Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=108)
-   -   Κατασκευή Νέου Φίλτρου περίπου 700 λίτρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91938)

Τάκης 26-05-16 13:53

Αφού το σύστημα χωρίς υλικά δεν μπούκωνε , μου κάνει εντύπωση που μπουκώνει με υλικά, και αφού λες πως τα υλικά δεν είναι μέχρι επάνω και δεν φράζουν την σωλήνα.
Αντίθετα, αν το είχες όπως λέει ο Κλεόβουλος , ήταν πολύ πιθανό τα υλικά να εμπόδιζαν τη ροή του νερού και να είχαμε υπερχείλιση.
Κλεόβουλε, θεωρώ πως αυτός ο τρόπος είναι πιο αποτελεσματικός, άσχετα ίσως να μην είναι τόσο βολικός.
Και αυτό γιατί, αν η είσοδος του νερού είναι από πάνω , τότε το νερό προς την έξοδο το στέλνει μόνο η βαρύτητα, αν τα υλικά μειώσουν τη ροή, τότε θα υπάρξει υπερχείλιση.
Όταν η είσοδος του νερού είναι από κάτω , τότε το νερό το σπρώχνει μόνο η αντλία, και το νερό θέλει δεν θέλει θα πρέπει να βρει δίοδο διαφυγής, επομένως θα ανέβει στην επιφάνεια οπωσδήποτε. Και αφού χωρίς υλικά προλαβαίνει να φεύγει από τη σωλήνα , θα προλαβαίνει και με υλικά, αρκεί τα υλικά να μη φράζουν στη σωλήνα.
Επίσης , αν η είσοδος είναι από πάνω είναι πιθανό να δημιουργηθεί το φαινόμενο channeling , όταν όμως η είσοδος είναι από κάτω και η αντλία είναι ισχυρή, το πιθανότερο είναι να υπάρχει μια μικρή ανάδευση στο βιολογικό υλικό και τότε δεν θα έχουμε εύκολα το φαινόμενο channeling, γιατί το υλικό αλλάζει θέση συνέχεια

takolas 26-05-16 15:29

Εφόσον η τρύπα εξόδου είναι πιο ψηλά από
τα υλικά νομίζω ότι δεν παίζουν ρόλο για το
φαινόμενο της υπερχείλισης.
Μήπως άλλαξες το ύψος που είχες την αντλία;
την ανέβασες πιο ψηλά;
Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα όταν άλλαξα
αντλία, οπότε έκανα μια δεύτερη τρύπα.
Θα μπορούσες να κάνεις την δεύτερη τρύπα πιο μικρή, 1 ίντσα,
για να βάλεις πιο εύκαμπτο λάστιχο, νομίζω ότι θα είναι
αρκετή.

Κλεόβουλος 26-05-16 18:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 945147)
Αφού το σύστημα χωρίς υλικά δεν μπούκωνε , μου κάνει εντύπωση που μπουκώνει με υλικά, και αφού λες πως τα υλικά δεν είναι μέχρι επάνω και δεν φράζουν την σωλήνα.
Αντίθετα, αν το είχες όπως λέει ο Κλεόβουλος , ήταν πολύ πιθανό τα υλικά να εμπόδιζαν τη ροή του νερού και να είχαμε υπερχείλιση.
Κλεόβουλε, θεωρώ πως αυτός ο τρόπος είναι πιο αποτελεσματικός, άσχετα ίσως να μην είναι τόσο βολικός.
Και αυτό γιατί, αν η είσοδος του νερού είναι από πάνω , τότε το νερό προς την έξοδο το στέλνει μόνο η βαρύτητα, αν τα υλικά μειώσουν τη ροή, τότε θα υπάρξει υπερχείλιση.
Όταν η είσοδος του νερού είναι από κάτω , τότε το νερό το σπρώχνει μόνο η αντλία, και το νερό θέλει δεν θέλει θα πρέπει να βρει δίοδο διαφυγής, επομένως θα ανέβει στην επιφάνεια οπωσδήποτε. Και αφού χωρίς υλικά προλαβαίνει να φεύγει από τη σωλήνα , θα προλαβαίνει και με υλικά, αρκεί τα υλικά να μη φράζουν στη σωλήνα.
Επίσης , αν η είσοδος είναι από πάνω είναι πιθανό να δημιουργηθεί το φαινόμενο channeling , όταν όμως η είσοδος είναι από κάτω και η αντλία είναι ισχυρή, το πιθανότερο είναι να υπάρχει μια μικρή ανάδευση στο βιολογικό υλικό και τότε δεν θα έχουμε εύκολα το φαινόμενο channeling, γιατί το υλικό αλλάζει θέση συνέχεια

Φυσικά μπορεί να έχει δίκιο ο Τάκης.
"Μηχανική των υγρών" λέγεται το μάθημα? :D θα είχα κάνει κοπάνα...
:smt102

Artemisia 26-05-16 21:57

6 Συνημμένο(α)
Βρήκα Λύση :D:D:D έβαλα το συνδετικό το Υ και χώρισα την ροή ;) Τώρα δείτε φωτό μήπως και εντοπίσετε λάθη για να τα διορθώσω ;)

Artemisia 14-08-16 17:02

update
 
13 Συνημμένο(α)
To φίλτρο μου δουλεύει μια χαρά :D:D και σήμερα μιας και το καθάρισα είπα να σας δείξω τι βγάζει ;) έπρεπε να το κάνω πιο πρίν αλλά έχω περιορισμένο χρόνο :(

Φωτό 1 κανονική ροή του καταράκτη
Φωτό 2 κλείνω την ροή προς το φίλτρο και στελνω όλο το νερό στην μηχανική φίλτρανση και όλη η ροή πάει στον καταράκτη φωτό 3 και 4
Φωτό 5 βάζω την σωλήνα στο φίλτρο ανοίγω το βανάκι . Μόλις το νερό κατέβει κάτω απο την σωλήνα που πάει στην λίμνη , πλένω όλα τα υλικά με τα τσουβάλια μεσα στο νερό (φωτο 6-7-8 )
Φωτό 10 το μπατάκι που μένει ;) φωτο 11 το σύνολο των υλικών .
Φωτο 12 -13.1 τα τελευταία πριν το καθάρισμα
Φωτό 13 γεμισμα, αντιχλώριο και όλα πάλι πίσω ;) μετα απο αυτο ξαναγυρνάω το βανάκι να φέρει νερό απο την λίμνη .

Μετα την κατασκευη αυτού του φίλτρου τα Νιτρικά μου είναι 5-10 την εβδομάδα ;)
Αυτό το φίλτρο το καθαρίζω 1 φορα την εβδομάδα δεν βγάζω τα υλικά όπως τωρα , τα έβγαλα για να δείξω τι κρατάει .
Απο υλικά έχω Ελαφρόπετρα (22-40), LAVA STONE , Σπασμένα κοράλλια (για το gh και το Κh ) και Ιαπωνική Ψάθα .

Και ένα βίντεο με ότι βγαίνει ;)
BORKED
https://www.youtube.com/watch?v=bfLe...ature=youtu.be

tsoui 14-08-16 17:20

Μια χαρα εισαι σαν το φιλτρο μου οταν βγαλω τα υλικα χαχα
Η Ιαπωνικη ψαθα ειναι αυτο το μπλε να υποθεσω στα Αγγλικα πως το γραφεις japanese mesh?

Artemisia 14-08-16 17:28

Xαχαχαχα όλα τα φίλτρα την ίδια βρωμιά βγάζουν Χρήστο :D
Ναι είναι Japanese Jap Matting ;) στην ουσία είναι σαν 10αρα(ίσως και πιο χοντρή) μπετονιά σε πολλά στρώματα ενωμένη ;)

tsoui 14-08-16 17:32

Τhanks!!!

odin79 14-08-16 18:00

αυτα ειναι!!!φιλτραρα!

Τάκης 14-08-16 18:25

Μπράβο Αρτεμησία.
Εδω θα πρέπει να τονίσω πως αυτές οι αναφορές μας δείχνουν να καταλάβουμε τα διάφορα υλικά που χρησιμοποιούνται και την αποτελεσματικότητα τους.
Αυτό σημαίνει χομπίστας, να μοιράζεσαι τη γνώση σου με άλλους
Κeep Walking Αρτεμησία :)

odin79 14-08-16 18:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 958159)
Μπράβο Αρτεμησία.
Εδω θα πρέπει να τονίσω πως αυτές οι αναφορές μας δείχνουν να καταλάβουμε τα διάφορα υλικά που χρησιμοποιούνται και την αποτελεσματικότητα τους.
Αυτό σημαίνει χομπίστας, να μοιράζεσαι τη γνώση σου με άλλους
Κeep Walking Αρτεμησία :)

ολα βημα βημα και αν της στειλεις πμ στα εξηγει λες και ειναι εγχειριδιο.οχι ελληνικο για αμερικανους!:D:D:D

kgf12345 14-08-16 19:07

αυτα ειναι που κανουν τη διαφορα στο gab.
κιας λενε πως ειμαστε "αυστηροι" μερικες φορες.
Αρτεμισια,+-3+-3+-3

μονη ενσταση που εχω,οτι δεν εχεις βαλει bio crystal.
ειναι το υλικο για πασα νοσο και πασα *.....ια :D:D:D
δεν το ηξερες?:o
ντροπη!:D:D:D

odin79 14-08-16 19:11

αχχαχαχαχαχαχαχαχχαχα κλαιω χαχαχα

Artemisia 14-08-16 20:16

Ευχαριστώ πολύ Τάκη :D μακάρι να βλέπουμε στο μέλλον πιο πολλές κατασκευές ;)

Γιάννη μου :D ότι θέλετε θα γραφω σαν εγχειρίδιο στα θέματα σας , για να τα διαβάζουν όλοι :D ΠΜ μόνο για φυτά ;)

Ευχαριστώ Γιώργο , να είσαι καλά :D:D Δεν το ξερα η κακομοίρα ;)

Τάκης 14-08-16 20:19

απαγορεύτηκαν τα ΠΜ, δεν το έμαθες ;
ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΦΥΤΑ :D:D

κ.ω.σ.τ.α.ς. 14-08-16 20:22

Πολυ ωραια, ευχομαι τα καλητερα για το ψαρια σου να κανεις παντα.

Artemisia 14-08-16 20:32

Eυχαριστω πολύ Κώστα :D

pavos 14-08-16 20:43

Θέλω να παραγγείλεις Japanese matting!!! :D

Artemisia 14-08-16 20:58

Εντάξει Σταύρο :D και άλλοι θέλουν να σας κάνω μια αγορά να πληρώσουμε μια τα μεταφορικά ;)

odin79 14-08-16 21:57

σωστο θελω και εγω

Artemisia 14-08-16 22:02

Οκ Γιάννη :D

Lth1 14-08-16 22:45

Αλοχααααα μαδαμ!!!Αποριες!!!Το φιλτραρισμα γινεται σταδιακα ανα πατωματα απο κατω προς τα πανω δια μέσου των υλικων φιλτρανσης που εχεις βαλει και εξοδο απο την μια τρυπα φ(δεν θυμαμαι) και επιστρεφει στην λιμνη?Σωστα?
Η βρωμια καθεται στον πυθμενα ετσι?

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Artemisia 14-08-16 22:53

Αλόχα Λουκά :D:D
Ναι η φίλτρανση γίνεται απο κάτω προς τα πάνω :)
Πρώτα βέβαια περνάει απο καθαρα μηχανική το 80% το άλλο 20% πάει στον καταράκτη .
Κάτω είναι η σωλήνα που φέρνει το νερό έχει ένα κενό 10 εκατοστά που έχω βάλει τελαράκια πλαστικά (δεν τα έδειξα :smt084) και μετα τα υλικά φίλτρανσης που είναι τα τσουβάλια με τα υλικά ;) και τέλος πριν πάει το νερό στην λίμνη η ψάθα :D
Ναι όλη η βρωμιά κάθεται κάτω αν και μερικές φορές βρίσκω και μέχρι την ψάθα αλλά ελάχιστα πράγματα :D

Lth1 14-08-16 22:57

Χμμμμ
Πως γινεται να διαχωρισεις την ποσοτητα νερου..δηλ
Πως το 80% φιλτραρεται και το αλλο 20% πεφτει στον καταρακτη... συνδεσμος Τ?

Υ.Γ κλειδωσατε τα πμ ε??Γτ ειχα απορια που στην εστειλα σε πμ..

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Artemisia 14-08-16 23:09

Ναι Λουκά φωτό 2 και ρυθμίζεις όσο θέλεις την ροή που να παέι ;) Θέλεις να βρω λίνκ για αγορά ??

Lth1 14-08-16 23:27

Καταλαβα!!!Θα ηθελα λινκ ναι αν μπορεις σε παρακαλω...εψαξα σημερα μπορω να πω αλλα επειδη ειμαι απο κινητο δεν βρηκα κατι :-(

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Artemisia 14-08-16 23:32

οκ Λουκά πές μου ίντσες μόνο :D για να ψάξω .

Lth1 14-08-16 23:51

Χμμμμ un minute Madame!!
Ιντσες για ποιο πραγμα??Μπερδεύτηκα.!!(για την αντλια νομιζα οτι ελεγες)!!

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Artemisia 14-08-16 23:56

Η σωλήνα που έρχεται απο την αντλία πόσες ίντσες είναι ??? Εκεί το κουμπώνεις το Υ με σφιγκτήρα και το στέλνεις σε 2 κατευθύνσεις .
Δες εδω http://www.ebay.de/sch/Brunnen-Teich...kw=Y+Verteiler

Lth1 14-08-16 23:58

Ναι βρε αυτο το εμπεδωσα :-)
Εγω νομιζα οτι ελεγες για την δικη σου την αντλια... (την οποια ψαχνω αλλα δεν βρισκω) "αρχικα πρεπει να εχω αντλια για να βαλω Υ" ;-)

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02565 seconds with 10 queries