Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Γιατί έχετε ενυδρείο(α); (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=5703)

zapatas 03-09-10 12:08

εγω παλι καμια σχεση δεν ειχα με το αθλημα....παντα βεβαια τα θαυμαζα οπου τα εβλεπα (οπως ολος ο κοσμος...) αλλα δεν ειχα την ευκαιρεια ποτε να παρω η να φτιαξω ενα δικο μου!
βρηκα ενα παρατημενο τεραριουμ οπου ειχε η κοπελα μου και της ηταν αχριστο της επιανε και χωρο, ε, δεν εχασα την ευκαιρεια, το πηρα ξυλωσα την πορτα οπου ειχε, εβαλα τζαμακι και μολις εφτιαξα το πρωτο μου ενυδριο!:D:D:D:D
δεν σας κρυβω βεβαια πως το ειχα για διακοσμιτηκο μεχρι που ηρθα στην παρεα σας και αρχισα να καταλαβαινω τι και πως γινεται!
σημερα εχω δυο ενυδρια ενα 80 λιτρα και ενα που μολις αγορασα 40 λιτρα!
εχω και ενα μικρακι γυρω στα 10 λιτρα, οπου το εχω σπεαρ... για περιπτωσεις αναγκης!!
ολα τα εχω μεσα στο δωματιο μου...
ακομα δεν με ενδιαφερουνε τα περιεργα ψαρια μονο οι μονομαχοι!!!! και οπου μονο μαζι τους ασχολουμε!!!( για την ωρα!!!)
αυτα τα λιγα απο εμενα.. δεν ξερω αν το βλεπω καλα το ολο θεμα...
παντως το θεμα ενυδριο, ειναι σαν τα ραφλες,, κανεις δεν μπορει να φαει μονο ενα!!:smt120:smt120:smt120

vasiliki 03-09-10 12:29

Ένα ενυδρείο βάζει έναν άλλο κόσμο μέσα στο δικό μας. Οργανισμοί που αλλιώς δεν θα είχα την ευκαιρία να γνωρίσω και συμβιώνουμε σε άλλο μέσο αλλά στο ίδιο δωμάτιο! Σε διδάσκουν ηρεμία, σεβασμό και τρόπο επικοινωνίας πέρα από την ομιλία ή ότι άλλο δικό μας!
Ήταν όνειρο από την εφηβεία μου και τώρα το γουστάρω τρελά! :smt041

harris samos 03-09-10 12:33

εγω εχω ενυδρεια για να ποναει το κεφαλι μου το που θα χωρεσω μεγαλητερο:smt120:smt120:smt073:smt073:smt073

drbig 03-09-10 12:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 476524)
εγω εχω ενυδρεια για να ποναει το κεφαλι μου το που θα χωρεσω μεγαλητερο:smt120:smt120:smt073:smt073:smt073

+1 :D

kingrim 03-09-10 12:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 476524)
εγω εχω ενυδρεια για να ποναει το κεφαλι μου το που θα χωρεσω μεγαλητερο:smt120:smt120:smt073:smt073:smt073

αχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ:rolleyes::rolleyes::rolleyes :

Stefan0s 03-09-10 12:56

Πάντα μου άρεσε το υγρό στοιχείο όπως και σε όλους του έλληνες.
Ο ζεστός ήλιος και το απέραντο γαλάζιο.
Απο τη στιγμή που είμαι ευλογημένος να ζω στην Ελλάδα αλλα δεν έχω τη δυνατότητα να μένω σε μια όμορφη πόλη/νησί προσπαθω να δημιουργήσω ένα πέλαγος μέσα στο δωμάτιό μου για τις πολλές ώρες που περνάω μέσα σε αυτό.
Απο γυάλες με χρυσόψαρα μετέβηκα σε ενυδρείο μόλις προχτές.

kwstas_original 03-09-10 14:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stefan0s (Μήνυμα 476539)
Πάντα μου άρεσε το υγρό στοιχείο όπως και σε όλους του έλληνες.
Ο ζεστός ήλιος και το απέραντο γαλάζιο.
ην Απο τη στιγμή που είμαι ευλογιμένος να ζω στΕλλάδα αλλα δεν έχω τη δυνατότητα να μένω σε μια όμορφη πόλη/νησί προσπαθω να δημιουργήσω ένα πέλαγος μέσα στο δωμάτιό μου για τις πολλές ώρες που περνάω μέσα σε αυτό.
Απο γυάλες με χρυσόψαρα μετέβηκα σε ενυδρείο μόλις προχτές.

:DΕιναι ευλογια ΝΑΙ!:D


Το ενυδρειο ειναι ενας καλος τροπος να τρως τα λεφτα σου ξεφευγωντας!!!:D

nikosm1 03-09-10 15:20

Εχετε ενα, στο σαλονι διακοσμητικο? Έχω 8 συνολικά και όχι μόνο στο σαλόνι.
Ενα και αντε ακομα ενα μικρο για καμμια αναπαραγωγη? Ίδετε άνωθεν
Πολλά διασκορπισμενα στο σπιτι η σε fishroom? Υπάρχουν 4 στο σαλόνι, ένα διαχωριστικό ανάμεσα κουζίνα και τραπεζαρία, τρία στο γραφείο του σπιτιού και μία καραντίνα.
Σας αρκει ενα διακοσμητικο με μερικα ομορφα κοινα ψαρια? -
Η ψαχνετε για σπανια ή περιεργα ειδη, και γιατι? Ξεκινώντας από τα εύκολα, άρχισα δειλά δειλά να δοκιμάζω πιό δύσκολα είδη (tropheus), πάντα όμως σε συνάρτηση με το μέγεθος των ενυδρείων, τις τεχνικές μου δυνατότητες και το προσωπικό μου γούστο (Προς το παρόν είναι έξω από τα ενδιαφέροντά μου οι δίσκοι, σκαλάρια και ο αμαζόνιος γενικά). Παράλληλα η αγάπη προς τα φυτεμένα είναι μόνιμη.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02081 seconds with 11 queries