Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Reef (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=203)
-   -   1000+1 απορίες ενος νεοθαλασσινου! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=68635)

stelios816 15-02-13 17:07

το αντιφως αυτο τσαμπα το εχεις ειναι για κλωτσες την επομενη οχι απο πετσιτυ
τις αλγες αστες να κανουν τον κυκλο τους ειπαμε μη βιαζεσαι.
κανενα ερημητη βαλε ακομα και κανα σαλιαρακι αν θες και αντεξει βεβαια.

Tsipourinos 15-02-13 17:20

100 λιτρα θαλασσα!τα φωτα σας!
 
Στελιοοοο δεν βιαζομαι!!ερημητη εναν;η σαλιαρα μ ειπαν οτι πρεπει να τη μαθω να τρωει απο το χερι μ για ν αντεξει!κ η πρασινη αλγη θα κανει τον κυκλο της;ναι θ αλλαξω αντιφωσφορο απο τον αλλο μηνα,ηδη μ τελειωσε αυτος!στελιο δεν ξαναφτιαχνεις ενα reefακι λεω εγω;;

stelios816 15-02-13 17:27

οσους θελεις βαλε 4-5 καλα ειναι.
ναι γιαυτο σου ειπα για τη σαλιαρα αν αντεξει .
η αλγη ναι θα φυγει υπομονη ειπαμε φεεεεετα.
το εχω σκοπο να το ξανακανω αλλα μικρο αυτη τη φορα 250λιτρα max θα δουμε.;)

Tsipourinos 15-02-13 17:29

100 λιτρα θαλασσα!τα φωτα σας!
 
Μικρουλη 250;ριξε με κι αλλο!!!!οπως το βλεπω ωρες ψρες μ μπαινει ιδεα για κανα σαμπακι 60αρι!!ριξε κ μια ματια στο θεμα για το teneye!!

stelios816 15-02-13 17:32

ολες οι αλγες κανουν κυκλο στο σταδιο που βρισκεσαι τωρα.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tsipourinos (Μήνυμα 736879)
Μικρουλη 250;ριξε με κι αλλο!!!!δεν μ ειπες οκως,εκτος απο τη διατομικη και αυτη κανει τον κυκλο κ φευγει;;

απο τα 850 τα 250 ειναι μικρο συγκριτικα παντα ρε συ.

Tsipourinos 15-02-13 17:33

100 λιτρα θαλασσα!τα φωτα σας!
 
Ναι σωστα!παντως μετα ειδα οτι μ ειχες απαντησει κ γι αυτο κ εκανα edit στο προηγουμενο μηνυμα!

Tsipourinos 16-02-13 23:31

100 λιτρα θαλασσα!τα φωτα σας!
 
Πηγα να παρω νασαριους τουρμπο κ εριμητες κ δεν βρηκα τπτ!τελικα εκανα την αποποιρα κ πηρα μια σαλιαριτσα η οποια μπηκε στο ενυδρειο μετα απο μια ωρα προσαρμογης!!πως θα γινει να επιβιωσει κανονικα;;κ τελος απο βδομαδα θα γινει κατασκευη sump 60 περιπου λιτρων!αν θελει καποιος ας μ προτεινει οδεες για το σχεδιασμο του!τα παιδια με τα οποια μιλησα μ ειπαν για τρια διαμερισματα: 1: θα ειναι ενα σαν τετραγωνισμενο στη μια γωνια απο οπου θα μπαινει το νερο κ θα εχει τον ανθρακα κ το αντιφωσφορο και στο οποιο το νερο θα διαφευγει απο κατω ,2: ενα κεντρικο στο οποιο θα βρισκεται το σκιμμερ λογικα ο θερμοστατης κ καποιο κομματι βραχου απο οπου το νερο θα φευγει απο πανω κ τελος 3 η αντκι π θα ανεβαζει το νερο επανω!

Παναγιώτης Κ 17-02-13 00:25

Εγώ θα έκανα 3 διαμερίσματα.
1 το σκίμερ και ο θερμοστάτης 2 άλγες, βραχος, κλπ κλπ και τρίτο αντλία επιστροφής ή δοχείο αλλαγής νερού. Αν όμως το δοχείο αλλαγής νερού θέλεις να είναι ξεχωριστό κάντο όπως σου είπα. Ειδάλως αν θέλεις την αντλία απιστροφής την βάζεις στο 2ο διαμέρισμα.

nikolaosbouk 17-02-13 20:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 (Μήνυμα 737368)
Εγώ θα έκανα 3 διαμερίσματα.
1 το σκίμερ και ο θερμοστάτης 2 άλγες, βραχος, κλπ κλπ και τρίτο αντλία επιστροφής ή δοχείο αλλαγής νερού. Αν όμως το δοχείο αλλαγής νερού θέλεις να είναι ξεχωριστό κάντο όπως σου είπα. Ειδάλως αν θέλεις την αντλία απιστροφής την βάζεις στο 2ο διαμέρισμα.

+1;)

Tsipourinos 18-02-13 09:47

και εγω για τα ιδια ακριβως σου ελεγα με τη μονη διαφορα στο 3ο αν θα μπει η αντλια ή η αναπληρωση.για αλλαγη νερου λεω να παρω ενα βαρελακι!δεν ξερω ακομα θα το δω παντως!

Tsipourinos 03-03-13 15:41

100 λιτρα θαλασσα!τα φωτα σας!
 
2 Συνημμένο(α)
Περασε ο πρωτος μηνας κ η διατομικη ηδη εξαφανιστηκε τωρα εχει μεινει μονο η πρασινιλα,αυτη ποτε λετε να φυγει;;;το σαμπ ειναι ετοιμο αλλα θα μπει σε λειτουργια ελπιζω μεσα στη εβδομαδα!τα 2κλοουνακια κ η σαλιαρα ειναι μια χαρα οπως κ οι μετρησεις μ στις οποιες προστεθηκε και το τεστ φωσφορικων της σαλιγερτ οπου δεν μου βρισκει καθολου φωσφορικα!Συνημμένο Αρχείο 54997
Συνημμένο Αρχείο 54998

Παναγιώτης Κ 03-03-13 16:45

Αντιφόσφωρο χρησιμοποιείς?
Αλλαγές κάνεις?
Για την άλγη μην σε νοιάζει. Με τον καιρό θα φύγει.

Tsipourinos 03-03-13 17:04

100 λιτρα θαλασσα!τα φωτα σας!
 
Ναι εννοειται οτι χρησιμοποιω! Και μαλιστα σημερα αλλαξα κιολας,αλλαγες καθε βδομαδα περιπου 30 λιτρα!!

nikolaosbouk 05-03-13 00:33

αν θελεις γρηγορα αποτελεσματα πρεπει να βαλεις αντι-φως αλουμινιου και μετα να το γυρισεις σε μεταλου.
Επισης ενα καλο συνεργειο καθαρισμου με ερημιτες και σαλιγκαρια και κανενα αχινο, θα στο καθαρισουν το ενυδρειο στο πι και φι;)

Tsipourinos 05-03-13 06:44

Νικολα ευχαριστω!ηδη μπηκε ο πρωτος ερημιτης μεσα και περιμενω να ερθουν τα τουρμπο και νασαριους για να βαλω!!οταν τοποθετηθει και το σαμπ θα ανεβασω φωτος!τωρα ετοιμαζω και την αναπληρωση!μια ερωτηση!εχω τοποθετημενο το σκιμμερ και κανει δουλιτσα κανονικα και συμπληρωνω λιγο νερακι λογο της εξατμισης,τοτε το σκιμμερ κανει περισσοτερο αφρο ωστε να ξεχιλιζει το νερο και να γεμιζει το ποτηρι!γτ συμβαινει αυτο??αλλα βγαζει καθαρο νερο!και αναγκαστηκα αλλαζω τη ρυθμιση του σκιμμερ οσο αφορα το υψος της αντλιας για να μην πλυμηρισω!

nikolaosbouk 06-03-13 12:42

ερημιτες βαλε 3 τουλαχιστον!!
Οσο για το σκιμμερ ειναι φυσιολογικο.
Θα ρυθμισεις το σκιμμερ να δουλευει καλα στο ανωτερο οριο τις σταθμης του νερου, οσο πεφτει λογο εξατμισης θα κατεβαινει και ο αφρος αλλα μην σε νοιαζει, απλα αν ειναι πολυ κατω ανοιξε λιγο τον αερα.

Tsipourinos 06-03-13 12:50

οκ το ρυθμισα παλι και ειναι ετοιμο!τη σταθμη του αερα την εχω παντα στο max!Δεν κρατηθηκα και πηρα ενα ψαρακι ακομα!pseudochromis royal bicolor!Και περιμενω ακομα να μπει το σαμπ...!

Tsipourinos 06-03-13 13:25

100 λιτρα θαλασσα!τα φωτα σας!
 
2 Συνημμένο(α)
Συνημμένο Αρχείο 55110
Συνημμένο Αρχείο 55111

nikolaosbouk 06-03-13 23:50

Ομορφο ψαρακι (ειναι must by) , το εχω και εγω, απλα οταν μεγαλωσει αρκετα γινεται λιγο επιθετικο, αλλα οχι τιποτε ιδιαιτερο.;)

Tsipourinos 07-03-13 13:20

100 λιτρα θαλασσα!τα φωτα σας!
 
1 Συνημμένο(α)
Σημερα επιτελους πηρα την Α/Ο...καλλιο αργα παρα ποτε δε λενε;καθως και την αυτοματη αναπληρωση!αυριο θα μπει και το σαμπακι και θα μπουν τα πραγματα σε μια σειρα!Συνημμένο Αρχείο 55146

nikolaosbouk 09-03-13 00:39

Ομορφα πραγματα!!!

Tsipourinos 09-03-13 20:41

100 λιτρα θαλασσα!τα φωτα σας!
 
Ετοιμο επιτελους!!σε λειτουργεια σαμπ κ αυτοματη αναπληρωση!!μερικες φωτογραφιες!Συνημμένο Αρχείο 55227
Συνημμένο Αρχείο 55228

kostas78 09-03-13 22:01

δεν φαινεται τιποτα.εκτος αν το κανει μονο σε εμενα.

nikolaosbouk 10-03-13 00:24

ουτε και σε μενα φαινεται τιποτα,:(

Tsipourinos 10-03-13 05:36

100 λιτρα θαλασσα!τα φωτα σας!
 
1 Συνημμένο(α)
Συνημμένο Αρχείο 55244

Tsipourinos 14-03-13 19:16

100 λιτρα θαλασσα!τα φωτα σας!
 
1 Συνημμένο(α)
Ολα καλα απο μετρησεις!τα ζωντανα ειναι ολα καλα κ γενικα εχει ξεκινησει μια πιο σταθερη δουλεια!θελει καποιος να μ πει γτ υπαρχει πρασινη σκονη στο τζαμι κ πως θα φυγει εντελως;την καθαριζω με μαγνητακι αλλα και παλι βγαινει!Συνημμένο Αρχείο 55370

nikolaosbouk 15-03-13 00:30

ειναι μικροαλγη, οπως το πρωτεινικο φιλμ που εμφανιζεται στην επιφανεια του νερου, πολυ φυσιολογικο σε νερο πολυ εμπλουτισμενο σε θρεπτικα συστατικα.
Ταιζε λιγοτερο και καθαριζε μερα παρα μερα με μαγνητη.

Tsipourinos 12-04-13 18:01

100 λιτρα θαλασσα!τα φωτα σας!
 
Παιδες καιρο ειχα να γραψω αλλα με τη δουλεια κ το τρεξιμο ουτε καβ εμπαινα συο φορουμ!εχω καλα κ κακα νεα,ας αρχισουμε απο τα ασχημα!αφου πηρα μια κολα για κοραλια,δεν θυμαμαι ονομα αλλα κατι με epoxy εχει να κανει,ειπα να αλλαξω το στησιμο του βραχου κ ηταν η ημερα σαββατο!!αφου ερθξα τα ζωντανα στο σαμπ κ εκανα δουλεια ξαναβαλα το συστημα να δουλευει,προφανως ανακατευτηκε πολυ το πραγμα κ σηκωσε αμμωνια,με αποτελεσμα να χαζω τα ζωντανα μ μιας κ δεν ειχα αλατι για να τα βαλω καπου αλλου προσωρινα κ την κυριακη ηταν κλειστα τα μαγαζια!τελος παντων αφου το αφησα περιπου 5-6 μερες κ επεσε η αμμωνια αρχισα να προσθετω παλι ζωντανα.!αυτη τη στιγμη θπαρχουν 5 τα οποια θα δειτε σε φωτος κ ολα ειναι καλα κ ζωηρα!σιγα σιγα λεω να ξεκινησω να βαζω κ ασπονδυλα μιας κ εκει θελω να καταληξω!οι μετρησεις μ ειναι καλες εως ανυσηχητικα καλες θα ελεγα!nh4 0,no2 0, no3 0,po4 0, ph 8 και τελος kh 7,5 ολα με τεστ της σαλιφερτ,αλατοτητα 1024 με αλατομετρο!κανω αλλαγες καθε κυριακη περιπου 20 λιτρα!αλλαζω ανθρακα καθε δευτερη αλλαγη νερου κ αντιφωσφορο (τησ waterwaves) καθε πρωτη του μηνα!οι φωτογραφιες μολις τραβηχτηκαν!!!α κ οι αλλαγες γινονται με Α/Ο!!

Tsipourinos 12-04-13 18:14

3 Συνημμένο(α)
Οριστε!

kostas82 13-04-13 01:17

όμορφο είναι , νομίζω την ζημία στην έκανε η κόλλα θέλει κάθε μέρα από λίγο και χωρίς να την πλάθεις μέσα στο νερό , κρίμα για τα ψαράκια μακάρι να μην έχεις άλλη απώλεια


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:44.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02377 seconds with 11 queries