Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   DIY ενυδρειο 6000+ λιτρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=68629)

Θοδωρής Μ 04-02-16 15:06

Το post αυτό είναι μαγεία πραγματικά..!!!

Μπραβο.

voas 05-02-16 00:36

μπραβο θαναση!μεγαλο respect για το ενυδρειο σου να το χαιρεσαι φιλε........:)

thanasis76 08-02-16 07:57

παιδια σας ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια!!!!
ευχομαι κι σε σας οτι ονειρευεστε!!!!!

tsantos 08-02-16 08:10

Καλημερα,τι "συννεφο" ειναι αυτο :D
Να τα χαιρεσε φιλε,βαλε φωτο και βιντεο!!!:p
Πως τα εχεις τωρα?ειναι ακομα ολα μαζι?

DEXFISH 01-03-16 20:47

Έχω διαβάσει 2-3 φορές αυτό το θέμα και θέλω να κάνω μια άκυρη ερώτηση. Αν κάποιος αφήσει απλά το μπετόν θα έχει διαρροή; Και κάτι ακόμα. η βαφή για πισίνες και δεξαμενές δεν κάνει δουλειά;

Χρηστος Ζ. 02-03-16 00:01

αν εχει γινει σωστη δουλεια και δεν εχουν μεινει ποροι στο μπετο, τοτε δεν θα υπαρχει καποια διαρροη, αλλα κατα τη γνωμη μου καλυτερα να γινει καποια επικαλυψη με ενα υλικο. γιατι το μπετο οσο ναναι κατι θα απελευθερωσει στο νερο, ενα σωρο χημικες ουσιες του προσθετουν οταν το παρασκευαζουν.
ασε που θα σκληραινει και το νερο, γιατι ειναι φουλ ασβεστολιθικο.

υ.γ. θαναση θελουμε φωτο.

DEXFISH 02-03-16 17:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. (Μήνυμα 926678)
αν εχει γινει σωστη δουλεια και δεν εχουν μεινει ποροι στο μπετο, τοτε δεν θα υπαρχει καποια διαρροη, αλλα κατα τη γνωμη μου καλυτερα να γινει καποια επικαλυψη με ενα υλικο. γιατι το μπετο οσο ναναι κατι θα απελευθερωσει στο νερο, ενα σωρο χημικες ουσιες του προσθετουν οταν το παρασκευαζουν.
ασε που θα σκληραινει και το νερο, γιατι ειναι φουλ ασβεστολιθικο.

υ.γ. θαναση θελουμε φωτο.

Καλά το τσιμέντο είναι ορυκτό και το χρησιμοποιούν στα ενυδρεία, για τη στεγανότητα ήθελα να μάθω. Και όλα αυτά τα σίδερα κτλ χρησιμοποιήθηκαν λόγω τρελών λίτρων και ειδικά λόγω 1,20 ύψους; Αν πχ ήταν 60 το ύψος και γύρω στα 1000 τα λίτρα θα ήθελε σίδερα οικοδομής ή θα καλυπτόταν με ένα πλέγμα απλό;

imichal 02-03-16 17:29

το μπετον ειναι πορωδες.....Ακομα και αν το ριξεις όλο μαζι σαν πισινα καποια στιγμή μπορει να παρουσιάσει διαρροή. Ετσι λοιπον το πιο "σοφο" ειναι να κανεις μια επικαλυψη με ενα τσιμεντοειδες......
Για το θεμα του οπλισμου αυτο υπολογιζεται. Γενικα μέχρι 80 εκατοστα με το πλεγματακι εισαι οκ. Αρκει βεβαια να ειναι σε σταθερο εδαφος κτλ Από εκει και πέρα υπαρχουν καποιες ωθησεις που πρεπει να υπολογιστουν. Μην φανταστεις τιποτα μεγαλες διατομες ομως....

Χρηστος Ζ. 03-03-16 18:16

οτι λεει ο απο πανω.
γιατι τα φοβασαι τα σιδερα του οπλισμου? αν ειναι λογω κοστους, δεν ειναι τοσο ακριβα οσο φανταζεσαι και σε μια τετοια κατασκευη ειναι ευκολο την τοποθετηση να την κανεις και μονος σου.
υπαρχει και πλεγμα 8αρι (φτιαγμενο ετοιμο με μπετοβεργα φ8 ), το οποιο αντεχει πολλα περισσοτερα φορτια και μια κατασκευη σαν του θαναση δεν θα ειχε προβλημα αν ειχε σιδερωθει με αυτο το πλεγμα.

thanasis76 03-03-16 18:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DEXFISH (Μήνυμα 926924)
Καλά το τσιμέντο είναι ορυκτό και το χρησιμοποιούν στα ενυδρεία, για τη στεγανότητα ήθελα να μάθω. Και όλα αυτά τα σίδερα κτλ χρησιμοποιήθηκαν λόγω τρελών λίτρων και ειδικά λόγω 1,20 ύψους; Αν πχ ήταν 60 το ύψος και γύρω στα 1000 τα λίτρα θα ήθελε σίδερα οικοδομής ή θα καλυπτόταν με ένα πλέγμα απλό;

To μπετον κατα την ταπεινη μου αποψη δεν γινετε να το αφησεις χωρις να το μονωσεις... θα απορροφαει με τον καιρο και ακομη και διαροη να μην εχεις θα γεμιζεις περιμετρικα παντου υγρασια..
οσο για τα σιδερα που εβαλα... μην εχοντας τις γνωσεις της δουλεια και μιας και ηθελα να το φτιαξω μονος μου. ακολουθησα τον δρομο του....
καλιο γαιδουροδενε παρα γαιδουρογυρευε... :D:D:D:D

gregkn73 16-03-16 10:55

Θαναση με την θερμανση και την λυση που επελεξες εισαι ευχαριστημενος τελικα; αν διαλεγες χαλκοσωληνα μεσα σε ξεχωριστο ενυδρειακη δεν θα ηταν καλυτερα; ο τσαμης με 7 μετρα χαλκοσωληνα εψυχε ευκολα απο οσα γραφει 450lλιτρα ενυδρειο, η θερμανση λογικα πιο ευκολη δεν θα ειναι με τετοιον τροπο;

thanasis76 17-03-16 07:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 (Μήνυμα 930114)
Θαναση με την θερμανση και την λυση που επελεξες εισαι ευχαριστημενος τελικα; αν διαλεγες χαλκοσωληνα μεσα σε ξεχωριστο ενυδρειακη δεν θα ηταν καλυτερα; ο τσαμης με 7 μετρα χαλκοσωληνα εψυχε ευκολα απο οσα γραφει 450lλιτρα ενυδρειο, η θερμανση λογικα πιο ευκολη δεν θα ειναι με τετοιον τροπο;

Περσι που δουλεψα την σομπα δεν πετυχα ακριβως αυτο που ηθελα αλλα ειχα μια θερμοκρασια στους 24 βαθμους.
φετος δεν την δουλεψα την σομπα λογο ελλειψης κρυου...
Αυτο που λες για την χαλκοσωλινα ισως να δουλεψει δεν ξερω. αλλα αν για 450 λιτρα ηθελε 7 μετρα εγω για 6000 λιτρα θελω γυρο στα 100 μετρα... που να βαλω 100 μετρα χαλκοσωληνα?? και πως να την ζεστανω???

gregkn73 17-03-16 08:30

ΜΗχανολογος μηχανικος λογικα θα μπορει να σου υπολογισει τα μετρα του χαλκοσωληνα. Φετος χωρις θερμανση πως κρατησες 24? Αντεχουν και πιο κατω τα θηρια σου;

kosmas 17-03-16 08:38

Σημερα διαβασα ολο το θεμα απο την αρχη.Εχω μεινει αλαλος.Χιλια μπραβο ειναι λιγα.Να το χαιρεσαι!!!:smt041

thanasis76 17-03-16 10:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kosmas (Μήνυμα 930307)
Σημερα διαβασα ολο το θεμα απο την αρχη.Εχω μεινει αλαλος.Χιλια μπραβο ειναι λιγα.Να το χαιρεσαι!!!:smt041

να σαι καλα φιλε!!! ευχαριστω!!!!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 (Μήνυμα 930305)
ΜΗχανολογος μηχανικος λογικα θα μπορει να σου υπολογισει τα μετρα του χαλκοσωληνα. Φετος χωρις θερμανση πως κρατησες 24? Αντεχουν και πιο κατω τα θηρια σου;

φετος λογο ηρεμου χειμωνα το δουλεψα με αντιστασεις.
οταν ερθει ο λογαριασμος θα δω αν εκανα βλακια η οχι....

Τάκης 17-03-16 12:03

Βρε Θανάση τα λέγαμε και τότε που έβαλες τη σόμπα. Πιστεύω πως αν έφτιαχνες ένα ανοξείδωτο δοχείο επάνω στη σόμπα και έστελνες νερό από το ενυδρείο με μια μικρή αντλία και επέστρεφε πάλι πίσω με φυσική ροή θα είχες πολύ καλύτερη απόδοση.
Αν δεις υπάρχουν τέτοια ανοξείδωτα που βάζουν κρασί ή ακόμα και γάλα και το βάζουν στη φωτιά, μη τα φοβάσαι.

https://www.google.gr/search?q=%CE%B...w=1024&bih=611

δες εδώ για τυροκομεία http://www.kmaninos.gr/catalog/various

manos3 17-03-16 12:23

Το δοχείο που θα βρίσκεται στη σόμπα και θα ζεσταίνει το νερό μπορεί να γίνει και από μαύρη λαμαρίνα και να βαφτεί εξωτερικά αν δεν αναμιγνύεται με το νερό του ενυδρείου, ώστε να είναι πιο φτηνή η κατασκευή. Το δοχείο δεν θα σκουριάσει εσωτερικά αφού δεν θα παίρνει οξυγόνο και εξωτερικά δεν θα καεί αφού θα είναι πάντα γεμάτο νερό με αποτέλεσμα να μην ανεβάζει θερμοκρασίες. Κάπως έτσι φτιάχνουν τα τζάκια-μπόιλερ που συνδέονται με σώματα καλοριφέρ.

Για την χωρητικότητα, τις θερμίδες και το σύστημα ασφαλείας (δοχείο διαστολής) θα πρέπει να γίνει σοβαρή μελέτη ώστε να είναι αποδοτικό το σύστημα σε τόσα λίτρα.

thanasis76 17-03-16 12:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 930337)
Βρε Θανάση τα λέγαμε και τότε που έβαλες τη σόμπα. Πιστεύω πως αν έφτιαχνες ένα ανοξείδωτο δοχείο επάνω στη σόμπα και έστελνες νερό από το ενυδρείο με μια μικρή αντλία και επέστρεφε πάλι πίσω με φυσική ροή θα είχες πολύ καλύτερη απόδοση.
Αν δεις υπάρχουν τέτοια ανοξείδωτα που βάζουν κρασί ή ακόμα και γάλα και το βάζουν στη φωτιά, μη τα φοβάσαι.

https://www.google.gr/search?q=%CE%B...w=1024&bih=611

δες εδώ για τυροκομεία http://www.kmaninos.gr/catalog/various

Ναι τα λεγαμε, απλα αν δεν δοκιμασεις κατι δεν το βλεπεις... δοχειο εχω ενα τετοιο... οποτε για του χρονου καπος ετσι το εχω σκεφτει... το ιδιο το νερο του ενυδρειου, θα περναει απο το καδο που θα ειναι πανω στην σομπα, ο καδος θα υπερχλιζει και θα πεφτει παλι μεσα... :rolleyes::rolleyes:

Poke 16-05-16 07:38

Συγχαρητήρια Θανάση
 
Τα λόγια είναι περιττά γι αυτό το project , για μας τους αρχάριους φαίνεται σαν θαύμα. Να σαι γερός σου εύχομαι και συ και κείνο και να το χαρείς χωρίς προβλήματα. Μια απορία έχω μόνο, τα κλακακια που ανέφερες για το τζάμι τι είναι ?πάτησε πάνω σε λάστιχα ? Καλά έκανες και έβαλες κατά τη γνώμη μου αυτό το πάχος. Εργαζόμουν σε εταιρία χονδρικής υιαλοπινακων και για την ιστορία μόνο να αναφέρω ότι υπάρχουν και εκεί ποιότητες δλδ η χώρα προέλευσης στο ίδιο γυαλί έχει διαφορά. Τα περισσότερα είναι από Κίνα λόγο κόστους αλλά τα ευρωπαϊκά ξεχωρίζουν τα καλύτερα δε έρχονται από Καναδά θυμάμαι μέχρι και οι συσκευασίες τους ήταν ανώτερες. Χίλια μπράβο και πάλι Θανάση δάσκαλε και σ ευχαριστούμε που μοιράζεις τη γνώση.

lionhost 13-12-16 11:31

οραια δουλεια εχεις κανει
το κτηριο που το εχεις απο οτι ειδα parking ειναι αποθηκη ειναι αντεχουν τα θεμελια 6 τονους φορτιο που εχεις ριξει πανω?

stanisalus18 21-12-16 17:44

Πως τα πάει η ενυδρειαρα Θανάση? Μπορούμε να έχουμε κάποιο update εδώ? :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03318 seconds with 10 queries