατι που μπορουσα να το κανω και δεν το εκανα.

Γιατι λοιπον εβαλες αγγελια για ενυδρειο που δε μεταφερεται καν με λεωφορεια?
Αν σου ελεγε ελα παρε κι ενα 60ρι πως θα το επαιρνες?
τεσπα...

delta66 01-06-12 23:41

Καλα αστον μην τον φορτιζεις αλλο.
Την εβαλε χωρις να την σκεφτει καν αυτη την "λεπτομερεια".

Vangelis21 01-06-12 23:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 672748)
Εγω παλι θα εκανα οτιδηποτε παιρναει απο το χερι μου ωστε ακομα κι αν το χασω τουλαχιστο να ημουν ενταξει με τον εαυτο μου πως δεν υπηρχε κατι που μπορουσα να το κανω και δεν το εκανα.

κι εγω αυτο κανω

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 672748)
Γιατι λοιπον εβαλες αγγελια για ενυδρειο που δε μεταφερεται καν με λεωφορεια?
Αν σου ελεγε ελα παρε κι ενα 60ρι πως θα το επαιρνες?
τεσπα...

ειπαμε, απο τεταρτη

janickrules 01-06-12 23:54

βαγγελη,μην αγχωνεσαι!
απο τεταρτη (και οποτε μπορεσεις-καταλαβαινω την δυσκολια της καταστασης..) βαζεις μπροστα την θεραπεια που ειπαμε!

μεχρι τοτε,φροντισε να του δωσεις κανενα λαχανικακι που σου ειπα..

μακαρι να πανε ολα καλα! ;)

Vangelis21 02-06-12 11:36

μπορειτε να μου πειτε πως ακριβως ταιζω λαχανο και μαρουλι? και τα δυο κανουν η οχι?στο μαρουλι ΑΝ κανει δινω το ασπρο η το πρασινο κοματι? πως τα μαγειρευω? ποσο δινω?

Vangelis21 04-06-12 16:15

Μπορειτε να μου πειτε πως ακριβως κανω τη θεραπεια; ( χωρις ανθρακα )

Nick74 04-06-12 16:33

ξεκινα με το epsom salt, εχει πανω οδηγιες για το ποσα γραμμαρια ανα λιτρο βαζεις. Ενα κουταλακι του γλυκου ειναι περιπου 3 γραμμαρια.
Για το αντιβιωτικο δε γνωριζω, ειτε κανεις google-ing για να δεις σε ποσα λιτρα θα αδειασεις ποσες καψουλες, ειτε περιμενεις καποιον που να το εχει κανει και να γνωριζει.
Τον ανθρακα τον θες αργοτερα οταν ολοκληρωθει η θεραπεια για να τραβηξει τα φαρμακα, οχι τωρα.

Μπορεις να ανεβασεις μια φωτο πως φαιονεται το ψαρακι οταν το βλεπεις απο πανω?

Vangelis21 04-06-12 18:23

παιδια μου δωσανε ενα φαρμακο Sterazin. εχει να κανει με το dropsy καθολου?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:40.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02872 seconds with 10 queries