Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ελλάδας - Ευρώπης (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=152)
-   -   ελληνικο βιοτοπικο 56 λιτ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25733)

dinos99 21-06-08 00:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 274763)
ωραια φιλολογουμε πισω απο ενα πληκτρολογιο αλλα ειναι καιρος να παω και να μαζεψω μερικα σκουπιδια απο το ποταμακι....

και τι νοημα εχει βρε πανο???αφου σε ενα μηνα παλι η ιδια κατασταση θα επικρατει...το προβλημα ειναι η ελλειψη παιδιας και αυτο ειναι πολύ δυσκολο να αντιμετωπισθεί....ολα τα αλλα ειναι ημίμετρα κατα την γνωμη μου:(

Πάνος 21-06-08 00:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dinos99 (Μήνυμα 274767)
και τι νοημα εχει βρε πανο???αφου σε ενα μηνα παλι η ιδια κατασταση θα επικρατει...το προβλημα ειναι η ελλειψη παιδιας και αυτο ειναι πολύ δυσκολο να αντιμετωπισθεί....ολα τα αλλα ειναι ημίμετρα κατα την γνωμη μου:(

προσωπικα θα το κανω γιατι εχω σκοπο να επισκεπτομαι συχνα την περιοχη....οποτε 2 μπουκαλια τη φορα να αφαιρω θα σταματησουν τουλαχιστον να πληθαινουν τα σκουπιδια..το ποταμακι αυτο οπως και αμετρητα αλλα ειναι μαλλον καταδικασμενα...αλλα αν δωθουν οι φωτογραφιες στο δημο ισως να ευαισθητοποιηθει καποιος και πανε να καθαρισουν το χωρο....φυσικα οι ασυνειδητοι θα υπαρχουν...αλλα νιωθεις καλα να κανεις μια προσπαθεια..εστω κι αν δεν αποφερει τιποτα...
εγω παντως νιωθω πολυ κερδισμενος με το ολο θεμα...περαν απο τις γνωσεις..και μονο που εμαθα το μερος (μακρια απο το δρομο δεν υπαρχουν σκουπιδια και το μερος ειναι ειδυλιακο..) ειναι απιθανο για χαλαρωτικες και δροσερες επισκεψεις..

dinos99 21-06-08 00:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 274769)
το ποταμακι αυτο οπως και αμετρητα αλλα ειναι μαλλον καταδικασμενα...αλλα αν δωθουν οι φωτογραφιες στο δημο ισως να ευαισθητοποιηθει καποιος και πανε να καθαρισουν το χωρο....

εσυ καλα θα κανεις και μακαρι ολοι να ενεργουσαν με τετοια οικολογικη ευαισθησία...οσο για τον δημο...:rolleyes::rolleyes:τωρα σωθηκες...:smt084

Πάνος 21-06-08 01:17

5 Συνημμένο(α)
μην ανησυχεις..επαναφερω το θεμα με τα φυτα που ηθελε να δει ο φιλος δημητρης με πιο κοντινες φωτο...δεν ειμαι καλος φωτογραφος αλλα κατι φαινεται...

1.μυριοφυλλο το ελληνικο..:D.το αγαπημενο μου..;)
2.βρυοφυτο το ελληνικο:D....ωραιο σκουρο πρασινο
3.λουνβιγια η ελληνικη :D..φαινονται κανα 2 λιωμενα φυλλα απο τη ζεστη κατα τη μεταφορα (ειναι δυνατον μεσα σε λιγες ωρες?) αλλα εχει ανακαμψει και σταματησε το λιωσιμο..
4.εχινοδωρος ο ελληνικος.:D..πολυ ενδιαφερον φυτο...ξεδιπλωσε 2 φυλα μεσα σε 2 μερες...τα παλια αφαιρεθηκαν..
5. υγροφιλα η ελληνικη..:D...ισως υδροφιλο γιατι βγαζει μισχο και εξω απο το νερο στο ενυδρειο μου αν και στη δραμα ηταν ολοκληρωτικα βυθισμενο και σε αποσταση απο την επιφανεια..

Raven 21-06-08 11:54

Κατι ειχες πει και για γαριδες.Tις εχεις ακομα ; Καμια πληροφορια και γι αυτες ;

lucy 21-06-08 12:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 274777)
...

1.μυριοφυλλο το ελληνικο...
2.βρυοφυτο το ελληνικο ...
3.λουνβιγια η ελληνικη ...
4.εχινοδωρος ο ελληνικος...
5. υγροφιλα η ελληνικη...

1.Myriophyllum spicatum (Μυριόφυλλο)
2.Fontinalis antipyretika (Willow moss)
3...δεν το βρήκα ακόμα
4.potamogeton natans (ποταμογείτον )
5.φυτρώνει μέσα και έξω από το νερό αλλά θέλει πολύ νερό. Ούτε αυτό μπόρεσα να το βρω και το ψάχνω πολύυυυυ καιρό!!!

sarcastic 21-06-08 14:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 274759)
τα ψαρια αναγνωριστηκαν..
το πρωτο..
Σίρκο...alburnus alburnus..το προδωσε η κιτρινη γραμμη κατα μηκος της ραχης και ο ιδιαιτερος χρωματισμος του..(με τα λεπια του δινουν χρωμα στα τεχνητα μαργαριταρια)
http://www.fishbase.org/Summary/Spec...ry.php?id=4730

http://en.wikipedia.org/wiki/Bleak

Να προσθέσω κι εγώ 2 link στην ερευνα σου...

το πρώτο είναι απο την τράπεζα στοιχείων για την ελληνική φύση του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου..
http://www.itia.ntua.gr/filotis/SpeciesData/91060.pdf

μικρό απόσπασμα του :

Ονομασία: alburnus alburnus
..................
Τάση: Μείωση
...............................
Προτεραιότητα προστασίας : Πρωτεύουσα
.................................

Το δευτερο είναι από την οδηγία της ΕΕ για την προστασία της αγριας πανίδας και χλωρίδας...

http://www.pieriki-anaptixiaki.gr/odigia_92-43.pdf

στο αρθρο 15 (σελίδα 15)θα διαβάσεις, ότι όχι μόνο η σύλληψη ειδών αγριας πανίδας αλλά και η όχλιση τους είναι παράνομη....

επίσης στο παράρτημα της οδηγίας θα δείς οτι ακόμα και μία νερολακούβα που θα ξεραθεί σε λίγο καιρο αποτελεί εναν ολοκληρομένο βίοτοπο και προστατεύεται... τα λεγόμενα Μεσογειακά εποχιακα τελματα (σελ 24)

Αν είσαι βιολόγος ή κάποιος αλλός επιστήμονας να σου δώσω συγχαρητηρία για την προσπάθεια..

Δεν θα σου πώ εγω τι πρέπει να κάνεις, αλλά η δημοσιευση και η προβολή, σε ένα οικολογικά ευαισθητοποιημένο forum, της αιχμαλωσίας άγριων ειδών νομίζω οτι είναι κάτι παραπάνω από ειρωνία....

Δεν αντιλέγω τις καλές σου προθέσεις αλλά στο όλο θέμα είσαι τελείως λάθος...τουλάχιστον μη προβάλεις οτι κάνεις γιατί αποτελείς κακό παράδειγμα...

φιλικά
sarcastic

Πάνος 21-06-08 15:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarcastic (Μήνυμα 274843)
Να προσθέσω κι εγώ 2 link στην ερευνα σου...

το πρώτο είναι απο την τράπεζα στοιχείων για την ελληνική φύση του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου..
http://www.itia.ntua.gr/filotis/SpeciesData/91060.pdf

μικρό απόσπασμα του :

Ονομασία: alburnus alburnus
..................
Τάση: Μείωση
...............................
Προτεραιότητα προστασίας : Πρωτεύουσα
.................................

Το δευτερο είναι από την οδηγία της ΕΕ για την προστασία της αγριας πανίδας και χλωρίδας...

http://www.pieriki-anaptixiaki.gr/odigia_92-43.pdf

στο αρθρο 15 (σελίδα 15)θα διαβάσεις, ότι όχι μόνο η σύλληψη ειδών αγριας πανίδας αλλά και η όχλιση τους είναι παράνομη....

επίσης στο παράρτημα της οδηγίας θα δείς οτι ακόμα και μία νερολακούβα που θα ξεραθεί σε λίγο καιρο αποτελεί εναν ολοκληρομένο βίοτοπο και προστατεύεται... τα λεγόμενα Μεσογειακά εποχιακα τελματα (σελ 24)

Αν είσαι βιολόγος ή κάποιος αλλός επιστήμονας να σου δώσω συγχαρητηρία για την προσπάθεια..

Δεν θα σου πώ εγω τι πρέπει να κάνεις, αλλά η δημοσιευση και η προβολή, σε ένα οικολογικά ευαισθητοποιημένο forum, της αιχμαλωσίας άγριων ειδών νομίζω οτι είναι κάτι παραπάνω από ειρωνία....

Δεν αντιλέγω τις καλές σου προθέσεις αλλά στο όλο θέμα είσαι τελείως λάθος...τουλάχιστον μη προβάλεις οτι κάνεις γιατί αποτελείς κακό παράδειγμα...

φιλικά
sarcastic

σαρκαστικ τι λες?? τα ψαρια αυτα ψαρευονται σωρηδον απο το δελτα του εβρου λιγα μετρα πιο κατω......και ειμαι λαθος που θα φιλοξενησω τα ψαρακια για καποιο διαστημα και θα επιστραφουν??..εισαι σοβαρος??

Πάνος 21-06-08 15:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kalagio (Μήνυμα 274846)
Kακο παραδειγμα αποτελεις εσυ και η εμμονη σου.Αναρωτιεμαι ολα οσα ποσταρε και ειδες δε σου αλλαξαν τη γνωμη?Η οικολογικη συνειδηση δε φαινεται ποσταρωντας λινκ αλλα με πραξεις.Αναρωτιεμαι ποιο ειναι το προβλημα σου τελικα.Του το εχεις κανει χαλια το θέμα του ανθρωπου.


ασε να λενε γιωργο...δε πειραζει..ισως ειναι και καλο να ακουγεται και η αλλη γνωμη...τα ψαρακια αποδειχτηκαν ακαταλληλα και συντομα θα επιστραφουν....θα αντικατασταθουν με κουνουποψαρα που λογω μεγεθους κι ευκολης αναπαραγωγης θα κλεισουν το κεφαλαιο "ελληνικο βιοτοπικο"....
αν τωρα πιστευουν αυτοι οτι εσωσαν την ελληνικη πανιδα με τις κινησεις τους ειναι δικαιωμα τους.....
κι επειδη ελαβα και προσωπικα μηνυματα οπου ισχυριζονται οτι παριστανω τον ηρωα της ελληνικης ιχθυοπανιδας....παραθετω οχι το μηνυμα αλλα την απαντηση που εστειλα προς κοινοποιηση ολων...

"
δεν περιμενα τετοια αντιδραση απο σενα...απο το 1ο ποστ ακομη λεω οτι προβληματισμοι για ελληνικο βιοτοπικο υπηρχαν απο καιρο...φυσικα για το γουστο μου!!!....ολα τα υπολοιπα ειπωθηκαν επειδη κατηγορηθηκα οτι εκανα κακο στη φυση και ισχυριζομαι κι επιχειρηματολογω οτι δεν εκανα...
δεν εσωσα τιποτα δεν ειμαι ο σουπερ ηρωας των ελληνικων βιοτοπων....
αλλα και δεν εβλαψα οπως ειπε καποιος "διαβασε να δεις τι κακο εχεις κανει μεχρι τωρα"...
ειμαι απιστευτα απογοητευμενος..."

chemical mac 21-06-08 15:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 274860)
ασε να λενε γιωργο...δε πειραζει..ισως ειναι και καλο να ακουγεται και η αλλη γνωμη...τα ψαρακια αποδειχτηκαν ακαταλληλα και συντομα θα επιστραφουν....θα αντικατασταθουν με κουνουποψαρα που λογω μεγεθους κι ευκολης αναπαραγωγης θα κλεισουν το κεφαλαιο "ελληνικο βιοτοπικο"....
αν τωραπιστευουν αυτοι οτι εσωσαν την ελληνικη πανιδα με τις κινησεις τους ειναι δικαιωμα τους.....
κι επειδη ελαβα και προσωπικα μηνυματα οπου ισχυριζονται οτι παριστανω τον ηρωα της ελληνικης ιχθυοπαγιδας....παραθετω οχι το μηνυμα αλλα την απαντηση που εστειλα προς κοινοποιηση ολων...

Δεν έχω κανένα πρόβλημα να επισυνάψεις ολόκληρο το μήνυμα για να δουν και οι υπόλοιποι ότι δεν ισχυρίζομαι πως θα σώσεις την ελληνική ιχθυοπανίδα αλλά κατηγορώ την βλακεία όλων αυτών που πιστεύουν πως μια τέτοια πράξη προάγει κάτι τέτοιο (τη σωτηρία δηλαδή για να καταλαβαίνουν όλοι για τι μιλάμε)

Πάνος 21-06-08 15:57

κι εδω να πω πως ολοι οσοι εχουμε ενυδρεια και περιλαμβανει τον σαρκαστικ..εσενα μακη....εμενα ..και ολους τους αλλους ...αν το προχωρησουμε τοσο...το χομπυ υποστηριζει ενα εμποριο ζωντανων που κανει κακο στη φυση....δεν ειναι ολα τα ψαρια απο αναπαραγωγες....σε πολλα ειδη συμφερει περισσοτερο η συλλογη τους απο τη φυση και λιγοτερο η αναπαραγωγη τους...συλλεγονται λοιπον και στην ολη διαδικασια αποδεκατιζονται αμετρητα ατομα για να επιβιωσουν λιγοτερα....
μη μου πεις οτι δεν γινονται ζημιες σε κορραλιογενεις υφαλους και θαλασσια ειδη για τα θαλασσινα ενυδρεια.....τα εχουν δειξει σε ντοκυμαντερ πολλες φορες....και αυτη η μοδα παλι για αγρια ειδη?? αγριους δισκους αγρια γατοψαρα....οτοκυκλους....πιστευεις οτι τα συλλεγουν με την προσοχη και την ευαισθησια που μαζεψα εγω τα ψαρακια που εχω σκοπο να επιστρεψω??
η θεωρεις οτι εγω και αυτοι οι εμποροι κανουμε το ιδιο κακο κι ενεργουμε με τον ιδιο τροπο??
μηπως πιστευεις οτι αν αυτοι θεωρησουν καποιο ειδος ακαταλληλο πανε και το επιστρεφουν??
θεωρεις δηλαδη οτι η ευαισθητοποιηση μου στο θεμα μεσα απο την εμπειρια μου ειναι μικροτερη απο την ευαισθητοποιηση των αλλων που απλα δινουν λινκς??
δεν εχει κανενα νοημα να συνεχισω την κουβεντα οταν τα ψαρια αυτα αλιευονται νομιμα στην ελλαδα...κι εγω τα επιασα...τα μελετησα...εμαθα το βιοτοπο τους και θα τα επιστρεψω...
αν αυτο δε μπορειτε να το καταλαβετε δεν εχω τι αλλο να πω...

chemical mac 21-06-08 16:05

έχεις απόλυτο δίκιο και το έχω πει επανειλημμένως ότι δεν τρέφω ιδιαίτερα αισθήματα για τα ψάρια που εγώ αγοράζω και κρατάω στα ενυδρεία μου. και τα αλλάζω σαν τα πουκάμισα γιατί απλά θέλω να βλέπω κάτι διαφορετικό "διακοσμητικό" ή όταν έχω βαρεθεί τη συμπεριφορά τους και θέλω να δοκιμάσω κάτι άλλο. αυτό για τα αγριοπιασμένα...μην το πιστεύεις τόσο εύκολα πια.

Πάνος 21-06-08 16:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 274866)
αυτό για τα αγριοπιασμένα...μην το πιστεύεις τόσο εύκολα πια.

δεν ειναι θεμα να το πιστεψω...τα εχω δει ....και τους τροπους αλιειας...σηνυθως με νευροπαραλυτικα χημικα σε πολλα ντοκυμαντερ και πιστευω σιγουρα κι εσυ...αν οχι λιγο ετ3 και λιγο σκαι θα σου τα δειξει....
-------------------------
μιας και ισως οι προθεσεις σου ειναι καλες αλλα εγω δεχομαι ειρωνικο υφος κατα την γνωμη μου απο τα λεγομενα σου (συγνωμη αν κανω λαθος) θα παραθεσω αφου μου εδωσες την αδεια το προσωπικο σου μηνυμα... με τις απαντησεις μου...

"ΕΚΤΙΜΩ προσπάθεια σου να βρεις τι κατοικεί στα ελληνικά ποτάμια και τι είναι αυτός ο ελληνικός υδροβιότοπος τέλος πάντων.
ευχαριστω..
ΔΙΑΦΩΝΩ με την προσπάθεια σου να δικαιολογήσεις την πράξη σου (έσωσα 20 ψαράκια από σίγουρο θάνατο..τα ψαρακια αυτα καθως και αμετρητα ακομη απο το συνολο ειναι καταδικασμενα.....)
δεν ειναι δικαιολογια της πραξης μου....αν ηθελα να κανω κατι τετοιο δε θα επαιρνα δειγμα αλλα θα επιανα να σωσω ΟΛΑ τα εγκλωβισμενα ψαρια.....
Η φύση έχει ορίσει κάποιες διαδικασίες για την συνέχιση των ειδών της. Τα ψαράκια δεν τα πέταξε κάποιος εκεί. Έβρεξε, γονιμοποιήθηκαν, βγήκαν οι γόνοι, περίοδο ξηρασίας, οι γόνοι εγκλωβίστηκαν και κάποιοι από αυτούς είναι καταδικασμένοι. Το ίδιο γίνεται και με τους μονομάχους στη φύση αν θυμάσαι.
και τα σκουπιδια ...και αυτο που λες ξηρασια αλλα ειναι οι κλιματολογικες αλλαγες και η ακατασχετη αρδευση ..και ο δρομος που περασε μεσα απο το ρυακι...ολη αυτη την ανθρωοπινη παρεμβαση εσυ το ονομαζεις "φυση"???

Στην ταινία ΨΑΧΝΩΝΤΑΣ ΤΟ ΝΕΜΟ ο γιατρός που έχει πιάσει το ΝΕΜΟ περηφανεύεται στους φίλους του ότι τον"εσωσε" από τον ύφαλο. Κάτι τέτοιο πας να κάνεις κι εσύ και γι αυτό είμαι τόσο εκνευρισμένος μαζί σου γιατί θεωρητικά είσαι άνθρωπος που σκέφτεσαι.
σου φανηκα πως το παιζω ο ρομπεν της τοπικης ιχθυοπανιδας?? τοτε "θεωρητικα" δε με ξερεις καθολου...εκτος αν πιστευεις πως οτι εκανα δεν επρεπε να το παρουσιασω και να το κρατησω κρυφο μη κατηγορηθω οτι "περηφανευομαι"...
Δέχομαι απόλυτα το ότι τα πήρες για να κάνεις το γούστο/βίτσιο ή οτιδήποτε άλλο γουστάρεις (ξέρεις ότι σε πειραματισμούς είμαι γενικά ανοικτός και πολύ περισσότερο ότι τα ψάρια ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ). ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ να μου πουλάς τρέλα ότι ΕΣΩΣΕΣ καταδικασμένα είδη σε θάνατο. Αν εξακολουθείς να το πιστεύεις ΣΥΧΑΡΗΤΗΡΙΑ είσαι η ελπίδα μας για τη σωτηρία του πλανήτη."
την τελευταια προταση σου την αφηνω ασχολιαστη αν αυτο εξελαβες...ειμαι περιεργος αν ολοι οι αλλοι καταλαβαν κατι αντιστοιχο...(και εδω ειναι που δεχομαι ειρωνια κατ'εμε..)

την τελευταια παραγραφο την παρελειψα μιας και αφορα τριτα προσωπα...για τους οποιους οι γνωμες μας ειναι διαφορετικες...
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarcastic (Μήνυμα 274843)
Να προσθέσω κι εγώ 2 link στην ερευνα σου...

το πρώτο είναι απο την τράπεζα στοιχείων για την ελληνική φύση του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου..
http://www.itia.ntua.gr/filotis/SpeciesData/91060.pdf

μικρό απόσπασμα του :

Ονομασία: alburnus alburnus
..................
Τάση: Μείωση
...............................
Προτεραιότητα προστασίας : Πρωτεύουσα

το λινκ λεει και τους λογους που χρειαζεται προστασια που ειναι ολο το ζουμι κι εσυ το περασες στο ντουκου...αυτο μου λεει πολλα....
.................................

Το δευτερο είναι από την οδηγία της ΕΕ για την προστασία της αγριας πανίδας και χλωρίδας...

http://www.pieriki-anaptixiaki.gr/odigia_92-43.pdf

επίσης στο παράρτημα της οδηγίας θα δείς οτι ακόμα και μία νερολακούβα που θα ξεραθεί σε λίγο καιρο αποτελεί εναν ολοκληρομένο βίοτοπο και προστατεύεται... τα λεγόμενα Μεσογειακά εποχιακα τελματα
Δεν θα σου πώ εγω τι πρέπει να κάνεις, αλλά η δημοσιευση και η προβολή, σε ένα οικολογικά ευαισθητοποιημένο forum, της αιχμαλωσίας άγριων ειδών νομίζω οτι είναι κάτι παραπάνω από ειρωνία....

θα μπορουσες να με κατηγορησεις γιαυτο αν η φυση ηταν ανεπαφη κι εγω πηγαινα να μαζεψω ψαρια απο νερολακους...
αλλα με οσα περιγραφω για σκουπιδια..μολυνση ..ασυστολη αρδευση...ποια "μεσογειακα τελματα" βλεπεις εσυ στις σκουπιδολακουβες???

chemical mac 21-06-08 16:48

Εφόσον θέλεις η προσωπική μας συζήτηση να συνεχιστεί εδώ μέσα δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Το αν σε ειρωνεύομαι ή όχι το γνωρίζεις πολύ καλά (ειδικά μετά την τηλεφωνική μας επικοινωνία ανάμεσα σε γέλια και άλλες φιλικές χαζομαρίτσες) αλλά προφανώς θέλεις να το κρίνουν και οι υπόλοιποι από δυο τυχαίες φράσεις. Η αλήθεια είναι ότι πραγματικά δεν σε ξέρω, δηλαδή κυριολεκτικά μιλώντας δεν ξέρουμε ο ένας τον άλλο. Έχουμε μιλήσει στο τηλέφωνο πολλές φορές, σε έχω βοηθήσει με τα λιπάσματα και τον φωτισμό, σου έχω δώσει ψαράκια, μου έδωσες φυτά, ήπιαμε μια μπύρα παρέα αλλά μέχρι εκεί. Δεν γνωριζόμαστε στην πραγματικότητα. Ενώ λοιπόν έχεις λάβει 4 μηνύματα σήμερα όπου σου εξηγώ ακριβώς το τι συμβαίνει, τι εννοώ, δέχομαι τις απαντήσεις σου και σου απαντώ με αντίστοιχα επιχειρήματα, εσύ ξανα-απαντάς, κάνωντας πως δήθεν δεν καταλαβαίνεις.
Όταν λοιπόν έρθω ξανά στην Αλεξανδρούπολη, θα τηλεφωνήσω να βρεθούμε για μπύρες ή φαγητό ΑΛΛΑ το συγκεκριμένο θέμα για μένα τελειώνει εδώ.
Ας θριαμβεύσει η βλακεία από δω και πέρα (και ξέρεις πολύ καλά ότι δεν αναφέρομαι σε σένα)

Πάνος 21-06-08 16:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από serifios (Μήνυμα 274874)
Επειδη το "βιασαμε" το θεμα και στην αρχη ξεκινησε αν μια ωραια προσπαθεια,μηπως τα υπολοιπα να μεταφερθουν σε αλλο ποστ. Εχει μπερδευτει πολυ και ειναι δυσαναγνωστο.

φιλε σεριφε δεν ξερω και πολλα ποστ που δεν "βιαστηκαν"...προσωπικα αν εχει βαρος η γνωμη μου επειδη ανοιξα το θεμα θα ηθελα να μεινει ως εχει για να μην αλλοιωθουν τα λεγομενα κατα τη μεταφορα ποστς....και θα ξανακανω παρουσιαση αλλου....ισως με τιτλο.."οικολογικο ελληνικο βιοτοπικο"..;)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 274876)
Εφόσον θέλεις η προσωπική μας συζήτηση να συνεχιστεί εδώ μέσα δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Το αν σε ειρωνεύομαι ή όχι το γνωρίζεις πολύ καλά (ειδικά μετά την τηλεφωνική μας επικοινωνία ανάμεσα σε γέλια και άλλες φιλικές χαζομαρίτσες)
μακη τα τηλεφωνα προηγηθηκαν...δεν με στεναχωρεσε η αποψη σου χθες και προχθες αλλα το πρωτο σου σημερινο μηνυμα δεν το περιμενα και σου το ειπα εξ'αρχης
αλλά προφανώς θέλεις να το κρίνουν και οι υπόλοιποι από δυο τυχαίες φράσεις.
μακη εσυ ισως τις λες τυχαιες φρασεις...αλλα εγω θιχτηκα...
Η αλήθεια είναι ότι πραγματικά δεν σε ξέρω, δηλαδή κυριολεκτικά μιλώντας δεν ξέρουμε ο ένας τον άλλο. Έχουμε μιλήσει στο τηλέφωνο πολλές φορές, σε έχω βοηθήσει με τα λιπάσματα και τον φωτισμό, σου έχω δώσει ψαράκια, μου έδωσες φυτά, ήπιαμε μια μπύρα παρέα αλλά μέχρι εκεί.
ολα αυτα δεν παραγραφονται...εκτιμουνται και συνεχιζουν να υφιστανται...
Δεν γνωριζόμαστε στην πραγματικότητα. Ενώ λοιπόν έχεις λάβει 4 μηνύματα σήμερα όπου σου εξηγώ ακριβώς το τι συμβαίνει, τι εννοώ, δέχομαι τις απαντήσεις σου και σου απαντώ με αντίστοιχα επιχειρήματα, εσύ ξανα-απαντάς, κάνωντας πως δήθεν δεν καταλαβαίνεις.
δεν κανω οτι δεν καταλαβαινω...απαντω με επιχειρηματα κι εγω...ετσι φαινεσαι κι εσυ σε μενα εξαλλου...οτι δεν καταλαβαινεις....ετσι ειναι οταν 2 ατομα εχουν αντιθετη αποψη...
Όταν λοιπόν έρθω ξανά στην Αλεξανδρούπολη, θα τηλεφωνήσω να βρεθούμε για μπύρες ή φαγητό ΑΛΛΑ το συγκεκριμένο θέμα για μένα τελειώνει εδώ.
και για μενα εδω θα τελειωσει και θα σε περιμενω οποτε θες...η ειλικρινεια δε θελω να θεωρηθει κακια...
Ας θριαμβεύσει η βλακεία από δω και πέρα (και ξέρεις πολύ καλά ότι δεν αναφέρομαι σε σένα)

και σε μενα που δεν αναφερεσαι τι το θελες το τελευταιο??

serifios 21-06-08 16:58

Πρωσοπικα μου αρεσε και μακαρι να κανεις και νεα προσπαθεια. ξερουμε πολλα οι περισσοτεροι για την Ταγκανικα και τον Αμαζονιο και ελαχιστα για τα ελληνικα υδατινα οικοσυστηματα.

Πάνος 21-06-08 17:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από serifios (Μήνυμα 274880)
Πρωσοπικα μου αρεσε και μακαρι να κανεις και νεα προσπαθεια. ξερουμε πολλα οι περισσοτεροι για την Ταγκανικα και τον Αμαζονιο και ελαχιστα για τα ελληνικα υδατινα οικοσυστηματα.

ευχαριστω! το ελληνικο βιοτοπικο θα προσπαθησω να το κρατησω με νυχια ανεμιστηρες και με δοντια..ισως με τοσο σθενος οσο δεν προσπαθησα ποτε να διατηρησω ενυδρειο...και να το πλουτισω (και να το μεγαλωσω σε λιτρα..) με ειδη κοινα που δεν φθινουν (βλεπε κουνουποψαρα και αλλα ψαρια..με μια αναζητηση θα βρεις αρκετα..)
οσοι ενδιαφερονται θα εχουν νεοτερα..
---------------------------------------------------------
μου δωσατε κι εμπνευση για την υπογραφη μου..:D:D

Tolis 21-06-08 17:25

Νομιζω οτι τα υπονοουμενα οι υπογραφες και τα διαφορα σχολια στο τσατ και σε αλλα ποστ (κι απο τις δυο πλευρες γενικως) ειναι αναρμοστα και δεν αφηνουν το κλιμα να εκτονωθει.

Τα κουνουποψαρα με τιποτα δεν μπορει να θεωρηθουν ενδημικο ειδος, ειναι ψαρια Κ. Αμερικης.


Ξαναλεω οτι το να πιασεις μερικες δεκαδες ψαρια ειναι αμελητεα ποσοτητα, κι ας υπαρχουν "νομοι και οδηγιες" (εμενα μ αρεσε ο νομος που δεν επετρεπε να παρεις ζωντανο ψαρι απο θαλασσιες παραλιες αλλά επετρεπε να το ψαρεψεις και να το παρεις νεκρο προς καταναλωση). Οι νομοι ερμηνευονται (ιδιως απο τα ελληνικα ασχετα σαινια) περιεργα. Διεθνως το πιασιμο και η διατηρηση και αναπαραγωγη απειλουμενων ψαριων γινεται σε συνεργασια με "επισημους" κρατικους φορεις και ζωολογικους κηπους, και με συλλογους ενυδρειοφιλων, μιας και οι μεν εχουν το επιστημονικο δυναμικο, οι δε την εμπειρια και την πολυ καλυτερη παρατηρηση. Δεν λεω οτι στο συγκεκριμενο παραδειγμα γινεται το ιδιο, αλλά ας ειμαστε λιγο χαλαροι.

tina 21-06-08 17:42

Ρε παιδιά, συγνώμη, αλλά να κάνω κ εγώ μια ερώτηση?? Όλα καλά περί της προστασίας.. Ο Πάνος μάζεψε τα ψαράκια απο λακούβες που πολύ σύντομα θα ξερενόταν.. Άρα επόμενο είναι τα ψαράκια να πέθαιναν.. Αυτό είναι μέρος του κύκλου της ζωής τους.. Είναι τόσο μεγάλο έγκλημα αν 20 ψαράκια από όλα αυτά που θα πεθάνουν, σωθούν???? Ας μην είμαιστε τόσο απόλυτοι.. Έλεος δλδ.. Πάνο συνέχισε την προσπάθεια σου!! Καλή επιτυχεία!!

Tolis 21-06-08 17:46

Με δυο καλες βροχες μπορει οι λακουβες να ενωνοντουσαν ξανα - δεν ξερω το μερος - αλλα ετσι κι αλλιως δεν ειναι εκει το θεμα μας.

tina 21-06-08 17:51

Για να μη πω καμιά χαζομάρα..απο το ποτάμι της Μαϊστρου δεν είπε οτι τα μάζεψε? Αν τα μέζεψε από εκεί να είσαι σίγουρος οτι θα πέθαιναν.. Είμαι κ εγώ από Αλεξ/πολη κ το ξέρω αυτό το ποτάμι..Αλλά ακόμη κ έτσι να είναι αν έβρεχε θα ζούσαν..Τώρα που τα πήρε πάλι θα ζήσουν κ μάλιστα σύντομα θα επιστρέψουν στο φυσικό τους περιβάλλον.. Τόσος ντόρος για ένα τετοιο θέμα?? Είναι κρίμα..

Πάνος 21-06-08 19:21

μετα απο εναν υπνο και ξεκουραση απο τη δουλεια ειδα τα πραγματα πιο αντικειμενικα...τα πραγματα εχουν ως εξης...

καποτε υπηρχε ενας βιοτοπος..ενα οικοσυστημα στη μαιστρο...
το στρερεψαν και τα νερα χαμηλωσαν επικινδυνα...το φουλαραν στα σκουπιδια και περασε δρομος απο μεσα....
τα οικοσυστημα χανεται...
κι εγω που πηρα 20 ψαρακια -οχι για να τα σωσω..αλλα δε μπορω να μην αναφερω οτι θα πεθαιναν ετσι κι αλλιως- και με σκοπο να εεπιστραφουν...μου κατεβασαν τις συνθηκες της βερνης και μου ειπαν "δες ως τωρα τι κακο εχεις κανει!!!"

*************************
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tina (Μήνυμα 274886)
Πάνο συνέχισε την προσπάθεια σου!! Καλή επιτυχεία!!

ευχαριστω τινα..εχω γραψει ποιες θα ειναι οι επομενες κινησεις μου...
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 274884)
Τα κουνουποψαρα με τιποτα δεν μπορει να θεωρηθουν ενδημικο ειδος, ειναι ψαρια Κ. Αμερικης.

δεν παυουν ομως οπως και τα ηλιοψαρα να ζουν εδω και δεκαετιες στα νερα μας και να απαρτιζουν πλεον τους βιοτοπους μας....
σε ολα τα επισημα σαιτ (δελτα του εβρου..νεστου και αλλα) αναφερονται σαν κατοικοι τωννερων μας πλεον...κι εγω θελω να αναπαραστησω ενα ελληνικο ποταμι...

Πάνος 21-06-08 19:40

ευχαριστω φιλε...θα προχωρησω με αλλα ειδη...και δε το κανω με σκοπο να αναπαραγω και να σωσω ειδη προς εξαφανιση...προς Θεου....αλλα θελω να στησω μια προσομοιωση ελληνικου ποταμου..ετσι γιατι γουσταρω την ελληνικη φυση..κι ελπιζω αν γινει κατι ομορφο να αγαπησουν κι αλλοι το ελληνικο βιοτοπικο....και μονο αυτο να καταφερω θα ειμαι πολυ ευχαριστημενος..

fishme1 21-06-08 23:08

θα μπορουσες αν εχεις τον χρονο,το χωρο και την διαθεση να φτιαξεις μια στερνα 2χ2 (μαλλον ειναι αρκετο) σε εξωτερικο χωρο και να τα βαλεις εκει λογικα αφου θα περνουν τις εποχες κανονικα οπως και στην φυση θα αναπαραχθουν ευκολοτερα την ανοιξη.

ειναι κατι σχετικα ευκολο να γινει:p

Tolis 22-06-08 01:54

Οσα επιμαχα ποστ μπορεσα να δω τα διεγραψα.
Ειπα παραπανω κατι:
Παράθεση:

Νομιζω οτι τα υπονοουμενα οι υπογραφες και τα διαφορα σχολια στο τσατ και σε αλλα ποστ (κι απο τις δυο πλευρες γενικως) ειναι αναρμοστα και δεν αφηνουν το κλιμα να εκτονωθει.
Και ακομα πιο πανω οτι τα ποστ με κοντρες θα διαγραφονται.
Αν με εχετε γραμμενο δικαιωμα σας, το ιδιο ομως κι εγω, και μην ακουσω κανεναν να παραπονεθει για διαγραφες μηνυματων και μπαν και διαγραφες εξ ολοκληρου μετα...

Πάνος 22-06-08 09:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fishme1 (Μήνυμα 274962)
θα μπορουσες αν εχεις τον χρονο,το χωρο και την διαθεση να φτιαξεις μια στερνα 2χ2 (μαλλον ειναι αρκετο) σε εξωτερικο χωρο και να τα βαλεις εκει λογικα αφου θα περνουν τις εποχες κανονικα οπως και στην φυση θα αναπαραχθουν ευκολοτερα την ανοιξη.
ειναι κατι σχετικα ευκολο να γινει:p

δεν εχω διαθεσιμο χωρο δυστυχως...δεν ειμαι σε δικο μου σπιτι..αν μπορεσω να αποκτησω δικη μου αυλη καποια στιγμη πιστεψε με η λιμνη ειναι δεδομενη....ευχαριστω...
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 274995)
Αν με εχετε γραμμενο δικαιωμα σας, το ιδιο ομως κι εγω, και μην ακουσω κανεναν να παραπονεθει για διαγραφες μηνυματων και μπαν και διαγραφες εξ ολοκληρου μετα...

δεν υπηρξε καμια διαθεση για εκτονωση του κλιματος ..ισα-ισα οι μπηχτες συνεχιστηκαν.....και απορω αν τελικα αυτο που ενοχλησε ειναι η υπογραφη μου...
οπως και να εχει ο ευγενικος τροπος που το ζητησατε μου επιβαλλει να την αλλαξω...

εδω θα ηθελα να ζητησω και την πληρη διαγραφη του ποστ μιας και δεν εχει κανενα νοημα να υφισταται....πληροφοριες για την εξελιξη του ελληνικου βιοτοπικου μου μπορει να εχει οποιος ενδιαφερεται με προσωπικα μηνυματα...

Blanch 22-06-08 11:32

Δεν τίθεται θέμα διαγραφής όλου του thread γιατί είναι ενδιαφέρον, αρκεί να κρατάμε ένα επίπεδο. Ακόμα και η αντιπαράθεση μπορεί να γίνεται με σεβασμό, δεν είναι πια τόσο δύσκολο...

Πάνος 22-06-08 14:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Blanch (Μήνυμα 275029)
Δεν τίθεται θέμα διαγραφής όλου του thread γιατί είναι ενδιαφέρον, αρκεί να κρατάμε ένα επίπεδο. Ακόμα και η αντιπαράθεση μπορεί να γίνεται με σεβασμό, δεν είναι πια τόσο δύσκολο...

αγαπητη Αργυρω αποδειχθηκε ομως οτι ειναι πολυ δυσκολο και ισως και ακατορθωτο...οχι μονο σε αυτο αλλα και σε πολλα αλλα threads....:(

απο εκει και περα ζητησα διαγραφη γιατι δεν ανοιξα το thread με σκοπο να δειξω τα "κατορθωματα" μου και να περηφανευτω (πως θα μπορουσα αλλωστε για ενα πιλοτικο ενυδρειο με διαρκεια ζωης μερικων ημερων μονο) αλλα για να ακουσω γνωμες..να δεχθω συμβουλες και υποδειξεις...και κατευθυντηριες οδηγιες απο εμπειροτερους που ασχοληθηκαν με το θεμα..
ισως δεν ασχοληθηκε καποιος αλλος για να ξερει να πει γνωμη...δεν γνωριζω....παντως απ'οτι φανηκε θα πρεπει να πορευθω μονος....
τα ειδη που θα φιλοξενησω και την πορεια τους ..τις δυσκολιες που θα πρεπει να προσπερασω..θα τα αναφερω σε οποιον δειξει ενδιαφερον να μαθει...

Πάνος 01-07-08 21:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarcastic (Μήνυμα 274843)
Να προσθέσω κι εγώ 2 link στην ερευνα σου...

το πρώτο είναι απο την τράπεζα στοιχείων για την ελληνική φύση του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου..
http://www.itia.ntua.gr/filotis/SpeciesData/91060.pdf

μικρό απόσπασμα του :

Ονομασία: alburnus alburnus
..................
Τάση: Μείωση
...............................
Προτεραιότητα προστασίας : Πρωτεύουσα
.................................

Το δευτερο είναι από την οδηγία της ΕΕ για την προστασία της αγριας πανίδας και χλωρίδας...

http://www.pieriki-anaptixiaki.gr/odigia_92-43.pdf

στο αρθρο 15 (σελίδα 15)θα διαβάσεις, ότι όχι μόνο η σύλληψη ειδών αγριας πανίδας αλλά και η όχλιση τους είναι παράνομη....

Προς αποφυγη παραξηγησεων να αναφερω εδώ ότι στο δευτερο λινκ το αρθρο 15 αναφερεται στα ειδη του αντιστοιχου παραρτηματος…..
Στην κατηγορια κυπρινομορφα του παραρτηματος αυτου λοιπον συγκαταλεγονται και ψαρια του γενους alburnus και barbus…αλλα όχι τα ειδη alburnusalburnus=σιρκο και barbuscyclolepis=μπριανα..

Προκειται για ειδη κοινα στην ελλαδα και αλιευσιμα…
Απαντωνται σε πολλες άλλες χωρες της ευρωπης..( http://www.fishbase.gr/Country/CountryList.cfm?ID=4730&genusname=Alburnus&species name=alburnus&lang=Greek ) και είναι χαρακτηρισμενα «τρωτα» (τωρα αναφερομαι στο πρωτο λινκ) λογω καταστροφης των βιοτοπων τους…αιτια:ρυπανση δομηση αποξηρανση…
δεν χαρακτηριζεται «σπανιο» ουτε «κινδυνευον» και διεθνως χαρακτηρισμενα «lowerrisk/leastconcern»..

http://www.iucnredlist.org/search/details.php/789/summ
http://www.iucnredlist.org/search/details.php/2585/summ

οσον αφορα την κοκκινη λιστα..


αυτα μετα απο πολυ ψαξιμο αυτες τις μερες για τα συγκεκριμενα ειδη για να μην αιωρειται καμια αμφιβολια ...και να μη βγαινουμε φαουλ..

lucy 02-07-08 09:49

:smt023

Πάνος 08-08-08 09:24

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....093#post284093

Πάνος 13-10-08 20:17

7 Συνημμένο(α)
μετα απο μια περιοδο 4 μηνων η υποσχεση τηρηθηκε...:p
τα σιρκα και οι μπριανες πολλαπλασιασαν το μεγεθος τους και ηρθε η ωρα να επιστρεψουν στο ποταμι τους...
στην πρωτη φωτο βλεπετε τα ψαρια μολις βγηκαν απο το ενυδρειο....
στη δευτερη το μερος απο τα οποια πιαστηκαν..οι μικρες λιμνες εδωσαν τη θεση τους σε πετρινη εκταση και οτι ζωντανο υπηρχε σε αυτες χαθηκε..:smt009
ο βιοτοπος τωρα ειναι με πολυ χαμηλοτερη σταθμη υδατων και πολλα πολλα πεσμενα φυλλα (φωτο 3)
φωτο 4-5-6 τα ψαρια ελευθερωνονται.....ο φοντας συνεργος στο "εγκλημα"..:D(ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΟΝΤΑ!)
7η φωτο:τα ψαρια ελευθερα εξερευνουν το "νεο" τους σπιτι..

το σημαντικοτερο ειναι οτι δεν υπηρξε ουτε μια απωλεια..:smt041

Τσιόνογλου Σταύρος 13-10-08 20:46

Προσαρμογή τα έκανες ?

Πάνος 13-10-08 20:56

οχι γιατι οι παραμεροι νερου ειναι ιδιες οσον αφορα σκληροτητες και πεχα...η θερμοκρασια επισης ηταν περιβαλλοντος..(στο ποταμι με την πτωση των υδατων απλα ανεβηκε λιγο η σκληροτητα...)
και επρεπε να προλαβουμε πριν νυχτωσει να παμε και σε παραλια να μαζεψουμε πετρες....:smt030

σκυλια ειναι αυτα τα ψαρια στρατηγε..

Τσιόνογλου Σταύρος 13-10-08 21:05

Εγώ πάντως θα έλεγα να άφηνες τις πέτρες κατα μέρος και να έκανες προσαρμογή τα καιμένα τα ψαράκια ,γιατί δεν φτάνει που τα απομάκρυνες τόσο καιρό απο το φυσικό τους περιβάλλον τώρα τα ξαναπροσάρμωσες βιαίως .Αδεια για να πάρεις πέτρες απο την παραλία έβγαλες γιατι προχθες εδώ στην Θάλασσα πιάσανε κάποιους με σακιά αμμου και πέτρες.

Πάνος 13-10-08 21:14

:D:D:D
το αλλο με τον τοτο το ξερεις?? :D:D:D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 296785)
οι μικρες λιμνες εδωσαν τη θεση τους σε πετρινη εκταση και οτι ζωντανο υπηρχε σε αυτες χαθηκε..:smt009

η απομακρυνση απο το φυσικο τους περιβαλλον...:rolleyes:

αδεια που βγαζω στρατηγε μου να ειμαι νομιμος??:D

dizio 13-10-08 21:23

φωτό από το ενυδρείο όπως είναι τώρα έχουμε???? πωωω θα ξενέρωσαν τα ψαράκια. από τη σουίτα στην καλύβα:grin:

Πάνος 13-10-08 21:26

σαν τη σουιτα της φυσης δεν υπαρχει...τωρα το αν θα τη βγαλουν καθαρη και του χρονου ειναι δικο τους θεμα πλεον....

επειδη το ελληνικο μεταφερθηκε σε μικροτερο ενυδρειο (μιας και πλεον εχουν μεινει μονο κουνουποψαρα..) ανεβαζω φωτο σε λιγο...οσο για τις αναπαραγωγες τους δεν υπαρχει προβλημα...μεχρι στιγμης μονο ενα μικρο καταφερε να επιβιωσει...ειναι φονιαδες!!!

Μικρος 13-10-08 21:28

Ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ Πανο για ολη την προσπαθεια συλλογης και συντηρησης καθως και για την επανενταξη.Σιγουρα τα Ελληνικα ψαρια-φυτα αξιζουν να βρουν μια θεση στο χομπυ μας.Εξαλλου πολλα απο αυτα ειναι ενδημικα με κινδυνο εξαφανισης.
...και παλι ΜΠΡΑΒΟ απ'την αρχη μεχρι το τελος

Πάνος 13-10-08 21:33

5 Συνημμένο(α)
για εταιρες αναγκες το 60αρι εγινε ασιατικο..οποτε το ελληνικο μεταφερθηκε σε ενα 30αρι....τα φυτα εβγαλαν το καλοκαιρι με τη βοηθεια των ανεμιστηρων....το willow μοσσ εχει τη μεγαλυτερη αναπτυξη.....κατοικοι πλεον μερικα κουνοποψαρα "δραμας"...και τα ελληνικα σαλιγκαρακια που φαινονται στην 3η φωτο...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,04056 seconds with 11 queries