Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις ενυδρείων με Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=174)
-   -   ο πρώτος μου μονομάχος (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=85034)

alexis cosmo 17-05-16 17:23

Η μοςς φαίνεται από τις φώτο για αλγη οχι για μοςς .και τα υπόλοιπα είναι ρίζες από τα επιφανειας
δεν φαίνεται κάτι στον μονομάχο αλλά τα νιτρώδη πρέπει να είναι μηδέν.
μήπως ανχωνεται με το φως? κολυμπάει κανονικά?

tkougi 18-05-16 15:00

κοίτα αν είναι moss η άλγη δεν με καίει και ιδιαίτερα να σου πώ την αλήθεια αν και για moss μου την δώσανε...
στις φωτό ίσωσ να μην διακρίνετε καλα αλλα εχει ένα πρήξιμο στην κοιλιά .μιλάμε για πολυ πρήξιμο,, δεν κάθετε να βγάλω και καμία ποιο καθαρή φωτό.:confused:

tkougi 28-05-16 13:08

παιδια πειτε καμια ιδεα γιατι το πριξιμο εχει μεγαλωσει πολυ ,μιαζει να ειναι ετοιμο να σκασει . τι μπορει να ειναι αυτο και το κυριοτερο τι μπορω να κανω? οσο εψαξα δεν βρηκα κατι παρομοιο για να βγαλω ακρη

tsala 28-05-16 15:27

Δωσε flagyl..τρωει;
Μουλιασε τροφη σε flagyl αν τρωει ακομα..
Μονο δεν ξερω δοσολογιες για μονομαχο. ..
Μισο να ψαξω λιγο αν βρω κατι

tkougi 29-05-16 14:50

Τρώει κανονικά δεν έχασε την όρεξή του. Να υποθέσω πρέπει να βγει απο το ενυδρείο?

Στάλθηκε από το ASUS_T00F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala 29-05-16 15:43

Μονο του δεν τον εχεις;
Αν ναι , δεν χρειαζεται.. Νομιζω δεν θα εχεις θεμα με την βιολογια.. κανε μετρησεις ομως..
Δεν βρηκα δοσολογια για μονομαχο..
Οπως και να χει , κανε σκονη ενα χαπι , ριξε σ ενα ποτηρακι μερικα ml νερο ενυδρειου μαζι με λιγη σκονη απο το χαπι και μουλιασε εκει την τροφη .
Ταιζε καθε μερα μουλιασμενη τροφη για καμια βδομαδα.

Τσουπρακάκος παναγιώ 29-05-16 15:44

Τον έχει με αρλεκινους ,μήπως καλύτερα να κόψει το φαι και να δώσει αρακά μόνο ;

Στάλθηκε από το Lenovo P70-A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala 29-05-16 16:16

Τοτε καραντινα για σιγουρια..
Ισως και μπανια σε flagyl θα μπορουσαν να γινουν..δες κι εδω.
Αρακας αν δεν εχει δοκιμαστει , ας δοκιμαστει ,οπως και epsom salts θα τον βοηθησουν.

tkougi 29-05-16 16:44

ναι με αρλεκινουσ μαζι τον έχω οποτε να τον βγάλω αν είναι και να του δείνω τροφή σε ενα μικρο 15 λιτρο που έχω. να μην επιρεαστουν και τα αλλα ψαρια

tkougi 25-06-16 20:38

δυστιχος τελικα δεν τα καταφερε το ψαρακι μου..
μετα απο τα μπανια με flagyl εδειξε σημαδια βελτιωσης , ξεφουσκωσε εδειχνε καλυτερα αλλα...
μετα απο καποιες μερες εκει που εδειχνε καλα ξαφνικα φουσκωσε παλι και τα λεπια του σηκωθηκαν... σε δυο μερες δεν την παλεψε αλλο,,,:(:(:(:(

Artemisia 25-06-16 20:54

Λυπάμαι πολύ :( για το ψαράκι . Είναι πολύ συχνο αυτό στα betta με το πρήξιμο της κοιλιάς και συνήθως φταίει το γεγονός οτι κάποια στιγμή πέρασαν διάστημα μεσα σε αμμωνία και καταρρέουν τα νεφρά τους :( πολύ κρίμα ......

tkougi 25-06-16 20:59

ελπίζω τουλαχιστων να μην είναι κολητικο καο κολησουν και οι αρλεκινοι... εκανα βεβαια μετα τον θάνατο 2-3 μεγαλες αλλαγες νερου ,δεν ξερω αν βοηθάει αλλα σιγουρα δεν κανει κακο... ελπίζω να μην έχουμε αλλο τετοιο δυσαρεστο/..

Artemisia 25-06-16 21:03

Δεν νομίζω εκτός και αν ήταν όλα τα ψάρια μαζί κατα το στρώσιμο του ενυδρείου .


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:44.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01895 seconds with 10 queries