Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   sun sun εξωτερικο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=45810)

Crazy_Beaver 21-11-10 18:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από red rubin (Μήνυμα 511063)
4-4,5 λιτρα Siporax χωραει το καθε φιλτρο. Αμα θελεις σφουγγαρια κανουν απο το Tetra Ex 700.


Τέλεια!!!
Thank you!!!!!!!

kalaxan 22-11-10 01:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 509779)
Ναι, εκεί είναι, αλλά πάρε το σπασμένο μαζί σου και ρώτα τους πωλητές, γιατί έχουν και διάφορα χύμα, αν ταιριάζει το μέγεθος, την βρήκες την λύση.

Εγώ είχα βολευτεί προσωρινά και με βατονέτα (για τα αυτιά), έχει το ίδιο πάχος και την κόβεις στο ίδιο μήκος και είναι πιθανόν να σου κάνει.

Αν δεν βρεις λύση, γύρνα το πίσω στον απατεώνα:D που στο πούλησε, (είσαι περίπου στον χρόνο της εγγύησης) και θα πάρεις τα 20 ευρώ σου.

τωρα το είδα αυτό το μήνυμα:smt120
Όπως σου είπα το άλλαξα το αξονάκι,αλλά πάλι έκανε θόρυβο..αλλά, μετά τη συνάντηση εκανα έναν καλό καθαρισμό, αποσαλιγκαροποίηση, άδειασα λίγο σιποράξ,άλλαξα θέση το φίλτρο (το πήγα κάτω από το ενυδρείο-ενώ το είχα στο ίδιο ύψος) εξαέρωσα και ευτυχώς δουλεύει αθόρυβα και με πολύ δυνατή ροή :D :D

Τέλος καλό όλα καλά για τα αυτιά μου γιατί είναι και στο δωμάτιο μου το ενυδρείο..
:smt041

Crazy_Beaver 26-11-10 23:50

Κινεζόφιλοι +-3και μή αυτή η ροή σας κάνει για 1000 λιτρα την ώρα;

http://www.youtube.com/watch?v=gLC6U-wxjYo

giannisqq 27-11-10 00:17

δεν εχεις παρα να το μετρησεις...

Crazy_Beaver 27-11-10 12:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannisqq (Μήνυμα 513788)
δεν εχεις παρα να το μετρησεις...


Σωστό και αυτό αλλά δεν λέει και κανείς καμια γνώμη πριν τα κάνουμε μούσκεμα!¨οσοι το έχουν το φίλτρο έχουν παρόμοια ροή;

kingrim 27-11-10 12:40

η ροη που δινει η καθε εταιρια ειναι με αδειο το φιλτρο (χωρις υλικα) χωρις γωνιες στα λαστιχα με το μικροτερο μανομετρικο υψος κλπ κλπ κλπ οπως και το 0-100 στα αμαξια μας.

οταν εχω χρονο θα το μετρησω και θα σας πω

kotsos83 27-11-10 12:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Crazy_Beaver (Μήνυμα 513968)
Σωστό και αυτό αλλά δεν λέει και κανείς καμια γνώμη πριν τα κάνουμε μούσκεμα!¨οσοι το έχουν το φίλτρο έχουν παρόμοια ροή;

Ποσο καιρο το εχεις?Μπορει να θελει καθαρισμα.Μη περιμενεις να το πεταει και στο 1 μετρο:cool:.

Crazy_Beaver 27-11-10 12:48

Δουλεύει 3 μέρες άρα το καθάρισμα δεν παίζει!!!!!!!!

kotsos83 27-11-10 12:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Crazy_Beaver (Μήνυμα 513976)
Δουλεύει 3 μέρες άρα το καθάρισμα δεν παίζει!!!!!!!!

Τι να σου πω εγω το χω 1.5 χρονο και ειναι μια χαρα,κανε μια δοκιμη αν σε 1 λεπτο σου γεμισει 12-15 λιτρα ειναι οκ.

Crazy_Beaver 27-11-10 12:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kotsos83 (Μήνυμα 513977)
Τι να σου πω εγω το χω 1.5 χρονο και ειναι μια χαρα,κανε μια δοκιμη αν σε 1 λεπτο σου γεμισει 12-15 λιτρα ειναι οκ.

To video με την ροή το έιδες;Έχεις παρόμοια;

kotsos83 27-11-10 12:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Crazy_Beaver (Μήνυμα 513979)
To video με την ροή το έιδες;Έχεις παρόμοια;

Δεν εχω βαλει τη φυσαρμονικα,το χω σκετο και ειναι αρκετα δυνατο

delta66 27-11-10 14:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Crazy_Beaver (Μήνυμα 513764)
Κινεζόφιλοι +-3και μή αυτή η ροή σας κάνει για 1000 λιτρα την ώρα;

http://www.youtube.com/watch?v=gLC6U-wxjYo

Οντως μικρη μου φαινεται.
Τι υλικα εχεις μεσα?
Σε τι ποσοτητα?

Crazy_Beaver 27-11-10 15:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 514027)
Οντως μικρη μου φαινεται.
Τι υλικα εχεις μεσα?
Σε τι ποσοτητα?


Πρώτο καλάθι περίπου ενα λίτρο μηχανικο μακαρόνο,από πάνω το περιέργο σφουγκάρι-υαλοβάμβακας που ήρθε με το φίλτρο, δευτερο καλάθι siporax κανα λίτρο πάλι πρέπει να είναι, τρίτο καλάθι siporax και άλλο ένα σφουγκαρουαλοβάμβακα!

delta66 27-11-10 15:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Crazy_Beaver (Μήνυμα 514035)
Πρώτο καλάθι περίπου ενα λίτρο μηχανικο μακαρόνο,από πάνω το περιέργο σφουγκάρι-υαλοβάμβακας που ήρθε με το φίλτρο, δευτερο καλάθι siporax κανα λίτρο πάλι πρέπει να είναι, τρίτο καλάθι siporax και άλλο ένα σφουγκαρουαλοβάμβακα!

Νορμαλ δλδ

Crazy_Beaver 27-11-10 15:19

Και εγώ έτσι νομίζω!Στη αρχή είπα μήπως το έχω παραφορτώσει και αφαίρεσα λίγα υλικά αλλά δεν είδα διαφορά! Λογικά μέχρι την άλλη βδομάδα θα στείσω και το μεγάλο οπότε θα δω και τα άλλα 2 τι ροή βγάζουν.Αν είναι η ίδια σημαίνει ότι αυτή είναι η ροή τους.Θα κάνω και κανα πείραμα να δώ σε πόσο χρόνο γεμίζω Χ λίτρα και να υπολογίσω την ροή που έχω ανα ώρα με μαθηματικά!

bokostas 27-11-10 16:15

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αν μπορούσες να βγάλεις τα καλαθάκια για λίγο (ή στο δεύτερο πριν τα βάλεις) και να μετρήσεις για λίγα λεπτά την ροή με
το φίλτρο άδειο και μετά να υπολογίσουμε τα λίτρα/ώρα που πραγματικά γυρνάνε οι Κινέζοι και ίσως να τα συγκρίνουμε με τα επώνυμα (eheim κλπ).

maikl 27-11-10 16:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 514063)
το φίλτρο άδειο και μετά να υπολογίσουμε τα λίτρα/ώρα που πραγματικά γυρνάνε οι Κινέζοι και ίσως να τα συγκρίνουμε με τα επώνυμα (eheim κλπ).

...οι Γερμανοι παντα δεν ειχαν τελικη...αλλα εχουν καλη ροπη...(δε μπουκωνουν):D

Crazy_Beaver 27-11-10 17:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 514063)
Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αν μπορούσες να βγάλεις τα καλαθάκια για λίγο (ή στο δεύτερο πριν τα βάλεις) και να μετρήσεις για λίγα λεπτά την ροή με
το φίλτρο άδειο και μετά να υπολογίσουμε τα λίτρα/ώρα που πραγματικά γυρνάνε οι Κινέζοι και ίσως να τα συγκρίνουμε με τα επώνυμα (eheim κλπ).


Θα προσπαθήσω να το κάνω και θα ενημερώσω!

bokostas 27-11-10 19:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maikl (Μήνυμα 514065)
...οι Γερμανοι παντα δεν ειχαν τελικη...αλλα εχουν καλη ροπη...(δε μπουκωνουν):D

Άρχισες να ιδρώνεις κιόλας Φον Μιχάλεν??:rolleyes:
Εγώ για να σε ευθυμήσω, χωρίς να έχω μετρήσει, πιστεύω πως τα eheim θα είναι στο 80-90% της ονομαστικής τους ροής και τα Κινέζικα στο 70-80%.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Crazy_Beaver (Μήνυμα 514085)
Θα προσπαθήσω να το κάνω και θα ενημερώσω!

Να είσαι καλά για το test drive, μετά πρέπει να βρεθεί κι άλλος εθελοντής για να μετρήσει κάποιο eheim, και αντικειμενικός, όχι εγώ ή ο Μιχάλης.:p

kingrim 29-11-10 20:28

η ροη απο το φιλτρο μου με υλικα σφουγγαρια μακαρονι βιομπαλες siporax substrat pro βαμβακι με μανομετρικο κοντα στα 1,60


BORKED

giannisqq 29-11-10 20:31

ανετα μπορεις να ποτισεις:D:D:D

kingrim 29-11-10 20:33

να κατουρισω μου ηρθε μετα απο αυτο το βιντεο......


Γιατι ?????

Crazy_Beaver 03-12-10 22:53

Αρχίστε να κλαίτε από τώρα!!!!!!!!


Πήγα να βάλω ενα μπουκάλι γάλατος(ξέρεται αυτά τα χάρτινα του ενός λίτρου!) στην ανακύκλωση πριν από 10 λεπτά στο μπαλκόνι που έχω μετατρέψει σε διάφορα πράγματα με το στήσιμο 2 ενυδρείον ταυτωχρονα.Μπροστά μου το κουτί του φίλτρου ένας κουβάς δίπλα και πιο δίπλα η σακούλα της ανακύκλωσης.Δεν άντεξα στον πειρασμό.νερό στον κουβά,κουβάς πάνω στο τραπέζι του μπαλκονού που έχει μετατραπεί σε πάγκος εργασίας, πρόχειρο στήσιμο το φίλτρο δλδ χωρίς να κόψω τους σωλήνες. κτλ. και έχουμε και λέμε φίλτρο στημένο με μόνο εναν από τους σφουγκαρουαλοβάμνακες που έρχονται μαζί του.Μανομετρικό γυρω στο 1.2 1.3 μετρα μπουκάλι γάλακτος στο χέρι και βουρ.Σε πόση ώρα θα το γεμίσει , θα έτρωγα τα νύχια αν έιχα ελεύθερο χέρι θα ετρωγα τα νύχια μου, και θα είχα και χρόνο μάλιστα αφού έκανε 10 δευτερόλεπτα να γεμίσει το κουτάκι .Απλή μέθοδος των τριών και σε τι μεταφράζεται το αποτέλεσμα 360 καθαρά λίτρα την ώρα!!!!!:smt120zw:smt073Το παράτησα και δουλεύει μέσα στον κουβά στο μπαλκόνι απ τα νεύρα μου!!


Παρατήρηση: η ροή δεν φαινόταν να έχει διαφορά από το άλλο που είναι γεμάτο και δουλεύει.Ροπάτο το εργαλείο αλλά τα άλογα μας βγήκανε μουλάρια!!!!!:grin:

κ.ω.σ.τ.α.ς. 03-12-10 23:41

κ.ω.
 
360 και πολλα ειναι.Φιλικα.

bokostas 03-12-10 23:59

Α ρε τρελλοκάστορα τι μας κάνεις!!! 360 δεν επιτρέπεται με τίποτε. Τώρα θα μας βάλεις να τα ξεστήσουμε και να μετράμε.:mad:

Crazy_Beaver 04-12-10 00:03

Ο κώστας παραπάνω μας ρίχνει λίγο αλάτι στις πληγές και μετά πετάει και ένα φιλικά.Αχ Αχ.Πάντως σε αυτό που δεν έχω το spraybar μπροστά έχει δύναμη όπως και του άλλου του παληκαριού στο φίλτρο.Τώρα μένει να κάνω το τεστ και με υλικά αλλά αυρίο πάλι !!!!!!!!

kingrim 04-12-10 00:03

εξαερωση εχεις κανει ???
καλα δεν περιμενω να ειναι στα 1000λ/ω αλλα ουτε και στα 360...
εχεις κανενα φιλτρο αλλης μαρκας να κανεις το ιδιο θα εχει ενδιαφερον να δουμε αποτελεσματα.
τα Δευτερολεπτα πως τα μετρησες?

georgis4 04-12-10 00:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 516951)
τα Δευτερολεπτα πως τα μετρησες?

Oντως με ποιο χερι?????:D:p

Crazy_Beaver 04-12-10 00:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 516951)
εξαερωση εχεις κανει ???
καλα δεν περιμενω να ειναι στα 1000λ/ω αλλα ουτε και στα 360...
εχεις κανενα φιλτρο αλλης μαρκας να κανεις το ιδιο θα εχει ενδιαφερον να δουμε αποτελεσματα.
τα Δευτερολεπτα πως τα μετρησες?

Δυστηχώς δεν έχω κάποιας άλλης εταιρίας φίλτρο έχω όμψς τις ίδια και θα κάνω το ίδιο τέστ για να δώ και διαφορές μεταξύ τους.Εδω θα έχει πλάκα!!!!!!

Βέβαι μπορεί όποιος θέλει να κάνει πείραμμα με το δικό του ευπρόσδεκτος.βασικά κλα θα ήταν να ανοιχθεί ένα θρεντ που να βάζουμε όλοι παρόμοια πειράματα μαζί με setup υλικών για να φτιαχτεί μια βάση στην οποία θα αναφέρονται πραγματικές ροές και όχι ονομαστικές για κάθε φίλτρο και σε κάθε σεταπ!!!!!!!


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgis4 (Μήνυμα 516952)
Oντως με ποιο χερι?????:D:p

Όσο γι ατα δευτερόλεπτα ξέχασα να το αναφέρω.Έβγαλα το ρολοί του τοίχου και το έβαλα δίπλα στον κουβά στον πάγκο εργασίας (τραπέζι μπαλκονιού) για να έχω και ευανάγνωστο χρονόμετρο!!!!!!!!:D:D:D:D

kingrim 04-12-10 00:28

παιδια μετρησα και εγω το 1400ρι μου με υλικα-1,6μανομετρικο-βρωμικο απο τοτε που το πηρα 600λ/ω εχω και βιντεο

θα ηθελα πολυ να δω και ενα ΕΗΕΙΜ για να βγαλω συμερασμα με βιντεο ομως :)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02480 seconds with 10 queries