Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γατόψαρα Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=27)
-   -   Ποιά είδη γατόψαρων έχετε; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16974)

kwstas_original 01-03-09 17:51

1 Συνημμένο(α)
αντε αφου ξαναβρηκαμε αυτο το ωραιο θεμα απολαυστε υπευθινα...:smt033


Kosta G αυτες για παρτη σου!

PascM 01-03-09 22:45

Που το έχεις αυτό το τέρας Κώστα ?

kwstas_original 01-03-09 23:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 337061)
Που το έχεις αυτό το τέρας Κώστα ?


τον εχω σε προσωρινο διμετρο ενυδρειο

kwstas_original 01-03-09 23:46

2 Συνημμένο(α)
red tail catfish
Phractocephalus Hemioliopterus

Kostas G. 02-03-09 14:35

Υπέροχα γατόψαρα,μπράβο σας!!!:p:);)

Ο Synodontis eupterus σκίζει+-2 Είναι ένα από τα αγαπημένα μου είδη γατόψαρων λόγω του υπέροχου χαρακτήρα τους που φαίνεται και στο βίντεο:p Μαθαίνουν γρήγορα σχετικά τον ιδιοκτήτη τους και κυκλοφορούν κατα τη διάρκεια της ημέρας όταν αυτός είναι κοντά στο ενυδρείο:)Επίσης,μαθαίνουν πολύ εύκολα να τρώνε από το χέρι σου και έρχονται και για χάιδεμα:p Χαίρομαι που ακούω πως είναι ο αγαπημένος σου!!!
Δυστυχώς εγώ δεν έχω S. eupterus καθώς δεν έχω κανένα αφρικάνικο βιοτοπικό ενυδρείο...Τάιζα όμως και χάιδευα έναν σε ένα pet shop που πήγαινα συχνά...μαζί με έναν Green Terror+-2

Κώστα,σε ευχαριστώ πολύ για τις φωτό από τον κούκλο σου!:p Χαίρομαι που βλέπω πως τουλάχιστον κάποιο από αυτά τα υπέροχα γατόψαρα κατέληξε σε καλά και ενημερωμμένα χέρια που είναι διατεθειμμένα να κάνουν ότι χρειάζεται για να του προσφέρουν μια καλή ζωή σε ενυδρείο:)
Μου αρέσει το ''προσωρινό 2μετρο'':DΠως λέμε 50λιτρη καραντίνα,κάπως έτσι είναι ακι αυτό:D Ελπίζω να καταφέρεις να φτιάξεις το 1600λιτρο που θέλεις σύντομα καθώς το ψάρι αυτό θα συνεχίσει να μεγαλώνει γρήγορα(και ετσι πρέπει δηλαδή...).Για να είναι καλά μέχρι να ετοιμάσεις το μεγαλύτερο ενυδρείο και για να μη σου παρουσιάσει κάποια δυσμορφία,καλό θα ήταν να κάνεις τουλάχιστον εβδομαδιαίες αλλαγές νερού,με 2 φορές την εβδομάδα ακόμα καλύτερα,ώστε οι συνθήκες να κρατιούνται άψογες παρά την πολύ μεγάλη ποσότητα φαγητού που πρέπει να ταίζεις...Φυσικά,καθώς μεγαλώνει το ψάρι,θα πρέπει να αυξάνεις και τη φίλτρανση,και κάτι που επίσης βοηθάει,είναι να έχεις ισχυρή ροή μέσα στο ενυδρείο ώστε να προσφέρει μια υποτυπώδη άσκηση στο ψάρι αλλά και γιατί του αρέσει καλύτερα έτσι;)

Ανυπομονώ να το δώ στο καινούργιο του ενυδρείο!!!:p +-2

kwstas_original 02-03-09 15:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. (Μήνυμα 337133)
Ελπίζω να καταφέρεις να φτιάξεις το 1600λιτρο που θέλεις σύντομα καθώς το ψάρι αυτό θα συνεχίσει να μεγαλώνει γρήγορα(και ετσι πρέπει δηλαδή...).Για να είναι καλά μέχρι να ετοιμάσεις το μεγαλύτερο ενυδρείο και για να μη σου παρουσιάσει κάποια δυσμορφία,καλό θα ήταν να κάνεις τουλάχιστον εβδομαδιαίες αλλαγές νερού,με 2 φορές την εβδομάδα ακόμα καλύτερα,ώστε οι συνθήκες να κρατιούνται άψογες παρά την πολύ μεγάλη ποσότητα φαγητού που πρέπει να ταίζεις...Φυσικά,καθώς μεγαλώνει το ψάρι,θα πρέπει να αυξάνεις και τη φίλτρανση,και κάτι που επίσης βοηθάει,είναι να έχεις ισχυρή ροή μέσα στο ενυδρείο ώστε να προσφέρει μια υποτυπώδη άσκηση στο ψάρι αλλά και γιατί του αρέσει καλύτερα έτσι;)

Ανυπομονώ να το δώ στο καινούργιο του ενυδρείο!!!:p +-2


εισαι πολυ μπροστα φιλε μου!οντως ετσι εχουν τα πραγματα..
γινονται 2 αλλαγες νερου την εβδομαδα(τουλαχιστον)και χωρις σκουπα παρακαλω.....οσο για την ροη εχεις ιδεα τι βγαζει το 2260?και δεν τρεχει το ενυδρειο μονο με αυτο.....σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια,αυτες τις μερες θα ποσταρω και τους pleco.....αναμεινατε.......:D:D:D

delta66 02-03-09 15:59

Γεια σου ρε γου
σφαζεις με το μπαμπακι :D

Kostas G. 02-03-09 22:47

Χαίρομαι που κάνεις το καλύτερο δυνατό για τη διατήρησή του μέχρι να στήσεις το μεγαλύτερο!!!:p Πρέπει πραγματικά να το αγαπάς πολύ,και δικαίος;)
Περιμένω φωτό από τους pleco!!!:)

:DΈχεις πλάκα Σπύρο:D

manolios 05-03-09 21:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. (Μήνυμα 169889)
Γειά σας,
Είπα να ανοίξω αυτό το thread για να ξέρουμε όλοι τι γατόψαρα κρατάει ο καθένας μας...Έτσι λοιπόν...Ποια είδη γατόψαρων έχετε και πόσα από το κάθε είδος;Σκοπεύετε σε αναπαραγωγή κάποιου από τα είδη που έχετε;
Και....ΦΩΤΟ please...αν έχετε ανεβάστε και φωτό για να τα θαυμάσουμε όλοι:smt050

Εγώ έχω 1 Platydoras costatus που ήταν και το πρώτο μου γατόψαρο και δεύτερο μου ψάρι γενικά,1 Panaque maccus που ήταν το 3ο μου ψάρι γενικά,1 Hemiancistrus subviridis που σύντομα θα γίνουν 4 με σκοπό την προσπάθεια αναπαραγωγής,1 Rineloricaria eigenmanni αρσενικό που του ψάχνω καιρό τώρα ταίρι,10 Otocinclus vittatus που σύντομα θα ασχοληθώ με την αναπαραγωγή τους,1 Panaque L190 ''llanos'' που ψάχνω άλλους 2 για αναπαραγωγή τους στο μέλλον(όταν ενηλικιωθούν γιατί τώρα είναι μικρός ακόμα),1 Baryancistrus demantoides που πρόκειται να τον δώσω κάποια στιγμή αλλά μόνο σε άξιο αγοραστή και 1 Leporacanthicus L240 που και αυτός σύντομα θα κάνει παρέα με ομοειδή του και θα προσπαθήσω αναπαραγωγή.
Πιθανός να προσπαθήσω αναπαραγωγή και σε Panaque maccus για να προετοιμαστώ για το δύσκολο στόχο της αναπαραγωγής των L190 ''llanos'' κάποια στιγμή αφού τελειώσω με το στήσιμο και την εύρεση ταιριών για τους pleco που ήδη έχω...
Για φωτό των γατόψαρων μου,δείτε αυτό το θέμα...
Edit:Επειδή βλέπω πως δεν τις εμφανίζει πλέον εξαιτίας απαγόρευσης από το site των hyperlink,αν θέλετε να τις δείτε πηγαίνετε www.plecofanatics.com,επιλέγετε gallery,επιλέγετε Leporacanthicus και μια από τις πρώτες φωτό είναι αυτή που χαιδεύω των δικό μου,την επιλέγετε και στο κάτω μέρος της σελίδας λέει Kostas...το επιλέγετε και βγαίνει ολόκληρη η gallery...Λίγο φασαρία αλλά δεν βρίσκω πιο σύντομο τρόπο...Κάποια στιγμή θα τις μεταφέρω αλλού που να είναι πιο εύκολα προσβάσιμες...

Σειρά σας τώρα:p

και εγω εχω ένα γατοψαρο corydoras aeneus

manolios 05-03-09 21:37

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manolios (Μήνυμα 338443)
και εγω εχω ένα γατοψαρο corydoras aeneus

λένε πως τα γατόψαρα δεν πρέπει να ζούνε σε ενυδρείο με ηφαιστιακές πέτρες φίλε μου:)

kwstas_original 07-03-09 07:21

5 Συνημμένο(α)
ελα γου σου εχω κ αλλες....δωσε λατινικες ονομασιες σε παρακαλω....:D

Kostas G. 20-03-09 12:18

Υπέροχοι!!!:smt007 Είναι Pterygoplichthys joselimaianus αυτός που φαίνεται καλά;) Ο δεύτερος προς τα δεξιά όμως της πρώτης φωτό δεν φαίνεται καλά και δεν ξέρω να πώ...Αν κάποια από τις υπόλοιπες φωτό είναι δική του,τότε και αυτός είναι το ίδιο είδος...
Το μεγάλο γατόψαρο νομίζω πως ξέρεις τι είναι...:D

kwstas_original 20-03-09 16:31

Ξερω ξερω...!!ειναι η καψουρα!για αυτο το ψαρι εχουνε γινει ολα...:D:D:D
ο δευτερος και μικροτερος δεν ειναι ιδιος ειναι αλλο ειδος μολις τον βρω θα σου πω..εχω επισης και αλλους 3 σε μικροτερο ενυδρειο γιατι ειναι μια σταλια ακομα (10-12 εκ.)..Θα τους βγαλω που θα μου πανε..:smt112

iliasf 24-03-09 01:14

5 Συνημμένο(α)
παρακάτω μερικές φώτο από τα δικά μου! φωτο 1+2 HYPANCISTRUS L333 φωτο 3 corydoras leucomelas φωτο 4+5 ancistrus (αλλά ποιο είδος:confused:)

chipura 24-03-09 03:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis (Μήνυμα 169909)
Το πρωτο ειναι το καμαρι μου.Ειναι Pterygoplichthys (Glyptoperichthys) gibbiceps.Τον εχω 3μηνες και απο 5εκ εχει φτασει 12!Εχω αλλους 2τετοιους το ιδιου ειδους μικροτερους και θα ηθελα μελλοντικα να τους αναπαραγω.Εχω επισεις ενα Ancistrus dolichopterus και θα ηθελα να μαθω το φυλο του και 3clown μαλλον 2αρσεν/1θηλ.
Ηθελα να ασχοληθω με αυτο το ειδος στο 400αρι μου αλλα ειναι ειδος που στρεσαρεται και δεν κανει με τα τερατα μου!(corydoras paleatus )Ξεχασα να πω με ποιο ειδις πριν!!!

Kai ego eho ena to ethio ,tora enai 6 inches kai katharisi to enthreio poli kala ala ta pleco enai skoupithomihanes ,se ena site mou tin epane yati eho pleco:confused: meta afrikanica

Σπύρος Μ 24-03-09 13:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chipura (Μήνυμα 343353)
Kai ego eho ena to ethio ,tora enai 6 inches kai katharisi to enthreio poli kala ala ta pleco enai skoupithomihanes ,se ena site mou tin epane yati eho pleco:confused: meta afrikanica

φιλε με όλο τον σεβασμό,κατα κάποιο τρόπο καλά σου έκαναν...
Οι πλέκο,ας τρώνε υπολείματα ειναι και αυτοί ψάρια,θέλουν και αυτοι καλές συνθηκες,ωραίο περιβάλλον,τροφή κ.α...
Οι περισσότεροι πλέκο είναι απο Νοτια Αμερική...Εκεί τα νερά είναι όξινα...Σε αντίθεση με τις Αφρικάνες Κιχλίδες(african rift lakes) που χρειάζονται ελαφρώς αλκαλικό νερό με υψηλές σκληρότητες...
Νομίζω πως πρέπει να αναθεορήσεις για καλό των ψάριών σου...

kornek 24-03-09 15:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από iliasf (Μήνυμα 343343)
παρακάτω μερικές φώτο από τα δικά μου! φωτο 1+2 HYPANCISTRUS L333 φωτο 3 corydoras leucomelas φωτο 4+5 ancistrus (αλλά ποιο είδος:confused:)

Πιστεύω πως είναι Ancistrus cf. Cirrhosus Albino

Πάνος 24-03-09 22:01

6 Συνημμένο(α)
ottos, ancistrus, peckoltia, corydoras (leucomelas, adolfoi, aeneus, paleatus, "leopard")

στην 1η φωτο ο πλεκο εχει μετακομισει....στο κολοκυθι ειναι πλεκο-ανκιστρους-οττο..

kwstas_original 28-03-09 16:16

6 Συνημμένο(α)
Ο δευτερος μικροτερος pleco..Θελω μια αναγνωριση για το γατοψαρο με τις βουλες παρακαλω..:smt112

Πάνος 28-03-09 20:27

καποιο ειδος synodontis ειναι αν δεν κανω λαθος...:rolleyes:
για δες εδω...http://www.planetcatfish.com/catelog...hp?search=syno

Serafeim 31-03-09 00:02

Ο δικός μου PLECO
 
1 Συνημμένο(α)
Γειά σε όλους και ιδιαίτερα στον ΚώσταG γι αυτό το Thread.
Ιδού και ο δικός μου πλέκο. Όμως με ζορίζει η αναγνώρισή του. Τον ονομάζαν Hipostomus Plecostomus στο Mascotas (PET-shop στην Ισπανία) που τον αγόρασα, όμως ???? Το χαραστηριστικό του είναι η λωρίδα πίσω απ' το κεφάλι και τα ανοιχτόχρωμα μπαλώματα πιο πίσω.
Τον έχω σε 80άρι ενυδρείο μαζί με γκάπυ (5 ενήλικα και 20-30 μικρά)
PH:7,2, Kh:4, Gh: 6, Nh3-4 kai NO2 = 0, NO3=15
Γενικά είναι ανθρωποφοβικός και τον απολαμβάνω μόνο το βράδυ άφού πάνε τα μικρά μου για ύπνο. Σε τρεις μήνες απ' την αγορά του σχεδόν διπλασιάστηκε......
Βρήκα σε ένα σαϊτ με φωτό έναν παρόμοιο με όνομα Glyptoperichthys- Plecostomus sp (commersoniτοβρήκασεκάποιο Site)


alexinio 31-03-09 07:57

Panaque Maccus
Τον έχω ένα χρόνο.
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...a-img_2812.jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...a-img_2854.jpg

Kostas G. 01-04-09 13:20

Πολύ όμορφα τα γατόψαρά σας!!!:p:)
Γιαυτό το άνοιξα και εγώ αυτό το θέμα για να ξέρουμε ποιός έχει και τι και είμαι πολύ χαρούμενος που βλέπω και μερικά από τα λιγότερο κοινά γατόψαρα στα ενυδρεία μελών του forum:) Επίσης χαίρομαι που βλέπω και κοινά γατόψαρα μεγαλωμένα με αγάπη που έχουν γίνει υπέροχα άτομα του είδους τους;)

iliasf,
Όπως σωστά είπε και ο kornek,το Ancistrus σου είναι σίγουρα albino Ancistrus cf. cirrhosus,ίσως και λίγο longfin...

chipura,
Είναι αλήθεια πως δεν είναι καλή επιλογή να κρατάμε pleco σε ενυδρείο με αφρικάνες λόγω των διαφορετικών συνθηκών που απαιτούν από τους την πλειοψηφία των pleco.Πολλοί pleco είναι προσαρμοστικοί μεν και ζούν σε αυτές τις συνθήκες αλλά δεν είναι ότι καλύτερο για αυτούς...

Κώστα,
Ο pleco των πρώτων 2 φωτό είναι Pterygoplichthys gibbiceps αλλά ο pleco της τρίτης φωτό είναι άλλο είδος και από αυτήν την φωτό δεν μπορώ να πω με σιγουριά λόγω της στάσης του και του οτι δεν φαίνεται ολόκληρος...
Το γατόψαρο με τις βούλες είναι σίγουρα Synodontis.Ως τι το αγόρασες;Τι μέγεθος έχει;

Serafeim,
Ο pleco σου είναι Pterygoplichthys pardalis;)

Πολύ ωραίος ο αρσενικός Panaque maccus σου alexinio:p;) Λόγος για φωτογράφηση έξω από το νερό δεν υπάρχει βέβαια εκτός και αν μετακινούμε το ψάρι σε άλλο ενυδρείο οπότε παρεπιπτόντως μπορούμε να το βγάλουμε και μια φωτό:)

alexinio 01-04-09 13:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. (Μήνυμα 345371)

Πολύ ωραίος ο αρσενικός Panaque maccus σου alexinio:p;) Λόγος για φωτογράφηση έξω από το νερό δεν υπάρχει βέβαια εκτός και αν μετακινούμε το ψάρι σε άλλο ενυδρείο οπότε παρεπιπτόντως μπορούμε να το βγάλουμε και μια φωτό:)

:smt023
Την τράβηξα όταν μετέφερα το ψάρι από το δοχείο προσαρμογής στο κυρίως ενυδρείο.

mikele 01-04-09 13:54

συντομα θα μετακομησω τον λ15 μου σε αλλο ενυδρειο οποτε θα βγαλω και εγω μια αναλογη φωτο για αναγνωριση φυλου αν και νομιζω οτι ειναι αρσενικος..

andst87 01-04-09 20:09

εγω εχω ενα ancistrus temmincki το οποιο κανει πολυ καλη δουλεια με την αλγη.
δυστηχως δεν μπορω να ανεβασω φωτογραφια.
θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις σε τι μεγεθος φτανει.
εψαξα και στο internet αλλα σε αλλα site ελεγε οτι γινεται μεχρι και 15 εκατοστα ενω σε αλλα μονο 5.

kwstas_original 04-04-09 19:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. (Μήνυμα 345371)

Κώστα,
Ο pleco των πρώτων 2 φωτό είναι Pterygoplichthys gibbiceps αλλά ο pleco της τρίτης φωτό είναι άλλο είδος και από αυτήν την φωτό δεν μπορώ να πω με σιγουριά λόγω της στάσης του και του οτι δεν φαίνεται ολόκληρος...
Το γατόψαρο με τις βούλες είναι σίγουρα Synodontis.Ως τι το αγόρασες;Τι μέγεθος έχει;

Δεν ξερω Κωστα ως τι πουληθηκε το ψαρι αφου εμενα μου το χαρισαν!Το μεγεθος του ειναι 15-20 εκ.Τον εχω βρει μονο σε εναν Ατλα που αυτη τη στιγμη δεν βρισκω,ενω στο fishbase του planetcaatfish δεν τον βρισκω με τιποτα..:rolleyes:Αυτο που μου κανει τεραστια εντυπωση ειναι η αρμονικη του σχεση με τον red tail...!!Περιμενα σφαγη ενω οι δυο του τα πανε περιφημα!!Ξερεις που μπορει να οφειλετε αυτο???:smt033

alexinio 13-04-09 15:29

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...a-img_3414.jpg
Ένας υπέροχος Panaque L002 από ενυδρείο φίλου...

Jeepas 22-04-09 12:33

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...-3-09cory3.jpg

8 corys leucomelas

douran_p 08-06-09 13:37

γεια σας παιδια, ειμαι καινουριος στο χομπι περιπου ενα μηνα.... εχω ενα ενυδρειο 150 λτ και εχω 3 cory aenaus kai 3 cory peleatus.... και ευτηχως τα βλεπω να ειναι οκ γιατι βιαστικα να τα βαλω.....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:44.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02730 seconds with 11 queries