Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   επιτελους ανεβασα της πρωτες φωτογραφιες μου απο την λιμνη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35674)

apostolis veroia 19-04-10 07:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 437452)
Ρε παιδιά, άστε τα φραπέ και τις μπύρες... υπάρχουν και άλλα πράγματα να κάνετε και να δείτε σε μια λίμνη. Έχει κανένας παρατηρήσει τη ζωή λίγα μέτρα μακριά από τη λίμνη σας? Υπάρχει περισσότερη ζωή εκεί απ' ότι στην ίδια τη λίμνη. Δεν είναι μόνο οι λιβελούλες...με το φραπεδάκι...εννοείται!:D

:D:D:D:D:D:D :rolleyes:

κλαιρη καμπανη 20-04-10 11:19

ελπιζω να καταφερω και εγω κατι τετοιο καποια μερα.....μπραβο πολυ ωραια δουλεια!!;)

apostolis veroia 20-04-10 12:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από κλαιρη καμπανη (Μήνυμα 437842)
ελπιζω να καταφερω και εγω κατι τετοιο καποια μερα.....μπραβο πολυ ωραια δουλεια!!;)

Κλαιρη ευχαριστω! Να ξερεις η αιτια που εκανα την λιμνη ηταν η Κρητη. Ζουσα στον Αγιο 10 χρονια λογο δουλειας. Και ερχομενος στη Βεροια μου λειπε το νερο και αναγκαστικα να κανω λιμνη! :)

apostolis veroia 29-04-10 13:20

1 Συνημμένο(α)
σημερα το πρωι που πηγα και ειδα την λιμνη μου ηταν καθαρη! γιατι; απο την μια μερα στην αλλη; Το πρασινο νερο αποχωρει!

in the pond 29-04-10 14:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia (Μήνυμα 440970)
σημερα το πρωι που πηγα και ειδα την λιμνη μου ηταν καθαρη! γιατι; απο την μια μερα στην αλλη; Το πρασινο νερο αποχωρει!

Συνήθως σε νέες λίμνες κάνει τον κύκλο της και αποχωρεί Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν θα σου εμφανιστεί ξανά, έτσι?

Όπως και να' χει, μετά και την επαναδραστηριοποίησή μου, θα ήθελα και εγώ να πω δυο κουβέντες, όσον αφορά τη λίμνη σου που έχεις κάνει.

Πρώτον, όπως είναι τη δεδομένη στιγμή, χρειάζεσαι άμεσα φίλτρο και μάλιστα βαρβάτο. Η δε κυκλοφορία του νερού σου είναι πολύ χαμηλή. Στην περίπτωση που θέλεις να κάνεις πέρα το φίλτρο, μπορείς να το πράξεις, αλλά πρέπει συνάμα και να καλύψεις τουλάχιστον το 70-80% του νερού με φυτά. Είτε μιλάμε για νούφαρα, είτε για φυτά που θα καλύψουν τα περιτοιχώματα γύρω-γύρω. Αυτό που βλέπω όμως τώρα, είναι ότι δεν καλύπτεσαι.

apostolis veroia 29-04-10 18:34

10 Συνημμένο(α)
εχεις απολυτο δικαιο! θελω πολα φυτα! εχω βαλει και περιμενω πως και πως να μεγαλοσουν! Και αλλες φωτογραφειες με την κθαροτητα του νερου

yiannossavva 30-04-10 06:54

Μπράβο Αποστόλη. Σιγά σιγά ο παράδεισος σου μεγαλώνει και ομορφαίνει.
Το ότι το νερό άρχισε να καθαρίζει οφείλετε στην βιολογία που αναπτύσσεται στην λίμνη σου και στο ότι (την αφίσες ήσυχη).
Άντε να δεις και καμιά γέννα από τα ψάρια σου……

apostolis veroia 30-04-10 09:41

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva (Μήνυμα 441233)
Μπράβο Αποστόλη. Σιγά σιγά ο παράδεισος σου μεγαλώνει και ομορφαίνει.
Το ότι το νερό άρχισε να καθαρίζει οφείλετε στην βιολογία που αναπτύσσεται στην λίμνη σου και στο ότι (την αφίσες ήσυχη).
Άντε να δεις και καμιά γέννα από τα ψάρια σου……

σημερα Γιαννο ειναι ποιο καθαρη! Φαινεται και το προτελευταιο επιπεδο της λιμνης!

Πάνος 30-04-10 12:41

πω πω ομορφιες!!!:p
ζηλευω.....βρε παιδια να κανω μια ερωτηση.....
μια λιμνη οπως αυτη...ας πουμε οτι αφηνουμε κατα μερος το κατασκευαστικο κομματι.....
τι κοστος συντηρησης ενδεχεται να εχει?? ενα ευρος τιμων?? για νερο αποχλωριωση...δεη κ.τ.λ.

apostolis veroia 30-04-10 14:45

6 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 441425)
πω πω ομορφιες!!!:p
ζηλευω.....βρε παιδια να κανω μια ερωτηση.....
μια λιμνη οπως αυτη...ας πουμε οτι αφηνουμε κατα μερος το κατασκευαστικο κομματι.....
τι κοστος συντηρησης ενδεχεται να εχει?? ενα ευρος τιμων?? για νερο αποχλωριωση...δεη κ.τ.λ.

Πανουλη και γω δε ξερω τι να σου πω:confused: Ειμαι ο μοναδικος που δεν εχω φυλτρα εχω μονο 2 αντλιες 5000 Lit την ωρα απο 65watt η μια, αρα σε ρευμα τιποτα! αποχλωριωση δεν κανω γιατι πλεον το νερο που συμπληρωνω ειναι ελαχιστο καθε βδομαδα ωστε και χλωριο να εχει ειναι τοσο μικρη η ποσοτητα που δεν μου κανει κακο! Εχω βαλει πολλα φυτα που περιμενω πως και πως να μου μεγαλοσουν! Αλλα μην ξεχνας οτι η δικη μου λιμνη ειναι τοσο μεγαλη με βαθος στο τελευτεο επιπεδο 1,70 με 1,80 που τι αλγες και τετοια παρασιτα να επιβιωσουν! To νερο εκει ειναι ακομα πολυ κρυο! και σκοτονει τα παντα εκτος απο τα ψαρακια μου:grin:. Ενα αλλο που παρατηρησα ειναι οτι στο σημειο που την εχω φυσαει παρα πολυ, με αποτελεσμα το νερο να αξυγονονετε απιστευτα καλα! Ασε που αυτο με βοιθαει να την καθαριζω ποιο ευκολα απο φυλα και σκονες, ολα μου τα παει σε μια μερια:D Παντος αν ελεγα να τη στηριξω με μηχανικα μεσα το κοστος θα ηταν πολυ βαρι!!! Παντος ως τωρα τα παει πολυ καλα και η εορουμενη αλγη εξαφανιστηκε σιγα-σιγα, του χρονου τωρα αν δω τα ζορια θα κανω μια προλιμνη που θα χει μονο φυτα το νερο δε θα φαινετε να φανταστεις και αυτο θα ειναι και το φυλτρο μου! Να παρακτω εβγαλα φωτο πριν απο μιση ωρα και οσο παει και καθαριζει!

yiannossavva 01-05-10 17:14

Αποστόλη δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά το νερό σου δεν μου φαίνεται καθαρό.
Φύτεψε όσο ποιο πολλά φυτά μπορείς και άσε την φύση να κάνει την δουλεία της.

Τα φίλτρα πάντα βοηθάνε στην βιολογία του νερού. Ο λόγος που τα βάζουμε είναι επειδή θέλουμε να έχουμε πολύ ποιο περισσότερα ψάρια από ότι πρέπει αν έχουμε.


Για να έχεις μια ποιο σωστή εικόνα αν το νερό είναι καθαρό πάρε 2 ποτήρια γυάλινα. Γέμισε το ένα με καθαρό νερό βρύσης και το άλλο από την λίμνη σου. Σύγκρινε το χρώμα.;)

in the pond 01-05-10 18:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva (Μήνυμα 441813)
Τα φίλτρα πάντα βοηθάνε στην βιολογία του νερού. Ο λόγος που τα βάζουμε είναι επειδή θέλουμε να έχουμε πολύ ποιο περισσότερα ψάρια από ότι πρέπει αν έχουμε.

;)

Αυτό ακριβώς. Μπορεί βέβαια να δημιουργήσουμε μια λίμνη, αποφεύγοντας οποιανδήποτε τεχνητή φίλτρανση, αλλά...

Συνήθως όμως σε αυτές τις λίμνες βρίσκουμε πληθώρα φυτών σε όλα τα μήκη, πλάτη, βάθη της λίμνης, αποκλείοντας σημαντική ηλιακή ακτινοβολία.

Έχουμε πολύ μεγάλη κυκλοφορία νερού.

Η ποσότητα και τα είδη ψαριών είναι πάντα ελεγμένα (αν υπάρχουν).

Επιτρέπουμε στη φύση να επιδράσει όπως αυτή γνωρίζει, ανάλογα πάντα να την πανίδα της περιοχής.

Οι λίμνες αυτές ονομάζονται (wild life ponds).

douran_p 01-05-10 19:02

εχω μια ερωτηση ρε φιλε.....!!!!

τον χειμωνα οταν κανει μειον τι γινετε με την λιμνη......?????

γιατι εδω σε μασ κανει -10 για πλακα και λιγο λεω????

yiannossavva 01-05-10 19:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από douran_p (Μήνυμα 441828)
εχω μια ερωτηση ρε φιλε.....!!!!

τον χειμωνα οταν κανει μειον τι γινετε με την λιμνη......?????

γιατι εδω σε μασ κανει -10 για πλακα και λιγο λεω????


Προσωπικά δεν έχω εμπειρία στο ερώτημα σου. Η χαμηλότερη θερμοκρασία που μέτρησα στην λίμνη μου ήταν +6

apostolis veroia 01-05-10 20:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από douran_p (Μήνυμα 441828)
εχω μια ερωτηση ρε φιλε.....!!!!

τον χειμωνα οταν κανει μειον τι γινετε με την λιμνη......?????

γιατι εδω σε μασ κανει -10 για πλακα και λιγο λεω????

φιλε μου γιαυτο την εκανα και 1,80! Τωρα κιτα την λιμνη την εκανα νοεμβρη περασε ενα χυμωνα χωρις προβλημα παρολο που ειχαμε και καποια μειον! Την αντλια δε την εκλεισα για να εχω αναταρξη του νερου.Παρατηρησα οτι τα ψαρια την μερα δε κουνιοταν καν ενω το βραδυ κοβαν βολτες, παντα στο πυθμενα της! Τωρα ενας φιλος μου εχει λιμνη στο βουνο με υψομετρο περιπου 600 μετρα εκει ο χυμωνας ειναι βαρεις αλλα δεν εχει ουτε αυτος καποιο προβλημα παρολο που δεν εχει καμια αντλια για αναταραξη του νερου και το βαθος της 1,50 μετρο;)

in the pond 01-05-10 20:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από douran_p (Μήνυμα 441828)
εχω μια ερωτηση ρε φιλε.....!!!!

τον χειμωνα οταν κανει μειον τι γινετε με την λιμνη......?????

γιατι εδω σε μασ κανει -10 για πλακα και λιγο λεω????

H απάντηση στο ερώτημα σου βρίσκεται στην υποδομή. Γίνεται όμως, γιατί υπάρχουν κάτοχοι λιμνών σε χώρες που συναντούν ακόμα χαμηλότερες θερμοκρασίες. Χοντρικώς υπολογίζεις ότι κάθε 10 εκ. βάθους, έχεις +1 βαθμό κελσίου. Το πιο βαθύ σημείο έχει την υψηλότερη θερμοκρασία (παράδοξο του νερού).

Σε τέτοιες περιπτώσεις, κάνεις το βάθος και σε επέκταση την επιφάνεια των τοιχωμάτων της λίμνης φίλους σου.;)

apostolis veroia 01-05-10 20:46

2 Συνημμένο(α)
Γιαννο και Βασιλη αυτο το εκανα με το ποτηρι και το κανω συχνα. Το νερο ειναι καθαρο και για αυτο μου εκανε και εντυπωση πως ειναι δυνατον να ειναι καθαρο και να ειναι πρασινο:confused: Τελικα παρατηρησα οτι τωρα που καθαρισε απο την εορουμενη αλγη στα πανο επιπεδα, που αυτα φτανουν σε βαθος μεχρι και 70 εκατοστα φαινοντε τα παντα! Απο κει και κατω δεν ειναι τοσο καθαρο η ετσι νομιζω. Τελικα διαπιστωσα οτι εχω μεγαλο βαθος και ειναι φυσικο να δειχνει ετσι! Δηλαδη και καλο φυλτρο να βαλω η και παρα πολα φυτα τον πατο δε θα τον βλεπω απο δω και περα λογο βαθους! εδω σε πισινες πας που ειναι ολοκαθαρα τα νερα και οταν το βαθος αρχιζει και ξεπερνα τα 1,80 αρχιζουν και τα πλακακια να μην καθοριζοντε σωστα!
Τωρα θελω να μου πειτε αν καποιος απο εσας ξερει αυτο το φυτο το βρηκα στη πρωτομαγια σημερα σε ποταμακι μερικα ηταν σε βαθος και αλλα οχι!
Υ.Σ τωρα που σας γραφω αυτα μου ηρθε η σκεψη οτι τελικα ολα ειναι μια παρατηρηση και απο κει που ημουν ασχετος σιγα σιγα κατι κανω:D Και κατι αλλο που σκεφτηκα μετα απο καποιες λιμνες που ειδα απο κοντα ειναι οτι καθε μια ειναι και μοναδικη!!!! Στο νερο, στα φυτα, αν εχει βαθος η οχι, αν εχεισ πλατος πολυ η λιγο, αν φυσαει η οχι, αν το κλιμα ειναι υγρο η ξηρο, ακομα και η συσταση των πετροματων που βαζεις μεσα της πεζουν απιστευτο ρολο! Π.Χ στην αριδαια εχει λιμνουλες που παρολο τα νερα ειναι στασιμα ειναι και καθαρα! Αλλα γιατί; Γιατι τα πετροματα που εχει ειναι απο ενα ειδος που μιαζει σε ανθρακα και σε καποια αλλα σαν παγομενη λαβα! αυτο ισως κανει και αυτη τι λιμνουλα καθαρη! Τωρα θα δω; Εχω βαλει πετρες απο αυτην την περιοχη στην λιμνη μου και θα σας πω! Παντως γουσταρω πολυ το θεμα λιμνη παρατηρης πραγματα απιστευτα!!!!!

yiannossavva 01-05-10 21:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia (Μήνυμα 441870)
Γιαννο και Βασιλη αυτο το εκανα με το ποτηρι και το κανω συχνα. Το νερο ειναι καθαρο και για αυτο μου εκανε και εντυπωση πως ειναι δυνατον να ειναι καθαρο και να ειναι πρασινο:confused: Τελικα παρατηρησα οτι τωρα που καθαρισε απο την εορουμενη αλγη στα πανο επιπεδα, που αυτα φτανουν σε βαθος μεχρι και 70 εκατοστα φαινοντε τα παντα! Απο κει και κατω δεν ειναι τοσο καθαρο η ετσι νομιζω. Τελικα διαπιστωσα οτι εχω μεγαλο βαθος και ειναι φυσικο να δειχνει ετσι! Δηλαδη και καλο φυλτρο να βαλω η και παρα πολα φυτα τον πατο δε θα τον βλεπω απο δω και περα λογο βαθους! εδω σε πισινες πας που ειναι ολοκαθαρα τα νερα και οταν το βαθος αρχιζει και ξεπερνα τα 1,80 αρχιζουν και τα πλακακια να μην καθοριζοντε σωστα!
Τωρα θελω να μου πειτε αν καποιος απο εσας ξερει αυτο το φυτο το βρηκα στη πρωτομαγια σημερα σε ποταμακι μερικα ηταν σε βαθος και αλλα οχι!
Υ.Σ τωρα που σας γραφω αυτα μου ηρθε η σκεψη οτι τελικα ολα ειναι μια παρατηρηση και απο κει που ημουν ασχετος σιγα σιγα κατι κανω:D Και κατι αλλο που σκεφτηκα μετα απο καποιες λιμνες που ειδα απο κοντα ειναι οτι καθε μια ειναι και μοναδικη!!!! Στο νερο, στα φυτα, αν εχει βαθος η οχι, αν εχεισ πλατος πολυ η λιγο, αν φυσαει η οχι, αν το κλιμα ειναι υγρο η ξηρο, ακομα και η συσταση των πετροματων που βαζεις μεσα της πεζουν απιστευτο ρολο! Π.Χ στην αριδαια εχει λιμνουλες που παρολο τα νερα ειναι στασιμα ειναι και καθαρα! Αλλα γιατί; Γιατι τα πετροματα που εχει ειναι απο ενα ειδος που μιαζει σε ανθρακα και σε καποια αλλα σαν παγομενη λαβα! αυτο ισως κανει και αυτη τι λιμνουλα καθαρη! Τωρα θα δω; Εχω βαλει πετρες απο αυτην την περιοχη στην λιμνη μου και θα σας πω! Παντως γουσταρω πολυ το θεμα λιμνη παρατηρης πραγματα απιστευτα!!!!!


Αφού έκανες το τεστ με τα ποτήρια τότε οι φωτογραφίες αδικούν την καθαρότητα του νερού σου.
Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο για τα πετρώματα. Και εγώ είμαι της γνώμης ότι οτιδήποτε πορώδες που βρίσκεται στην λίμνη λειτουργεί σαν φίλτρο.

lucy 03-05-10 08:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από douran_p (Μήνυμα 441828)
εχω μια ερωτηση ρε φιλε.....!!!!

τον χειμωνα οταν κανει μειον τι γινετε με την λιμνη......?????

γιατι εδω σε μασ κανει -10 για πλακα και λιγο λεω????

Εδώ Δράμα και δεν υπάρχει πρόβλημα ακόμα και με μερικά τροπικά φυτά!!! Πιάνει πάγο από πάνω η επιφάνεια, τα ψάρια φυσικά μισοπέφτουν σε χειμέρια νάρκη, τα υπέργεια τμήματα των φυτών καταστρέφονται και ο κύκλος ξαναρχίζει με τις πρώτες ζέστες. Η valisneria και η egeria densa δεν καταστρέφονται, κάθε χρόνο ξαναβγαίνουν.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia (Μήνυμα 441870)
....
Τωρα θελω να μου πειτε αν καποιος απο εσας ξερει αυτο το φυτο το βρηκα στη πρωτομαγια σημερα σε ποταμακι μερικα ηταν σε βαθος και αλλα οχι!
....

πολυκόμπι στην λιμνούλα;;; γιατί όχι! πολύ καλή ιδέα! Είναι το Equisetum arvense

in the pond 03-05-10 09:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 442278)
πολυκόμπι στην λιμνούλα;;; γιατί όχι! πολύ καλή ιδέα! Είναι το Equisetum arvense

Πολυκόμπι εκεί...:p:p:p (ευχαριστούμε για την ονομασία του φυτού στην περιοχή σας. Ομολογουμένως, πολύ εύστοχη....:cool:).
Ιππουρίδες στην πιο επίσημη γλώσσα...!;)

lucy 03-05-10 10:00

Ιππουρίδες .... νομίζω άλλο φυτό λέμε ιππουρίδες, αλλά δεν επιμένω! Έχουμε και διαφορές από περιοχή σε περιοχή!

apostolis veroia 03-05-10 12:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 442278)
Εδώ Δράμα και δεν υπάρχει πρόβλημα ακόμα και με μερικά τροπικά φυτά!!! Πιάνει πάγο από πάνω η επιφάνεια, τα ψάρια φυσικά μισοπέφτουν σε χειμέρια νάρκη, τα υπέργεια τμήματα των φυτών καταστρέφονται και ο κύκλος ξαναρχίζει με τις πρώτες ζέστες. Η valisneria και η egeria densa δεν καταστρέφονται, κάθε χρόνο ξαναβγαίνουν.


πολυκόμπι στην λιμνούλα;;; γιατί όχι! πολύ καλή ιδέα! Είναι το Equisetum arvense

loysi ποσω ζει! το χυμωνα το κλαδευω; η μαζαιβω σπορους;

lucy 04-05-10 09:30

Είναι ένα σκέτο κλαδί που μοιάζει με κλαδί πεύκου. Αν φουντώσει πολύ και ενοχλεί κάπου απλά κόψε το κομμάτι που δεν θέλεις. Δεν καταστρέφετε το υπόλοιπο φυτό.

Είναι ετήσιο, τουλάχιστον όσο αφορά το υπέργειο τμήμα. Το χειμώνα χάνετε και ξαναβγαίνει την άνοιξη, αλλά δεν ξέρω αν βγαίνει από σπόρους ή από την ρίζα. Θα δω και θα σου πω.
-------------------------
Ναι, τελικά πολλαπλασιάζετε με σπόρους. Αν δεν μπορέσεις να τους μαζέψεις δεν υπάρχει πρόβλημα θα ξαναβρείς στην φύση σε υπερβολικές ποσότητες!

Βασίλη είχες δίκιο το λένε Ιππουρίδα, αλογοουρά ( ίδιο το νόημα :rolleyes: ), κοντυλόχορτο, πολυτριχιά, πολυκόνδυλο ... μεγάλο "κεφάλαιο" στα βότανα, γι' αυτό έχει πολλά ονόματα!

apostolis veroia 04-05-10 11:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 442669)
Είναι ένα σκέτο κλαδί που μοιάζει με κλαδί πεύκου. Αν φουντώσει πολύ και ενοχλεί κάπου απλά κόψε το κομμάτι που δεν θέλεις. Δεν καταστρέφετε το υπόλοιπο φυτό.

Είναι ετήσιο, τουλάχιστον όσο αφορά το υπέργειο τμήμα. Το χειμώνα χάνετε και ξαναβγαίνει την άνοιξη, αλλά δεν ξέρω αν βγαίνει από σπόρους ή από την ρίζα. Θα δω και θα σου πω.
-------------------------
Ναι, τελικά πολλαπλασιάζετε με σπόρους. Αν δεν μπορέσεις να τους μαζέψεις δεν υπάρχει πρόβλημα θα ξαναβρείς στην φύση σε υπερβολικές ποσότητες!

Βασίλη είχες δίκιο το λένε Ιππουρίδα, αλογοουρά ( ίδιο το νόημα :rolleyes: ), κοντυλόχορτο, πολυτριχιά, πολυκόνδυλο ... μεγάλο "κεφάλαιο" στα βότανα, γι' αυτό έχει πολλά ονόματα!

ευχαριστω loysaki!!! ποτε θα ερθεις:confused:

μιχαλος 04-05-10 11:39

ωραια δουλεια δικε μου...

lucy 04-05-10 17:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia (Μήνυμα 442690)
ευχαριστω loysaki!!! ποτε θα ερθεις:confused:

Άγνωσται αι βουλαί των χρημάτων μου και των εργασιών μου! :mad: Αλλιώς εγώ ξεκινούσα και την ερχόμενη Κυριακή!!!

(πως γίνεται όλοι να με λένε Λουσάκι δεν μπορώ να καταλάβω! Και μάλιστα άνθρωποι άγνωστοι μεταξύ τους!!! Μόνο -ακι δεν είμαι, μάλλον κάτι σε ... -αρα :D:D:D )

yiannossavva 04-05-10 18:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 442781)

(πως γίνεται όλοι να με λένε Λουσάκι δεν μπορώ να καταλάβω! Και μάλιστα άνθρωποι άγνωστοι μεταξύ τους!!! Μόνο -ακι δεν είμαι, μάλλον κάτι σε ... -αρα :D:D:D )

Την ξέρω αυτή την απάντηση :D

Επειδή είσαι πάντα πρόθυμη να βοηθήσεις:smt052

apostolis veroia 04-05-10 21:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από μιχαλος (Μήνυμα 442699)
ωραια δουλεια δικε μου...

ευχαριστω Μιχαλε! αγαπω πολυ την Κρητη!!!!!!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 442781)
Άγνωσται αι βουλαί των χρημάτων μου και των εργασιών μου! :mad: Αλλιώς εγώ ξεκινούσα και την ερχόμενη Κυριακή!!!

(πως γίνεται όλοι να με λένε Λουσάκι δεν μπορώ να καταλάβω! Και μάλιστα άνθρωποι άγνωστοι μεταξύ τους!!! Μόνο -ακι δεν είμαι, μάλλον κάτι σε ... -αρα :D:D:D )

Να σου πω εγω γιατι σε λενε ετσι! Γιατι εισαι συναισθηματικο ατομο δε δινεις σημασια στην υλη! Εχεις υπομονη! Εισαι συνεργασιμη! Αγαπας την οικογενεια και τους φιλους σου! Και το ποιο συμαντικο ειναι οτι τα προβληματα τους τα κανεις και δικα σου! Αλλα απο την αλλη εχεις γρηγορη σκεψη! θελεις ελευθερια! Σου αρεσουν οι αλαγες εισαι και επαναστατρια! ;)

Πάνος 04-05-10 22:00

θα μπορουσα να εχω και εγω ενα ψυχολογικο προφιλ?? σε πμ παρακαλω...:D:D
λουσΑΚΙ....σε πηρανε χαμπαρι!!!! :p

apostolis veroia 04-05-10 22:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 442903)
θα μπορουσα να εχω και εγω ενα ψυχολογικο προφιλ?? σε πμ παρακαλω...:D:D
λουσΑΚΙ....σε πηρανε χαμπαρι!!!! :p

Πανος ο μεγαλος! Ετσι θελεις να σε βλεπουν! Εχεις ισχυρη θεληση! Ξεκινας πολλα πραγματα μαζι γιαυτο και δε προλαβαινεις! Σου αρεσει η ανεξαρτησια! Ενθουσιασμος και φαντασια μεγαλη! Σε αγαπαν γιατι εισαι αισιοδοξος και εχεις πολυ κεφι στην παρεα:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:39.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,11910 seconds with 11 queries