Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Ευκολη αλλαγη νερου απο το εξωτερικο φιλτρο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43893)

Themis_aqua 31-10-16 12:17

Αφου ξανανοιχτηκε το θεμα να ρωτησω κι εγω κατι, απ το βαρελι αλλαγης που θα ναι μακρια 3-4μετρα απ το ενυδρειο τι αντλια χρειαζομαι για να το φτιαξω κι εγω;
Εχω μια 200 λτ/ωρα 12βολτη με μανομετρικο 2.5 μετρα θα κανει τιποτα;

Στάλθηκε από το LG-D335E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

delta66 31-10-16 12:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από energy52 (Μήνυμα 976905)
Αφου ξανανοιχτηκε το θεμα να ρωτησω κι εγω κατι, απ το βαρελι αλλαγης που θα ναι μακρια 3-4μετρα απ το ενυδρειο τι αντλια χρειαζομαι για να το φτιαξω κι εγω;
Εχω μια 200 λτ/ωρα 12βολτη με μανομετρικο 2.5 μετρα θα κανει τιποτα;

Στάλθηκε από το LG-D335E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Απο τη στιγμη που εχει μανομετρικο καλο, θα μπορει να φτανει το νερο στο ενυδρειο. Η ροη θα ειναι ομως πολυ αργη. Οχι πως πειραζει αυτο. Τοσο το καλυτερο για τα ψαρια.
Μπορεις να δοκιμασεις και απο τωρα προσομοιωντας το υψος κρατωντας ψηλα την ακρη του σωληνα (πχ με ενα κουβα νερο στο μπανιο).

Τάκης 31-10-16 12:47

Δεν παίζει και μεγάλο ρόλο το μήκος,
όσο το ύψος (μανομετρικό) και η ροή (λίτρα/ώρα),
και παίζει και ένα μικρό ρόλο η διατομή του αλφαδολάστιχου,
μη βάλεις δηλαδή μεγάλη αντλία με κανα 8αρι ή 10αρι αλφαδολάστιχο, θα πέσει πολύ η ροή, απο 12αρι και πάνω

Themis_aqua 31-10-16 13:28

Σας ευχαριστω πολυ!!
Αυτη τη 200λιτρη αντλια που λεω την εχω συγκρινει με μια αλλη 500λτ/ωρα 220volt αλλα με 1m μανομετρικο και πεταγε το νερο με 3πλασια ροη στο ενυδρειο..Μανομετρικο το κυριως κριτηριο λοιπον!!

Στάλθηκε από το LG-D335E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

delta66 31-10-16 14:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από energy52 (Μήνυμα 976923)
Σας ευχαριστω πολυ!!
Αυτη τη 200λιτρη αντλια που λεω την εχω συγκρινει με μια αλλη 500λτ/ωρα 220volt αλλα με 1m μανομετρικο και πεταγε το νερο με 3πλασια ροη στο ενυδρειο..Μανομετρικο το κυριως κριτηριο λοιπον!!

Και τα δυο παιζουν ρολο. Οταν εχουμε να σηκωσουμε ψηλα το νερο βεβαια, πρεπει να το υπερκαλυπτει το μανομετρικο της αντλιας.

fouskas 17-11-16 01:25

...να πω ότι έκανα και γω την προέκταση με το βρυσάκι και πραγματικά μου έλυσε τα χέρια. Περιμένω τώρα και την αντλία για να γεμίζω και εύκολα. Ευχαριστούμε για τη μετάδοση της γνώσης! :D

AgMa 05-12-17 02:00

Να ρωτήσω, παρατηρώ ότι όταν ανοίγω το βανάκι να αδειάσω νερό, το φίλτρο ξενερίζει (συνήθως για 1 λεπτό περίπου) και μετά σταματάει.
Το λάστιχό μου είναι μακρύ γιατί αδειάζω και βγαίνει κατευθείαν εκτός σπιτιού σε αποχέτευση.
Υπάρχει περίπτωση αυτό το ξενέρισμα του φίλτρου να είναι νερό του σωλήνα που επιστρέφει στο φίλτρο από τον σωλήνα (που σίγουρα θα είναι γεμάτο βρωμιά και μούχλα αφού μένει στάσιμο μέχρι την επόμενη αλλαγή) λόγω πιέσεων ή σιφωναρίσματος;
Ελπίζω να ακούσω όχι...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:56.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01494 seconds with 10 queries